Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-05-10, 10:00 Autor: Mariusz Majeran

Wyspiański uhonorowany w bibliotece [ZDJĘCIA]

Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Najpierw otwarcie wystawy, później spotkanie z autorką książki o Stanisławie Wyspiańskim. Wszystko w ramach Tygodnia Bibliotek w Opolu.
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowała okolicznościową wystawę poświęconą Stanisławowi Wyspiańskiemu.

- Możemy zobaczyć książki, pocztówki, encyklopedię multimedialna czy nawet grę planszową - mówi Katarzyna Pawluk z biblioteki. - Z ciekawszych takich rzeczy mamy specjalną gablotę poświęconą najważniejszemu utworowi czyli "Weselu". "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w różnych odsłonach. Od 1901 roku po współczesne, taki który otrzymaliśmy od Prezydenta RP z okazji Narodowego Czytania.

Po wernisażu z czytelnikami spotkała się Monika Śliwińska dziennikarka z Lublina, autorka książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia".

- Mimo sławy nie był zżyty ze społeczeństwem - podkreśla dziennikarka. - Jemu się to przydarzyło, że za życia był otoczony właściwie ogromnym kultem, jak mało któremu artyście. Bo to jest taka sytuacja, o której myślę, każdy artysta marzy. To jednak paradoksalnie Wyspiański pozostał jako artysta bardzo osobnym człowiekiem, zarówno w prywatnych relacjach z ludźmi jak i w tych zawodowych.

Wystawę zatytułowaną "Stanisław Wyspiański - czwarty wieszcz?" w Fotogalerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu można oglądać przez dwa tygodnie.

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Katarzyna Pawluk
Monika Śliwińska

Kultura i rozrywka

2020-09-29, godz. 16:15 Znamy laureatów tegorocznego konkursu wiedzy o Austrii [ZDJĘCIA] Tegoroczna Wiosna Austriacka ze względu na epidemię koronawirusa została przerwana i dopiero jesienią jest kontynuowana. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2020-09-29, godz. 13:00 Opolski krytyk literacki o Poświatowskiej Bartosz Suwiński spotka się dziś (29.09) z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Tym razem poeta, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych… » więcej 2020-09-29, godz. 11:21 Obraz trafił na baner. Oryginalna ozdoba zawisła na ścianie opolskiej drukarni Drukarnia Opolgraf w Opolu postanowiła zaprezentować Opolanom swoją siedzibę, jako firmę pełną barw wewnątrz i na zewnątrz. Dwunastometrowy reprint obrazu… » więcej 2020-09-28, godz. 21:24 Około 30 wydarzeń stacjonarnych i online szykuje TSKN w ramach 17. Dni Kultury Niemieckiej Spotkania autorskie, wystawy, koncerty, warsztaty i projekty dla młodzieży, tak przedstawiają się 17. Dni Kultury Niemieckiej. Mieszkańcy regionu przez cały… » więcej 2020-09-28, godz. 15:15 Opolska aktorka zagrała na scenie Instytutu Grotowskiego Grupa aktorów z różnych teatrów przygotowała spektakl 'Orfeusz i Eurydyka' według scenariusza i w reżyserii Marcina Czerwińskiego. Znana z mitologii opowieść… » więcej 2020-09-28, godz. 10:13 Kilkuminutowe owacje na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku! [ZDJĘCIA] Pięciominutowymi owacjami na stojąco nagrodziła publiczność wykonawców koncertu zamykającego 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena. W niedzielny… » więcej 2020-09-28, godz. 08:00 Muzeum Ziemi Kozielskiej laureatem ogólnopolskiego konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" Muzeum Ziemi Kozielskiej docenione w kraju. Projekt rewitalizacji wzgórza zamkowego w Kędzierzynie-Koźlu został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie 'Modernizacja… » więcej 2020-09-27, godz. 14:40 Słynne "Requiem" Mozarta zamknie dziś 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku! Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmi dziś (27.09) uroczyście na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Kompozycję… » więcej 2020-09-27, godz. 09:54 Święto kina w Opolu. W piątek startuje 18. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, w tym roku w formie hybrydowej Od 2 października stolica polskiej piosenki zamieni się na tydzień w stolicę filmową. Rusza 18. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy. Dla miłośników kina przygotowano… » więcej 2020-09-26, godz. 09:00 Już tylko 2 koncerty dzielą nas od zakończenia 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Drugą serię koncertów festiwalowych otworzył piątkowy (25.09) występ opolskich filharmoników pod dyrekcją Przemysława Neumanna w kościele parafialnym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***