Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-01-21, 15:30 Autor: Witold Wośtak

"Rozkłady jazdy" w Kochanowskim rozeszły się jak ciepłe bułeczki

Premiera "Rozkładów jazdy" [fot. archiwum Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu]
Premiera "Rozkładów jazdy" [fot. archiwum Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu]
Premierowo Teatr im. Jana Kochanowskiego pokazał wczoraj (20.01) sztukę "Rozkłady jazdy" czeskiego dramatopisarza Petra Zelenki w reżyserii Agaty Puszcz. Przedstawienie z pogranicza farsy i tragikomedii zaskakuje nieprzewidywalnością oraz zawrotnym tempem akcji.
Akcja rozgrywa się w roku 2030, a dotyczy dwojga aktorów - małżeństwa po rozwodzie ze skomplikowaną przeszłością. Tytułowe rozkłady jazdy, nagrywane dla lokalnych linii kolejowych, są dla bohaterów jedynym źródłem utrzymania.

Reżyserka stawia pytanie: czy w dzisiejszym świecie można mieć nadzieję, że miłość spotka człowieka w odpowiednim momencie? - Co chwilę bohaterowie wcielają się w inną parę - mówi Agata Puszcz. - Dwoje aktorów gra farsę na siedem osób, czyli oni ratują sytuację. Dzieje się tak dlatego, że jeszcze jeden z aktorów przychodzi później i oni wcielają się w pięć postaci. Grają za tych nieobecnych, więc wymyślają jak teraz ograć, by widzowie nie zorientowali się o nieobecności pozostałych. Ten pomysł daje też całe spektrum różnych możliwości podejścia do ich relacji.

Zdaniem Norberta Rakowskiego, dyrektora teatru, drogi par nie zawsze są łatwe i oczywiste, a to zbliża publiczność do "Rozkładów jazdy". - Na razie bilety na wszystkie spektakle są wyprzedane. Nie ma miejsc wolnych, ale zapraszamy na kolejne przedstawienia. Jak widać, ludzie potrzebują prostej opowieści o parze ludzi, którzy nie w każdej sytuacji mogą spotkać się. To również bohaterowie, którzy tak jak my, mają życie bardziej skomplikowane, niż im się wydaje. Oni próbują je poskładać, ale życie kieruje ich na różne tory – stąd tytuł „Rozkłady jazdy”.

Kolejną premierę w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaplanowano na 3 lutego.
Agata Puszcz
Norbert Rakowski

Kultura i rozrywka

2018-09-23, godz. 20:30 Smakołyki, zdjęcia, pokazy i rywalizacja. Taki był IV Festiwal Dzielnic w Opolu IV Festiwal Dzielnic w Opolu to już historia. Głównym punktem był piknik w Parku Miejskim na osiedlu im. Armii Krajowej, gdzie wszystkie dzielnice prezentował ... » więcej 2018-09-23, godz. 18:30 Edukacja przez muzykę - w opolskim amfiteatrze dzień minął pod znakiem bioróżnorodności 'Kraina bioróżnorodności' zawitała dziś (23.09) do Amfiteatru Tysiąclecia w Opolu. To tytuł edukacyjnego pikniku rodzinnego na temat ochrony gatunków zagrożon ... » więcej 2018-09-23, godz. 16:00 Trwa II Wielkie Kolorowanie w Opolu. Dla każdego wystarczy kredek i arkuszy [ZDJĘCIA] Ponad 40 kilogramów kredek mają do dyspozycji uczestnicy drugiej edycji 'Opolskiej Kolorowanki'. W Stegu Arena jest ponad 600 arkuszy formatu A0. » więcej 2018-09-22, godz. 22:07 "Zraniony jeleń" na deskach OTLiA. Za nami premiera! Spektakl 'Zraniony jeleń' zobaczyli premierowo widzowie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. To autorska i teatralna próba odczytania 'Poety w Nowym Jorku' Feder ... » więcej 2018-09-22, godz. 17:15 Kameralistyka w polsko-rosyjskim tonie na festiwalu w Głogówku Polsko-rosyjski program zabrzmi w drugim dniu 26. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. W repertuarze znajdują się sonaty Scharwenki i Szostakowicza ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:01 "Muzyczni giganci" zainaugurowali 26. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena [ZDJĘCIA] Mianem gigantów prowadzący koncert Oskar Koziołek Goetz określił zarówno kompozytorów (Ludwiga van Beethovena i Witolda Maliszewskiego), których dzieła wypełn ... » więcej 2018-09-22, godz. 10:00 Powiat kluczborski i niepodległość kraju były elementami II edycji konkursu "Pstryknij powiat" 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości było tematem przewodnim tegorocznej edycji, zorganizowanego przez starostwo w Kluczborku konkursu „Pstryknij ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:00 Nysa pożegna lato. Jedną z atrakcji kolorowy pokaz Występy amatorskich zespołów artystycznych oraz gry i zabawy ruchowe to część atrakcji, które znalazły się w programie nyskiego 'Pożegnania Lata'. » więcej 2018-09-21, godz. 18:00 Dobrodzień pokaże historię lokalną poprzez przedstawienie historyczne 'Zjazd królów, książąt i wszystkich świętych, co w Dobrodzieniu bywali' - taki tytuł nosi projekt realizowany przez Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu w r ... » więcej 2018-09-21, godz. 14:30 Wielcy nieobecni zagoszczą w Filharmonii Opolskiej Cykl zakłada występy ośmiu duetów piosenkarskich wywodzących się z prowadzonego od 1991 roku przez Jacka Mełnickiego Opolskiego Studia Piosenki. Kolejny konce ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »