Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-11-30, 14:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Słownik przekleństw wydało Archiwum Państwowe w Opolu

[fot. archiwum wydawcy]
[fot. archiwum wydawcy]
"Agresja językowa w polszczyźnie śląskiej” to tytuł publikacji, którą wydało Archiwum Państwowe w Opolu. Książka zawiera „słownik wyzwisk, obelg i wypowiedzi obraźliwych”, których używano od połowy dziewiętnastego wieku do czasów przed wybuchem II wojny światowej. Materiałem badawczym dla autorów były protokoły z ksiąg sądowych powiatu strzeleckiego.
- Jest kilka takich wulgaryzmów, które zupełnie już wymarły – mówi Małgorzata Iżykowska z archiwum. - Takim typowym przykładem jest "wak", czyli słowo, które dziś zupełnie nie jest identyfikowane przez Ślązaków.

Nie spotkałyśmy nikogo, kto wiedziałbym, co właściwie oznaczało to słowo i dlaczego było obraźliwe. Jest to zapożyczenie z łacińskiego słowa "wagina". Było to wyzwisko oznaczające część ciała, ale również osobę, która nie cieszyła się dobrą opinią w środowisku - dodaje.

- Sprawy związane z użyciem wyzwisk i przekleństw kierowano do sądów rozjemczych. Zajmowały się one błahymi sprawami, które nie nadawały się do sądów królewskich – mówi Aleksandra Starczewska-Wojnar z archiwum.

- Niektórzy sędziowie rozstrzygali po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset spraw rocznie, więc musiały być one rozpatrywane cały czas na bieżąco. Chociaż zależało to przede wszystkim od rozjemcy, którzy pod swoją jurysdykcją mieli do 2000 osób. Była to jedna miejscowość albo kilka. Liczba spraw zależała od tego, na ile dany rozjemca był sprawny, ale także od zaufania publicznego, które posiadał - dodaje.

Więcej o słowniku przekleństw we wtorkowych (1.12) "Rewirach kultury".


Promocję publikacji zaplanowano na 16 grudnia. Dodajmy, że oprócz książki poświęconej przekleństwom archiwum przygotowało w ostatnim czasie także pozycję zatytułowaną „Wychować człowieka nowego… Kronika Publicznej Szkoły Powszechnej nr 2 w Nysie z lat 1945-1951”.
M. Iżykowska
A. Starczewska-Wojnar

Kultura i rozrywka

2018-09-20, godz. 19:00 Przeciwko stereotypom z poezją u boku. Wystartował projekt Poetry Slam Poezją w stereotypy - młodzież z trzech krajów Europy będzie uczyła się o stereotypach i o tym, jak wpływają na postrzeganie narodów i członków różnych grup. ... » więcej 2018-09-20, godz. 15:00 "Książę i Prawda" w OTLiA, czyli, że droga jest ważniejsza od stacji końcowej [RECENZJA TOMASZA ZACHAREWICZA] Tak to już jest, że dzieci rosną, a razem z nimi rosną ich bajki. Dylematy niezależnie od wieku pozostają dylematami, a pragnienie miłości i poszukiwanie tego ... » więcej 2018-09-20, godz. 11:41 Opolskie lalki najlepsze w minionym sezonie artystycznym Miesięcznik Teatr podsumował miniony sezon artystyczny. Opolski Teatr Lalki i Aktora został uznany najlepszym teatrem. » więcej 2018-09-20, godz. 11:15 Hiszpańska realizacja tekstów Lorki w opolskich lalkach W OTLiA trwają próby do spektaklu 'Zraniony jeleń' będącym autorską interpretacją 'Poety w Nowym Jorku', którego autorem jest Frederico Lorca. Spektakl reżyse ... » więcej 2018-09-20, godz. 08:15 Jesień: zobacz, dotknij, poczuj! Warsztaty dla dzieci w Muzeum Śląska Opolskiego Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w Muzeum Śląska Opolskiego ruszył cykl zajęć edukacyjnych pod nazwą 'Jesień: zobacz, dotknij, poczuj!'. Warsztaty adresowan ... » więcej 2018-09-19, godz. 20:00 Gratka dla miłośników muzyki kameralnej w sercu Opola Muzyka kameralna i nietuzinkowe instrumenty - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', który odbędzie się w Opolu od 20 do 22 września. » więcej 2018-09-19, godz. 18:00 PKS-em do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Widzowie z Niemodlina już byli Opolski teatr ruszył z akcją przywożenia mieszkańców konkretnych miejscowości na konkretne przedstawienia. Akcja nosi tytuł 'PKS-em do teatru' i ma na celu za ... » więcej 2018-09-19, godz. 17:00 Historia zaklęta w płytach i okładkach. Muzeum Polskiej Piosenki dostało muzyczny prezent Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zyskało ponad 1000 nowych eksponatów od firmy fonograficznej Warner Music Poland. » więcej 2018-09-19, godz. 16:00 Najpierw ogłosili konkurs, a teraz zapraszają na wystawę. Bohaterką św. Jadwiga Śląska Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu kilka tygodni temu ogłosiło konkurs plastyczno-literacki „Święta Jadwiga jest bliska wszystkim”. Organizatorzy nie spodziewal ... » więcej 2018-09-19, godz. 14:00 Opolskie akcenty w miesięczniku "Śląsk" Ukazał się nowy numer Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego 'Śląsk', w którym sporo miejsca zajmują artykuły dotyczące opolskiej kultury. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »