Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-21, 09:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Mocny akcent na rozpoczęcie 26. Śląskiego Festiwalu im. L. van Beethovena w Głogówku

Agata Szymczewska [fot. materiały organizatora]
Agata Szymczewska [fot. materiały organizatora]
Koncert symfoniczny w ramach XXV festiwalu beethovenowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert symfoniczny w ramach XXV festiwalu beethovenowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
plakat festiwalu
plakat festiwalu
Na koncercie inauguracyjnym (21.09) zabrzmi I symfonia g-moll op. 8 Witolda Maliszewskiego oraz koncert skrzypcowy patrona festiwalu w interpretacji wybitnej polskiej skrzypaczki.
W pierwszym dniu festiwalu wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna. Solistką wieczoru będzie natomiast utytułowana skrzypaczka Agata Szymczewska, laureatka konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu z 2006 roku.

- Bardzo się cieszę, że zabrzmi koncert skrzypcowy Beethovena - mówi Oskar Koziołek Goetz, który będzie prowadził część festiwalowych koncertów. - Takim bardzo mocnym, właściwie gigantycznym, akcentem otwieramy tę nową dwudziestkępiątkę [w ubiegłym roku odbyła się 25. edycja festiwalu - przyp. red.]. I to jest wydarzenie naprawdę na skalę makroregionu co najmniej. Ogromnie się cieszymy, a zwłaszcza, że solistką będzie pani Szymczewska.

Jak zaznacza Koziołek Goetz, choć Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 (jedyne, zachowane w całości dzieło tego typu w twórczości Beethovena) nie jest utworem łatwym w odbiorze i wymaga od słuchacza sporo cierpliwości, warto wysłuchać utworu w tej interpretacji i warunkach akustycznych.

- To jest kawał muzyki, a treści, które tam się znajdują są wręcz obezwładniające - dodaje Koziołek Goetz.

Koncert inaugurujący 26. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena rozpocznie się w piątek (21.09) o godzinie 19:00 w kościele pw. św. Bartłomieja w Głogówku. Wstęp na wydarzenie, objęte patronatem Radia Opole, jest bezpłatny. Cały festiwal potrwa do 28 września, w tym czasie odbędzie się łącznie 7 koncertów. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Regionalne w Głogówku.

Szczegółom tegorocznego festiwalu poświęcona była niedzielna (16.09) audycja "Klasyka wieczorową porą".
Oskar Koziołek Goetz

Kultura i rozrywka

2018-12-13, godz. 20:15 Nyska PWSZ zaprasza na koncert bożonarodzeniowy - Wczoraj było coś dla ciała, jutro będzie coś dla ducha - zapowiada Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. » więcej 2018-12-13, godz. 18:00 PKS-em na koncert do Filharmonii Opolskiej W najbliższy piątek (14.12) mieszkańcy Brzegu mogą bezpłatnie dojechać na koncert symfoniczny do Filharmonii Opolskiej. » więcej 2018-12-13, godz. 17:00 Niezwykłe fotografie na wystawie w bibliotece Dwóch opolskich artystów zaprezentuje w piątek (14.12) swoje prace fotograficzne w Galerii MBP Zamostek w Opolu. Zobaczymy zdjęcia Wojciecha Brzeszczaka i Rom ... » więcej 2018-12-13, godz. 16:00 Bastion Świętej Jadwigi zaprasza na spotkanie z piernikami z Nysy i Kopernik - To nie Toruń a Śląsk jest prawdziwą stolicą pierników. U nas te przysmaki jedzono 100 lat wcześniej niż w mieście nad Wisłą - zauważa nyski przewodnik turys ... » więcej 2018-12-13, godz. 13:00 Międzynarodowy sukces Akademii Tańca RAMADA z Opola Tancerki z Akademii Tańca RAMADA przyzwyczaiły nas, że na każdych zawodach zdobywają medalowe miejsca. Na Mistrzostwach Świata IDO World Championship Balet, J ... » więcej 2018-12-13, godz. 11:00 "Gwiazdka dla wszystkich" znów zaświeciła w Nysie Około stu osób w różnym wieku reprezentujących 10 instytucji działających na terenie powiatu nyskiego, zaprezentowało na deskach Nyskiego Domu Kultury swój pr ... » więcej 2018-12-13, godz. 07:00 Ośrodek kultury w Gorzowie Śląskim jest teraz bardziej funkcjonalny i kolorowy Zakończył się remont Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzowie Śląskim. Budynek zyskał nową i kolorową elewację frontową, a poza tym wyremontowano dużą salę ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:15 Filmy z Dodą, Majewską czy Wodeckim. Przy muzycznych ławkach w Opolu można oglądać wywiady i koncerty z KFPP Fragmenty wyjątkowych wywiadów i koncertów podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki można obejrzeć przy tzw. muzycznych ławkach, które znajdują się na ul ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:00 Rusza wspólny jarmark Krapkowic i Gogolina. Potrwa 4 dni, a będzie można zobaczyć żywą szopkę Cztery dni potrwa krapkowicko-gogoliński jarmark bożonarodzeniowy. Od jutra (13.12) do niedzieli (16.12) na krapkowickim rynku będzie można skorzystać z wielu ... » więcej 2018-12-12, godz. 06:54 VI Koncert w Tonacji Śląska i jubileusze Filharmonia Opolska we wtorkowy wieczór rozbrzmiewała muzyką ludową i gwarą śląską. Wszystko za sprawą jubileuszu Zespołu Pieśni Ludowej Silesia z Łubnian i 2 ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »