Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-08-05, 13:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Dzieła kameralne Chopina zabrzmiały w Głogówku [ZDJĘCIA]

Koncert chopinowski w Głogówku w ramach ŚLM © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert chopinowski w Głogówku w ramach ŚLM © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kameralne dzieła Fryderyka Chopina zabrzmiały w sobotni (04.08) wieczór w Głogówku. Na koncercie w ramach 12. Festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne" (ŚLM) wystąpili Tomasz Tomaszewski (skrzypce), Bartosz Koziak (wiolonczela) i Zuzanna Pietrzak (fortepian).
Artyści przedstawili dzieła oryginalnie napisane przez Chopina, m.in. Adagio z Tria g-moll op. 8 oraz Introdukcję i Polonez C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3. Obok miniatur fortepianowych pojawiło się jednak także opracowanie jednego z Mazurków (a-moll op. 67 nr 4) na skrzypce i fortepian. Zapowiadając utwór, profesor Tomaszewski żartował, że to najbardziej ryzykowny punkt programu.

- Być może trochę się krygowałem, bo wydawało mi się, że mamy prawo też do tego, żeby grać tego Chopina - mówi Tomasz Tomaszewski, dyrektor artystyczny festiwalu. - Zresztą cały pomysł na program przyszedł mi w rozmowie z pewnym czeskim profesorem fortepianu, który dowiedziawszy się, że jestem Polakiem, napadł na mnie na jakimś lotnisku i mówi "bo wy w ogóle nie umiecie grać Chopina". No i z tego się wzięło: jak to jest z tym Chopinem? Wolno, nie wolno?

Dodajmy, że dzieł kameralnych w twórczości Chopina jest niewiele, a zafascynowany wiolonczelą kompozytor, nie pozostawił dzieł przeznaczonych na skrzypce.

Przypomnijmy, że "Śląskie Lato Muzyczne" to festiwal towarzyszący trwającemu na Opolszczyźnie od początku miesiąca Międzynarodowemu Kursowi Muzycznemu. Najbliższy koncert dziś (05.08) o godzinie 21:00 przy Stawie Zamkowym, zwanym popularnie "Stawkiem Barlickiego". Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
prof. Tomasz Tomaszewski

Kultura i rozrywka

2018-08-17, godz. 17:00 Prudnik: muzeum przyciąga turystów i szykuje się na narodowe święto W wakacje wśród zwiedzających Muzeum Ziemi Prudnickiej dominują mieszkańcy innych regionów. Panuje tam wzmożony ruch wycieczek odwiedzających to miasto, grup ... » więcej 2018-08-17, godz. 14:50 Prudnik: sztuka łączy opolsko-czeskie pogranicze Dwie wystawy będą efektem wakacyjnego pleneru fotograficznego, który odbył się w Prudniku. Zorganizował go tamtejszy ośrodek kultury we współpracy ze swoim od ... » więcej 2018-08-17, godz. 11:15 Dizzy Boyz Brass Band zagra dla najmłodszych melomanów Trąbki, saksofon czy tuba - takie instrumenty będą mogli odkryć w sobotę (18.08) najmłodsi melomani. W ramach przedostatniego, letniego koncertu rodzinnego sc ... » więcej 2018-08-17, godz. 10:46 Opolscy ułani będą świętowali swój jubileusz Dziesiąta rocznica powstania Stowarzyszenia Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich w Opolu i Święto Pułku jest okazją, by spotkać się w sobotę z Opolanami. » więcej 2018-08-16, godz. 20:50 Odsłonięcie Mozaiki i ogrodu na bulwarze nadodrzańskim w Opolu [ZDJĘCIA] Na ścianie umocnień przeciwpowodziowych powstała niezwykła mozaika stworzona z fragmentów porcelany i kamieni wyrzuconych przez Morze Bałtyckie. Towarzyszy je ... » więcej 2018-08-16, godz. 12:33 Rozstrzygnięto konkurs grantowy Opolskie EDUKO 2018 Spośród 26 złożonych wniosków wyłoniono 14 projektów, które będą współrealizowane łącznie przez 68 podmiotów z obszaru województwa opolskiego od sierpnia do p ... » więcej 2018-08-16, godz. 10:55 Fani Harry'ego Pottera czarują na zamku w Mosznej. "On do złudzenia przypomina Hogwart" Różdżki, szaty, zaklęcia i eliksiry - na zamku w Mosznej trwają kolonie, pt. 'Szkoła Czarodziejów'. Dzieci oraz nastolatkowie spędzają czas w sposób bardzo zb ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:00 Kino w Grodkowie po modernizacji ma się dobrze Grodkowskie kino 'Klaps' od kilku miesięcy znów wyświetla filmy. W seansach, podczas których można obejrzeć najnowsze dzieła filmowe bierze udział średnio kil ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:40 Dzień Energetyka w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych 14 sierpnia przypada rocznica śmierci ojca Maksymiliana Marii Kolbego oraz Dzień Energetyka - o. Kolbe jest patronem tej grupy zawodowej. Centralne Muzeum Jeń ... » więcej 2018-08-13, godz. 12:30 "Wersalka" już niemal gotowa. To będzie branicki ośrodek kultury To ma być miejsce zarówno dla seniorów, jak i młodzieży czy miłośników sportu. W Branicach, niemal gotowa jest już 'Wersalka'. Pod tą tajemniczą nazwą kryje s ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »