Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-09-19, 15:10 Autor: Mariusz Majeran

Opole na spreparowanych fotografiach [ZDJĘCIA]. "Kiedyś już ktoś zrobił takie samo zdjęcie"

Wystawa Opole dawniej i dziś na opolskim rynku [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa Opole dawniej i dziś na opolskim rynku [fot. Mariusz Majeran]
Połączone zdjęcia współczesnego i historycznego Opola można oglądać na opolskim rynku. Wystawa zatytułowana "Opole dawniej i dziś" wykorzystuje fragmenty zdjęć z archiwum Muzeum Śląska Opolskiego i współczesne fotografie Pawła Szpali.
Artysta połączył archiwalne fotografie ze współczesnymi ujęciami.

- Nie myślałem, że współczesna technika pozwalać stworzyć tak ciekawe obrazy - podkreśla prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się, że można tak pięknie łączyć zdjęcia z przeszłości z tymi zdjęciami współczesnymi. I dzięki temu dokonywać cudów, żartobliwie mówiąc.

- Niektóre ujęcia powstały wcześniej i przypadkowo zauważyłem, że dawniej już ktoś zrobił takie samo zdjęcie - dodaje Paweł Szpala.

- Zdjęcie, które tutaj widzimy, z wieży ratuszowej - zostało zrobione na chybił trafił. To było w 2014 albo 2015. Byłem na wieży ratuszowej, to był zwykły "pstryk", który później zauważyłem przypadkiem, że Śmietański pięćdziesiąt lat wcześniej był w tym samym miejscu i w tym samym kierunku zrobił zdjęcie i jest to taki powrót do przyszłości - podkreśla fotograf.

Wystawa będzie czynna do 12 października. Powstała w ramach obchodów 800-lecia Opola, które Radio Opole objęło patronatem.
Arkadiusz Wiśniewski
Paweł Szpala

Kultura i rozrywka

2018-02-22, godz. 13:00 Cello Brothers i Radio Hits Orchestra w Opolu. Radiowe hity w wersji na wiolonczelę i orkiestrę Radiowe hity w aranżacjach na dwie wiolonczele i orkiestrę. 12 maja zaplanowano wielki koncert w Hali Widowiskowo Sportowej 'Okrąglak' w Opolu. Przed publiczn ... » więcej 2018-02-22, godz. 10:49 Kazik z Kwartetem ProForma w NCPP Niezwykły kwartet, który tworzy pięć osób zagra i zaśpiewa razem z Kazikiem w sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2018-02-22, godz. 06:20 Piosenki Elvisa Presleya w filharmonii Rusza kolejny sezon muzyczny 'Wielcy Nieobecni' w Filharmonii Opolskiej w pierwszym koncercie usłyszymy piosenki Donny Summer i Elvisa Presleya. » więcej 2018-02-21, godz. 15:49 Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim w PBW w Opolu Czy chętnie korzystamy z zapożyczeń językowych? Po co to robimy? To tylko niektóre z pytań, jakie postawili sobie uczestnicy debaty zorganizowanej w ramach Dn ... » więcej 2018-02-21, godz. 13:20 Islandzki komediodramat w kinie studyjnym w Opolu Tym razem dwa małżeństwa dzieli jedno drzewo. Dzikie emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Film jest duńsko-polsko-irlandzką koprodukcją. Zdjęcia do filmu ... » więcej 2018-02-21, godz. 10:22 Otwarte zebranie naukowe w Instytucie Śląskim W ramach cyklu 'Środy w Instytucie Śląskim' dziś (21.02) spotkanie z dr Małgorzatą Iżykowską i Aleksandrą Starczewską-Wojnar. Obie panie związane są z Archiwu ... » więcej 2018-02-20, godz. 19:00 Quiz z wiedzy ogólnej i znajomości historii Opola Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowała drugą odsłonę „Quizu w bibliotece” - zabawy-konkursu z wiedzy ogólnej. » więcej 2018-02-20, godz. 15:00 Remonty obiektów kulturalnych w Brzegu. Co z majówką i działalnością BCK-u? Kilka tygodni temu ruszyła przebudowa miejskiego amfiteatru w Brzegu. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt, a wykonawca ma oddać odrestaurowany obiekt do końca si ... » więcej 2018-02-20, godz. 12:00 Premiera spektaklu o przyjaźni w Żłobiźnie [ZDJĘCIA] Działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Skarbimierzu zespoły teatralne i taneczne przygotowały wspólne przedstawienie 'Anielskie skrzydła'. » więcej 2018-02-20, godz. 10:00 11. Zimowy Las Sztuki otwarty [ZDJĘCIA] Scena Teatru EkoStudio w Opolu po raz jedenasty zamieniła się w galerię prezentującą sztukę. Jak zwykle prezentacji sztuk plastycznych towarzyszył recital muz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »