Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-04-19, 21:15 Autor: Mariusz Majeran

Wspomnienie Jonasza Kofty w bibliotece [ZDJĘCIA]

Jarosław Wasik w MBP [fot. Mariusz Majeran]
Jarosław Wasik w MBP [fot. Mariusz Majeran]
Wspólnym wernisażem Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu i Muzeum Polskiej Piosenki uczcili 30 rocznicę śmierci Jonasza Kofty - artysty wszechstronnego.
Wystawa dostępna w Fotogalerii MBP nosi tytuł "Z tobą chcę oglądać świat" i prezentuje zdjęcia, płyty, wydawnictwa i rękopisy Jonasza Kofty.

- To wspólny projekt dwóch instytucji kultury naszego miasta - podkreśla dyrektorka biblioteki Elżbieta Kampa.

- To imię, najpierw to była taka manifestacja artystyczna, a po 1968 roku taka demonstracja tożsamości. Był człowiekiem słowa, który poruszał się w każdej dziedzinie literackiej po mistrzowsku. To są słowa Stefana Friedmana. Trudno uwierzyć, ale napisał blisko 600 tekstów - dodaje Kampa.

- Twórczość Jonasza Kofty towarzyszy mi od lat - dodaje dyrektor muzeum Jarosław Wasik. - Jestem bardzo związany z jego twórczością. Od młodego chłopaka czytam jego teksty, słucham jego piosenek. Naprawdę pamiętam ten dzień, kiedy Jonasz odszedł. Potem pamiętam taki koncert poświęcony Jonaszowi na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Taki koncert "Na wszystkich dworcach świata".

Jarosław Wasik zaśpiewał podczas wernisażu trzy piosenki, by także w sposób muzyczny podkreślić związki Jonasza Kofty z Opolem, do którego artysta przyjeżdżał wielokrotnie przy okazji festiwalu piosenki.

Wystawa będzie czynna do 7 maja. Wstęp wolny.
Elżbieta Kampa
Jarosław Wasik

Kultura i rozrywka

2019-01-19, godz. 12:00 Wspólne śpiewanie Polaków i Czechów. Głubczyce rozpoczynają program ze Stonawą Kolejna polsko-czeska kulturalna inicjatywa na pograniczu. Tym razem będzie ona dotyczyła śpiewania. Ruszył projekt 'Śląskie portamento - śpiew, współbrzmieni ... » więcej 2019-01-19, godz. 09:15 O polskim orężu i historii. W głubczyckim muzeum można zobaczyć wystawę z okazji 100-lecia niepodległości Polski Od średniowiecznych stroi i broni, rynsztunku husarskiego, po mundury z 20-lecia między wojennego i okresu II wojny światowej. Między innymi z takimi eksponat ... » więcej 2019-01-18, godz. 20:45 Wystawa "Abstrakcja - przestrzeń nieskończona" Mirosława Zakrzewskiego gości w nyskim muzeum 'Abstrakcja - przestrzeń nieskończona', to tytuł najnowszej wystawy Mirosława Zakrzewskiego, którą można oglądać w Muzeum Powiatowym w Nysie. » więcej 2019-01-18, godz. 19:32 Spotkanie z historią NSZZ "Solidarność" w Hucie Małapanew Łukasz Sołtysik, dr Grzegorz Waligóra i dr Zbigniew Bereszyński, badacze historyczni spotkali się w Domu Kultury w Ozimku na promocji książki 'Ogniwa zakładow ... » więcej 2019-01-18, godz. 16:00 Plener malarski w Opolu przy dźwiękach kompozycji Stanisława Moniuszki Zakończył się 7. Międzynarodowy Plener Malarski w Opolu. Wzięli w nim udział artyści z różnych zakątków Polski, a także z Ukrainy, Budapesztu czy Moskwy. W su ... » więcej 2019-01-18, godz. 13:42 Zbigniew Zamachowski odwiedził nyską PWSZ. Artysta rozmawiał ze studentami na temat przekazywania emocji Studenci jazzu i muzyki estradowej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, mieli dziś okazję wziąć udział w warsztatach wokalno-aktorskich, które popro ... » więcej 2019-01-17, godz. 19:33 Przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris spotkali się z opolskimi studentami 'Prawnicy w obronie rodziny, małżeństwa, ludzkiego życia i sumienia' to tytuł spotkania z przedstawicielami Instytutu Ordo Iuris, które odbyło się na Uniwersy ... » więcej 2019-01-17, godz. 16:11 Orkiestra dęta z Krapkowic świętuje 20. urodziny Krapkowicka Orkiestra Dęta świętuje 20-lecie działalności. Z tej okazji odbędzie się specjalny, urodzinowy koncert, nagrana została też płyta. » więcej 2019-01-17, godz. 12:03 Badacz wulkanów spotka się z czytelnikami Grzegorz Gawlik zdobywa i bada wulkany - czasem na jeden poświęca kilka wypraw i wiele dni - często w niedostępnych rejonach i ekstremalnych warunkach, z zejś ... » więcej 2019-01-17, godz. 07:31 Kolorowy świat festiwali. Krystyna Gucewicz w Muzeum Polskiej Piosenki Krystyna Gucewicz, dziennikarka i wieloletnia recenzentka opolskich festiwali, była gościem Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Podczas spotkania opowiadała o s ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »