Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-13, 10:00 Autor: Daniel Klimczak

W Michałowie rusza obóz badawczy. Tamtejszy kościół może ubiegać się o wpis na listę Pomników Historii

Obóz badawczy w kościele w Michałowie [fot. Daniel Klimczak]
Obóz badawczy w kościele w Michałowie [fot. Daniel Klimczak]
Obóz badawczy w kościele w Michałowie [fot. S. Mielnik, zbiory NID]
Obóz badawczy w kościele w Michałowie [fot. S. Mielnik, zbiory NID]
W kościele w Michałowie rozpoczyna się obóz badawczy mający przybliżyć dzieje jednej z najciekawszych budowli sakralnych w powiecie brzeskim. Prace pozwolą na przygotowanie wniosku o wpis zabytku na prezydencką listę Pomników Historii.
Trwające do piątku badania będą pierwszym tego typu przedsięwzięciem na Opolszczyźnie. Kierownik obozu, architekt Paweł Filipowicz zapowiada, że zdobyta w ten sposób wiedza będzie miała spore znaczenie dla poznania między innymi szczegółów dotyczących zmian zachodzących w obiekcie.

- Będziemy wykonywali odkrywki, będziemy patrzyli, który mur do którego przylega, jakie ma cechy technologiczne, w jakim wątku są cegły ułożone, jakie mają wymiary. Z tego wszystkiego składa się jakaś wiedza o fazach rozbudowy, przekształceń kościoła - tłumaczy.

Jak wskazuje kierownik oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu Grzegorz Grajewski, swoją wyjątkowość świątynia zawdzięcza między innymi połączeniu różnego myślenia o formach architektonicznych.

- Mamy gotyckie prezbiterium, do którego wstawiono imponujące artystycznie dzieła sztuki, jak chrzcielnica, ambona, czy też barokowy już, późniejszy, ołtarz. Jednocześnie, sam korpus oraz szata zewnętrzna, to jest jeden z wcześniejszych przykładów neogotyku na Śląsku - podkreśla.

Zdaniem starosty brzeskiego Jacka Monkiewicza, obiekt zasługuje na przywrócenie mu dawnej świetności. Jak jednak zauważa samorządowiec, nie będzie to łatwe zadanie.

- Na pewno kościół wymaga niestety wielu prac, co niewątpliwie związane jest z koniecznością dosyć sporych nakładów inwestycyjnych. Tutaj w tym zakresie, zarówno z panią wójt rozmawiamy, jak i również rozmawiamy z różnymi instytucjami. Wszystko po to, aby pozyskać na ten cel jakieś środki - powiedział.

Początki kościoła w Michałowie sięgają XIII wieku. Na przestrzeni wieków świątynia służyła zarówno katolikom, jak i protestantom.

Dodajmy, że o wpis na listę Pomników Historii obecnie ubiega się jeszcze jedna świątynia z powiatu brzeskiego. To kościół w Małujowicach, który za względu na bogate zdobienia freskami, nazywany jest także "Śląską Sykstyną".
Paweł Filipowicz
Grzegorz Grajewski
Jacek Monkiewicz

Wiadomości z regionu

2020-10-30, godz. 11:03 Zmiana organizacji ruchu w obrębie cmentarzy w Kędzierzynie-Koźlu W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych w Kędzierzynie-Koźlu wprowadzono tymczasową organizację ruchu przy cmentarzach. Będzie… » więcej 2020-10-30, godz. 11:00 Władze uczelni Opola i Wrocławia w związku z protestami apelują o pokojowe rozwiązanie sporu Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola wystosowało apel do rządzących i społeczeństwa w związku z trwającą sytuacją prawną, polityczną i społeczną… » więcej 2020-10-30, godz. 10:45 Kolejny rekord: 550 nowych zachorowań na COVID-19 na Opolszczyźnie. W kraju jest 21 629 chorych Kolejna doba z rekordowo wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 629 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem… » więcej 2020-10-30, godz. 09:40 Senator PO Danuta Jazłowiecka o protestach w sprawie aborcji. "Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, a do tej pory rząd… - Te podziały społeczeństwa są wyraźne od 5 lat i z każdym rokiem się pogłębiają - tak protesty, które od tygodnia odbywają się w całym kraju w związku… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Zmiana cennika biletów za przejazdy komunikacją miejską w Opolu. To pierwsza podwyżka biletów od 2011 roku Od nowego roku zmieni się cennik biletów MZK w Opolu. Taką decyzję podjęli radni miasta. Bilet normalny będzie kosztował 3 złote, a ulgowy 1,50. Inne stawki… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Bez zmian w organizacji ruchu przy cmentarzach w powiecie głubczyckim Wzorem lat ubiegłych w okresie Wszystkich Świętych w Głubczycach pojawią się wzmocnione siły policji drogowej przy cmentarzu przy ul. Wrocławskiej. W tym… » więcej 2020-10-30, godz. 06:30 W tym roku inaczej planujemy wizyty na cmentarzach. "1 listopada trudno będzie wejść do autobusu" Rozkładamy wizyty na cmentarzach w związku z epidemią. Wydaje się, że wielu mieszkańców posłuchało apeli wirusologów i policji, aby nie kumulować wyjazdów… » więcej 2020-10-29, godz. 21:30 Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle porządkuje mogiły polskich bohaterów przed dniem Wszystkich Święty… Przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle przed Wszystkimi Świętymi porządkują mogiły polskich bohaterów. To groby Kresowiaków, Sybiraków… » więcej 2020-10-29, godz. 21:00 Raport dnia: 482 przypadki koronawirusa na Opolszczyźnie. W CWK w Opolu powstaje szpital tymczasowy 13 zgonów, 482 przypadki zakażeń i 231 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (29.10) w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia… » więcej 2020-10-29, godz. 20:30 Trudna sytuacja Fundacji DOM. Tylko, żeby przetrwać do końca roku potrzeba 250 tysięcy złotych Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu założona przez małżeństwo Jednorogów boryka się z poważnymi problemami finansowymi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***