Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-01, 20:28 Autor: Witold Wośtak

Raport dnia. W regionie zmarła 56. ofiara COVID-19 i jest 7 nowych zarażeń. W kraju odnotowano kolejny dobowy rekord zakażeń

[Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
[Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
56. zgon z powodu koronawirusa i 7 nowych zarażeń odnotowano dzisiaj (01.08) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 658 nowych przypadkach COVID-19, co jest najwyższą liczbą dobową w Polsce od początku epidemii. Zmarło kolejnych 5 osób.
Jest wśród nich 94-latek z powiatu krapkowickiego. Jak informuje Małgorzata Gudełajtis z opolskiego sanepidu, mężczyzna zmarł w domu.

W grupie 7 nowych chorych na COVID-19 na Opolszczyźnie jest 3 dzieci - dwie dziewczynki z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz chłopiec z powiatu krapkowickiego. Pozostała 4 chorych to: kobieta w wieku średnim z powiatu namysłowskiego, senior i kobieta w wieku średnim z powiatu krapkowickiego oraz senior z powiatu głubczyckiego, jedyny, którego stan zdrowia wymaga hospitalizacji. Mężczyzna przebywa w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu.

Jak informują służby wojewody w opolskich szpitalach przebywa obecnie 31 osób chorych na COVID-19.

Do grona ozdrowieńców dołączyło 9 kolejnych osób. W tej chwili koronawirusa w regionie pokonało 877 osób.

Wirusa pokonały 4 osoby z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Dwóch mężczyzn w średnim wieku, leczonych było w tamtejszym szpitalu jednoimiennym, seniorka - została wyleczona w szpitalu w Raciborzu oraz senior, który do zdrowia wracał w warunkach domowych. Zdrowe są także dwie kobiety z powiatu głubczyckiego, również leczone w domu. Na oddziale zakaźnym opolskiego szpitala wojewódzkiego do zdrowia wrócił senior z Opola. Z kolei w warunkach domowych wyzdrowiały: kobieta w sile wieku z powiatu namysłowskiego i kobieta w średnim wieku z powiatu oleskiego.

W skali kraju najwięcej zachorowań odnotowano w województwach: śląskim (214) i
małopolskim (157). Liczba zakażonych w kraju sięgnęła 46 346 osób, z czego zmarło 1721. Od wczoraj wyzdrowiało 387 osób chorych na COVID-19. W sumie w Polsce jest 34 374 ozdrowieńców.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa obecnie 1 841 osób, z czego 74 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. 98 282 osoby przebywają na kwarantannie, a 8 241 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

W regionie patogen z Chin potwierdzono dotąd u 1188 mieszkańców.

Zgodnie z zapowiedzią Szpital Powiatowy w Głubczycach ma wznowić jutro (02.08) przyjęcia na oddziały: wewnętrzny i neurologiczny. U jednego z lekarzy 27 lipca wykryto koronawirusa. Wszystkie pozostałe oddziały funkcjonowały normalnie. - Lekarz powrócił z urlopu i zaczął się źle czuć. Musieliśmy zamknąć dwa oddziały, ponieważ dyżury na nich są łączone i lekarz miał kontakt z innymi pracownikami - mówił Adam Jakubowski, dyrektor głubczyckiego szpitala.

Wstrzymane od minionego poniedziałku (27.07) pozostają natomiast planowe przyjęcia na oddział wewnętrzny szpitala powiatowego w Oleśnie ze względu na wykrycie koronawirusa u dwóch pielęgniarek. Nowe osoby nie będą przyjmowane na internę do momentu potwierdzenia negatywnych wyników u wszystkich przebadanych, a takie informacje mogą zostać przekazane w poniedziałek (03.08) lub wtorek (04.08).

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy opublikowało zaktualizowaną listę państw "zielonej" i "czerwonej" strefy. Według niej Polska znalazła się w strefie czerwonej. Po przybyciu na Ukrainę z krajów "czerwonej" strefy wymagana będzie 14-dniowa samoizolacja lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu 48 godzin. Oprócz Polski do "czerwonej strefy" trafiły, między innymi, Chiny, Węgry, Gruzja, Niemcy, Czechy, Litwa, Bułgaria, Albania, Czarnogóra, Francja i Rosja. W "zielonej" znalazły się, między innymi, Szwecja, Portugalia, Chorwacja, Turcja, Wielka Brytania i Włochy.

Od północy (01.08) osoby uprawnione mogą aktywować Polski Bon Turystyczny. To nowa, jednorazowa forma wsparcia rodzin w wysokości 500 zł na każde dziecko, mające mniej niż 18 lat. Dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności będą mogły otrzymać dodatkowe świadczenie w tej samej wysokości, czyli w sumie 1000 zł. Polski Bon Turystyczny będzie można wykorzystać podczas opłacenia m.in. pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na obozie i kolonii. Świadczenie ma być jednocześnie wsparciem dla krajowej branży turystycznej osłabionej pandemią.

Wiadomości z regionu

2020-08-03, godz. 17:30 Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu sprawdzi, czy komendant policji w Nysie naruszał prawa pracowników Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu zajmie się sprawą funkcjonariuszy nyskiej komendy policji, którzy oskarżają swojego przełożonego o mobbing… » więcej 2020-08-03, godz. 16:56 Wypadek na DK 45 koło Krapkowic. Droga jest zablokowana Na drodze krajowej nr 45 Opole - Racibórz, na wysokości Krapkowic, jeszcze przed rondem na skrzyżowaniu z DW 409, od strony Opola, samochód osobowy czołowo… » więcej 2020-08-03, godz. 16:30 Zaginął Bartosz Komorowski z gminy Wilków. Policja prosi o pomoc Zaginął Bartosz Komorowski. 22-letniego mieszkańca Pągowa w gminie Wilków poszukuje namysłowska policja. Mężczyzna po raz ostatni był widziany 28 lipca… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Podinsp. Hubert Adamek nowym komendantem Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu Zmiany w Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. Po blisko 30 latach służby mł. insp. Janusz Hencel zdecydował o odejściu ze stanowiska. Nowym… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Funkcjonariusze z Ozimka uratowali mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo Gdyby nie szybka interwencja policjantów młodszego aspiranta Mariusza Śnieżka i sierżanta sztabowego Łukasza Grygiela, to mogło dojść do tragedii. Funkcjonariusze… » więcej 2020-08-03, godz. 14:30 Prudnik: spłonął sportowy obiekt łuczników. Policja ustala, czy było to podpalanie Podpalenie mogło być przyczyną pożaru obiektu łuczniczego Klubu Sportowego Obuwnik Prudnik. W nocy z soboty na niedzielę (01.08/02.08) spłonęła specjalna… » więcej 2020-08-03, godz. 14:15 Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara rozpoczęli kontrolę poselską w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki i Fundacji Rozwoju… Parlamentarzyści Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara rozpoczęli kontrolę poselską w Fundacji Rozwoju Śląska i Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Posłowie… » więcej 2020-08-03, godz. 13:32 Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyborów prezydenckich Sąd Najwyższy orzekł ważność wyborów prezydenckich, w których zwyciężył prezydent Andrzej Duda. Uchwałę w tej sprawie podjęła Izba Kontroli Nadzwyczajnej… » więcej 2020-08-03, godz. 12:32 Wkrótce ruszą remonty kolejnych placówek oświatowych w Nysie. Inwestycje polepszą ich wygląd, a także pozwolą oszczędzać… Kolejne placówki edukacyjne w Nysie doczekają się remontu. Tym razem, prace będą prowadzone w Szkole Podstawowej nr 10 przy ulicy 11 Listopada i Przedszkolu… » więcej 2020-08-03, godz. 11:30 Nysanie poczekają dłużej na remont Placu Kopernika. Z powodu zbyt drogich ofert, miasto rozpisze ponowny przetarg na… Nyskiemu magistratowi nie udało się znaleźć wykonawcy przebudowy Placu Mikołaja Kopernika. Przetarg na to zadanie trzeba było unieważnić, gdyż zaproponowane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »