Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-15, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Trwa sprzątanie po ulewie w powiecie nyskim. Jeszcze nie podliczono strat, ale już wiadomo, że będą one spore

Dzień po podtopieniach w Nysie i Wyszkowie Śląskim [fot. Daniel Klimczak]
Dzień po podtopieniach w Nysie i Wyszkowie Śląskim [fot. Daniel Klimczak]
Dzień po podtopieniach w Nysie i Wyszkowie Śląskim [fot. Daniel Klimczak]
Dzień po podtopieniach w Nysie i Wyszkowie Śląskim [fot. Daniel Klimczak]
Dzień po podtopieniach w Nysie i Wyszkowie Śląskim [fot. Daniel Klimczak]
Dzień po podtopieniach w Nysie i Wyszkowie Śląskim [fot. Daniel Klimczak]
W powiecie nyskim trwa wielkie sprzątanie po wczorajszych (14.10) podtopieniach. Choć woda w większości opadła, strażacy cały czas są wzywani do zalanych posesji.
O godzinie 14 w powiecie prowadzono 6 interwencji związanych z wczorajszymi opadami. W terenie rozpoczęło się też wstępne rozpoznanie sytuacji. Jak mówi starosta Andrzej Kruczkiewicz wiadomo już, że straty będą spore.

- Woda można powiedzieć, zeszła. Co prawda jeszcze gdzieś na poszczególnych polach jest, ale miałem informację, że na rzece Ścinawie Niemodlińskiej woda opada, w ostatniej miejscowości, czyli Przechodzie także. Straty będą duże, szczególnie na terenie Nysy, tam zostały podtopione zakłady produkcyjne - dodaje.

Szacowaniem strat w gospodarstwach będą się zajmowały komisje delegowane przez poszczególne gminy. Dopiero po tym będzie można uruchomić programy pomocowe. Jak wskazuje Adrian Kołodziej z biura bezpieczeństwa Urzędu Miejskiego w Nysie, proces rozpocznie się, gdy tylko zalane posesje uporają się z wodą.

- Trwają prace przy odpompowywaniu wody z posesji. Gdy to wszystko już opadnie to wtedy będzie można ruszyć z pracami komisji do spraw szacowania szkód i strat i na pewno ruszy pomoc dla mieszkańców. Na tę chwilę trzeba poczekać, aż sytuacja pozwoli na to, by można było bezpiecznie wejść do gospodarstw i ocenić te szkody - wyjaśnia.

Jedna z najniebezpieczniejszych sytuacji miała wczoraj miejsce w Wyszkowie Śląskim, gdzie napierająca woda groziła przerwaniem wału. Sytuację udało się opanować dzięki przekopaniu drogi powiatowej w kierunku Niwnicy, która jeszcze przez kilka dni będzie zamknięta. Mieszkańcy wsi wskazują, że poziom wody w okolicy przypominał ten z czasów powodzi tysiąclecia.

- To wszystko z tego rowu tutaj płynęło i się osadzało, no staw się robił, jezioro. Z metr, może ponad metr tu było - mówi pan Henryk.

- Podobny poziom był jak w 1997 roku, może 10 centymetrów mniej. U mnie piec jest prawdopodobnie do wymiany, wszystko to jest zawilgocone, mnóstwo sprzętu takiego drobnego, drzwi wszystkie poniszczone, bo to namokło - wylicza pan Andrzej.

- Na ogół to strasznie wyglądało. Teraz wielkie sprzątanie, bo pełno mułu wszędzie - tłumaczy pan Stanisław.

Dodajmy, że dzisiaj odbyła się konferencja starosty z władzami poszczególnych gmin, w czasie której władze powiatu przekazały wójtom i burmistrzom między innymi wytyczne wojewody w zakresie występowania o pomoc dla poszkodowanych.
Andrzej Kruczkiewicz
Adrian Kołodziej
Mieszkańcy Wyszkowa Śląskiego

Wiadomości z regionu

2020-10-30, godz. 11:30 Dzień Wszystkich Świętych inny niż wszystkie. Policja apeluje o zachowanie zasad sanitarnych Zachowajmy dystans społeczny, zasłaniajmy usta i nos oraz stosujmy dezynfekcję. Te zasady będą szczególnie ważne podczas zbliżających się dni. W dzień… » więcej 2020-10-30, godz. 11:03 Zmiana organizacji ruchu w obrębie cmentarzy w Kędzierzynie-Koźlu W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych w Kędzierzynie-Koźlu wprowadzono tymczasową organizację ruchu przy cmentarzach. Będzie… » więcej 2020-10-30, godz. 11:00 Władze uczelni Opola i Wrocławia w związku z protestami apelują o pokojowe rozwiązanie sporu Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola wystosowało apel do rządzących i społeczeństwa w związku z trwającą sytuacją prawną, polityczną i społeczną… » więcej 2020-10-30, godz. 10:45 Kolejny rekord: 550 nowych zachorowań na COVID-19 na Opolszczyźnie. W kraju jest 21 629 chorych Kolejna doba z rekordowo wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 629 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem… » więcej 2020-10-30, godz. 09:40 Senator PO Danuta Jazłowiecka o protestach w sprawie aborcji. "Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, a do tej pory rząd… - Te podziały społeczeństwa są wyraźne od 5 lat i z każdym rokiem się pogłębiają - tak protesty, które od tygodnia odbywają się w całym kraju w związku… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Zmiana cennika biletów za przejazdy komunikacją miejską w Opolu. To pierwsza podwyżka biletów od 2011 roku Od nowego roku zmieni się cennik biletów MZK w Opolu. Taką decyzję podjęli radni miasta. Bilet normalny będzie kosztował 3 złote, a ulgowy 1,50. Inne stawki… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Bez zmian w organizacji ruchu przy cmentarzach w powiecie głubczyckim Wzorem lat ubiegłych w okresie Wszystkich Świętych w Głubczycach pojawią się wzmocnione siły policji drogowej przy cmentarzu przy ul. Wrocławskiej. W tym… » więcej 2020-10-30, godz. 06:30 W tym roku inaczej planujemy wizyty na cmentarzach. "1 listopada trudno będzie wejść do autobusu" Rozkładamy wizyty na cmentarzach w związku z epidemią. Wydaje się, że wielu mieszkańców posłuchało apeli wirusologów i policji, aby nie kumulować wyjazdów… » więcej 2020-10-29, godz. 21:30 Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle porządkuje mogiły polskich bohaterów przed dniem Wszystkich Święty… Przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle przed Wszystkimi Świętymi porządkują mogiły polskich bohaterów. To groby Kresowiaków, Sybiraków… » więcej 2020-10-29, godz. 21:00 Raport dnia: 482 przypadki koronawirusa na Opolszczyźnie. W CWK w Opolu powstaje szpital tymczasowy 13 zgonów, 482 przypadki zakażeń i 231 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (29.10) w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***