Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-09-12, 00:53 Autor: Radio Opole

Przemijanie utrwalone w kadrze. Wystawa Zbigniewa Walewskiego

„Przemijający świat wokół nas” – to wystawa prac Zbigniewa Walewskiego ukazująca przemiany, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w krajobrazie wsi i miasteczek południowo – zachodniej Opolszczyzny. Autor jest uznanym, nyskim fotografikiem, a wernisaż rozpocznie się o godz.18.(12.09) w Muzeum Powiatowym w Nysie.

Zbigniew Walewski przy Pięknej Studni

Pasją nyskiego fotografika - Zbigniewa Walewskiego - jest dokumentowanie zmian społecznych, kulturalnych i obyczajowych, jakie zachodzą w regionie nyskim i okolicznych. Na jego zdjęciach widać wyburzoną już cukrownię w Otmuchowie, niwnicką cegielnię, czy też starą wozownię w Siestrzechowicach. Ze zbioru tych fotografii powstała wystawa, która zostanie otwarta o godz. 18.00 w nyskim muzeum w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego. Nosi tytuł „Przemijający świat wokół nas”.
Dodajmy, że to już kolejna wystawa Zbigniewa Walewskiego, od niedawna emeryta, wcześniej nyskiego przedsiębiorcy, którego niemal codziennie można zobaczyć w Nysie i okolicy z nieodłącznym aparatem fotograficznym. Jest laureatem wielu nagród, autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, członkiem Nyskiej Grupy Artystycznej. Współpracuje i przyjaźni się z wieloma artystami, czego efektem są wspólne wystawy, np. „Wizyta muz” z prof. Moniką Kamińską, czy z prof. Marianem Molendą „25+”.

Zbigniew Walewski z nieodłącznym aparatem

Przygoda Zbigniewa Walewskiego z obiektywem trwa już ponad 40 lat, wiele fotografii dokumentujących historię miasta przekazał w darze nyskiemu muzeum, m.in. 150 zdjęć z powodzi tysiąclecia.

Posłuchaj dyrektora muzeum w Nysie Edwarda Hałajki:Dorota Kłonowska

Kultura i rozrywka

2020-05-24, godz. 06:30 Kino "pod chmurką" zdało egzamin. Mimo ulewy pod CWK w Opolu zjawił się komplet kinomaniaków Zamiast foteli - siedzenia. Zamiast specjalistycznych głośników - odbiór na FM. No i wreszcie zamiast dachu - niebo. W Opolu odbył się pierwszy seans 'Kina pod… » więcej 2020-05-23, godz. 15:00 Salonik Wiosenny w internecie w technice 360 stopni i w realu Związek Polskich Artystów Plastyków - okręg opolski - nie czekał na zniesienie obostrzeń dotyczących galerii sztuki i zaprosił swoich widzów na wirtualny wernisaż… » więcej 2020-05-23, godz. 10:15 Nyski Dom Kultury przenosi działalność do internetu. Pomogą w tym ministerialne pieniądze Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury, Nyski Dom Kultury może przenieść część swojej działalności do internetu. Placówka jest jedną z 1200 beneficjantów… » więcej 2020-05-22, godz. 16:00 Miejska Biblioteka Publiczna i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu nominowane do nagrody "IDOL 2020" Miejska Biblioteka Publiczna i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zostały nominowane do nagrody „IDOL 2020” w kategorii „placówka kultury otwarta dla niewidomych”… » więcej 2020-05-22, godz. 13:00 Antywirusowe maseczki oczami studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego Studenci II roku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego w ramach zajęć stworzyli antywirusowe maski. Powstało w sumie 14 projektów, a każdy z nich pokazuje przemyślenia… » więcej 2020-05-21, godz. 18:30 Teatr dramatyczny w Opolu zaprasza na sztukę Szekspira. Będzie do obejrzenia w sieci Ze względu na trwający remont i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na spektakle i spotkania w interne… » więcej 2020-05-21, godz. 13:30 15. Muzyczna Wieczorynka nie tylko dla dzieci Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu pod patronatem Radia Opole przygotowuje 'Muzyczne Wieczorynki' dla najmłodszych, ale zachęca całe rodziny do oglądania… » więcej 2020-05-19, godz. 22:00 Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza po nowemu Kolejne muzeum otwiera swoje drzwi dla zwiedzających, ale w nowej formie i nie wszystkie obiekty. Muzeum Śląska Opolskiego musiało przystosować swoje sale do nowych… » więcej 2020-05-19, godz. 16:00 Kolejna impreza odwołana. Nie będzie Festiwalu Książki w Opolu w tym roku Fabryka Inspiracji początkowo przygotowywała 5 edycję Festiwalu Książki. Po wprowadzeniu obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa chciała ją przenieść do internetu… » więcej 2020-05-19, godz. 12:30 Czas Podróżników dziś w Tajlandii Od marca Fundacja Czas Podróżników proponuje spotkania internetowe poświęcone różnym państwom i ciekawym zakątkom świata. Tym razem proponuje podróż do Tajlan… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »