Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-05-10, 10:00 Autor: Mariusz Majeran

Wyspiański uhonorowany w bibliotece [ZDJĘCIA]

Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Najpierw otwarcie wystawy, później spotkanie z autorką książki o Stanisławie Wyspiańskim. Wszystko w ramach Tygodnia Bibliotek w Opolu.
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowała okolicznościową wystawę poświęconą Stanisławowi Wyspiańskiemu.

- Możemy zobaczyć książki, pocztówki, encyklopedię multimedialna czy nawet grę planszową - mówi Katarzyna Pawluk z biblioteki. - Z ciekawszych takich rzeczy mamy specjalną gablotę poświęconą najważniejszemu utworowi czyli "Weselu". "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w różnych odsłonach. Od 1901 roku po współczesne, taki który otrzymaliśmy od Prezydenta RP z okazji Narodowego Czytania.

Po wernisażu z czytelnikami spotkała się Monika Śliwińska dziennikarka z Lublina, autorka książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia".

- Mimo sławy nie był zżyty ze społeczeństwem - podkreśla dziennikarka. - Jemu się to przydarzyło, że za życia był otoczony właściwie ogromnym kultem, jak mało któremu artyście. Bo to jest taka sytuacja, o której myślę, każdy artysta marzy. To jednak paradoksalnie Wyspiański pozostał jako artysta bardzo osobnym człowiekiem, zarówno w prywatnych relacjach z ludźmi jak i w tych zawodowych.

Wystawę zatytułowaną "Stanisław Wyspiański - czwarty wieszcz?" w Fotogalerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu można oglądać przez dwa tygodnie.

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Katarzyna Pawluk
Monika Śliwińska

Kultura i rozrywka

2020-02-24, godz. 14:15 Jacek Różycki-Robinson zaprezentuje czytelnikom swój najnowszy tomik poezji 'Brudne pieśni' to kolejny zbiór łagodnych, a jednocześnie odważnych tekstów, które są podszyte ironią oraz dystansem do wciąż żywych, ale już przeżytych emocji… » więcej 2020-02-24, godz. 11:30 Barbara Lach z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora nagrodzona! Barbara Lach, aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora laureatką nagrody Henryk. Wyróżnienie zostało przyznane przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP za wybitne osiągnięcia… » więcej 2020-02-23, godz. 21:00 Lalki z całego świata będzie można oglądać w Głogówku! 'Nie do zabawy' to tytuł ekspozycji, którą od poniedziałku (24.02) będzie można podziwiać w Muzeum Regionalnym w Głogówku. Na wystawę składa się 200 lalek z całego… » więcej 2020-02-23, godz. 15:00 Życie w Afryce pokazuje oleskie muzeum na specjalnych obrazach. Tkaniny są pokryte woskiem 'Radość życia na afrykańskich batikach' to tytuł nowej wystawy prezentowanej przez Muzeum Regionalne w Oleśnie. » więcej 2020-02-23, godz. 11:00 Za nami Kresowy Wieczór Filmowy w opolskiej WBP O plejadzie aktorek i aktorów filmowych z kresowym rodem opowiadano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-02-23, godz. 09:00 Nowoczesna adaptacja kultowej „Alicji w Krainie Czarów” zrobiła wrażenie na opolskich widzach Za nami kolejna premiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. W sztuce reżyserowanej przez Konrada Dworakowskiego główna bohaterka nie jest 7-letnim dzieckiem, tylko… » więcej 2020-02-22, godz. 19:00 Rodzinne koncerty w NCPP, czyli "Dziecięce encepence" 'Dziecięce encepence', czyli nowy cykl koncertów dla całych rodzin w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Będą się charakteryzować żywiołową formą, wspólną… » więcej 2020-02-22, godz. 17:30 Prawie 30 impresjonistycznych obrazów można zobaczyć w oleskim MDK-u Wystawę 'Spojrzenie nieoczywiste' autorstwa Krzysztofa Mazonia prezentuje Miejski Dom Kultury w Oleśnie. » więcej 2020-02-22, godz. 14:30 Koncert charytatywny dla Frania w zabytkowym kościele w Pokoju Tworzą kartki okolicznościowe, spotykają się na próbach zespołu, upieką też ciasto specjalnie na koncert charytatywny - wszystko, żeby wesprzeć małego Franka Marcinkowskiego… » więcej 2020-02-22, godz. 13:49 Strefa Retro Gier, czyli przenieś się w "ośmiobitową prehistorię" 'Strefa Gier Retro' - to interaktywna wystawa, która pozwala przenieść się w czasie - jak twierdzą organizatorzy - aż do ośmiobitowej prehistorii. W Wojewódzkiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »