Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-05, 13:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Dzieła kameralne Chopina zabrzmiały w Głogówku [ZDJĘCIA]

Koncert chopinowski w Głogówku w ramach ŚLM © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert chopinowski w Głogówku w ramach ŚLM © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kameralne dzieła Fryderyka Chopina zabrzmiały w sobotni (04.08) wieczór w Głogówku. Na koncercie w ramach 12. Festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne" (ŚLM) wystąpili Tomasz Tomaszewski (skrzypce), Bartosz Koziak (wiolonczela) i Zuzanna Pietrzak (fortepian).
Artyści przedstawili dzieła oryginalnie napisane przez Chopina, m.in. Adagio z Tria g-moll op. 8 oraz Introdukcję i Polonez C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3. Obok miniatur fortepianowych pojawiło się jednak także opracowanie jednego z Mazurków (a-moll op. 67 nr 4) na skrzypce i fortepian. Zapowiadając utwór, profesor Tomaszewski żartował, że to najbardziej ryzykowny punkt programu.

- Być może trochę się krygowałem, bo wydawało mi się, że mamy prawo też do tego, żeby grać tego Chopina - mówi Tomasz Tomaszewski, dyrektor artystyczny festiwalu. - Zresztą cały pomysł na program przyszedł mi w rozmowie z pewnym czeskim profesorem fortepianu, który dowiedziawszy się, że jestem Polakiem, napadł na mnie na jakimś lotnisku i mówi "bo wy w ogóle nie umiecie grać Chopina". No i z tego się wzięło: jak to jest z tym Chopinem? Wolno, nie wolno?

Dodajmy, że dzieł kameralnych w twórczości Chopina jest niewiele, a zafascynowany wiolonczelą kompozytor, nie pozostawił dzieł przeznaczonych na skrzypce.

Przypomnijmy, że "Śląskie Lato Muzyczne" to festiwal towarzyszący trwającemu na Opolszczyźnie od początku miesiąca Międzynarodowemu Kursowi Muzycznemu. Najbliższy koncert dziś (05.08) o godzinie 21:00 przy Stawie Zamkowym, zwanym popularnie "Stawkiem Barlickiego". Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
prof. Tomasz Tomaszewski

Kultura i rozrywka

2018-10-14, godz. 14:33 Zasmakuj historii i... kaszy z ogniska. Trwa kozielski piknik historyczny Strzelaniu z łuku, rzut włócznią lub toporem, a potem odpoczynek przy misce kaszy z mięsiwem, uwarzonym na ognisku. Takie atrakcje czekają na uczestników kozi ... » więcej 2018-10-14, godz. 07:30 "Dobrze jest śpiewać naszemu Panu". Przegląd piosenki religijnej w zabytkowym kościółku Około 30 wykonawców z Opolszczyzny oraz województw ościennych zaprezentowało się w sobotę (13.10) w murach zabytkowego kościoła św. Marcina w Ochodzach. W tym ... » więcej 2018-10-13, godz. 10:17 Twórcy filmów nagrodzeni. "Opolskie Lamy" trafiły do młodych autorów 'Opolskie Lamy' rozdane. Znamy laureatów festiwalu filmowego w Opolu. Uroczysta gala odbyła się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. » więcej 2018-10-13, godz. 06:15 Przed nami XX. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Pojawią się zarówno soliści, jak i zespoły. W Ochodzach, w gminie Komprachcice już rusza XX. jubileuszowy Ogólnopolski Przegląd Pieśni Religijnej 'Dobrze jest ... » więcej 2018-10-12, godz. 19:39 Musicalowe klimaty na koncercie otwierającym VIII Dobrodzień Classic Festival Utwory z najpiękniejszych musicali zabrzmią w sobotę (13.10) w Ozimku. Koncert otworzy VIII edycję Dobrodzień Classic Festival, czyli wydarzenia, które wyrosł ... » więcej 2018-10-12, godz. 17:30 Piosenki o miłości w teatrze Czy można opowiedzieć o różnych odcieniach miłości za pomocą piosenek? Można, zwłaszcza w teatrze - przekonuje reżyser przedstawienia 'Ja mam czas...'. » więcej 2018-10-12, godz. 14:30 Znawcy polskiej piosenki dyskutowali o utworach zaangażowanych Muzeum Polskiej Piosenki zaprosiło do dyskusji o piosenkach zaangażowanych i innych utworach patriotycznych znawców polskiej piosenki, ale zajmujących się zup ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:15 Środowiskowym Dom Samopomocy w Nysie otworzył swoje drzwi dla odwiedzających Dzień otwartych drzwi trwa w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nysie. » więcej 2018-10-12, godz. 12:00 Grodków to nie tylko Elsner. Dzieła Weissa zagrają mistrzowie barokowej lutni Grodków, to miejsce narodzin nie tylko Józefa Elsnera, ale także innego kompozytora - Silviusa Leopolda Weissa. Dzieła śląskiego kompozytora i lutnisty doby b ... » więcej 2018-10-12, godz. 10:00 Filharmonia Opolska znów zaczęła "ostrożnie wciągać" przyszłych melomanów Pierwszy w nowym sezonie artystycznym koncert (12.10) z cyklu 'Strefa gwiazd', będzie jednocześnie realizowany w ramach projektu 'filharmonia / ostrożnie, wci ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »