Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-11-30, 14:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Słownik przekleństw wydało Archiwum Państwowe w Opolu

[fot. archiwum wydawcy]
[fot. archiwum wydawcy]
"Agresja językowa w polszczyźnie śląskiej” to tytuł publikacji, którą wydało Archiwum Państwowe w Opolu. Książka zawiera „słownik wyzwisk, obelg i wypowiedzi obraźliwych”, których używano od połowy dziewiętnastego wieku do czasów przed wybuchem II wojny światowej. Materiałem badawczym dla autorów były protokoły z ksiąg sądowych powiatu strzeleckiego.
- Jest kilka takich wulgaryzmów, które zupełnie już wymarły – mówi Małgorzata Iżykowska z archiwum. - Takim typowym przykładem jest "wak", czyli słowo, które dziś zupełnie nie jest identyfikowane przez Ślązaków.

Nie spotkałyśmy nikogo, kto wiedziałbym, co właściwie oznaczało to słowo i dlaczego było obraźliwe. Jest to zapożyczenie z łacińskiego słowa "wagina". Było to wyzwisko oznaczające część ciała, ale również osobę, która nie cieszyła się dobrą opinią w środowisku - dodaje.

- Sprawy związane z użyciem wyzwisk i przekleństw kierowano do sądów rozjemczych. Zajmowały się one błahymi sprawami, które nie nadawały się do sądów królewskich – mówi Aleksandra Starczewska-Wojnar z archiwum.

- Niektórzy sędziowie rozstrzygali po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset spraw rocznie, więc musiały być one rozpatrywane cały czas na bieżąco. Chociaż zależało to przede wszystkim od rozjemcy, którzy pod swoją jurysdykcją mieli do 2000 osób. Była to jedna miejscowość albo kilka. Liczba spraw zależała od tego, na ile dany rozjemca był sprawny, ale także od zaufania publicznego, które posiadał - dodaje.

Więcej o słowniku przekleństw we wtorkowych (1.12) "Rewirach kultury".


Promocję publikacji zaplanowano na 16 grudnia. Dodajmy, że oprócz książki poświęconej przekleństwom archiwum przygotowało w ostatnim czasie także pozycję zatytułowaną „Wychować człowieka nowego… Kronika Publicznej Szkoły Powszechnej nr 2 w Nysie z lat 1945-1951”.
M. Iżykowska
A. Starczewska-Wojnar

Kultura i rozrywka

2018-04-25, godz. 09:00 Znamy gwiazdy, które zagrają na dniach Kędzierzyna-Koźla Margaret i Kazik Staszewski z zespołem Kult - to największe gwiazdy tegorocznych dni Kędzierzyna-Koźla. Impreza odbędzie się w pierwszy weekend czerwca. Scena ... » więcej 2018-04-24, godz. 18:30 Wiersze Wandy Chotomskiej królowały podczas konkursu "Słowem Malowane" Wiersze Wandy Chotomskiej interpretowano podczas 4. Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego 'Słowem Malowane'. W rywalizacji wzięło udział 38 uczniów szkół spe ... » więcej 2018-04-24, godz. 15:43 55. KFPP: Powołano Radę Artystyczną opolskiego festiwalu Sześcioosobowa Rada Artystyczna będzie wybierać piosenki do konkursu 'Premiery' i 'Debiuty' w ramach 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. » więcej 2018-04-24, godz. 12:30 Obuwniczy szlak powstaje w gminie Krapkowice. Od września można będzie szukać rzeźb z brązu But rycerski, strażacki oraz połączenie kopyta z obcasem. To trzy z ośmiu wybranych dotąd form, które złożą się na 'Obuwniczy szlak' gminy Krapkowice. » więcej 2018-04-23, godz. 16:00 Konkurs plastyczny dla dzieci. Stwórz "Pożeracz smutków" 'Pożeracz moich smutków' to tytuł konkursu plastycznego w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Jest on adresowany do dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Zadaniem uc ... » więcej 2018-04-23, godz. 13:00 Odra z trzech perspektyw na wystawie w muzeum [ZDJĘCIA] Roman Hlawacz - opolski artysta fotografik przygotował w Muzeum Śląska Opolskiego ogromną wystawę swoich zdjęć Odry. » więcej 2018-04-22, godz. 08:45 "Autorefleksja" i "Muzyczna czasoprzestrzeń". Muzyczne Święto Kwitnących Azalii zainaugurowane Wernisażem fotografii 'Autorefleksja' rozpoczął się wczoraj (21.04) XXXIV festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii na zamku w Mosznej. Na wystawie znalazły ... » więcej 2018-04-21, godz. 21:00 Marcin Bradke spotkał się z Opolanami. Promował książkę "Pies o żółtych oczach" Dziennikarz, reportażysta, filmowiec i dokumentalista z Wrocławia, Marcin Bradke wydał książkę pod tytułem 'Pies o żółtych oczach', którą promował podczas aut ... » więcej 2018-04-21, godz. 19:00 Trwa Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego. "Stawiamy na jakość, a nie na ilość" Prawie 100 muzeów w całej Polsce, w tym Muzeum Śląska Opolskiego, już po raz kolejny otwiera swoje drzwi i zachęca mieszkańców do tego, żeby przyjrzeć się dzi ... » więcej 2018-04-21, godz. 17:00 Samotnie opłynęła świat. Kpt. Joanna Pajkowska opowie w Opolu o morskiej pasji Kapitan Joanna Pajkowska będzie dziś (21.04) gościem Opolskiego Stowarzyszenia 'Pieśni spod żagli'. W jej bogatym żeglarskim CV zapisana jest m.in. samotna po ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »