Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-25, 16:00 Autor: Daniel Klimczak

Weekend pod znakiem żeglarskich zmagań na Jeziorze Dużym w Turawie. "Ludzie są strasznie spragnieni tych emocji"

Regaty o Puchar Wójta Turawy [fot. Daniel Klimczak]
Regaty o Puchar Wójta Turawy [fot. Daniel Klimczak]
Regaty o Puchar Wójta Turawy [fot. Daniel Klimczak]
Regaty o Puchar Wójta Turawy [fot. Daniel Klimczak]
Regaty o Puchar Wójta Turawy [fot. Daniel Klimczak]
Regaty o Puchar Wójta Turawy [fot. Daniel Klimczak]
Blisko 60 załóg z Polski i zagranicy rozpoczęło dziś w Turawie (25.07) rywalizację na Jeziorze Dużym w ramach Regat o Puchar Wójta Gminy.
Zawody, które potrwają cały weekend, zaliczają się do Mistrzostw Polski Południowej Katamaranów, Pucharu Śląska w Klasie Omega, a także Pucharu Polski Południowej w klasie 470. Jak mówi Mariusz Łapot, prezes Jacht Klubu Opolskiego, to jedna najbardziej wyczekiwanych tegorocznych imprez wodnych w tej części kraju.

- W tym roku ze względu na COVID ludzie są strasznie spragnieni tych emocji. To jest jedna z pierwszych większych imprez na Jeziorze Turawskim na pewno, ale myślę, że w całej południowej Polsce. Świetna atmosfera, no niestety, z wiatrem trochę słabo, ale czekamy na wiatr. Załogi są z różnych miejsc Polski, bo i z Rzeszowa, z Krakowa, z Warszawy, są z Zielonej Góry. Mamy też Węgrów, mamy Holendrów - tłumaczy.

Dla zawodników to także okazja do lepszego przygotowania do planowanych na tym samym akwenie Mistrzostw Świata katamaranów TOPCAT. Impreza ze względu na pandemię została przełożona na przyszły rok.

Jeden z uczestników zawodów Marcin Dutkiewicz, który na Opolszczyznę przybył z Krakowa, wskazuje, że panujące dziś warunki nie będą ułatwiały rywalizacji.

- Jest to taktyczna rywalizacja, troszkę prawdopodobnie szachowania i bardziej taktyki. Na dużym wietrze każdy umie pływać, na małym wietrze zaczyna się naprawdę trudna zabawa. To się tak z pozoru wydaje, że jest łatwiej, ale gdy wiatru nie ma, to łódka nie ma zwrotności i przez to jest trudniej - wyjaśnia.

Z kolei mistrz Polski Katamaranów TOPCAT roku oraz wicemistrz Europy w klasie TOPCAT K2 z 2018 roku Marian Tobys zapewnia, że to sport, który daje sporą radość z życia. Mimo swojej niepełnosprawności, żeglarz przekonuje, że przy odpowiedniej motywacji nie ma rzeczy niemożliwych.

- Gdybym nie uprawiał tego sportu przez cale życie, to bym dzisiaj tu chyba z panem nie rozmawiał. Nie ma rzeczy niemożliwych. To, co się zrobiło w życiu, współzawodnictwo, psychika. No, w ogóle żeglarstwo jest taką dyscypliną, która kształtuje w jakiś sposób człowieka. Jeżeli to się uda komuś w jakimś momencie, to jest w stanie to wykorzystać później - mówi.

Dodajmy, że pierwszy dzień zawodów ma zakończyć się wieczornym wspólnym ogniskiem. Rywalizację będzie można obserwować także jutro, od 10:45.
Mariusz Łapot
Marcin Dutkiewicz
Marian Tobys

Wiadomości z regionu

2020-08-14, godz. 12:15 Oszuści znów uaktywnili się. Kluczborska seniorka straciła 50 tysięcy złotych, bo uwierzyła, że jej krewny potrącił… Dziewięć prób wyłudzenia pieniędzy metodą 'na policjanta' odnotowali opolscy funkcjonariusze w ostatnich dniach. Dwie okazały się skuteczne. » więcej 2020-08-14, godz. 11:30 Raport MZ. Dużo zakażeń koronawirusem w regionie. W kraju ponad 800 przypadków nowych zachorowań W województwie opolskim minionej doby na koronawirusa zachorowało 31 osób. Według danych Ministerstwa Zdrowia w kraju zmarło kolejnych 15 osób i odnotowano… » więcej 2020-08-14, godz. 11:15 "To są nasi sąsiedzi, a traktujemy ich jak braci i siostry". Marcin Ociepa w Radiu Opole o sytuacji na Białorusi - W państwie demokratycznym nie ma miejsca na zastraszanie społeczeństwa - przypomniał w rozmowie 'W cztery oczy' wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa… » więcej 2020-08-14, godz. 07:30 Pierwsi kandydaci zdecydowali się już złożyć dokumenty na opolskie uczelnie Informatyka, logistyka, wychowanie fizyczne, fizjoterapia i architektura - to kierunki studiów najczęściej wybierane przez maturzystów na Politechnice Opolskiej… » więcej 2020-08-13, godz. 20:30 Raport dnia. 15 zakażeń koronawirusem w regionie i ponad 800 w całej Polsce. Kolejnych 14 pacjentów zmarło 15 kolejnych zarażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (13.08) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 811 nowych zakażeniach i 14 zgonach… » więcej 2020-08-13, godz. 20:00 Prudnik: uczestnicy pleneru malarskiego dedykują swoje prace setnej rocznicy Cudu nad Wisłą Setna rocznica Bitwy Warszawskiej jest głównym tematem prudnickiego pleneru malarskiego. Uczestniczą w nim wykładowcy uczelni artystycznych oraz urbaniści… » więcej 2020-08-13, godz. 19:00 W Opolu z "tarczy antykryzysowej" do przedsiębiorców trafiło 90 mln złotych. Nie powstrzymało to jednak wzrostu b… W Opolu wzrosło bezrobocie mimo, że do firm z 'tarczy antykryzysowej' trafiło 90 mln złotych wsparcia. Rejestry Powiatowego Urzędu Pracy od początku marca… » więcej 2020-08-13, godz. 17:45 Prudnik: brak zainteresowania zawodem rolnika. Zakończył się nabór elektroniczny do szkół średnich Nie najgorzej wypadł nabór do pierwszych klas szkół średnich powiatu prudnickiego. Planuje się otwarcie w nich 12 oddziałów, a więc tyle, co w minionym… » więcej 2020-08-13, godz. 17:30 Funkcjonariusze KAS zlikwidowali 3 nielegalne salony gier w okolicy Kędzierzyna-Koźla. Zabezpieczyli łącznie 14 au… 14 nielegalnych automatów do gier hazardowych przechwycili opolscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. » więcej 2020-08-13, godz. 16:45 Trzech pracowników firmy ochroniarskiej z opolskiego ratusza przebywa na kwarantannie Trzech pracowników firmy ochroniarskiej z Urzędu Miasta Opola przebywa na kwarantannie w związku z możliwym zarażeniem się koronawirusem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***