Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-06-11, 13:35 Autor: Radio Opole

Opolanie (i opolscy radiowcy) na krajowym festiwalu

Od paru lat funkcjonuje umowa z Telewizją Polską, która gwarantuje Opolu organizowanie preselekcji do koncertu Debiuty podczas opolskiego festiwalu. Tym oto sposobem na deskach amfiteatru wystąpili między innymi Michał Bober, Piotr Jurkowski czy Jarecki, a wystąpią podczas tegorocznego festiwalu: Jędrzej Skiba i Tymek Śnieżek.

Edward Spyrka - zdjęcie z wystawy w Radiu OpoleAle proszę nie myśleć, że wcześniej opolanie nie brali udziału w festiwalu. Bo przecież i Michał Bajor, i Edyta Górniak wielokrotnie tu występowali (także w "Debiutach") czy Jarek Wasik.

– Festiwal opolski jest dla mnie bardzo ważny. Miałem okazję zaśpiewać na tej samej scenie z wielkimi gwiazdami polskiej piosenki – podkreśla Jarosław Wasik, piosenkarz i dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki.

W 1968 roku na scenie amfiteatru wystąpiły opolanki – siostry Panas. Teraz Anna Panas jest członkinią opolskiego jury preselekcji do "Debiutów", zasiada z nią także inna opolanka – Elżbieta Zapendowska

Również opolscy radiowcy wystąpili na tym festiwalu. Edward Spyrka z Redakcji Muzycznej naszego radia wielokrotnie był jurorem na KFPP, a także autorem muzyki wielu utworów wykonywanych podczas festiwalu. Piotr Furtas też tu debiutował, a Małgorzata Sury-Skrzypiec w 1983 roku otrzymała nagrodę – ale jej nie odebrała.

– Piosenkę napisał mój kolega z liceum Wojtek Olszewski, a muzykę Piotr Skrzypiec, mój ówczesny chłopak, a teraz mąż. Reżyser Jerzy Gruza powiedział, że nie muszę być na gali, podczas której rozdawano nagrody, więc pobiegłam do mamy do szpitala – wspomina Małgorzata Sury-Skrzypiec.

Prowadzący galę rozdania nagród poprosił Małgorzatę Sury-Skrzypiec na scenę, ale tej już w amfiteatrze nie było. Zresztą do dziś artystka nie ma obiecanej Karolinki w domu...

Festiwalowe koncerty prowadził także Bogusław Nierenberg, a autor tego felietonu zasiadał w jury festiwalowych koncertów.

Mówiąc o Opolanach na KFPP należy podkreślić, że pierwsze festiwale organizowało Radio Opole. Jednym z realizatorów koncertów był Władysław Gawroński, wiem, że było tak mało mikrofonów, że trzeba je było odpinać ze studiów Radia Opole...

Wspomina Mariusz Majeran:

A jeśli komuś tęskno do starych festiwali – informujemy, że uruchamiamy specjalną częstotliwość 89,4 MHz dla Opola, poświęconą historii opolskich festiwali. Program, nadawany od 12 do 15 czerwca, będzie zawierał piosenki z opolskich festiwali od lat 60. do 90. oraz całe koncerty i wywiady z artystami. W programie będą również emitowane dokumentalne odcinki przygotowane przez Mariusza Majerana.

Kultura i rozrywka

2019-10-18, godz. 10:00 Po raz 26. w Kędzierzynie-Koźlu startuje festiwal filmowy "Publicystyka" Ponad 200 filmów nadesłali twórcy z całego świata na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia 'Publicystyka 2019' ... » więcej 2019-10-17, godz. 14:30 Remigiusz Kuźmiński: "Śpiewam od zawsze". W niedzielę retransmisja koncertu [ZDJĘCIA] Gratka dla miłośników muzyki wokalnej, utworów pop-jazzowych, soulowych, funkowych, R&B, a także musicalowych i literackich. Niedawno w Studiu M im. SBB Radia ... » więcej 2019-10-16, godz. 18:15 Głuchołazy: nowa biblioteka przyciąga coraz więcej czytelników Nowoczesną bibliotekę mają Głuchołazach. Powstała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zrealizowano tam obiekt imponujący rozwiązaniami architek ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:00 Warsztaty z pedagogiki teatru w opolskich "Lalkach" Opolski Teatr Lalki i Aktora organizuje warsztaty z pedagogiki teatru. Zajęcia są skierowane do nauczycieli, pedagogów, animatorów kultury, a także wszystkich ... » więcej 2019-10-15, godz. 12:30 Opolska aktorka obchodzi jubileusz sceniczny. 30 lat w jednym teatrze 30 lat na scenie Teatru imienia Jana Kochanowskiego w Opolu spędziła Judyta Paradzińska. Aktorka przez te lata zagrała wiele ról, które pamiętamy do dziś. Gra ... » więcej 2019-10-15, godz. 08:45 Będzie pierwsza impreza kulturalna na wyremontowanym placu świętego Sebastiana w Opolu 'Poznaj nowy plac świętego Sebastiana'. W najbliższą sobotę (19.10) o 17:00 Urząd Miasta Opola zorganizuje pierwsze przedsięwzięcie po wyremontowaniu skweru w ... » więcej 2019-10-14, godz. 18:45 Nyskie muzeum zdradzi tajniki renowacji zabytków Nyskie muzeum zaprezentuje tajniki pracy konserwatora zabytków. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił przy renowacji pamiątek przeszłości, może wziąć udzia ... » więcej 2019-10-14, godz. 15:06 Opole stawia na promowanie ukraińskiej kultury. Przez cztery dni można będzie wziąć udział w koncertach i wystawach Pierwszy raz Urząd Miasta Opola wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizuje Dni Ukraińskie. Przedsięwzięcie zaplanowano na cztery dni - od 21 do 24 paździ ... » więcej 2019-10-12, godz. 23:06 "Działania prymasa Stefana Wyszyńskiego zaowocowały wolnością Polaków". Uroczystości w Prudniku-Lesie [ZDJĘCIA] Msza święta w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dedykowany mu koncert, zwieńczyły obchody 65 rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku-Les ... » więcej 2019-10-12, godz. 22:00 "Kreator Kultury". Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu doceniona Dwie pracownice Biblioteki Obcojęzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu otrzymały tytuł 'Kreatora Kultury' podczas gali wręczenia Nagród Marszałka ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »