Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-11-30, 14:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Słownik przekleństw wydało Archiwum Państwowe w Opolu

[fot. archiwum wydawcy]
[fot. archiwum wydawcy]
"Agresja językowa w polszczyźnie śląskiej” to tytuł publikacji, którą wydało Archiwum Państwowe w Opolu. Książka zawiera „słownik wyzwisk, obelg i wypowiedzi obraźliwych”, których używano od połowy dziewiętnastego wieku do czasów przed wybuchem II wojny światowej. Materiałem badawczym dla autorów były protokoły z ksiąg sądowych powiatu strzeleckiego.
- Jest kilka takich wulgaryzmów, które zupełnie już wymarły – mówi Małgorzata Iżykowska z archiwum. - Takim typowym przykładem jest "wak", czyli słowo, które dziś zupełnie nie jest identyfikowane przez Ślązaków.

Nie spotkałyśmy nikogo, kto wiedziałbym, co właściwie oznaczało to słowo i dlaczego było obraźliwe. Jest to zapożyczenie z łacińskiego słowa "wagina". Było to wyzwisko oznaczające część ciała, ale również osobę, która nie cieszyła się dobrą opinią w środowisku - dodaje.

- Sprawy związane z użyciem wyzwisk i przekleństw kierowano do sądów rozjemczych. Zajmowały się one błahymi sprawami, które nie nadawały się do sądów królewskich – mówi Aleksandra Starczewska-Wojnar z archiwum.

- Niektórzy sędziowie rozstrzygali po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset spraw rocznie, więc musiały być one rozpatrywane cały czas na bieżąco. Chociaż zależało to przede wszystkim od rozjemcy, którzy pod swoją jurysdykcją mieli do 2000 osób. Była to jedna miejscowość albo kilka. Liczba spraw zależała od tego, na ile dany rozjemca był sprawny, ale także od zaufania publicznego, które posiadał - dodaje.

Więcej o słowniku przekleństw we wtorkowych (1.12) "Rewirach kultury".


Promocję publikacji zaplanowano na 16 grudnia. Dodajmy, że oprócz książki poświęconej przekleństwom archiwum przygotowało w ostatnim czasie także pozycję zatytułowaną „Wychować człowieka nowego… Kronika Publicznej Szkoły Powszechnej nr 2 w Nysie z lat 1945-1951”.
M. Iżykowska
A. Starczewska-Wojnar

Kultura i rozrywka

2018-02-20, godz. 19:00 Quiz z wiedzy ogólnej i znajomości historii Opola Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowała drugą odsłonę „Quizu w bibliotece” - zabawy-konkursu z wiedzy ogólnej. » więcej 2018-02-20, godz. 15:00 Remonty obiektów kulturalnych w Brzegu. Co z majówką i działalnością BCK-u? Kilka tygodni temu ruszyła przebudowa miejskiego amfiteatru w Brzegu. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt, a wykonawca ma oddać odrestaurowany obiekt do końca si ... » więcej 2018-02-20, godz. 12:00 Premiera spektaklu o przyjaźni w Żłobiźnie [ZDJĘCIA] Działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Skarbimierzu zespoły teatralne i taneczne przygotowały wspólne przedstawienie 'Anielskie skrzydła'. » więcej 2018-02-20, godz. 10:00 11. Zimowy Las Sztuki otwarty [ZDJĘCIA] Scena Teatru EkoStudio w Opolu po raz jedenasty zamieniła się w galerię prezentującą sztukę. Jak zwykle prezentacji sztuk plastycznych towarzyszył recital muz ... » więcej 2018-02-20, godz. 06:28 Awangarda jest starsza od niepodległości o rok W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu ruszył cykl wykładów „Sto lat! Sztuki polskiej”. Raz w miesiącu goście będą opowiadali o jednym z kierunków w sztuce pol ... » więcej 2018-02-19, godz. 16:15 Nie żyje Waldemar Więckiewicz Zmarł pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Waldemar Więckiewicz, autor książek o Pogorzelcu, jednym z osiedli tego miasta. Jako pierwsza wyszła spod jego pióra pozy ... » więcej 2018-02-18, godz. 19:47 Dzieci znów wybrały się w muzyczną podróż po oceanie dźwięków. Tym razem odwiedziły Rosję [FILM, DUŻO ZDJĘĆ] Rosja była drugim przystankiem czwartej edycji 'Radiowej podróży po oceanie dźwięków'. Młodzi uczestnicy bawili się w Studiu M Radia Opole, poznając kulturę t ... » więcej 2018-02-18, godz. 19:45 Český díplom powrócił na deski opolskiego teatru [ZDJĘCIA] Przedstawienie dyplomowe studentów PWST we Wrocławiu weszło do repertuaru Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. » więcej 2018-02-18, godz. 12:00 Krapkowicki Dom Kultury mógłby oferować więcej, ale nie ma wystarczająco miejsca Grać premiery kinowe czy organizować koncerty i spektakle? Taki dylemat towarzyszy na co dzień dyrekcji Krapkowickiego Domu Kultury. » więcej 2018-02-18, godz. 07:00 Album z obrazami Jana Cybisa Muzeum Śląska Opolskiego w ramach grantu remontuje Galerię im. Jana Cybisa w Opolu a także wydała specjalny album z obrazami tego najsłynniejszego kolorysty. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »