Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-05-09, 20:07 Autor: Radio Opole

27. OFTL: Spektakl "A niech to gęś kopnie!" zwyciężył

Jury ogłosiło werdykt 27. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Pierwsze miejsce zajął spektakl "A niech to gęś kopnie!" Teatru Animacji z Poznania. Drugą nagrodę otrzymało przedstawienie "Liściki na wiatr" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Trzecią nagrodę zdobył spektakl "Gęś, śmierć i tulipan" Teatru Baj z Warszawy.

Marta Guśniowska tuż po ogłoszeniu werdytktu

Leszek Mądzik, przewodniczący jury, podkreśla, że spektakl „A niech to gęś kopnie!”, który zajął pierwsze miejsce, dotyka wartości rzadko dziś spotykanych zarówno w sztuce jak i w życiu.

- Ten spektakl dotknął wrażliwości ludzkiej, emocji i paru takich prawd, które przez świat zwierząt są czytane także w naszym wymiarze. Jest to po prostu wzruszenie, jakiś rodzaj przeżycia... - mówi Mądzik. - Dziś w tym, co się dzieje, w takim zgiełku i niezauważeniu człowieka jest jakaś taka refleksja nad dolą i niedolą, która nas dotknęła. Ja się poczułem w czasie tego spektaklu widzem, a nie jurorem - dodaje.

Autorką scenariusza do spektaklu „A niech to gęś kopnie!” jest Marta Guśniowska, która tym przestawieniem zadebiutowała także jako reżyserka. Inspiracją do stworzenia spektaklu była gęś, którą autorka kupiła podczas wakacji na jarmarku w Cisnej.

- Jakaś pani sprzedawała ręcznie robione gęsi, przepiękne, takie długie, ta którą wybrałam maiła taki czepek, sukienkę i była zupełnie niezwykła - mówi Guśniowska. - Moja mama zobaczyła mnie z tą gęsią, bo tak zaczęłam oglądać, podziwiać jej piękne wykonanie i choć nie była to lalka teatralna, świetnie dała się animować. Moja mama stwierdziła, że musi kupić swojemu dziecku tę gęś. Ta gęś z nami zamieszkała i o niej powstała bajka - dodaje.

Więcej o werdykcie 27. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek opowiemy w poniedziałkowym (11.05) programie „Rewiry kultury” Justyny Przyborowicz.

Dodajmy, że uroczystą galę wręczenia nagród zakończył koncert Stanisława Soyki. Radio Opole było patronem medialnym festiwalu.

Jury przyznało także nagrodę zespołową Annie Augustynowicz, Jackowi Wierzchowskiemu i Zbigniewowi Szymczykowi za reżyserię, muzykę i choreografię spektaklu „Bajki samograjki” Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Nagrody przyznano również:

Marcinowi Bikowskiemu za role w spektaklu „Bacon” Teatru Malabar Hotel w Warszawie

Piotrowi Nazarukowi za muzykę do spektaklu „A niech to gęś kopnie!” Teatru Animacji w Poznaniu

Mateuszowi Dębskiemu za muzykę do spektaklu „Gęś, Śmierć i tulipan” Teatru Baj w Warszawie

Pavolowi Andraško za dekoracje do przedstawienia „Sen nocy letniej” Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

Kulinarna nagroda dla najlepszych kucharzy/konferansjerów festiwalu

Kazio Sponge także przyszedł na galę rozdania nagród

Aktorzy nagrodzonych II miejscem

Nagroda za spektakl Dyretkor festiwalu Krystian Kobyłka

 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2019-10-23, godz. 09:30 Wyruszyli do Gwinei w poszukiwaniu źródeł muzyki i tańca Na początku tego roku uczniowie i nauczyciele opolskiej Szkoły Rytmu Ethnica-Art ze swoimi czeskimi przyjaciółmi przez niespełna miesiąc przebywali w gwinejsk ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:30 Mieszkańcy Opola mogą przenieść się w czasie. Wszystko dzięki nowej wystawie! Wystawa pod tytułem 'Tego Opola już nie ma' pojawiła się dziś (22.10) przed opolskim ratuszem. Na kilkudziesięciu fotografiach pochodzących ze zbiorów Narodow ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 Marian Buchowski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Były redaktor miesięcznika społeczno-kulturalnego 'Opole' i 'Trybuny Opolskiej', laureat kilkunastu ogólnopolskich konkursów na reportaż oraz zdobywca wielu n ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 Kultura dla każdego? W środę debata w Collegium Civitas Diso-polo, jarmark lub festyn to także kultura? Goście debaty w Collegium Civitas zastanowią się, czy uprawnione jest rezerwowanie tego terminu tylko dla dzia ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:15 Dzień kultury rosyjskiej w Głubczycach Sporym zainteresowaniem cieszyła się kolejna impreza z cyklu - ,,Nasi Sąsiedzi spotkanie z kulturą i zwyczajami'', która dzisiaj (22.10) odbyła się w auli Zes ... » więcej 2019-10-21, godz. 08:30 Po raz kolejny przyznane zostaną "Magnolie powiatu opolskiego". Starostwo wybierze spośród 20 kandydatów Blisko 20 kandydatur napłynęło do tegorocznej nagrody starosty opolskiego 'Magnolie Powiatu Opolskiego'. Wyróżnienia zostaną przyznane w siedmiu kategoriach. » więcej 2019-10-20, godz. 15:25 Filharmonia: Bemol i Nutka znów towarzyszą rodzinom w odkrywaniu świata muzyki! [ZDJĘCIA] Hiszpańskie klimaty zagościły w niedzielne (20.10) przedpołudnie na koncercie otwierającym kolejny sezon muzycznych spotkań rodzinnych w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-10-20, godz. 12:59 "Czas utrwalony" wypełnia Opole. Trwa 9. Opolski Festiwal Fotografii Dzisiaj (20.10) kuratorskie oprowadzanie w Muzeum Śląska Opolskiego, wczoraj - otwarcie sześciu muzealnych wystaw i jednej w Galerii Aneks. To kumulacja wydar ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:12 Maraton fotografii na stulecie szkoły projektowania BAUhaus Stulecie szkoły projektowania BAUhaus jest przyczynkiem do odbywającego się dzisiaj w Opolu fotomarat(h)onu. To konkurs dla miłośników fotografii w każdym wie ... » więcej 2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »