Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-04-19, 21:15 Autor: Mariusz Majeran

Wspomnienie Jonasza Kofty w bibliotece [ZDJĘCIA]

Jarosław Wasik w MBP [fot. Mariusz Majeran]
Jarosław Wasik w MBP [fot. Mariusz Majeran]
Wspólnym wernisażem Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu i Muzeum Polskiej Piosenki uczcili 30 rocznicę śmierci Jonasza Kofty - artysty wszechstronnego.
Wystawa dostępna w Fotogalerii MBP nosi tytuł "Z tobą chcę oglądać świat" i prezentuje zdjęcia, płyty, wydawnictwa i rękopisy Jonasza Kofty.

- To wspólny projekt dwóch instytucji kultury naszego miasta - podkreśla dyrektorka biblioteki Elżbieta Kampa.

- To imię, najpierw to była taka manifestacja artystyczna, a po 1968 roku taka demonstracja tożsamości. Był człowiekiem słowa, który poruszał się w każdej dziedzinie literackiej po mistrzowsku. To są słowa Stefana Friedmana. Trudno uwierzyć, ale napisał blisko 600 tekstów - dodaje Kampa.

- Twórczość Jonasza Kofty towarzyszy mi od lat - dodaje dyrektor muzeum Jarosław Wasik. - Jestem bardzo związany z jego twórczością. Od młodego chłopaka czytam jego teksty, słucham jego piosenek. Naprawdę pamiętam ten dzień, kiedy Jonasz odszedł. Potem pamiętam taki koncert poświęcony Jonaszowi na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Taki koncert "Na wszystkich dworcach świata".

Jarosław Wasik zaśpiewał podczas wernisażu trzy piosenki, by także w sposób muzyczny podkreślić związki Jonasza Kofty z Opolem, do którego artysta przyjeżdżał wielokrotnie przy okazji festiwalu piosenki.

Wystawa będzie czynna do 7 maja. Wstęp wolny.
Elżbieta Kampa
Jarosław Wasik

Kultura i rozrywka

2018-08-17, godz. 17:00 Prudnik: muzeum przyciąga turystów i szykuje się na narodowe święto W wakacje wśród zwiedzających Muzeum Ziemi Prudnickiej dominują mieszkańcy innych regionów. Panuje tam wzmożony ruch wycieczek odwiedzających to miasto, grup ... » więcej 2018-08-17, godz. 14:50 Prudnik: sztuka łączy opolsko-czeskie pogranicze Dwie wystawy będą efektem wakacyjnego pleneru fotograficznego, który odbył się w Prudniku. Zorganizował go tamtejszy ośrodek kultury we współpracy ze swoim od ... » więcej 2018-08-17, godz. 11:15 Dizzy Boyz Brass Band zagra dla najmłodszych melomanów Trąbki, saksofon czy tuba - takie instrumenty będą mogli odkryć w sobotę (18.08) najmłodsi melomani. W ramach przedostatniego, letniego koncertu rodzinnego sc ... » więcej 2018-08-17, godz. 10:46 Opolscy ułani będą świętowali swój jubileusz Dziesiąta rocznica powstania Stowarzyszenia Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich w Opolu i Święto Pułku jest okazją, by spotkać się w sobotę z Opolanami. » więcej 2018-08-16, godz. 20:50 Odsłonięcie Mozaiki i ogrodu na bulwarze nadodrzańskim w Opolu [ZDJĘCIA] Na ścianie umocnień przeciwpowodziowych powstała niezwykła mozaika stworzona z fragmentów porcelany i kamieni wyrzuconych przez Morze Bałtyckie. Towarzyszy je ... » więcej 2018-08-16, godz. 12:33 Rozstrzygnięto konkurs grantowy Opolskie EDUKO 2018 Spośród 26 złożonych wniosków wyłoniono 14 projektów, które będą współrealizowane łącznie przez 68 podmiotów z obszaru województwa opolskiego od sierpnia do p ... » więcej 2018-08-16, godz. 10:55 Fani Harry'ego Pottera czarują na zamku w Mosznej. "On do złudzenia przypomina Hogwart" Różdżki, szaty, zaklęcia i eliksiry - na zamku w Mosznej trwają kolonie, pt. 'Szkoła Czarodziejów'. Dzieci oraz nastolatkowie spędzają czas w sposób bardzo zb ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:00 Kino w Grodkowie po modernizacji ma się dobrze Grodkowskie kino 'Klaps' od kilku miesięcy znów wyświetla filmy. W seansach, podczas których można obejrzeć najnowsze dzieła filmowe bierze udział średnio kil ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:40 Dzień Energetyka w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych 14 sierpnia przypada rocznica śmierci ojca Maksymiliana Marii Kolbego oraz Dzień Energetyka - o. Kolbe jest patronem tej grupy zawodowej. Centralne Muzeum Jeń ... » więcej 2018-08-13, godz. 12:30 "Wersalka" już niemal gotowa. To będzie branicki ośrodek kultury To ma być miejsce zarówno dla seniorów, jak i młodzieży czy miłośników sportu. W Branicach, niemal gotowa jest już 'Wersalka'. Pod tą tajemniczą nazwą kryje s ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »