Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-11-30, 14:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Słownik przekleństw wydało Archiwum Państwowe w Opolu

[fot. archiwum wydawcy]
[fot. archiwum wydawcy]
"Agresja językowa w polszczyźnie śląskiej” to tytuł publikacji, którą wydało Archiwum Państwowe w Opolu. Książka zawiera „słownik wyzwisk, obelg i wypowiedzi obraźliwych”, których używano od połowy dziewiętnastego wieku do czasów przed wybuchem II wojny światowej. Materiałem badawczym dla autorów były protokoły z ksiąg sądowych powiatu strzeleckiego.
- Jest kilka takich wulgaryzmów, które zupełnie już wymarły – mówi Małgorzata Iżykowska z archiwum. - Takim typowym przykładem jest "wak", czyli słowo, które dziś zupełnie nie jest identyfikowane przez Ślązaków.

Nie spotkałyśmy nikogo, kto wiedziałbym, co właściwie oznaczało to słowo i dlaczego było obraźliwe. Jest to zapożyczenie z łacińskiego słowa "wagina". Było to wyzwisko oznaczające część ciała, ale również osobę, która nie cieszyła się dobrą opinią w środowisku - dodaje.

- Sprawy związane z użyciem wyzwisk i przekleństw kierowano do sądów rozjemczych. Zajmowały się one błahymi sprawami, które nie nadawały się do sądów królewskich – mówi Aleksandra Starczewska-Wojnar z archiwum.

- Niektórzy sędziowie rozstrzygali po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset spraw rocznie, więc musiały być one rozpatrywane cały czas na bieżąco. Chociaż zależało to przede wszystkim od rozjemcy, którzy pod swoją jurysdykcją mieli do 2000 osób. Była to jedna miejscowość albo kilka. Liczba spraw zależała od tego, na ile dany rozjemca był sprawny, ale także od zaufania publicznego, które posiadał - dodaje.

Więcej o słowniku przekleństw we wtorkowych (1.12) "Rewirach kultury".


Promocję publikacji zaplanowano na 16 grudnia. Dodajmy, że oprócz książki poświęconej przekleństwom archiwum przygotowało w ostatnim czasie także pozycję zatytułowaną „Wychować człowieka nowego… Kronika Publicznej Szkoły Powszechnej nr 2 w Nysie z lat 1945-1951”.
M. Iżykowska
A. Starczewska-Wojnar

Kultura i rozrywka

2018-06-23, godz. 22:30 Od najlepszych utworów muzyki rozrywkowej po marsze. Ulicami Prószkowa przeszła parada orkiestr dętych W tym roku w Prószkowie zaprezentowało się 13 zespołów. Gościem specjalnym była orkiestra reprezentacyjna Bundeswehry. » więcej 2018-06-23, godz. 18:30 Przypomnieli piosenki Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego 'Tyle słońca w całym mieście' czy 'Nic nie może przecież wiecznie trwać'. Największe przeboje Anny Jantar wypełniły salę Ośrodka Sportu i Rekreacji w Komprach ... » więcej 2018-06-23, godz. 14:30 Aparaty poszły w ruch. Fotomarat[h]on w Opolu. Tematem równość praw 'Równe prawa to podstawa' - to temat przewodni, z którym mierzyli się uczestnicy drugiego Fotomarat[h]onu w Opolu. Amatorzy i profesjonalni fotograficy mają p ... » więcej 2018-06-23, godz. 07:00 Finał sezonu artystycznego jak "Marzenie". Filharmonia Opolska wypełniona po brzegi Niekończące się owacje dla młodego pianisty i triumf muzyki polskiej. Tak zakończył się 66. sezon artystyczny w wypełnionej po brzegi Filharmonii Opolskiej. » więcej 2018-06-22, godz. 19:00 Ruszają Dni Kluczborka. Zabawa potrwa do soboty Kamil Bednarek i grupa Piersi będą gwiazdami Dni Kluczborka. Obchody święta miasta zaczynają się dzisiaj (22.06) i potrwają do jutra. » więcej 2018-06-22, godz. 17:00 "Równe prawa to podstawa" - w sobotę "Fotomarat[h]on" w Opolu 'Równe prawa to podstawa' to tytuł Fotomarat[h]onu w Opolu, którego celem jest uczczenie setnej rocznicy wywalczenia czynnych i biernych praw wyborczy przez k ... » więcej 2018-06-21, godz. 18:15 "Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały". Promocja książki Publikację zbiorową pod tytułem 'Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały' promowano w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Redakcji podjęl ... » więcej 2018-06-21, godz. 16:57 "Oczami dziecka mamy i taty", czyli historie opolskich rodzin Opolskie rodziny wypełniły gmach urzędu marszałkowskiego w Opolu. Na premierze książki 'Oczami dziecka mamy i taty' pojawili się rodzice, dzieci, dziadkowie i ... » więcej 2018-06-21, godz. 12:00 Lada moment rozpoczną się trzydniowe dni Praszki. W programie reggae i covery The Beatles Zbliżają się Dni Praszki z Biesiadą Świętojańską. Każda część trzydniowej (22-24.06) zabawy będzie się nieco różnić. » więcej 2018-06-21, godz. 10:30 Bogato ilustrowane książki z legendami 9 krajów trafiły do krapkowickich bibliotek Legendy portugalskie, macedońskie, łotewskie czy włoskie. O nich można przeczytać w książkach przekazanych przez krapkowicki Zespół Szkół Specjalnych do 13 bi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »