Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-09-19, 15:10 Autor: Mariusz Majeran

Opole na spreparowanych fotografiach [ZDJĘCIA]. "Kiedyś już ktoś zrobił takie samo zdjęcie"

Wystawa Opole dawniej i dziś na opolskim rynku [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa Opole dawniej i dziś na opolskim rynku [fot. Mariusz Majeran]
Połączone zdjęcia współczesnego i historycznego Opola można oglądać na opolskim rynku. Wystawa zatytułowana "Opole dawniej i dziś" wykorzystuje fragmenty zdjęć z archiwum Muzeum Śląska Opolskiego i współczesne fotografie Pawła Szpali.
Artysta połączył archiwalne fotografie ze współczesnymi ujęciami.

- Nie myślałem, że współczesna technika pozwalać stworzyć tak ciekawe obrazy - podkreśla prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się, że można tak pięknie łączyć zdjęcia z przeszłości z tymi zdjęciami współczesnymi. I dzięki temu dokonywać cudów, żartobliwie mówiąc.

- Niektóre ujęcia powstały wcześniej i przypadkowo zauważyłem, że dawniej już ktoś zrobił takie samo zdjęcie - dodaje Paweł Szpala.

- Zdjęcie, które tutaj widzimy, z wieży ratuszowej - zostało zrobione na chybił trafił. To było w 2014 albo 2015. Byłem na wieży ratuszowej, to był zwykły "pstryk", który później zauważyłem przypadkiem, że Śmietański pięćdziesiąt lat wcześniej był w tym samym miejscu i w tym samym kierunku zrobił zdjęcie i jest to taki powrót do przyszłości - podkreśla fotograf.

Wystawa będzie czynna do 12 października. Powstała w ramach obchodów 800-lecia Opola, które Radio Opole objęło patronatem.
Arkadiusz Wiśniewski
Paweł Szpala

Kultura i rozrywka

2017-12-12, godz. 08:00 Nagrodzono zwycięzców XVI Konkursu Literackiego w Języku Niemieckim Rozdano nagrody laureatom XVI Konkursu Literackiego w Języku Niemieckim. Wzięło w nim udział ponad 100 osób od młodzieży po osoby powyżej 80 roku życia. Zadan ... » więcej 2017-12-11, godz. 23:00 Pieśni i recytacje na Adventskonzert. Filharmonia Opolska pełna członków mniejszości Za nami Koncert Adwentowy organizowany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. W Filharmonii Opolskiej zaśpiewały m.in. dzieci z Ze ... » więcej 2017-12-11, godz. 20:36 Debata o Karolu Musiole w bibliotece Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców przygotowało panel dyskusyjny poświęcony Karolowi Musiołowi. Pierwszy powojenny burmistrz Opola został wybrany w plebiscyc ... » więcej 2017-12-11, godz. 13:25 Czytanie wspomnień Jana Cybisa w muzeum Muzeum Śląska Opolskiego od początku roku organizuje wydarzenia związane z obchodami Roku Jana Cybisa. Przez ostanie trzy miesiące proponowało wysłuchanie zap ... » więcej 2017-12-11, godz. 13:20 Czar świątecznych piosenek. Danuta Błażejczyk gościem Małej Akademii Piosenki Danuta Błażejczyk była gościem Małej Akademii Piosenki. Piosenkarka śpiewała razem z dziećmi kolędy i utwory świąteczne w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Po ... » więcej 2017-12-10, godz. 22:48 Raz Dwa Trzy w filharmonii Przy pełnej sali koncertowej zespół Raz Dwa Trzy zaprezentował swoje największe przeboje opolskiej publiczności. » więcej 2017-12-10, godz. 19:55 Uśmiechnięci po Spotkaniu Adwentowym w Sławięcicach Spotkanie Adwentowe w Sławięcicach, jednym z osiedli Kędzierzyna-Koźla, cieszyło się sporym zainteresowaniem, i to zarówno jeśli chodzi o występy na scenie ja ... » więcej 2017-12-10, godz. 17:15 Świąteczne warsztaty w Muzeum Śląska Opolskiego Muzeum Śląska Opolskiego zorganizowało przedświąteczne warsztaty robienia ozdób świątecznych. Tym razem uczestnicy zajęć wykonywali wieniec świąteczny. » więcej 2017-12-10, godz. 16:11 Młodzi opolanie kręcili własny teledysk. Akcja w ramach 26. edycji Yach Film Festiwal Sami stworzyli plan zdjęciowy, wymyślili scenariusz, a następnie wcielili się w rolę aktorów, reżysera oraz operatora kamery. W Muzeum Polskiej Piosenki młodz ... » więcej 2017-12-10, godz. 15:00 Adwentowe muzyczne spotkania w Staniszczach. Na początek zabrzmią pieśni W kościele parafialnym pw. św.Karola Boromeusza w Staniszczach Wielkich niedzielne popołudnie upłynie pod znakiem pieśni adwentowych. Rozpoczynają się III. St ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »