Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-26, 07:45 Autor: Daniel Klimczak

Trwa odpust ku czci św. Anny. Poświęcono nową suknię, w której od dziś będzie można oglądać figurę patronki sanktuarium

Odpust ku czci św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Odpust ku czci św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Odpust ku czci św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Odpust ku czci św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Odpust ku czci św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
Odpust ku czci św. Anny [fot. Daniel Klimczak]
W sanktuarium na Górze Świętej Anny trwają uroczystości odpustowe ku czci patronki świątyni. Drugi dzień (sobota) wspólnego świętowania upłynął pod znakiem nieszporów połączonych z mszą, w trakcie której poświęcono suknię zdobiącą figurę świętej.
Odpust to trzydniowa uroczystość, której kulminacyjny moment nastąpi w niedzielę (26.07). Jak wskazuje ojciec Jonasz Pyka, gwardian franciszkańskiego klasztoru i kustosz sanktuarium, świętowanie rozpoczęło się od procesji błagalnej o błogosławieństwo i dobrą pogodę na odpustowy weekend.

- Z tego co widać, na razie św. Anna wyprasza nam te błogosławieństwo i pogodę. Dzisiaj też dzień szczególny, bo obchodzimy 110-lecie rekoronacji figurki św. Anny. Św. Anna do dzisiaj w czasie nowenny przed uroczystością była ubrana w sukienkę najstarszą, jaką posiadamy, złotą. Jutro wystąpi ona przed pielgrzymami już w tej nowej - tłumaczy.

Nowa złota szata dla figury to dzieło sióstr Bernardynek z Łowicza. Zdobią ją wykonane ręcznie hafty. Jej wygląd przypomina najstarszą, liczącą około 120 lat suknię. To ufundowane przez pielgrzymów wotum za łaski otrzymane za pośrednictwem świętej.

Wśród przybyłych do sanktuarium nie brakuje osób, które regularnie uczestniczą w organizowanych w nim uroczystościach.

- My lubimy tutaj przyjeżdżać. Jak mamy tylko możliwości, to staramy się to robić. Na św. Annę przyjeżdżaliśmy zawsze w ten dzień, jak wypadło w tygodniu. Dzisiaj, że tak się złożyło, skorzystaliśmy dzisiaj - mówi pani Maria z Malni.

- Można się wyspowiadać, grzechy oddać. To jest najważniejsze - dodaje pan Franciszek, na co dzień mieszkający w Niemczech.

Dodajmy, że niedzielne obchody rozpoczną się zaplanowanymi na 10:15 godzinkami ku czci św. Anny. Z kolei na 11:00 zaplanowana jest suma odpustowa w Grocie Lurdzkiej.
o. Jonasz Pyka
Pielgrzymi

Wiadomości z regionu

2020-08-14, godz. 12:50 Nietrzeźwy kierowca spowodował wypadek na ulicy Bohaterów Warszawy w Głuchołazach Do zdarzenia doszło po godzinie 9.00. Kierowca jednego z samochodów osobowych wymagał pomocy ratowników medycznych. Według najnowszych informacji sprawcą… » więcej 2020-08-14, godz. 12:15 Oszuści znów uaktywnili się. Kluczborska seniorka straciła 50 tysięcy złotych, bo uwierzyła, że jej krewny potrącił… Dziewięć prób wyłudzenia pieniędzy metodą 'na policjanta' odnotowali opolscy funkcjonariusze w ostatnich dniach. Dwie okazały się skuteczne. » więcej 2020-08-14, godz. 11:30 Raport MZ. Dużo zakażeń koronawirusem w regionie. W kraju ponad 800 przypadków nowych zachorowań W województwie opolskim minionej doby na koronawirusa zachorowało 31 osób. Według danych Ministerstwa Zdrowia w kraju zmarło kolejnych 15 osób i odnotowano… » więcej 2020-08-14, godz. 11:15 "To są nasi sąsiedzi, a traktujemy ich jak braci i siostry". Marcin Ociepa w Radiu Opole o sytuacji na Białorusi - W państwie demokratycznym nie ma miejsca na zastraszanie społeczeństwa - przypomniał w rozmowie 'W cztery oczy' wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa… » więcej 2020-08-14, godz. 07:30 Pierwsi kandydaci zdecydowali się już złożyć dokumenty na opolskie uczelnie Informatyka, logistyka, wychowanie fizyczne, fizjoterapia i architektura - to kierunki studiów najczęściej wybierane przez maturzystów na Politechnice Opolskiej… » więcej 2020-08-13, godz. 20:30 Raport dnia. 15 zakażeń koronawirusem w regionie i ponad 800 w całej Polsce. Kolejnych 14 pacjentów zmarło 15 kolejnych zarażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (13.08) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 811 nowych zakażeniach i 14 zgonach… » więcej 2020-08-13, godz. 20:00 Prudnik: uczestnicy pleneru malarskiego dedykują swoje prace setnej rocznicy Cudu nad Wisłą Setna rocznica Bitwy Warszawskiej jest głównym tematem prudnickiego pleneru malarskiego. Uczestniczą w nim wykładowcy uczelni artystycznych oraz urbaniści… » więcej 2020-08-13, godz. 19:00 W Opolu z "tarczy antykryzysowej" do przedsiębiorców trafiło 90 mln złotych. Nie powstrzymało to jednak wzrostu b… W Opolu wzrosło bezrobocie mimo, że do firm z 'tarczy antykryzysowej' trafiło 90 mln złotych wsparcia. Rejestry Powiatowego Urzędu Pracy od początku marca… » więcej 2020-08-13, godz. 17:45 Prudnik: brak zainteresowania zawodem rolnika. Zakończył się nabór elektroniczny do szkół średnich Nie najgorzej wypadł nabór do pierwszych klas szkół średnich powiatu prudnickiego. Planuje się otwarcie w nich 12 oddziałów, a więc tyle, co w minionym… » więcej 2020-08-13, godz. 17:30 Funkcjonariusze KAS zlikwidowali 3 nielegalne salony gier w okolicy Kędzierzyna-Koźla. Zabezpieczyli łącznie 14 au… 14 nielegalnych automatów do gier hazardowych przechwycili opolscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***