Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-01-21, 15:30 Autor: Witold Wośtak

"Rozkłady jazdy" w Kochanowskim rozeszły się jak ciepłe bułeczki

Premiera "Rozkładów jazdy" [fot. archiwum Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu]
Premiera "Rozkładów jazdy" [fot. archiwum Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu]
Premierowo Teatr im. Jana Kochanowskiego pokazał wczoraj (20.01) sztukę "Rozkłady jazdy" czeskiego dramatopisarza Petra Zelenki w reżyserii Agaty Puszcz. Przedstawienie z pogranicza farsy i tragikomedii zaskakuje nieprzewidywalnością oraz zawrotnym tempem akcji.
Akcja rozgrywa się w roku 2030, a dotyczy dwojga aktorów - małżeństwa po rozwodzie ze skomplikowaną przeszłością. Tytułowe rozkłady jazdy, nagrywane dla lokalnych linii kolejowych, są dla bohaterów jedynym źródłem utrzymania.

Reżyserka stawia pytanie: czy w dzisiejszym świecie można mieć nadzieję, że miłość spotka człowieka w odpowiednim momencie? - Co chwilę bohaterowie wcielają się w inną parę - mówi Agata Puszcz. - Dwoje aktorów gra farsę na siedem osób, czyli oni ratują sytuację. Dzieje się tak dlatego, że jeszcze jeden z aktorów przychodzi później i oni wcielają się w pięć postaci. Grają za tych nieobecnych, więc wymyślają jak teraz ograć, by widzowie nie zorientowali się o nieobecności pozostałych. Ten pomysł daje też całe spektrum różnych możliwości podejścia do ich relacji.

Zdaniem Norberta Rakowskiego, dyrektora teatru, drogi par nie zawsze są łatwe i oczywiste, a to zbliża publiczność do "Rozkładów jazdy". - Na razie bilety na wszystkie spektakle są wyprzedane. Nie ma miejsc wolnych, ale zapraszamy na kolejne przedstawienia. Jak widać, ludzie potrzebują prostej opowieści o parze ludzi, którzy nie w każdej sytuacji mogą spotkać się. To również bohaterowie, którzy tak jak my, mają życie bardziej skomplikowane, niż im się wydaje. Oni próbują je poskładać, ale życie kieruje ich na różne tory – stąd tytuł „Rozkłady jazdy”.

Kolejną premierę w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaplanowano na 3 lutego.
Agata Puszcz
Norbert Rakowski

Kultura i rozrywka

2018-06-21, godz. 18:15 "Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały". Promocja książki Publikację zbiorową pod tytułem 'Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały' promowano w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Redakcji podjęl ... » więcej 2018-06-21, godz. 16:57 "Oczami dziecka mamy i taty", czyli historie opolskich rodzin Opolskie rodziny wypełniły gmach urzędu marszałkowskiego w Opolu. Na premierze książki 'Oczami dziecka mamy i taty' pojawili się rodzice, dzieci, dziadkowie i ... » więcej 2018-06-21, godz. 12:00 Lada moment rozpoczną się trzydniowe dni Praszki. W programie reggae i covery The Beatles Zbliżają się Dni Praszki z Biesiadą Świętojańską. Każda część trzydniowej (22-24.06) zabawy będzie się nieco różnić. » więcej 2018-06-21, godz. 10:30 Bogato ilustrowane książki z legendami 9 krajów trafiły do krapkowickich bibliotek Legendy portugalskie, macedońskie, łotewskie czy włoskie. O nich można przeczytać w książkach przekazanych przez krapkowicki Zespół Szkół Specjalnych do 13 bi ... » więcej 2018-06-21, godz. 07:00 Można zgłaszać kandydatów do "Magnolii Powiatu Opolskiego" Chcą wyróżnić osoby i firmy, które odznaczają się w pracy na rzecz rozwoju i promocji powiatu opolskiego. Do 30.06 można zgłaszać kandydatów do nagrody 'Magno ... » więcej 2018-06-20, godz. 21:30 Gwiazdy zagrały na rzecz opolskiej katedry. "Gramy radosne utwory" Natalia Kukulska, Cello Brothers i chór ekumeniczny Trzecia Godzina Dnia zagrali na rzecz opolskiej katedry. Cały dochód ze sprzedaży biletów cegiełek zostani ... » więcej 2018-06-20, godz. 20:00 Przedpremiera sztuki Woody Allena w Opolu Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu postanowił na zakończenie sezonu artystycznego pokazać przedpremierę sztuki, która będzie miała swoją premierę dopiero w ... » więcej 2018-06-20, godz. 16:30 Dysonans i dysharmonia, czyli spotkanie ze Sławomirem Kuźnickim Sławomir Kuźnicki - doktor literaturoznawstwa, krytyk literacki i poeta, będzie gościem na spotkaniu autorskim w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2018-06-20, godz. 14:00 Leszek Ołdak nagrodzony na Satyrykonie Opolski grafik, satyryk i karykaturzysta Leszek Ołdak zdobył srebrny medal podczas 41. edycji Satyrykonu 2018 w Legnicy. » więcej 2018-06-20, godz. 12:30 Balet "Sen", czyli kolejne spotkanie z cyklu "Muzyka w Klubowym Fotelu" Biblioteka Muzyczna w Opolu po raz kolejny organizuje spotkanie w ramach akcji 'Muzyka w Klubowym Fotelu'. To okazja by zapoznać się ze zgromadzonymi przez bi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »