Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-17, 19:00 Autor: Katarzyna Doros

Nowoczesny PSZOK powstał w Łowkowicach w gminie Strzeleczki. "Odpady już nie będą lądować w lesie"

Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowoczesny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych powstał w Łowkowicach w gminie Strzeleczki. Od 20 października mieszkańcy mogą oddawać tam szkło, papier, plastik, odpady wielkogabarytowe, budowlane czy opony. Inwestycja warta milion 185 tysięcy złotych była możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu (85%) z Regionalnego Programu Operacyjnego.
– PSZOK jest wyposażony w wagę najazdową, plac manewrowo-składowy, ekoskład, kontenery i pojemniki przeznaczone do selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Jest również wyznaczone miejsce na rzeczy używane, które nadają się do ponownego wykorzystania - mówi Marek Pietruszka, wójt gminy Strzeleczki. - PSZOK jest zlokalizowany przy drodze wojewódzkiej 409. Taki stacjonarny punkt to świetne rozwiązanie, ma przewagę nad tymi PSZOK-ami mobilnymi w tym, że tutaj można oddać praktycznie wszystkie opady, w PSZOK-ach mobilnych, które w gminie były organizowane dwa razy w roku, był np. problem z zabraniem odpadów budowlanych. Z drugiej strony mamy las, tutaj mamy PSZOK, to znaczy, że każdy będzie mógł te odpady zostawić tam, gdzie jest ich miejsce. Już nie będą lądowały w lesie.

Do każdej nieruchomości będą przypisane karty z kodem kreskowym, dzięki którym pracownik PSZOK-u zidentyfikuje mieszkańca i limity na trzy rodzaje odpadów.

- Mieszkaniec bez karty nie będzie mógł przywieźć tutaj odpadów. Mam nadzieję, że to poprawi selekcję, bo przede wszystkim każdy odpad, każda frakcja, która zostanie przywieziona zostanie wprowadzona do systemu. W każdym momencie będziemy mieć podgląd, ile dana nieruchomość złożyła odpadów z danej frakcji - dodaje Kornelia Woś, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Nieruchomości Urzędu Gminy Strzeleczki.

To jeden z 36 takich punktów w województwie opolskim. - Na całą gospodarkę odpadami w tej perspektywie finansowej mieliśmy zaplanowanych 49 milionów złotych - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - W tych 49 milionach złotych prawie 29 milionów zostało przeznaczonych na PSZOK-i. Wszyscy ci, którzy chcieli zorganizować taki punkt, tak jak gmina Strzeleczki, dostali na ten cel dofinansowanie. 36 takich punktów w regionie zmieni pewne podejście do tego, co zrobić z czymś, czego nie potrzebujemy w domu.

PSZOK w Łowkowicach przy ul. Krapkowickiej 59 będzie czynny we wtorki od 10:00 do 18:00 i w soboty od 8:00 do 12:00.
Marek Pietruszka
Kornelia Woś
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2020-10-30, godz. 09:40 Senator PO Danuta Jazłowiecka o protestach w sprawie aborcji. "Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, a do tej pory rząd… - Te podziały społeczeństwa są wyraźne od 5 lat i z każdym rokiem się pogłębiają - tak protesty, które od tygodnia odbywają się w całym kraju w związku… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Zmiana cennika biletów za przejazdy komunikacją miejską w Opolu. To pierwsza podwyżka biletów od 2011 roku Od nowego roku zmieni się cennik biletów MZK w Opolu. Taką decyzję podjęli radni miasta. Bilet normalny będzie kosztował 3 złote, a ulgowy 1,50. Inne stawki… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Bez zmian w organizacji ruchu przy cmentarzach w powiecie głubczyckim Wzorem lat ubiegłych w okresie Wszystkich Świętych w Głubczycach pojawią się wzmocnione siły policji drogowej przy cmentarzu przy ul. Wrocławskiej. W tym… » więcej 2020-10-30, godz. 06:30 W tym roku inaczej planujemy wizyty na cmentarzach. "1 listopada trudno będzie wejść do autobusu" Rozkładamy wizyty na cmentarzach w związku z epidemią. Wydaje się, że wielu mieszkańców posłuchało apeli wirusologów i policji, aby nie kumulować wyjazdów… » więcej 2020-10-29, godz. 21:30 Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle porządkuje mogiły polskich bohaterów przed dniem Wszystkich Święty… Przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle przed Wszystkimi Świętymi porządkują mogiły polskich bohaterów. To groby Kresowiaków, Sybiraków… » więcej 2020-10-29, godz. 21:00 Raport dnia: 482 przypadki koronawirusa na Opolszczyźnie. W CWK w Opolu powstaje szpital tymczasowy 13 zgonów, 482 przypadki zakażeń i 231 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (29.10) w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia… » więcej 2020-10-29, godz. 20:30 Trudna sytuacja Fundacji DOM. Tylko, żeby przetrwać do końca roku potrzeba 250 tysięcy złotych Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu założona przez małżeństwo Jednorogów boryka się z poważnymi problemami finansowymi… » więcej 2020-10-29, godz. 20:02 Opole: kolizja z udziałem auta straży miejskiej Do zderzenia dwóch aut osobowych doszło przed godziną 18:00 na skrzyżowaniu 1 Maja i Kołłątaja w Opolu. Jednym z uczestniczących pojazdów był samochód… » więcej 2020-10-29, godz. 19:15 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu od poniedziałku będzie placówką covidową z wyjątkiem trzech oddziałów Szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu zostanie niemal w całości przeznaczony do walki z COVID-19. Wyjątkiem mają być oddziały: pediatrii, geriatrii i… » więcej 2020-10-29, godz. 19:11 Wypadek na DW 416 Klisino - Kietlice. Jedna osoba poszkodowana po zderzeniu trzech samochodów osobowych Jedna osoba została poszkodowana po zderzeniu trzech samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej nr 416 Klisino - Kietlice, w powiecie głubczyckim. Droga jest… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***