Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-01-13, 16:16 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Ważki - zabójcy dwóch środowisk [ZDJĘCIA]

Autorzy wystaw o ważkach - Michał Wolny (z lewej) i Piotr Zabłocki [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Autorzy wystaw o ważkach - Michał Wolny (z lewej) i Piotr Zabłocki [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wystawa "Ważki - zabójcy dwóch środowisk" [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wystawa "Ważki - zabójcy dwóch środowisk" [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ważka wielkości szpilki, którą ostatni raz na Opolszczyźnie widziano w XIX wieku czy występującą u nas jedynie w rejonie Biskupiej Kopy ważkę górską można zobaczyć na wystawie w oddziale Muzeum Śląska Opolskiego w Górze św. Anny. Ekspozycja składa się z dwóch części – wystawy stałej i objazdowej.
- W części stałej pokazujemy jak wygląda nasza praca przy łapaniu, opisywaniu tych niezwykłych owadów – mówi Piotr Zabłocki, kierownik działu przyrody Muzeum Śląska Opolskiego i jednocześnie współautor wystawy.

– Każdy z nas kojarzy ważki jako owady latające nad wodą, więc najlepszą metodą badania ważek jest połów larw, bo wtedy wiemy, że one przechodzą rozwój w danym zbiorniku. Larwy są owadami dwuśrodowiskowymi, czyli najpierw żyją pod wodą, potem opuszczają wodę pozostawiając na brzegu zbiornika oskórek, tzw. wylinkę, i dopiero wtedy mamy owady dojrzałe.

Na wystawie zobaczyć można 139 wielkoformatowych fotografii różnych ważek, larw jak i etapów ich przepoczwarzania a także modele tych owadów czy kolekcje entomologiczne.

- Chcemy tą wystawą pokazać również, że ważki to owady drapieżne - mówi Michał Wolny, kustosz w dziale przyrody Muzeum Śląska Opolskiego i drugi z autorów wystawy. – Prezentujemy różne aspekty życia ważek, zarówno te pod wodą jak i nad taflą wody. Możemy zobaczyć larwy, jak wyglądają, w jaki sposób się przeobrażają i wiele ciekawostek na temat dorosłych ważek i ich ciekawych aspektów biologii i ekologii.

Wystawę objazdową będzie można zobaczyć w tym roku w Brzegu, Praszce, Opolu, Kluczborku, Prudniku, Namysłowie i Głubczycach.

Poza wystawą przyrodnicy zapraszają dzieci na bezpłatne zajęcia edukacyjne w trakcie których można dowiedzieć się m.in. z jaką prędkością ważki latają czy co to jest maska, której używają larwy. W tych lekcjach przyrody mogą wziąć udział zarówno uczniowie szkół podstawowych jak i gimnazjaliści. Każdy uczestnik otrzymuje komiks „Cecylia poznaje ważek zwyczaje”, którego scenariusz napisali Michał Wolny i Piotr Zabłocki a ilustracje przygotował Sławomir Kiełbus.
Piotr Zabłocki
Michał Wolny

Kultura i rozrywka

2024-03-28, godz. 14:00 Rusza kurs artystyczny w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Od połowy kwietnia rusza w Galerii Sztuki Współczesnej kurs malarstwa i rysunku. Uczestnicy będą pracowali w małych grupach pod okiem opolskiego artysty… » więcej 2024-03-28, godz. 11:00 "Figle na gałęzi" w artystycznym ujęciu - konkurs plastyczny dla dzieci Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu ogłasza po raz kolejny konkurs plastyczny dla dzieci. Prace można wykonać w dowolnych technikach rysunkowo-malarskich… » więcej 2024-03-27, godz. 14:00 "Będzie komfortowo". CKiS Tkalnia w Kietrzu zyska nową salę do nauki śpiewu Sala wokalna w kietrzańskim Centrum Kultury i Sportu Tkalnia przechodzi gruntowną modernizację. Po remoncie pomieszczenie będzie posiadać niezbędne walory… » więcej 2024-03-26, godz. 22:29 Luterański ksiądz przekazał papieżowi film o Opolu i luteranach na Śląsku Opolskim Ksiądz Wojciech Pracki, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu, podczas swojej audiencji u papieża Franciszka podarował Ojcu Świętemu obraz przedstawiający… » więcej 2024-03-26, godz. 18:00 Bajka z historią Grobnik w tle trafiła do najmłodszych mieszkańców 'Źródełko' - to tytuł najnowszej książki dla dzieci napisanej przez ks. prof. Grzegorza Poźniaka z Uniwersytetu Opolskiego, opisującej dzieje wsi Grobniki… » więcej 2024-03-26, godz. 16:31 Wojna oczami mieszkańców Ukrainy w filmie "Długi dzień". Co uchwycili swoimi smartfonami? Film nie miał jeszcze międzynarodowej premiery, dziś (26.03) w Opolu będzie do obejrzenia. Kino Studio przy MDK zaprasza na pokaz ukraińskiego dokumentu zatytułowanego… » więcej 2024-03-26, godz. 12:00 Konkurs genealogiczny z historią lokalną w tle. Oferta dla uczniów szkół podstawowych Archiwum Państwowe w Opolu ogłasza konkurs genealogiczny 'Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. To już trzecia edycja tego konkursu… » więcej 2024-03-25, godz. 13:15 "Speed Lady" zainauguruje Opolskie Spotkania Podróżnicze Na Politechnice Opolskiej ruszają Opolskie Spotkania Podróżnicze. Inauguracja już dzisiaj (25.03), a tytuł spotkania to 'Ku podwójnej Koronie'. Gościem… » więcej 2024-03-23, godz. 16:15 Trwa 12. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!pla. Jurorem jest publiczność W tym konkursie dzieci mają głos. Wystartował 12. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!pla. Dziś (23.03) w Kinie Meduza najmłodsi mogli oglądać najnowsze animacje… » więcej 2024-03-23, godz. 09:00 Walce i czeski partner pozyskały pieniądze na wydarzenia kulturalne i naukę języka Nieco ponad 700 tys. euro pozyskały gmina Walce oraz Česká Ves z programu Interreg Czechy-Polska. W ramach projektu „Wspólne życie bez granic - wspólny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »