Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-05-09, 20:07 Autor: Radio Opole

27. OFTL: Spektakl "A niech to gęś kopnie!" zwyciężył

Jury ogłosiło werdykt 27. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Pierwsze miejsce zajął spektakl "A niech to gęś kopnie!" Teatru Animacji z Poznania. Drugą nagrodę otrzymało przedstawienie "Liściki na wiatr" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Trzecią nagrodę zdobył spektakl "Gęś, śmierć i tulipan" Teatru Baj z Warszawy.

Marta Guśniowska tuż po ogłoszeniu werdytktu

Leszek Mądzik, przewodniczący jury, podkreśla, że spektakl „A niech to gęś kopnie!”, który zajął pierwsze miejsce, dotyka wartości rzadko dziś spotykanych zarówno w sztuce jak i w życiu.

- Ten spektakl dotknął wrażliwości ludzkiej, emocji i paru takich prawd, które przez świat zwierząt są czytane także w naszym wymiarze. Jest to po prostu wzruszenie, jakiś rodzaj przeżycia... - mówi Mądzik. - Dziś w tym, co się dzieje, w takim zgiełku i niezauważeniu człowieka jest jakaś taka refleksja nad dolą i niedolą, która nas dotknęła. Ja się poczułem w czasie tego spektaklu widzem, a nie jurorem - dodaje.

Autorką scenariusza do spektaklu „A niech to gęś kopnie!” jest Marta Guśniowska, która tym przestawieniem zadebiutowała także jako reżyserka. Inspiracją do stworzenia spektaklu była gęś, którą autorka kupiła podczas wakacji na jarmarku w Cisnej.

- Jakaś pani sprzedawała ręcznie robione gęsi, przepiękne, takie długie, ta którą wybrałam maiła taki czepek, sukienkę i była zupełnie niezwykła - mówi Guśniowska. - Moja mama zobaczyła mnie z tą gęsią, bo tak zaczęłam oglądać, podziwiać jej piękne wykonanie i choć nie była to lalka teatralna, świetnie dała się animować. Moja mama stwierdziła, że musi kupić swojemu dziecku tę gęś. Ta gęś z nami zamieszkała i o niej powstała bajka - dodaje.

Więcej o werdykcie 27. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek opowiemy w poniedziałkowym (11.05) programie „Rewiry kultury” Justyny Przyborowicz.

Dodajmy, że uroczystą galę wręczenia nagród zakończył koncert Stanisława Soyki. Radio Opole było patronem medialnym festiwalu.

Jury przyznało także nagrodę zespołową Annie Augustynowicz, Jackowi Wierzchowskiemu i Zbigniewowi Szymczykowi za reżyserię, muzykę i choreografię spektaklu „Bajki samograjki” Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Nagrody przyznano również:

Marcinowi Bikowskiemu za role w spektaklu „Bacon” Teatru Malabar Hotel w Warszawie

Piotrowi Nazarukowi za muzykę do spektaklu „A niech to gęś kopnie!” Teatru Animacji w Poznaniu

Mateuszowi Dębskiemu za muzykę do spektaklu „Gęś, Śmierć i tulipan” Teatru Baj w Warszawie

Pavolowi Andraško za dekoracje do przedstawienia „Sen nocy letniej” Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

Kulinarna nagroda dla najlepszych kucharzy/konferansjerów festiwalu

Kazio Sponge także przyszedł na galę rozdania nagród

Aktorzy nagrodzonych II miejscem

Nagroda za spektakl Dyretkor festiwalu Krystian Kobyłka

 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2020-09-20, godz. 20:30 Apetycznie i po staropolsku - w Zopowych pod Głubczycami gospodynie przypomniały kresową kuchnię Ziemniaczana babka, pałanyci, bułki galicyjskie z kaszą i twarogiem, gołąbki i inne potrawy zagościły na stołach gospodyń podczas Festiwalu Staropolskich… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego… » więcej 2020-09-20, godz. 13:00 Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej koncertowo rozpoczyna kolejny rok działalności Organy zabrzmią dziś (20.09) w Filharmonii Opolskiej. Przy potężnym instrumencie, posiadającym 3526 piszczałek i zbudowanym w 1996 roku dzięki społecznemu… » więcej 2020-09-19, godz. 16:00 Piastonalia 2020 na Politechnice Opolskiej odwołane. Samorząd studencki zdaje sobie sprawę z zagrożenia epidemiczn… Nie będzie Piastonaliów 2020. Samorząd Studencki Politechniki Opolskiej definitywnie zrezygnował z organizacji największej imprezy dla żaków. » więcej 2020-09-19, godz. 14:00 Głogówek: Agata Szymczewska powraca na Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena! Wiolonczelista Bartosz Koziak wspólnie z pianistką Agnieszką Kozło wystąpili w drugim dniu 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Artyści… » więcej 2020-09-19, godz. 09:30 Opole: "rozświetlone" obrazy w Bonk Art Gallery Pochodzący z Sosnowca Jacek Rykała, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prezentuje swoje obrazy w nowej galerii działającej na opolskim Rynku. Wystawa… » więcej 2020-09-18, godz. 19:29 XV tom Kresowej Atlantydy pokazuje Wilno, którego już nie ma. Spotkanie w ogrodzie WBP w Opolu [ZDJĘCIA] Dwa tomy 'Kresowej Atlantydy' powstały w ciągu roku. W tym roku mieliśmy już książkę o Stanisławowie, a w piątek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2020-09-18, godz. 16:19 W Opolu wystartował Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych W opolskiej Talentowni ruszyły Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych. To impreza skierowana przede wszystkim do dzieci, młodzieży, ale również rodziców. Ma dać… » więcej 2020-09-18, godz. 13:47 Szykuje się smakowita niedziela w Zopowych. Tam właśnie zaplanowano Festiwal Staropolskich Smaków Festyn rodzinny, dmuchańce dla dzieci i kiermasz produktów regionalnych oraz rękodzieła czekają na wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie (20.09) odwiedzą… » więcej 2020-09-18, godz. 11:40 Katarzyna Kobylarczyk o książce "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" - Trzeba podchodzić z wielkim szacunkiem do rozmówcy, który powierza nam swoją historię - mówi Katarzyna Kobylarczyk, autorka książki 'Strup. Hiszpania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***