Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-01-02, 18:10 Autor: Radio Opole

"Widok z dachu" na antenie RO

To opowieść o ludziach, którzy wkraczają w dorosłość w latach 80-tych. Jurek Ratayec przyjechał do Warszawy z Kielc i skończył politologię. Tolek Tolak urodził się na Grochowie i został monterem konstrukcji stalowych. Jak wpłynęła na ich życie transformacja ustrojowa? Czy przyjaźń między inteligentem a robotnikiem jest możliwa? Tego można dowiedzieć się czytając powieść „Widok z dachu” Sławomira Rogowskiego.

- Tej książce nie ma postaci odwzorowanych jeden do jednego, ale wiele historii z życia wziętych było dla mnie inspiracją – mówi autor. – Tolek to jest chłopak z Grochowa, który pochodzi z robotniczej rodziny. Jego ojciec ostrzy noże, chodzi po podwórkach i wykrzykuje „Noże! Noże! Garnki lutuję!”. Byli kiedyś tacy ludzie, dziś już ich nie ma. Ten poznany przeze mnie człowiek nosił pseudonim "Tolto". Mieszkałem wówczas na Grochowie w Warszawie. Grywaliśmy czasami w piłkę i mogę powiedzieć, że z tego Tolka wziąłem ten pseudonim oraz taką zawadiacką postawę w życiu – dodaje.

- Inną postacią jest pan hrabia, który jest częściowo moim nieżyjącym przyjacielem - kontynuuje Rogowski. - Był bardzo szczupły i wysoki. Wyglądał trochę jak Don Kichot z takim dużym, orlim nosem i w okularach. Kręcił się po Grochowie, wyprzedawał wszystko, co miał w domu, pochodził z hrabiowskiej rodziny i żył z tego, że sprzedawał to, co mama mu zostawiła w spadku - dodaje.

Sławomir Rogowski urodził się pod koniec lat 50-tych, jest producentem filmowym, scenarzystą i autorem słuchowisk radiowych. Od 12 lat jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Książki "Widok z dachu" można posłuchać na antenie Radia Opole.

Zobacz także

 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2019-04-24, godz. 20:32 Mieszkanka Rozmierzy wydała książkę o lokalnych tradycjach Dawne zwyczaje, śląskie słowa czy opis pieczenia chleba zawarte są w wydanej właśnie książce „Dzieje i tradycje wsi Rozmierz” autorstwa Róży Witoń. Publikacja ... » więcej 2019-04-24, godz. 18:57 O "Obietnicy" Żylińskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Krzysztof Żyliński, pedagog, reżyser i instruktor teatralny spotkał się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, by opowiedzieć o swojej ksią ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:00 Światowy Dzień Książki w Opolu! Wyślij pocztówkę z życzeniami i dobrą książką Po raz 24. w naszym kraju obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dziś (23.04) świętują czytelnicy, pisarze a także wydawcy. Głównym celem t ... » więcej 2019-04-22, godz. 12:00 Robert Chojnacki, Gabriel Fleszar czy Smolasty wystąpią na tegorocznych Dniach Grodkowa Smolasty, Robert Chojnacki czy Gabriel Fleszar - to gwiazdy tegorocznych Dni Grodkowa. Oprócz nich, na scenie mają zaprezentować się także Kapela N., Balwako ... » więcej 2019-04-21, godz. 17:00 Silesia Cantat. Od jutra (22.04) w Głubczycach wielkie chóralne śpiewanie To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w naszym regionie. Jutro (22.04) startuje 10. edycja Silesia Cantat - Głubczyckie Spotkania Chóralne. Na scenach ... » więcej 2019-04-21, godz. 12:35 A może na wielkanocny spacer do zoo? Ogród Zoologiczny w Opolu zaprasza do zwiedzania także w czasie Wielkanocy. » więcej 2019-04-21, godz. 08:38 Śląsk Opolski kroszonką stoi. Pierwsza pojawiła się w XIX wieku Technik zdobienia jajek wielkanocnych jest wiele. Pisanki batikowe, malowanki, naklejanki, rysowanki, drapanki czy kroszonki. Te ostatnie odgrywają w naszym r ... » więcej 2019-04-20, godz. 16:09 Smaganie witkami zamiast dyngusa. Wielkanoc u Czechów. W Polsce polewamy się wodą, a w Czechach mężczyźni biją kobiety wierzbowymi gałązkami - to największa różnica między nami, a południowymi sąsiadami podczas ce ... » więcej 2019-04-20, godz. 11:53 Ludowe sposoby barwienia jaj wielkanocnych Bez kolorowych jajek trudno wyobrazić sobie Wielkanoc. Dziś wielkanocne jaja maluje się z pomocą gotowych farbek dostępnych w supermarketach, ale twórczynie l ... » więcej 2019-04-19, godz. 22:00 Warto odwiedzić opolskie zoo. Wiosną wylęga się wiele zwierząt Opolski ogród zoologiczny spodziewa się nowych mieszkańców - wszystko za sprawą licznych wylęgów. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »