Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-01-21, 15:30 Autor: Witold Wośtak

"Rozkłady jazdy" w Kochanowskim rozeszły się jak ciepłe bułeczki

Premiera "Rozkładów jazdy" [fot. archiwum Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu]
Premiera "Rozkładów jazdy" [fot. archiwum Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu]
Premierowo Teatr im. Jana Kochanowskiego pokazał wczoraj (20.01) sztukę "Rozkłady jazdy" czeskiego dramatopisarza Petra Zelenki w reżyserii Agaty Puszcz. Przedstawienie z pogranicza farsy i tragikomedii zaskakuje nieprzewidywalnością oraz zawrotnym tempem akcji.
Akcja rozgrywa się w roku 2030, a dotyczy dwojga aktorów - małżeństwa po rozwodzie ze skomplikowaną przeszłością. Tytułowe rozkłady jazdy, nagrywane dla lokalnych linii kolejowych, są dla bohaterów jedynym źródłem utrzymania.

Reżyserka stawia pytanie: czy w dzisiejszym świecie można mieć nadzieję, że miłość spotka człowieka w odpowiednim momencie? - Co chwilę bohaterowie wcielają się w inną parę - mówi Agata Puszcz. - Dwoje aktorów gra farsę na siedem osób, czyli oni ratują sytuację. Dzieje się tak dlatego, że jeszcze jeden z aktorów przychodzi później i oni wcielają się w pięć postaci. Grają za tych nieobecnych, więc wymyślają jak teraz ograć, by widzowie nie zorientowali się o nieobecności pozostałych. Ten pomysł daje też całe spektrum różnych możliwości podejścia do ich relacji.

Zdaniem Norberta Rakowskiego, dyrektora teatru, drogi par nie zawsze są łatwe i oczywiste, a to zbliża publiczność do "Rozkładów jazdy". - Na razie bilety na wszystkie spektakle są wyprzedane. Nie ma miejsc wolnych, ale zapraszamy na kolejne przedstawienia. Jak widać, ludzie potrzebują prostej opowieści o parze ludzi, którzy nie w każdej sytuacji mogą spotkać się. To również bohaterowie, którzy tak jak my, mają życie bardziej skomplikowane, niż im się wydaje. Oni próbują je poskładać, ale życie kieruje ich na różne tory – stąd tytuł „Rozkłady jazdy”.

Kolejną premierę w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaplanowano na 3 lutego.
Agata Puszcz
Norbert Rakowski

Kultura i rozrywka

2019-10-22, godz. 19:30 Mieszkańcy Opola mogą przenieść się w czasie. Wszystko dzięki nowej wystawie! Wystawa pod tytułem 'Tego Opola już nie ma' pojawiła się dziś (22.10) przed opolskim ratuszem. Na kilkudziesięciu fotografiach pochodzących ze zbiorów Narodow ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 Marian Buchowski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Były redaktor miesięcznika społeczno-kulturalnego 'Opole' i 'Trybuny Opolskiej', laureat kilkunastu ogólnopolskich konkursów na reportaż oraz zdobywca wielu n ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 Kultura dla każdego? W środę debata w Collegium Civitas Diso-polo, jarmark lub festyn to także kultura? Goście debaty w Collegium Civitas zastanowią się, czy uprawnione jest rezerwowanie tego terminu tylko dla dzia ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:15 Dzień kultury rosyjskiej w Głubczycach Sporym zainteresowaniem cieszyła się kolejna impreza z cyklu - ,,Nasi Sąsiedzi spotkanie z kulturą i zwyczajami'', która dzisiaj (22.10) odbyła się w auli Zes ... » więcej 2019-10-21, godz. 08:30 Po raz kolejny przyznane zostaną "Magnolie powiatu opolskiego". Starostwo wybierze spośród 20 kandydatów Blisko 20 kandydatur napłynęło do tegorocznej nagrody starosty opolskiego 'Magnolie Powiatu Opolskiego'. Wyróżnienia zostaną przyznane w siedmiu kategoriach. » więcej 2019-10-20, godz. 15:25 Filharmonia: Bemol i Nutka znów towarzyszą rodzinom w odkrywaniu świata muzyki! [ZDJĘCIA] Hiszpańskie klimaty zagościły w niedzielne (20.10) przedpołudnie na koncercie otwierającym kolejny sezon muzycznych spotkań rodzinnych w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-10-20, godz. 12:59 "Czas utrwalony" wypełnia Opole. Trwa 9. Opolski Festiwal Fotografii Dzisiaj (20.10) kuratorskie oprowadzanie w Muzeum Śląska Opolskiego, wczoraj - otwarcie sześciu muzealnych wystaw i jednej w Galerii Aneks. To kumulacja wydar ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:12 Maraton fotografii na stulecie szkoły projektowania BAUhaus Stulecie szkoły projektowania BAUhaus jest przyczynkiem do odbywającego się dzisiaj w Opolu fotomarat(h)onu. To konkurs dla miłośników fotografii w każdym wie ... » więcej 2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »