Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-01-21, 15:30 Autor: Witold Wośtak

"Rozkłady jazdy" w Kochanowskim rozeszły się jak ciepłe bułeczki

Premiera "Rozkładów jazdy" [fot. archiwum Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu]
Premiera "Rozkładów jazdy" [fot. archiwum Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu]
Premierowo Teatr im. Jana Kochanowskiego pokazał wczoraj (20.01) sztukę "Rozkłady jazdy" czeskiego dramatopisarza Petra Zelenki w reżyserii Agaty Puszcz. Przedstawienie z pogranicza farsy i tragikomedii zaskakuje nieprzewidywalnością oraz zawrotnym tempem akcji.
Akcja rozgrywa się w roku 2030, a dotyczy dwojga aktorów - małżeństwa po rozwodzie ze skomplikowaną przeszłością. Tytułowe rozkłady jazdy, nagrywane dla lokalnych linii kolejowych, są dla bohaterów jedynym źródłem utrzymania.

Reżyserka stawia pytanie: czy w dzisiejszym świecie można mieć nadzieję, że miłość spotka człowieka w odpowiednim momencie? - Co chwilę bohaterowie wcielają się w inną parę - mówi Agata Puszcz. - Dwoje aktorów gra farsę na siedem osób, czyli oni ratują sytuację. Dzieje się tak dlatego, że jeszcze jeden z aktorów przychodzi później i oni wcielają się w pięć postaci. Grają za tych nieobecnych, więc wymyślają jak teraz ograć, by widzowie nie zorientowali się o nieobecności pozostałych. Ten pomysł daje też całe spektrum różnych możliwości podejścia do ich relacji.

Zdaniem Norberta Rakowskiego, dyrektora teatru, drogi par nie zawsze są łatwe i oczywiste, a to zbliża publiczność do "Rozkładów jazdy". - Na razie bilety na wszystkie spektakle są wyprzedane. Nie ma miejsc wolnych, ale zapraszamy na kolejne przedstawienia. Jak widać, ludzie potrzebują prostej opowieści o parze ludzi, którzy nie w każdej sytuacji mogą spotkać się. To również bohaterowie, którzy tak jak my, mają życie bardziej skomplikowane, niż im się wydaje. Oni próbują je poskładać, ale życie kieruje ich na różne tory – stąd tytuł „Rozkłady jazdy”.

Kolejną premierę w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaplanowano na 3 lutego.
Agata Puszcz
Norbert Rakowski

Kultura i rozrywka

2018-03-16, godz. 19:05 Pieniądze na sport, turystykę i kulturę. W sumie ponad 1,5 mln złotych Rozstrzygnięto konkursy na dofinansowanie turystyki, sportu i kultury w regionie opolskim. W sumie zarząd województwa przyznał na te cele ponad półtora milion ... » więcej 2018-03-16, godz. 15:41 Drabina Jakuba zagra dla Stowarzyszenia TRISO w teatrze - zmiana miejsca koncertu Sobotni (17.03) koncert bluesowy zespołu Drabina Jakuba w ramach happening 'Nie z tej ziemi' Stowarzyszenia TRISO będzie przeniesiony do foyer Teatru im. Jana ... » więcej 2018-03-16, godz. 10:45 Stowarzyszenie TRISO zaprasza na happening "Nie z tej ziemi!" 'Nie z tej ziemi!' to happening, na który zaprasza w sobotę (17.03) Stowarzyszenie TRISO z Opola. Wydarzenie organizowane jest z okazji Światowego Dnia Trisom ... » więcej 2018-03-15, godz. 23:45 Za nami 28. Zimowa Giełda Piosenki. W tym roku patronem Leonard Cohen [ZDJĘCIA] Jedna własna propozycja i jeden cover. 10 wykonawców z całej Polski zaprezentowało się na deskach Studenckiego Centrum Kultury w Opolu, na finale Zimowej Gieł ... » więcej 2018-03-15, godz. 19:47 "Piosenka w eterze" w Muzeum Polskiej Piosenki. Wieczór autorski Harry'ego Dudy Harry Duda, poeta, dziennikarz, publicysta, zabrał słuchaczy w muzyczną podróż po humorystycznych felietonach, które dawniej były prezentowane na antenie Radi ... » więcej 2018-03-15, godz. 15:52 Dziś mija 70 lat od wydania wyroku śmierci na Rotmistrza Pileckiego. Radio Opole zaprasza na monodram 70 lat temu, 15 marca 1948 roku, Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał na śmierć Witolda Pileckiego - oficera Armii Krajowej i 2. Korpusu Polskiego. Był on ... » więcej 2018-03-15, godz. 15:35 Nowy chór zadebiutuje przed publicznością w Opolu. Na razie śpiewa w nim 30 chłopców Koncert inauguracyjny da w najbliższą niedzielę chór Pueri Cantores Opolienses w kościele św. Karola Boromeusza na opolskich Chabrach. W chórze śpiewa 30 chło ... » więcej 2018-03-15, godz. 11:20 "Nosił eter razy kilka..." - Harry Duda gościem Muzeum Polskiej Piosenki Na wieczór autorski poświęcony Harremu Dudzie zaprasza Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2018-03-14, godz. 12:04 Mali pacjenci tworzyli pisanki pod okiem tułowickich twórczyń ludowych Na oddziele pediatrii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu odbyły się warsztaty, podczas których najmłodsi mogli poznać tradycyjny sposób przygotowani ... » więcej 2018-03-14, godz. 10:18 Gwiazda operetki i estrady wystąpi w Opolu Witold Matulka, przez lata współpracujący z Bogusławem Kaczyńskim, wystąpi w czwartkowe (15.03) popołudnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »