Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-01-02, 20:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Do końca lutego jest czas na zobaczenie wystawy o korespondencji jenieckiej w CMJW

Wystawa "Tatusiu, kiedy wrócisz? Polskie rodziny w latach II wojny światowej" [fot. archiwum muzeum]
Wystawa "Tatusiu, kiedy wrócisz? Polskie rodziny w latach II wojny światowej" [fot. archiwum muzeum]
Wystawę "Tatusiu, kiedy wrócisz? Polskie rodziny w latach II wojny światowej" do końca lutego można oglądać w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Ukazuje ona korespondencję jeńców z dziećmi.
- Na wystawie pokazano między innymi kartki pocztowe dekorowane przez wychowanków przedszkola w Kraśniku - mówi Magdalena Kruk-Kuchcińska z muzeum. - Były to rysunki, kartki i prace wysyłane przez dzieci z przedszkola prowadzonego przez Janinę Suską w Kraśniku w latach II wojny światowej do polskich jeńców, którzy przebywali w Oflagu VI B Dössel. Oprócz kartek, dzieci czy też ta pani, organizowali pomoc w postaci paczek, ale te kartki były czymś "niematerialnym" a bardzo podnoszącym na duchu. Przedstawiały obrazki związane ze świętami - dodaje.

- Na wystawie odnajdziemy także wiele wzruszających listów, które dzieci napisały do swoich ojców - tłumaczy Kruk-Kuchcińska.

- Mamy bardzo wiele listów, w których "Tatusiu", "Tatulu", "Ojczulku" powtarzało się bardzo często. To tytułowe "Tatusiu, kiedy wrócisz" nie pojawiło się w żadnym z listów, to jest zbitka tego, co najczęściej pojawiało się na początku i na końcu każdego z listów. Są one bardzo emocjonalne, pełne miłości. Dzieci pytały w nich, co u ojców, a ojcowie, co u dzieci. Jeńcy pytali też żony, o postępy swoich dzieci oraz jak one rosną. Niektórzy przecież nawet nie widzieli tych dzieci, niektóre urodziły się, kiedy ojciec przebywał w niewoli - dodaje.

Na wystawie odnajdziemy też kolorowanki rysowane przez jeńców i wysyłane do dzieci.

Wystawa prezentowana w Opolu pojedzie następnie do Kraśnika, a później także w inne rejony Polski.
Magdalena Kruk-Kuchcińska 1
Magdalena Kruk Kuchcińska 2

Kultura i rozrywka

2019-03-21, godz. 09:45 W Niemodlinie odbędzie się wernisaż Dariusza Dąbrowskiego Choć był debiutantem, to od razu znalazł się w gronie laureatów. Od dziś (21.03) w Ośrodku Kultury w Niemodlinie można oglądać prace satyryka Dariusza Dąbrows ... » więcej 2019-03-20, godz. 17:00 20 lat Teatru Ekostudio w Opolu. "Pomysłów dużo, ale to teatr bez dotacji" Jedyny w Opolu prywatny teatr obchodzi swoje dwudzieste urodziny. Uroczystą galę w teatrze Ekostudio zaplanowano w sobotę (23.03). » więcej 2019-03-20, godz. 14:00 Nowe nabytki opolskich twórców w muzeum na wystawie Kolekcja prac twórców opolskich jest budowana w Muzeum Śląska Opolskiego od przeszło pół wieku. Pierwszą pracą, która znalazła się w tym zbiorze jest abstrakc ... » więcej 2019-03-20, godz. 10:41 14. Złote Sowy Polonii rozdane zostaną w Wiedniu Działające w Wiedniu Federacja: Kongres Polonii w Austrii, Klub Inteligencji Polskiej oraz redakcja pisma Jupiter po raz 14. przyznają swoją nagrodę - Złote S ... » więcej 2019-03-20, godz. 10:30 Kluczborska biblioteka zaprasza na przegląd dziecięcej poezji śpiewanej i wspomnienie Juliusza Gabryela Dwa spotkania związane z poezją proponuje Miejska i Gminna Biblioteka w Kluczborku. » więcej 2019-03-20, godz. 07:15 O stresie, odżywianiu i pewności siebie. Kobiece spotkanie w opolskiej MBP 'Wiosna Kobiet w Opolu - ciało i umysł w równowadze' - właśnie pod takim hasłem odbyło się pierwsze spotkanie płci pięknej w stolicy regionu. Blisko 100 pań w ... » więcej 2019-03-19, godz. 20:00 W stolicy regionu trwa Tydzień Francuski! Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu już po raz kolejny przystąpiła do obchodów Tygodnia Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich. W tym roku zaplanowano m. ... » więcej 2019-03-19, godz. 18:00 Ruszył festiwal "Sputnik nad Opolem" Stowarzyszenie Opolskie Lamy po raz czwarty zorganizowało replikę 12. Festiwalu Filmów Rosyjskich 'Sputnik nad Polską'. W ramach przeglądu przewidziano siedem ... » więcej 2019-03-19, godz. 15:00 Grodków zaprasza twórców ludowych do konkursu Tegoroczny XVII Jarmark Wielkanocny w Grodkowie odbędzie się 14 kwietnia na tamtejszym rynku. Jak co roku, oprócz występów artystycznych, promocji produktów l ... » więcej 2019-03-19, godz. 13:00 KFPP: ruszyły opolskie eliminacje do "Debiutów". Wyniki poznamy na początku maja Narodowe Centrum Polskiej Piosenki rozpoczęło opolskie eliminacje do koncertu 'Debiutów' 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »