Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-04-19, 21:15 Autor: Mariusz Majeran

Wspomnienie Jonasza Kofty w bibliotece [ZDJĘCIA]

Jarosław Wasik w MBP [fot. Mariusz Majeran]
Jarosław Wasik w MBP [fot. Mariusz Majeran]
Wspólnym wernisażem Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu i Muzeum Polskiej Piosenki uczcili 30 rocznicę śmierci Jonasza Kofty - artysty wszechstronnego.
Wystawa dostępna w Fotogalerii MBP nosi tytuł "Z tobą chcę oglądać świat" i prezentuje zdjęcia, płyty, wydawnictwa i rękopisy Jonasza Kofty.

- To wspólny projekt dwóch instytucji kultury naszego miasta - podkreśla dyrektorka biblioteki Elżbieta Kampa.

- To imię, najpierw to była taka manifestacja artystyczna, a po 1968 roku taka demonstracja tożsamości. Był człowiekiem słowa, który poruszał się w każdej dziedzinie literackiej po mistrzowsku. To są słowa Stefana Friedmana. Trudno uwierzyć, ale napisał blisko 600 tekstów - dodaje Kampa.

- Twórczość Jonasza Kofty towarzyszy mi od lat - dodaje dyrektor muzeum Jarosław Wasik. - Jestem bardzo związany z jego twórczością. Od młodego chłopaka czytam jego teksty, słucham jego piosenek. Naprawdę pamiętam ten dzień, kiedy Jonasz odszedł. Potem pamiętam taki koncert poświęcony Jonaszowi na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Taki koncert "Na wszystkich dworcach świata".

Jarosław Wasik zaśpiewał podczas wernisażu trzy piosenki, by także w sposób muzyczny podkreślić związki Jonasza Kofty z Opolem, do którego artysta przyjeżdżał wielokrotnie przy okazji festiwalu piosenki.

Wystawa będzie czynna do 7 maja. Wstęp wolny.
Elżbieta Kampa
Jarosław Wasik

Kultura i rozrywka

2018-10-15, godz. 19:45 Opolskie maluchy poznają Austrię Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu ruszyła z cyklem spotkań pod hasłem 'Austria Czyta'. Czytanie na kolanie, zwiedzanie tematycznych wystaw, czy wykłady ... » więcej 2018-10-15, godz. 16:30 Ilona Wiśniewska odwiedzi WBP. Opowie o grenlandzkiej wyspie Autorka reportaży z dalekiej Północy będzie we wtorek (16.10) gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Ilona Wiśniewska opowie o najnowszej książce ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:04 Zbierają stare zdjęcia, by wydać je w książce Mieszkańcy gminy Jemielnica, którzy mają w domu stare fotografie, mogą zostać współautorami albumu o przeszłości tych terenów. W ramach projektu 'Ocalić od za ... » więcej 2018-10-14, godz. 14:33 Zasmakuj historii i... kaszy z ogniska. Trwa kozielski piknik historyczny Strzelaniu z łuku, rzut włócznią lub toporem, a potem odpoczynek przy misce kaszy z mięsiwem, uwarzonym na ognisku. Takie atrakcje czekają na uczestników kozi ... » więcej 2018-10-14, godz. 07:30 "Dobrze jest śpiewać naszemu Panu". Przegląd piosenki religijnej w zabytkowym kościółku Około 30 wykonawców z Opolszczyzny oraz województw ościennych zaprezentowało się w sobotę (13.10) w murach zabytkowego kościoła św. Marcina w Ochodzach. W tym ... » więcej 2018-10-13, godz. 10:17 Twórcy filmów nagrodzeni. "Opolskie Lamy" trafiły do młodych autorów 'Opolskie Lamy' rozdane. Znamy laureatów festiwalu filmowego w Opolu. Uroczysta gala odbyła się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. » więcej 2018-10-13, godz. 06:15 Przed nami XX. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Pojawią się zarówno soliści, jak i zespoły. W Ochodzach, w gminie Komprachcice już rusza XX. jubileuszowy Ogólnopolski Przegląd Pieśni Religijnej 'Dobrze jest ... » więcej 2018-10-12, godz. 19:39 Musicalowe klimaty na koncercie otwierającym VIII Dobrodzień Classic Festival Utwory z najpiękniejszych musicali zabrzmią w sobotę (13.10) w Ozimku. Koncert otworzy VIII edycję Dobrodzień Classic Festival, czyli wydarzenia, które wyrosł ... » więcej 2018-10-12, godz. 17:30 Piosenki o miłości w teatrze Czy można opowiedzieć o różnych odcieniach miłości za pomocą piosenek? Można, zwłaszcza w teatrze - przekonuje reżyser przedstawienia 'Ja mam czas...'. » więcej 2018-10-12, godz. 14:30 Znawcy polskiej piosenki dyskutowali o utworach zaangażowanych Muzeum Polskiej Piosenki zaprosiło do dyskusji o piosenkach zaangażowanych i innych utworach patriotycznych znawców polskiej piosenki, ale zajmujących się zup ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »