Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-07, 19:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Wiceminister S. Szwed z wizytą w SAG Olszowa. Przedsiębiorcy z gminy Ujazd lżej przechodzą kryzys, dzięki tarczy finansowej [ZDJĘCIA, FILM]

Wiceminister Stanisław Szwed z wizytą w SAG Olszowa
Większość przedsiębiorców działających na terenie gminy Ujazd, w tym w strefie ekonomicznej, skorzystało z pomocy finansowej na walkę ze skutkami koronawirusa, czy to w formie pożyczek, umorzeń podatków i danin publicznych, czy dotacji w ramach tarczy antykryzysowej. Dzisiaj o swojej sytuacji rozmawiali na spotkaniu z wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisławem Szwedem.
- Sytuacja, jaka płynie z rynku pracy jest pozytywna – mówił wiceminister Szwed. – Nie potwierdziły się opinie niektórych ekspertów, że w miesiącu kwietniu czy maju będzie gwałtowny przyrost bezrobocia. Nic takiego się nie dzieje. Stopa bezrobocia w miesiącu czerwcu 6,1%, w waszym powiecie jeszcze mniej, bo nieco powyżej 5%.

W powiecie strzeleckim przyznano prawie 10 mln zł wsparcia na ochronę miejsc pracy, niemal 5 mln zł z tytułu przestoju ekonomicznego dla 1104 pracowników i drugie tyle dla 877 pracowników z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy.

- Odczuliśmy efekt pandemii w naszej działalności – przyznają Marcin Cwielong z firmy Haba Beton oraz Artur Kiowski, właściciel firmy budowlanej.

- Jako firma wcześniej się przygotowaliśmy, dzięki temu udało nam się wyjść obronną ręką. Nikt nie stracił pracy, dodatkowo będziemy teraz zatrudniać ludzi. Skorzystaliśmy z częściowego zwolnienia z ZUS-u – mówi Marcin Cwielong.

- Udało nam się w jakimś stopniu pozyskać środki z tarczy. To na pewno pomoże nam przeżyć pandemię. Nikt nie stracił pracy, udało nam się wszystkie osoby utrzymać i jesteśmy w tym samym składzie osobowym – mówi Artur Kiowski.

Przedsiębiorcy, zwłaszcza działający na terenie strefy ekonomicznej, nie tylko nie zwalniają pracowników, ale i rozpoczynają kolejne inwestycje.

- Tu mamy doskonały przykład na to, jak działania państwa i samorządów wspierają biznes – mówi wojewoda Adrian Czubak. – Tak jak Ujazd wykorzystał doskonałe warunki dla rozwoju przedsiębiorczości, przedsiębiorcy z Ujazdu, ze strefy, wykorzystali warunki, które dała tarcza antykryzysowa, stworzona właśnie po to, żeby pomóc przedsiębiorcom w tych trudnych chwilach.

Tylko w ostatnich tygodniach w strefie rozpoczęły się dwie nowe inwestycje – budowa centrum logistycznego i fabryki produkującej folie biodegradowalne.

- Jesteśmy dobrze przygotowani i dbamy o naszych inwestorów – mówi Hubert Ibrom, burmistrz gminy Ujazd. – Dzięki wizji mojego poprzednika, burmistrza Tadeusza Kaucha, od 2002 roku zaczęliśmy inwestycje w strefę gospodarczą, między węzłami autostrady w Olszowej i Nogowczycach. Na początku XXI wieku mało kto spodziewał się, że odniesiemy taki sukces.

Obecnie toczą się rozmowy z kolejnym inwestorem, który jest zainteresowany wybudowaniem zakładu w strefie pod Ujazdem.

- Taki sukces nie przychodzi sam – mówi Jacek Bialik, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Bardzo dobre są relacje między strefą a gminą w ramach budowy infrastruktury i pozyskiwania inwestorów, a to jest dla nas bardzo istotne.

Samorząd Ujazdu kończy budowę ronda na drodze krajowej 88 pod Nogowczycami. Dzięki tej inwestycji przez cały teren strefy prowadzić będzie droga równoległa do autostrady A4, która połączy dwa zjazdy – w Olszowej i Nogowczycach.
Stanisław Szwed
Marcin Cwielong, Artur Kijowski
Hubert Ibrom
Jacek Bilik
Adrian Czubak

Wiadomości z regionu

2020-08-13, godz. 20:30 Raport dnia. 15 zakażeń koronawirusem w regionie i ponad 800 w całej Polsce. Kolejnych 14 pacjentów zmarło 15 kolejnych zarażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (13.08) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 811 nowych zakażeniach i 14 zgonach… » więcej 2020-08-13, godz. 20:00 Prudnik: uczestnicy pleneru malarskiego dedykują swoje prace setnej rocznicy Cudu nad Wisłą Setna rocznica Bitwy Warszawskiej jest głównym tematem prudnickiego pleneru malarskiego. Uczestniczą w nim wykładowcy uczelni artystycznych oraz urbaniści… » więcej 2020-08-13, godz. 19:00 W Opolu z "tarczy antykryzysowej" do przedsiębiorców trafiło 90 mln złotych. Nie powstrzymało to jednak wzrostu b… W Opolu wzrosło bezrobocie mimo, że do firm z 'tarczy antykryzysowej' trafiło 90 mln złotych wsparcia. Rejestry Powiatowego Urzędu Pracy od początku marca… » więcej 2020-08-13, godz. 17:45 Prudnik: brak zainteresowania zawodem rolnika. Zakończył się nabór elektroniczny do szkół średnich Nie najgorzej wypadł nabór do pierwszych klas szkół średnich powiatu prudnickiego. Planuje się otwarcie w nich 12 oddziałów, a więc tyle, co w minionym… » więcej 2020-08-13, godz. 17:30 Funkcjonariusze KAS zlikwidowali 3 nielegalne salony gier w okolicy Kędzierzyna-Koźla. Zabezpieczyli łącznie 14 au… 14 nielegalnych automatów do gier hazardowych przechwycili opolscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. » więcej 2020-08-13, godz. 16:45 Trzech pracowników firmy ochroniarskiej z opolskiego ratusza przebywa na kwarantannie Trzech pracowników firmy ochroniarskiej z Urzędu Miasta Opola przebywa na kwarantannie w związku z możliwym zarażeniem się koronawirusem. » więcej 2020-08-13, godz. 15:47 Pożar domu w Krapkowicach. Ucierpiała jedna osoba Dziś (13.08) około 14.00 doszło do pożaru w domu jednorodzinnym w Krapkowicach. W tym zdarzeniu została poszkodowana jedna osoba, którą z domu ewakuowali… » więcej 2020-08-13, godz. 15:12 Postępuje budowa nowego przedszkola w Jemielnicy. Wmurowano kamień węgielny Postępuje budowa nowego przedszkola przy ul. Długiej w Jemielnicy w powiecie strzeleckim. Wykonawca zapowiada zakończenie inwestycji przed czasem, co oznacza… » więcej 2020-08-13, godz. 14:26 Potrąciła koziołka, ale nie zostawiła rannego zwierzęcia i wezwała pomoc. Koziołek wraca do sił Odpowiednia reakcja kierującej i pomoc policji pomogły ocalić koziołka potrąconego przez samochód. Ta sytuacja miała miejsce we wtorek (11.08) w Osieku… » więcej 2020-08-13, godz. 13:20 Napadli na strażnika pilnującego budowę obwodnicy Niemodlina? Teraz odpowiedzą przed sądem Napadli na stróżówkę przy budowanej obwodnicy Niemodlina, skrępowali ochroniarza i ukradli sprzęt budowlany o wartości ponad 100 tysięcy złotych. Tak… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***