Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-09-19, 15:10 Autor: Mariusz Majeran

Opole na spreparowanych fotografiach [ZDJĘCIA]. "Kiedyś już ktoś zrobił takie samo zdjęcie"

Wystawa Opole dawniej i dziś na opolskim rynku [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa Opole dawniej i dziś na opolskim rynku [fot. Mariusz Majeran]
Połączone zdjęcia współczesnego i historycznego Opola można oglądać na opolskim rynku. Wystawa zatytułowana "Opole dawniej i dziś" wykorzystuje fragmenty zdjęć z archiwum Muzeum Śląska Opolskiego i współczesne fotografie Pawła Szpali.
Artysta połączył archiwalne fotografie ze współczesnymi ujęciami.

- Nie myślałem, że współczesna technika pozwalać stworzyć tak ciekawe obrazy - podkreśla prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się, że można tak pięknie łączyć zdjęcia z przeszłości z tymi zdjęciami współczesnymi. I dzięki temu dokonywać cudów, żartobliwie mówiąc.

- Niektóre ujęcia powstały wcześniej i przypadkowo zauważyłem, że dawniej już ktoś zrobił takie samo zdjęcie - dodaje Paweł Szpala.

- Zdjęcie, które tutaj widzimy, z wieży ratuszowej - zostało zrobione na chybił trafił. To było w 2014 albo 2015. Byłem na wieży ratuszowej, to był zwykły "pstryk", który później zauważyłem przypadkiem, że Śmietański pięćdziesiąt lat wcześniej był w tym samym miejscu i w tym samym kierunku zrobił zdjęcie i jest to taki powrót do przyszłości - podkreśla fotograf.

Wystawa będzie czynna do 12 października. Powstała w ramach obchodów 800-lecia Opola, które Radio Opole objęło patronatem.
Arkadiusz Wiśniewski
Paweł Szpala

Kultura i rozrywka

2018-09-20, godz. 19:00 Przeciwko stereotypom z poezją u boku. Wystartował projekt Poetry Slam Poezją w stereotypy - młodzież z trzech krajów Europy będzie uczyła się o stereotypach i o tym, jak wpływają na postrzeganie narodów i członków różnych grup. ... » więcej 2018-09-20, godz. 15:00 "Książę i Prawda" w OTLiA, czyli, że droga jest ważniejsza od stacji końcowej [RECENZJA TOMASZA ZACHAREWICZA] Tak to już jest, że dzieci rosną, a razem z nimi rosną ich bajki. Dylematy niezależnie od wieku pozostają dylematami, a pragnienie miłości i poszukiwanie tego ... » więcej 2018-09-20, godz. 11:41 Opolskie lalki najlepsze w minionym sezonie artystycznym Miesięcznik Teatr podsumował miniony sezon artystyczny. Opolski Teatr Lalki i Aktora został uznany najlepszym teatrem. » więcej 2018-09-20, godz. 11:15 Hiszpańska realizacja tekstów Lorki w opolskich lalkach W OTLiA trwają próby do spektaklu 'Zraniony jeleń' będącym autorską interpretacją 'Poety w Nowym Jorku', którego autorem jest Frederico Lorca. Spektakl reżyse ... » więcej 2018-09-20, godz. 08:15 Jesień: zobacz, dotknij, poczuj! Warsztaty dla dzieci w Muzeum Śląska Opolskiego Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w Muzeum Śląska Opolskiego ruszył cykl zajęć edukacyjnych pod nazwą 'Jesień: zobacz, dotknij, poczuj!'. Warsztaty adresowan ... » więcej 2018-09-19, godz. 20:00 Gratka dla miłośników muzyki kameralnej w sercu Opola Muzyka kameralna i nietuzinkowe instrumenty - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', który odbędzie się w Opolu od 20 do 22 września. » więcej 2018-09-19, godz. 18:00 PKS-em do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Widzowie z Niemodlina już byli Opolski teatr ruszył z akcją przywożenia mieszkańców konkretnych miejscowości na konkretne przedstawienia. Akcja nosi tytuł 'PKS-em do teatru' i ma na celu za ... » więcej 2018-09-19, godz. 17:00 Historia zaklęta w płytach i okładkach. Muzeum Polskiej Piosenki dostało muzyczny prezent Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zyskało ponad 1000 nowych eksponatów od firmy fonograficznej Warner Music Poland. » więcej 2018-09-19, godz. 16:00 Najpierw ogłosili konkurs, a teraz zapraszają na wystawę. Bohaterką św. Jadwiga Śląska Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu kilka tygodni temu ogłosiło konkurs plastyczno-literacki „Święta Jadwiga jest bliska wszystkim”. Organizatorzy nie spodziewal ... » więcej 2018-09-19, godz. 14:00 Opolskie akcenty w miesięczniku "Śląsk" Ukazał się nowy numer Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego 'Śląsk', w którym sporo miejsca zajmują artykuły dotyczące opolskiej kultury. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »