Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-05, 13:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Dzieła kameralne Chopina zabrzmiały w Głogówku [ZDJĘCIA]

Koncert chopinowski w Głogówku w ramach ŚLM © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert chopinowski w Głogówku w ramach ŚLM © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kameralne dzieła Fryderyka Chopina zabrzmiały w sobotni (04.08) wieczór w Głogówku. Na koncercie w ramach 12. Festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne" (ŚLM) wystąpili Tomasz Tomaszewski (skrzypce), Bartosz Koziak (wiolonczela) i Zuzanna Pietrzak (fortepian).
Artyści przedstawili dzieła oryginalnie napisane przez Chopina, m.in. Adagio z Tria g-moll op. 8 oraz Introdukcję i Polonez C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3. Obok miniatur fortepianowych pojawiło się jednak także opracowanie jednego z Mazurków (a-moll op. 67 nr 4) na skrzypce i fortepian. Zapowiadając utwór, profesor Tomaszewski żartował, że to najbardziej ryzykowny punkt programu.

- Być może trochę się krygowałem, bo wydawało mi się, że mamy prawo też do tego, żeby grać tego Chopina - mówi Tomasz Tomaszewski, dyrektor artystyczny festiwalu. - Zresztą cały pomysł na program przyszedł mi w rozmowie z pewnym czeskim profesorem fortepianu, który dowiedziawszy się, że jestem Polakiem, napadł na mnie na jakimś lotnisku i mówi "bo wy w ogóle nie umiecie grać Chopina". No i z tego się wzięło: jak to jest z tym Chopinem? Wolno, nie wolno?

Dodajmy, że dzieł kameralnych w twórczości Chopina jest niewiele, a zafascynowany wiolonczelą kompozytor, nie pozostawił dzieł przeznaczonych na skrzypce.

Przypomnijmy, że "Śląskie Lato Muzyczne" to festiwal towarzyszący trwającemu na Opolszczyźnie od początku miesiąca Międzynarodowemu Kursowi Muzycznemu. Najbliższy koncert dziś (05.08) o godzinie 21:00 przy Stawie Zamkowym, zwanym popularnie "Stawkiem Barlickiego". Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
prof. Tomasz Tomaszewski

Kultura i rozrywka

2018-12-12, godz. 18:15 Filmy z Dodą, Majewską czy Wodeckim. Przy muzycznych ławkach w Opolu można oglądać wywiady i koncerty z KFPP Fragmenty wyjątkowych wywiadów i koncertów podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki można obejrzeć przy tzw. muzycznych ławkach, które znajdują się na ul ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:00 Rusza wspólny jarmark Krapkowic i Gogolina. Potrwa 4 dni, a będzie można zobaczyć żywą szopkę Cztery dni potrwa krapkowicko-gogoliński jarmark bożonarodzeniowy. Od jutra (13.12) do niedzieli (16.12) na krapkowickim rynku będzie można skorzystać z wielu ... » więcej 2018-12-12, godz. 06:54 VI Koncert w Tonacji Śląska i jubileusze Filharmonia Opolska we wtorkowy wieczór rozbrzmiewała muzyką ludową i gwarą śląską. Wszystko za sprawą jubileuszu Zespołu Pieśni Ludowej Silesia z Łubnian i 2 ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:00 Języki obce znają śpiewająco. IX Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w opolskim "Staszicu" Udowadniają, że zagraniczna piosenka może być świetnym sposobem na łatwą i przyjemną naukę języka obcego. Blisko 60 uczestników mierzyło się na scenie Zespołu ... » więcej 2018-12-11, godz. 13:30 Henryk Jaschik znów ozdobił dom i podwórko tysiącami lampek świątecznych [ZDJĘCIA] Około 41 tysięcy świątecznych lampek będzie w tym roku zdobić posesję państwa Jaschików z Krapkowic. Henryk Jaschik, emerytowany kierowca autobusów, zajmuje s ... » więcej 2018-12-11, godz. 11:15 Zmierzch Imperium. Wystawa fotografii Ryszarda Kapuścińskiego Muzeum Regionalne w Głogówku przygotowało wystawę, która powstała we współpracy z Fundacją im. Ryszarda Kapuścińskiego - Herodot. 'Zmierzch Imperium' to wysta ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:00 Po śląsku w jubileusz. Przed nami koncert "W tonacji Śląska" Rok jubileuszowy podsumują koncertem. W Filharmonii Opolskiej odbędzie się 6. edycja koncertu 'W tonacji Śląska'. W tym roku będzie to święto potrójne - jubil ... » więcej 2018-12-10, godz. 21:00 Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP - Podręcznik historyczny dla przeciętnego człowieka to często pierwszy i ostatni tom historyczny z jakim się w życiu spotka - powiedział podczas premiery ksią ... » więcej 2018-12-10, godz. 20:00 Mieszkańcy stolicy regionu odkrywali tajemnice, jakie skrywa opolska katedra Krzysztof Ogiolda, autor szesnastu tekstów, które ukazały się w najnowszej publikacji poświęconej opolskiej świątyni podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:30 105 Pomników Historii na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród nich dwie perły z Opolszczyzny Prezydent Andrzej Duda wpisał kolejne 14 zabytków na listę polskich Pomników Historii. Ten tytuł otrzymują wyjątkowe obiekty o najwyższych w skali kraju warto ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »