Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-01-21, 15:30 Autor: Witold Wośtak

"Rozkłady jazdy" w Kochanowskim rozeszły się jak ciepłe bułeczki

Premiera "Rozkładów jazdy" [fot. archiwum Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu]
Premiera "Rozkładów jazdy" [fot. archiwum Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu]
Premierowo Teatr im. Jana Kochanowskiego pokazał wczoraj (20.01) sztukę "Rozkłady jazdy" czeskiego dramatopisarza Petra Zelenki w reżyserii Agaty Puszcz. Przedstawienie z pogranicza farsy i tragikomedii zaskakuje nieprzewidywalnością oraz zawrotnym tempem akcji.
Akcja rozgrywa się w roku 2030, a dotyczy dwojga aktorów - małżeństwa po rozwodzie ze skomplikowaną przeszłością. Tytułowe rozkłady jazdy, nagrywane dla lokalnych linii kolejowych, są dla bohaterów jedynym źródłem utrzymania.

Reżyserka stawia pytanie: czy w dzisiejszym świecie można mieć nadzieję, że miłość spotka człowieka w odpowiednim momencie? - Co chwilę bohaterowie wcielają się w inną parę - mówi Agata Puszcz. - Dwoje aktorów gra farsę na siedem osób, czyli oni ratują sytuację. Dzieje się tak dlatego, że jeszcze jeden z aktorów przychodzi później i oni wcielają się w pięć postaci. Grają za tych nieobecnych, więc wymyślają jak teraz ograć, by widzowie nie zorientowali się o nieobecności pozostałych. Ten pomysł daje też całe spektrum różnych możliwości podejścia do ich relacji.

Zdaniem Norberta Rakowskiego, dyrektora teatru, drogi par nie zawsze są łatwe i oczywiste, a to zbliża publiczność do "Rozkładów jazdy". - Na razie bilety na wszystkie spektakle są wyprzedane. Nie ma miejsc wolnych, ale zapraszamy na kolejne przedstawienia. Jak widać, ludzie potrzebują prostej opowieści o parze ludzi, którzy nie w każdej sytuacji mogą spotkać się. To również bohaterowie, którzy tak jak my, mają życie bardziej skomplikowane, niż im się wydaje. Oni próbują je poskładać, ale życie kieruje ich na różne tory – stąd tytuł „Rozkłady jazdy”.

Kolejną premierę w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaplanowano na 3 lutego.
Agata Puszcz
Norbert Rakowski

Kultura i rozrywka

2018-12-12, godz. 18:15 Filmy z Dodą, Majewską czy Wodeckim. Przy muzycznych ławkach w Opolu można oglądać wywiady i koncerty z KFPP Fragmenty wyjątkowych wywiadów i koncertów podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki można obejrzeć przy tzw. muzycznych ławkach, które znajdują się na ul ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:00 Rusza wspólny jarmark Krapkowic i Gogolina. Potrwa 4 dni, a będzie można zobaczyć żywą szopkę Cztery dni potrwa krapkowicko-gogoliński jarmark bożonarodzeniowy. Od jutra (13.12) do niedzieli (16.12) na krapkowickim rynku będzie można skorzystać z wielu ... » więcej 2018-12-12, godz. 06:54 VI Koncert w Tonacji Śląska i jubileusze Filharmonia Opolska we wtorkowy wieczór rozbrzmiewała muzyką ludową i gwarą śląską. Wszystko za sprawą jubileuszu Zespołu Pieśni Ludowej Silesia z Łubnian i 2 ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:00 Języki obce znają śpiewająco. IX Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w opolskim "Staszicu" Udowadniają, że zagraniczna piosenka może być świetnym sposobem na łatwą i przyjemną naukę języka obcego. Blisko 60 uczestników mierzyło się na scenie Zespołu ... » więcej 2018-12-11, godz. 13:30 Henryk Jaschik znów ozdobił dom i podwórko tysiącami lampek świątecznych [ZDJĘCIA] Około 41 tysięcy świątecznych lampek będzie w tym roku zdobić posesję państwa Jaschików z Krapkowic. Henryk Jaschik, emerytowany kierowca autobusów, zajmuje s ... » więcej 2018-12-11, godz. 11:15 Zmierzch Imperium. Wystawa fotografii Ryszarda Kapuścińskiego Muzeum Regionalne w Głogówku przygotowało wystawę, która powstała we współpracy z Fundacją im. Ryszarda Kapuścińskiego - Herodot. 'Zmierzch Imperium' to wysta ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:00 Po śląsku w jubileusz. Przed nami koncert "W tonacji Śląska" Rok jubileuszowy podsumują koncertem. W Filharmonii Opolskiej odbędzie się 6. edycja koncertu 'W tonacji Śląska'. W tym roku będzie to święto potrójne - jubil ... » więcej 2018-12-10, godz. 21:00 Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP - Podręcznik historyczny dla przeciętnego człowieka to często pierwszy i ostatni tom historyczny z jakim się w życiu spotka - powiedział podczas premiery ksią ... » więcej 2018-12-10, godz. 20:00 Mieszkańcy stolicy regionu odkrywali tajemnice, jakie skrywa opolska katedra Krzysztof Ogiolda, autor szesnastu tekstów, które ukazały się w najnowszej publikacji poświęconej opolskiej świątyni podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:30 105 Pomników Historii na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród nich dwie perły z Opolszczyzny Prezydent Andrzej Duda wpisał kolejne 14 zabytków na listę polskich Pomników Historii. Ten tytuł otrzymują wyjątkowe obiekty o najwyższych w skali kraju warto ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »