Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-01-11, 15:17 Autor: Mariusz Majeran

Książka z pracy magisterskiej, której podstawą jest XVII wieczny manuskrypt

Książka wydana przez Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Książka wydana przez Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Krystyna Kossakowska-Jarosz [fot. Mariusz Majeran]
Krystyna Kossakowska-Jarosz [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie promujące książkę wydaną przez Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie promujące książkę wydaną przez Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Archiwum Państwowe zaprezentowało nową książkę, która powstała na podstawie manuskryptu cechu krawców, który trafił do archiwum w latach pięćdziesiątych ubiegłego roku.
- To kolejna książka, którą wydajemy poza planem wydawniczym - podkreśla dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu dr hab. Mirosław Lenart.

- Ósmy już tom z serii Archiwum Państwowego w Opolu opera extraordinaria, czyli dzieła wydawane poza porządkiem. Mamy do czynienia po raz pierwszy z publikacją tekstu, który jest praca magisterską, przepracowaną później dosyć poważnie do celów publikacyjnych - dodaje dyrektor.

Autorem pracy magisterskiej jest Grzegorz Brożyna, natomiast książkę zredagowała prof. Krystyna Kossakowska-Jarosz, która uważa, że manuskrypt świadczy o wysokiej pozycji cechu krawieckiego w Opolu.

- To jest bardzo ważny dokument dla historii krawiectwa i kostiumologii, dlatego, że on zawiera bardzo dużo wykrojów, bo aż 23. Podczas gdy dotychczasowe dokumenty w Polsce miały 2, 7 bądź tylko 9. Ten dokument jest datowany około 1700 roku. Ten dokument nie ma poświadczonej proweniencji. Gdzieś zachowano go pewno w księgach rzemieślniczych, potem dostał się do organizacji, które skupiały takich rzemieślników, zapewne tą drogą trafił do urzędu miasta i później w latach 50. ubiegłego wieku przejęło go archiwum - uzupełnia prof. Krystyna Kossakowska-Jarosz.

Dyrektor archiwum zachęca studentów i doktorantów by sięgali po dokumenty archiwalne, bo wtedy mają one szansę ujrzeć światło dzienne.
Mirosław Lenart
Krystyna Kossakowska-Jarosz

Kultura i rozrywka

2021-11-29, godz. 15:30 Zakończył się 11. Opolski Festiwal Fotografii [ZDJĘCIA] Ostatnim spotkaniem autorskim w Galerii Sztuki Współczesnej, w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii, była opowieść Magdy Hueckel o 'Menadach'. » więcej 2021-11-29, godz. 14:00 Harcerze z Głubczyc zorganizowali integracyjne "Andrzejki" Zuchy i harcerze z komendy hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach, wspólnie z wychowankami miejscowego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego… » więcej 2021-11-28, godz. 12:01 Mieszkańcy Brzegu zajrzeli za kulisy Watykanu. Magdalena Wolińska-Riedi opowiedziała o swojej pracy i życiu w najmniejszym… Jak wygląda codzienne życie za 'spiżową bramą' i jak w świecie zdominowanym przez mężczyzn odnajdują się kobiety. Odpowiedzi między innymi na te pytania… » więcej 2021-11-28, godz. 08:52 "Śladami Prymasa Tysiąclecia". Nowa publikacja upamiętniająca kardynała Stefana Wyszyńskiego - Postać kardynała Stefana Wyszyńskiego zawsze była obecna w mojej pamięci, a prowadząc wycieczki po Prudniku, zawsze mnie ta historia wzruszała - powiedział… » więcej 2021-11-27, godz. 16:00 Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na Mikołajki. Zaplanowano w sumie dwa spotkania w niedzielę (5.12) o godzinie 10.00 i 14.00. W wydarzeniu mogą wziąć… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego będzie koncertować w Głubczycach Głubczyce już przygotowane na dzisiejszy (27.11) koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Starania o przyjazd zespołu rozpoczęły… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »