Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-11-30, 14:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Słownik przekleństw wydało Archiwum Państwowe w Opolu

[fot. archiwum wydawcy]
[fot. archiwum wydawcy]
"Agresja językowa w polszczyźnie śląskiej” to tytuł publikacji, którą wydało Archiwum Państwowe w Opolu. Książka zawiera „słownik wyzwisk, obelg i wypowiedzi obraźliwych”, których używano od połowy dziewiętnastego wieku do czasów przed wybuchem II wojny światowej. Materiałem badawczym dla autorów były protokoły z ksiąg sądowych powiatu strzeleckiego.
- Jest kilka takich wulgaryzmów, które zupełnie już wymarły – mówi Małgorzata Iżykowska z archiwum. - Takim typowym przykładem jest "wak", czyli słowo, które dziś zupełnie nie jest identyfikowane przez Ślązaków.

Nie spotkałyśmy nikogo, kto wiedziałbym, co właściwie oznaczało to słowo i dlaczego było obraźliwe. Jest to zapożyczenie z łacińskiego słowa "wagina". Było to wyzwisko oznaczające część ciała, ale również osobę, która nie cieszyła się dobrą opinią w środowisku - dodaje.

- Sprawy związane z użyciem wyzwisk i przekleństw kierowano do sądów rozjemczych. Zajmowały się one błahymi sprawami, które nie nadawały się do sądów królewskich – mówi Aleksandra Starczewska-Wojnar z archiwum.

- Niektórzy sędziowie rozstrzygali po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset spraw rocznie, więc musiały być one rozpatrywane cały czas na bieżąco. Chociaż zależało to przede wszystkim od rozjemcy, którzy pod swoją jurysdykcją mieli do 2000 osób. Była to jedna miejscowość albo kilka. Liczba spraw zależała od tego, na ile dany rozjemca był sprawny, ale także od zaufania publicznego, które posiadał - dodaje.

Więcej o słowniku przekleństw we wtorkowych (1.12) "Rewirach kultury".


Promocję publikacji zaplanowano na 16 grudnia. Dodajmy, że oprócz książki poświęconej przekleństwom archiwum przygotowało w ostatnim czasie także pozycję zatytułowaną „Wychować człowieka nowego… Kronika Publicznej Szkoły Powszechnej nr 2 w Nysie z lat 1945-1951”.
M. Iżykowska
A. Starczewska-Wojnar

Kultura i rozrywka

2018-11-21, godz. 20:00 Motywacyjne spotkanie o rozwoju osobistym - za nami drugi Jubileuszowy Maraton Inspiracji W Opolu spotkali się eksperci z całej Polski, którzy wygłosili krótkie mowy szkoleniowe. Wydarzenie zorganizowano z okazji 150. Środowych Inspiracji dla Opola ... » więcej 2018-11-21, godz. 19:55 Żywa mapa Polski powstała na wieczornicy "Niepodległej" w Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu Pamiętają o niepodległej - rodzice, uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu zorganizowali na szkolnym boisku wieczornicę. Do specjalnej ... » więcej 2018-11-21, godz. 18:25 Trwa Tydzień Filmu Niemieckiego w stolicy regionu. Bezpłatne seanse aż do niedzieli Wpisują się w aktualne trendy i są bliskie temu, co bije w sercach niemieckiego społeczeństwa - tym charakteryzują się produkcje, które do końca tego tygodnia ... » więcej 2018-11-21, godz. 16:29 Wierszem i listem. Uczniowie 16 polskich szkół upamiętnili Orlęta Lwowskie Poezją i prozą. W taki sposób uczniowie upamiętnili pamięć Orląt Lwowskich. W PSP nr 11 w Opolu wręczono wyróżnienia laureatom konkursu literackiego 'W hołdzi ... » więcej 2018-11-21, godz. 08:34 Przewodnik po Opolu dla dzieci. Zabytki, krzyżówki, rebusy 'Opole w słońcu. Przewodnik dla dzieci' to książeczka, która przybliża młodszym opolanom architekturę miasta. Opisano w niej 26 obiektów, a całość zilustrował ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Inauguracja Artoteki w Galerii Sztuki Współczesnej Tym razem galeria zaprasza miłośników sztuki do odwiedzenia biblioteki i wspólnego odczytu oraz dyskusji o sztuce. Instytucja chce stworzyć swoisty klub czyte ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Maraton teatralny w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Maraton teatralny już w ten weekend czeka na opolan. Widzowie zobaczą 6 spektakli i będą mogli posłuchać dramatoczytania. W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w ... » więcej 2018-11-20, godz. 11:00 W kędzierzyńsko-kozielskiej bibliotece dzieci uczą się programować roboty W kędzierzyńsko-kozielskiej bibliotece publicznej ponownie rozpoczęły się spotkania Klubu Kodowania. To już trzeci semestr zajęć, na których dzieci od lat naj ... » więcej 2018-11-20, godz. 05:58 "Ekshumacje żołnierzy Września '39" - Wykład pracownika IPN w kozielskiej Baszcie Na zaproszenie Muzeum Ziemi Kozielskiej do Kędzierzyna-Koźla zawitał Piotr Kędziora-Babiński, pracownik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięc ... » więcej 2018-11-19, godz. 21:00 Wombat podróżnik odwiedził dzieci w Kędzierzynie-Koźlu Kędzierzyn-Koźle odwiedził Marcin Kozioł. Pisarz i podróżnik autor książek dla dzieci i młodzieży. W dwóch oddziałach Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkał ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »