Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-01-11, 15:17 Autor: Mariusz Majeran

Książka z pracy magisterskiej, której podstawą jest XVII wieczny manuskrypt

Książka wydana przez Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Książka wydana przez Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Krystyna Kossakowska-Jarosz [fot. Mariusz Majeran]
Krystyna Kossakowska-Jarosz [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie promujące książkę wydaną przez Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie promujące książkę wydaną przez Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Archiwum Państwowe zaprezentowało nową książkę, która powstała na podstawie manuskryptu cechu krawców, który trafił do archiwum w latach pięćdziesiątych ubiegłego roku.
- To kolejna książka, którą wydajemy poza planem wydawniczym - podkreśla dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu dr hab. Mirosław Lenart.

- Ósmy już tom z serii Archiwum Państwowego w Opolu opera extraordinaria, czyli dzieła wydawane poza porządkiem. Mamy do czynienia po raz pierwszy z publikacją tekstu, który jest praca magisterską, przepracowaną później dosyć poważnie do celów publikacyjnych - dodaje dyrektor.

Autorem pracy magisterskiej jest Grzegorz Brożyna, natomiast książkę zredagowała prof. Krystyna Kossakowska-Jarosz, która uważa, że manuskrypt świadczy o wysokiej pozycji cechu krawieckiego w Opolu.

- To jest bardzo ważny dokument dla historii krawiectwa i kostiumologii, dlatego, że on zawiera bardzo dużo wykrojów, bo aż 23. Podczas gdy dotychczasowe dokumenty w Polsce miały 2, 7 bądź tylko 9. Ten dokument jest datowany około 1700 roku. Ten dokument nie ma poświadczonej proweniencji. Gdzieś zachowano go pewno w księgach rzemieślniczych, potem dostał się do organizacji, które skupiały takich rzemieślników, zapewne tą drogą trafił do urzędu miasta i później w latach 50. ubiegłego wieku przejęło go archiwum - uzupełnia prof. Krystyna Kossakowska-Jarosz.

Dyrektor archiwum zachęca studentów i doktorantów by sięgali po dokumenty archiwalne, bo wtedy mają one szansę ujrzeć światło dzienne.
Mirosław Lenart
Krystyna Kossakowska-Jarosz

Kultura i rozrywka

2023-12-02, godz. 13:15 Mikołaj w Muzeum Polskiej Piosenki i warsztaty dla dzieci Tegoroczne spotkanie z mikołajem w Muzeum Polskiej Piosenki przesunięto na 3 grudnia. Muzeum zaprasza o godzinie 10.00, 12.00 i 13.30. Przewidziano warsztaty… » więcej 2023-12-01, godz. 20:00 Ku pamięci Bena Muthofera. Weekend w Opolu z twórczością tego artysty Cały weekend będzie poświęcony twórczości Bena Muthofera, niemieckiego artysty związanego z Opolem. Na mieszkańców regionu czekają między innymi warsztaty… » więcej 2023-12-01, godz. 17:35 Dawne instrumenty zabrzmią podczas koncertu kameralnego w filharmonii 'Muzyka Króla Słońce' taki tytuł nosi dzisiejszy (01.12) koncert Kameralny w Filharmonii Opolskiej. To już szósty sezon takich koncertów w tej instytuc… » więcej 2023-12-01, godz. 17:00 Morskie opowieści i ballady prosto z morza. Kapitan Sobieszczański "dopłynie" do MBP Kapitan Ryszard Sobieszczański opowie o jachcie, który na morzu... miał kaprys i nie chciał współpracować. Historii o rejsie z awariami, sztormami, ale… » więcej 2023-12-01, godz. 15:15 Mała mistrzyni. 8-letnia opolanka pojedzie na MŚ w pole dance do Barcelony Jest podwójną mistrzynią Polski w artystycznym i sportowym pole dance, a teraz pojedzie na mistrzostwa świata w Barcelonie. Mowa o Milenie Marszał, 8-latce… » więcej 2023-12-01, godz. 14:45 Wystawa, którą samemu można stworzyć. "My wszystko robimy na opak" Wystawa fotografii, ale nietypowa, bo w formie układanki, którą będzie można samemu stworzyć. Tak zapowiada się ekspozycja 'Chroń to, co dla Ciebie' Dominiki… » więcej 2023-12-01, godz. 12:00 Swing zagości w Filharmonii Opolskiej W ramach koncertów klubowych Filharmonia Opolska zaprasza na koncert do Klubu Muzycznego FO. Na scenie zabrzmi jazz i swing w wykonaniu amerykańskich muzyk… » więcej 2023-11-29, godz. 21:00 Stolicę polskiej piosenki odwiedzi Violet Ambulance, młody zespół z Wrocławia Violet Ambulance, czyli wschodzący zespół muzyczny z Wrocławia zagra w Opolu. Formacja zawita w Miejscu X, gdzie będzie można posłuchać utworów z ich… » więcej 2023-11-29, godz. 17:00 "Barwy naszych myśli". Nowa wystawa w miejskiej bibliotece w Kędzierzynie-Koźlu Obrazy, witraże, domki z drewna czy ceramika. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu otwarto dziś (29.11) wystawę pt. „Barwy naszych myśli”… » więcej 2023-11-29, godz. 07:00 Młodzi artyści prezentują w Teatrze Kochanowskiego swoje przedstawienia W ramach rezydencji artystycznych młodzi artyści przez tydzień przygotowywali swoje autorskie przedstawienia, by później pokazać je publiczności. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »