Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-05-09, 20:07 Autor: Radio Opole

27. OFTL: Spektakl "A niech to gęś kopnie!" zwyciężył

Jury ogłosiło werdykt 27. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Pierwsze miejsce zajął spektakl "A niech to gęś kopnie!" Teatru Animacji z Poznania. Drugą nagrodę otrzymało przedstawienie "Liściki na wiatr" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Trzecią nagrodę zdobył spektakl "Gęś, śmierć i tulipan" Teatru Baj z Warszawy.

Marta Guśniowska tuż po ogłoszeniu werdytktu

Leszek Mądzik, przewodniczący jury, podkreśla, że spektakl „A niech to gęś kopnie!”, który zajął pierwsze miejsce, dotyka wartości rzadko dziś spotykanych zarówno w sztuce jak i w życiu.

- Ten spektakl dotknął wrażliwości ludzkiej, emocji i paru takich prawd, które przez świat zwierząt są czytane także w naszym wymiarze. Jest to po prostu wzruszenie, jakiś rodzaj przeżycia... - mówi Mądzik. - Dziś w tym, co się dzieje, w takim zgiełku i niezauważeniu człowieka jest jakaś taka refleksja nad dolą i niedolą, która nas dotknęła. Ja się poczułem w czasie tego spektaklu widzem, a nie jurorem - dodaje.

Autorką scenariusza do spektaklu „A niech to gęś kopnie!” jest Marta Guśniowska, która tym przestawieniem zadebiutowała także jako reżyserka. Inspiracją do stworzenia spektaklu była gęś, którą autorka kupiła podczas wakacji na jarmarku w Cisnej.

- Jakaś pani sprzedawała ręcznie robione gęsi, przepiękne, takie długie, ta którą wybrałam maiła taki czepek, sukienkę i była zupełnie niezwykła - mówi Guśniowska. - Moja mama zobaczyła mnie z tą gęsią, bo tak zaczęłam oglądać, podziwiać jej piękne wykonanie i choć nie była to lalka teatralna, świetnie dała się animować. Moja mama stwierdziła, że musi kupić swojemu dziecku tę gęś. Ta gęś z nami zamieszkała i o niej powstała bajka - dodaje.

Więcej o werdykcie 27. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek opowiemy w poniedziałkowym (11.05) programie „Rewiry kultury” Justyny Przyborowicz.

Dodajmy, że uroczystą galę wręczenia nagród zakończył koncert Stanisława Soyki. Radio Opole było patronem medialnym festiwalu.

Jury przyznało także nagrodę zespołową Annie Augustynowicz, Jackowi Wierzchowskiemu i Zbigniewowi Szymczykowi za reżyserię, muzykę i choreografię spektaklu „Bajki samograjki” Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Nagrody przyznano również:

Marcinowi Bikowskiemu za role w spektaklu „Bacon” Teatru Malabar Hotel w Warszawie

Piotrowi Nazarukowi za muzykę do spektaklu „A niech to gęś kopnie!” Teatru Animacji w Poznaniu

Mateuszowi Dębskiemu za muzykę do spektaklu „Gęś, Śmierć i tulipan” Teatru Baj w Warszawie

Pavolowi Andraško za dekoracje do przedstawienia „Sen nocy letniej” Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

Kulinarna nagroda dla najlepszych kucharzy/konferansjerów festiwalu

Kazio Sponge także przyszedł na galę rozdania nagród

Aktorzy nagrodzonych II miejscem

Nagroda za spektakl Dyretkor festiwalu Krystian Kobyłka

 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2024-11-29, godz. 11:05 Konkurs na plastyczne prace przestrzenne w opolskim teatrze Jeszce tylko dziś można dostarczyć prace na konkurs plastyczny 'Ciepło Świąt' organizowany przez Opolski Teatr Lalki i Aktora. Konkurs skierowany jest do… » więcej 2024-11-29, godz. 08:54 Gratka dla miłośników historii lokalnej - IX Sympozjum Regionalistów w Praszce Historia lokalna, jak co roku, będzie tematem jutrzejszego (30.11) Sympozjum Regionalistów im. Zbigniewa Szczerbika w Praszce. » więcej 2024-11-28, godz. 19:11 Międzynarodowa wystawa w Galerii M w Opolu Spotkanie wykładowców Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego z artystami ze Słowacji, Holandii i Niemiec, do którego doszło podczas rezydencji w Reykjaviku… » więcej 2024-11-28, godz. 15:00 Krytycznie o Kartezjuszu dziś w ramach cyklu Pogadalnia w MŚO 'Myślę, więc nie jestem sam' - to tytuł najbliższego spotkania w ramach Pogadalni, czyli cyklu spotkań filozoficznych w Opolu. Mają one otwartą formułę… » więcej 2024-11-28, godz. 13:15 Ludzie mediów wspominali Tadeusza Horoszkiewicza Postać Tadeusza Horoszkiewicza, nestora opolskiego dziennikarstwa, została przypominana w ramach cyklu 'Twarze Opola'. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych… » więcej 2024-11-27, godz. 08:09 Osoby z niepełnosprawnością i powódź na fotograficznych wystawach w Prudniku Wrześniowa powódź i praca osób niepełnosprawnych to tematy dwóch wystaw fotograficznych, które zaprezentuje w swoich galeriach Prudnicki Ośrodek Kultury… » więcej 2024-11-26, godz. 21:00 Prudnik: ministerialne dofinansowanie wzbogaci ofertę ośrodka kultury Zakup nowoczesnego sprzętu oraz oprogramowania informatycznego zwiększy atrakcyjność zajęć edukacyjnych Prudnickiego Ośrodka Kultury. Na ten cel pozyskano… » więcej 2024-11-26, godz. 18:45 W cyklu "Twarze Opola" przypomną Tadeusza Horoszkiewicza 'Tadeusz Horoszkiewicz - nestor opolskiego dziennikarstwa' - takie spotkanie zaplanowano w środę (27.11) w ramach cyklu 'Twarze Opola'. Poprowadzą je prof… » więcej 2024-11-26, godz. 15:00 Koncerty, mikołaj i pokaz mody. W Zamku Moszna przygotowują jarmark na połowę grudnia Trzy dni potrwa Magiczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Zamku Moszna. Trzecią edycję imprezy zaplanowano na weekend w połowie grudnia (13-15.12). » więcej 2024-11-23, godz. 19:00 Anna Dymna opowiadała o swoim mężu w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Tylko jeszcze w niedzielę (24.11) można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu wystawę prac Wiesława Dymnego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »