Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-14, 21:15 Autor: Mariusz Majeran

Fotografie Fryderyka Kremsera na wystawie w skansenie [ZDJĘCIA]

Wystawa fotografii Fryderyka Kremsera w MWO [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa fotografii Fryderyka Kremsera w MWO [fot. Mariusz Majeran]
Zabytkowy spichlerz folwarczny z Grudyni Małej w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu gości wystawę opolskiego fotografika Fryderyka Kremsera.
Wystawa nosi tytuł "By człowiek wiedział, na co patrzy i rozumiał, gdzie żyje..." i zawiera zdjęcia pokazujące codzienne życie w Opolu i okolicach..

- Gdy wybierałem zdjęcia ojca, to miałem wrażenie, że czas się cofnął - mówi syn fotografa Waldemar Kremser. - Wystawa jest sentymentalna, emocjonalna też, nawet nie wiem jak to nazwać, ważne że jest. Mój ojciec miał kilka pracowni fotograficznych w domu. Pierwsza pracownia była w naszej sypialni. Myśmy szli spać, kotara zasłaniała okno, ojciec robił odbitki. Później matka go strofowała, że dzieciom przeszkadza. Ojciec się przeniósł do łazienki. Robił zdjęcia w łazience. Później się przeniósł do kuchni. Także w samym naszym domu miał trzy pracownie.

Fryderyk Kremser był fotografikiem, dziennikarzem, poetą i regionalistą. Zmarł w 1995 roku w Opolu.

Kuratorem wystawy jest Magdalena Górniak-Bardzik. A wernisażowi towarzyszył pokaz filmu Leszka Barona "Mój śląski węzeł". Dostępny jest także 128-stronicowy katalog wystawy.

Za tydzień w piątek w ramach projektu spotkanie z fotografikiem Sławojem Dubielem. Przez cały październik przewidziano spotkania i warsztaty fotograficzne. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Waldemar Kremser

Kultura i rozrywka

2018-09-19, godz. 20:00 Gratka dla miłośników muzyki kameralnej w sercu Opola Muzyka kameralna i nietuzinkowe instrumenty - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', który odbędzie się w Opolu od 20 do 22 września. » więcej 2018-09-19, godz. 18:00 PKS-em do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Widzowie z Niemodlina już byli Opolski teatr ruszył z akcją przywożenia mieszkańców konkretnych miejscowości na konkretne przedstawienia. Akcja nosi tytuł 'PKS-em do teatru' i ma na celu za ... » więcej 2018-09-19, godz. 17:00 Historia zaklęta w płytach i okładkach. Muzeum Polskiej Piosenki dostało muzyczny prezent Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zyskało ponad 1000 nowych eksponatów od firmy fonograficznej Warner Music Poland. » więcej 2018-09-19, godz. 16:00 Najpierw ogłosili konkurs, a teraz zapraszają na wystawę. Bohaterką św. Jadwiga Śląska Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu kilka tygodni temu ogłosiło konkurs plastyczno-literacki „Święta Jadwiga jest bliska wszystkim”. Organizatorzy nie spodziewal ... » więcej 2018-09-19, godz. 14:00 Opolskie akcenty w miesięczniku "Śląsk" Ukazał się nowy numer Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego 'Śląsk', w którym sporo miejsca zajmują artykuły dotyczące opolskiej kultury. » więcej 2018-09-19, godz. 12:15 Po gorącej dyskusji mieszkańcy Zakrzowa i Dąbrówki mają koncepcję miejsca spotkań nad stawem Mieszkańcy Zakrzowa wybrali koncepcję zagospodarowania stawu w centrum wsi. To jeden z nielicznych 'dzikich' akwenów w gminie Gogolin. » więcej 2018-09-19, godz. 10:30 Głuchołaskie i czeskie dzieci wspólnie stworzyły książkę o Orderze Uśmiechu Przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych w Głuchołazach i Czechach stworzyły książkę, która jest poświęcona Orderowi Uśmiechu. To międzynarodowe odznac ... » więcej 2018-09-19, godz. 08:30 Miłośniczka Japonii odwiedziła Opole. "To jest trudna miłość" Studiowała japonistykę w Tokio i Seulu. Kocha Japonię i napisała o niej książkę. Reportażystka Karolina Bednarz odwiedziła Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w O ... » więcej 2018-09-18, godz. 19:30 Gorzów Śląski ma pierwszy mural. Malowidło dotyczy 20-lecia samorządności Mural z okazji 20 lat samorządności zdobi ścianę amfiteatru w Gorzowie Śląskim. Dzięki projektowi EDUKO 2016-2018 można było składać wnioski dotyczące właśnie ... » więcej 2018-09-18, godz. 19:00 Haftowana replika obrazu "Zamoyski pod Byczyną" jest prezentowana w Krapkowicach. To ogólnopolska premiera Co najmniej do połowy października haftowana replika obrazu 'Zamoyski pod Byczyną' będzie eksponowana w Krapkowickim Domu Kultury. Obraz pędzla Jana Matejki z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »