Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-06, 17:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Rozpoczęła się budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. "Od tego momentu mieszkańcy będą odliczali czas" [ZDJĘCIA, FILM]

Rozpoczęła się budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. "Od tego momentu mieszkańcy będą odliczali czas"
Uroczystym wbiciem pierwszej łopaty rozpoczęto budowę ostatniego odcinka obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. Licząca 14,5 kilometra trasa powstanie w ciągu nieco ponad dwóch lat. Jej budowa będzie kosztować 270 mln zł.
- Cieszę się, że mogę być w tym miejscu w takiej chwili – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - To zawsze wielki dzień i wielkie wydarzenie, kiedy fizycznie rozpoczynana jest budowa. To dzień, w którym możemy powiedzieć, że wszystkie problemy i trudności związane z przygotowaniem inwestycji przeszły już do historii.

Obecny na uroczystości wojewoda Adrian Czubak podkreślał, że to już kolejna taka droga w regionie, która powstaje w czasie tej kadencji.

- Nie ma miejsca na puste obietnice – mówił wojewoda. - Pamiętacie państwo dokładnie początek kadencji. Wiele było pytań, m.in. o obwodnice. Powiedziałem, że od 2016 roku, zobaczycie państwo, że za kilka lat cała Opolszczyzna to będzie jeden wielki plac budowy. I dzisiaj to potwierdzamy.

- Dzisiejsze wbicie pierwszej łopaty jest ważne dla inżynierów, ale przede wszystkim dla mieszkańców – mówi posłanka Violetta Porowska (PiS). - Od tego momentu mieszkańcy będą odliczali czas. Do dzisiaj toczyły się prace, o których wielu mieszkańców nawet nie wiedziało. Wszystko po to, żeby dzisiaj zacząć liczyć czas i za dwa lata, żeby tą obwodnicą przejeżdżali mieszkańcy.

- Rozpoczęcie budowy to dla nas wyzwanie – nie ukrywa Rafał Pydych, dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - To jest około 14,5 km drogi krajowej. Na początkowym odcinku 7,5 km w przekroju 2 + 1. To są do wykonania obiekty inżynierskie. W sumie jest ich 18, z czego 9 w ciągu drogi, 9 poprzecznych. To są także 4 ronda.

- Budowa obwodnicy jest niezbędna, co dowodzi ruch, który na drodze krajowej numer 40 jest bardzo duży – mówił senator Jerzy Czerwiński (PiS). - To co jeździ za nami, wjeżdża potem do Ujazdu, wjeżdża do poszczególnych dzielnic Kędzierzyna-Koźla, rozjeżdża drogi lokalne i po prostu utrudnia życie miejscowym ludziom. Oni długo na tę obwodnicę czekali i mam nadzieję, że za dwa lata, stanie się ona faktem.

Budowany odcinek włączy się do już istniejącej obwodnicy w Kędzierzynie-Koźlu, pomiędzy rondem grunwaldzkim a skrzyżowaniem al. Jana Pawła II i ul. Przyjaźni. Droga ominie m.in. osiedla Blachownia, Cisowa i Sławięcice, a także leżące na terenie powiatu strzeleckiego miejscowości Ujazd i Sieroniowice. Zakończenie planowane jest na granicy województw opolskiego i śląskiego, ok. 2 km od zjazdu autostrady A4 w Łanach.
Andrzej Adamczyk
Adrian Czubak
Violetta Porowska
Rafał Pydych
Jerzy Czerwiński
Posłuchaj relacji naszej reporterki
Rozpoczęcie budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla (06.07.2020) [fot. Łukasz Fura]
Rozpoczęcie budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla (06.07.2020) [fot. Łukasz Fura]

Wiadomości z regionu

2020-08-12, godz. 16:30 Koniec utrudnień na DW 416 w Kórnicy. Zakończono remont na trasie Krapkowice - Głogówek Zakończono remont drogi wojewódzkiej 416 w Kórnicy. To oznacza też koniec objazdów na trasie Krapkowice - Głogówek. Dzięki inwestycji wartej 4,5 mln złotych… » więcej 2020-08-12, godz. 15:45 Ponad 300 kontroli w 4 dni na Opolszczyźnie. Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi wzmożone działania epidemiczne 309 kontroli związanych z epidemią koronawirusa przeprowadziła na Opolszczyźnie od soboty (08.08) do wczoraj Państwowa Inspekcja Sanitarna. » więcej 2020-08-12, godz. 15:45 Bociany grupują się na wspólnych żerowiskach. Bocianie sejmiki to znak, że ptaki szykują się już do odlotu z P… Bociany ruszają w długą podróż do ciepłych krajów. Jako pierwsze odlatują dorosłe ptaki, które w tym roku nie mają pod opieką młodych. » więcej 2020-08-12, godz. 14:46 Saperzy zabezpieczyli niewybuch przy DK 40 w Łące Prudnickiej Niewybuch odnalazł rolnik podczas prac polowych w Łące Prudnickiej. » więcej 2020-08-12, godz. 13:00 Niesprawną ciężarówką, mimo zakazu ruchu, oszukując tachograf. Wyniki kontroli kędzierzyńskich inspektorów WI… Łącznie 2200 złotych mandatu i zakaz dalszej jazdy otrzymał kierowca ciężarówki polskiego przewoźnika po kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu… » więcej 2020-08-12, godz. 12:15 Miał 4 promile i zakończył jazdę w rowie, a nastolatek niedługo cieszył się z prawa jazdy. Dwaj nietrzeźwi kierowcy… Jeden wylądował w rowie, drugi doprowadził do kolizji - brzescy policjanci zatrzymali kolejnych kierowców pod wpływem alkoholu. » więcej 2020-08-12, godz. 11:00 Ministerstwo Zdrowia: 8 nowych przypadków koronawirusa na Opolszczyźnie, ponad 700 w kraju Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 715 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 8 przypadkach na Opolszczyźnie. Od początku pandemii w regionie na COVID-19… » więcej 2020-08-12, godz. 10:38 Michał Maliński z Konfederecji: destabilizacja Białorusi nie jest w naszym interesie - Destabilizacja państwa białoruskiego, z którym sąsiadujemy, na pewno nie jest w naszym interesie - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole Michał… » więcej 2020-08-12, godz. 07:00 Opole sądzi się z przedsiębiorcą o usunięcie drewnianego ogródka na ulicy Koraszewskiego Restauracja 'Złota Nić' w Opolu nie funkcjonuje od dwóch lat, ale jej drewniany ogródek nadal zajmuje chodnik i część ulicy Koraszewskiego. W ratuszy słyszymy… » więcej 2020-08-12, godz. 06:45 Niebezpieczne odpady składowane w Skarbimierzu opuszczą poradzieckie lotnisko. Ich właściciel zobowiązał się do… Odpady odnalezione w Skarbimierzu mają wkrótce zniknąć z terenu poradzieckiego lotniska. Na takie działanie zobowiązały się władze firmy, do której należą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***