Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-06, 17:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Rozpoczęła się budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. "Od tego momentu mieszkańcy będą odliczali czas" [ZDJĘCIA, FILM]

Rozpoczęła się budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. "Od tego momentu mieszkańcy będą odliczali czas"
Uroczystym wbiciem pierwszej łopaty rozpoczęto budowę ostatniego odcinka obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. Licząca 14,5 kilometra trasa powstanie w ciągu nieco ponad dwóch lat. Jej budowa będzie kosztować 270 mln zł.
- Cieszę się, że mogę być w tym miejscu w takiej chwili – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - To zawsze wielki dzień i wielkie wydarzenie, kiedy fizycznie rozpoczynana jest budowa. To dzień, w którym możemy powiedzieć, że wszystkie problemy i trudności związane z przygotowaniem inwestycji przeszły już do historii.

Obecny na uroczystości wojewoda Adrian Czubak podkreślał, że to już kolejna taka droga w regionie, która powstaje w czasie tej kadencji.

- Nie ma miejsca na puste obietnice – mówił wojewoda. - Pamiętacie państwo dokładnie początek kadencji. Wiele było pytań, m.in. o obwodnice. Powiedziałem, że od 2016 roku, zobaczycie państwo, że za kilka lat cała Opolszczyzna to będzie jeden wielki plac budowy. I dzisiaj to potwierdzamy.

- Dzisiejsze wbicie pierwszej łopaty jest ważne dla inżynierów, ale przede wszystkim dla mieszkańców – mówi posłanka Violetta Porowska (PiS). - Od tego momentu mieszkańcy będą odliczali czas. Do dzisiaj toczyły się prace, o których wielu mieszkańców nawet nie wiedziało. Wszystko po to, żeby dzisiaj zacząć liczyć czas i za dwa lata, żeby tą obwodnicą przejeżdżali mieszkańcy.

- Rozpoczęcie budowy to dla nas wyzwanie – nie ukrywa Rafał Pydych, dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - To jest około 14,5 km drogi krajowej. Na początkowym odcinku 7,5 km w przekroju 2 + 1. To są do wykonania obiekty inżynierskie. W sumie jest ich 18, z czego 9 w ciągu drogi, 9 poprzecznych. To są także 4 ronda.

- Budowa obwodnicy jest niezbędna, co dowodzi ruch, który na drodze krajowej numer 40 jest bardzo duży – mówił senator Jerzy Czerwiński (PiS). - To co jeździ za nami, wjeżdża potem do Ujazdu, wjeżdża do poszczególnych dzielnic Kędzierzyna-Koźla, rozjeżdża drogi lokalne i po prostu utrudnia życie miejscowym ludziom. Oni długo na tę obwodnicę czekali i mam nadzieję, że za dwa lata, stanie się ona faktem.

Budowany odcinek włączy się do już istniejącej obwodnicy w Kędzierzynie-Koźlu, pomiędzy rondem grunwaldzkim a skrzyżowaniem al. Jana Pawła II i ul. Przyjaźni. Droga ominie m.in. osiedla Blachownia, Cisowa i Sławięcice, a także leżące na terenie powiatu strzeleckiego miejscowości Ujazd i Sieroniowice. Zakończenie planowane jest na granicy województw opolskiego i śląskiego, ok. 2 km od zjazdu autostrady A4 w Łanach.
Andrzej Adamczyk
Adrian Czubak
Violetta Porowska
Rafał Pydych
Jerzy Czerwiński
Posłuchaj relacji naszej reporterki
Rozpoczęcie budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla (06.07.2020) [fot. Łukasz Fura]
Rozpoczęcie budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla (06.07.2020) [fot. Łukasz Fura]

Wiadomości z regionu

2020-08-13, godz. 20:30 Raport dnia. 15 zakażeń koronawirusem w regionie i ponad 800 w całej Polsce. Kolejnych 14 pacjentów zmarło 15 kolejnych zarażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (13.08) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 811 nowych zakażeniach i 14 zgonach… » więcej 2020-08-13, godz. 20:00 Prudnik: uczestnicy pleneru malarskiego dedykują swoje prace setnej rocznicy Cudu nad Wisłą Setna rocznica Bitwy Warszawskiej jest głównym tematem prudnickiego pleneru malarskiego. Uczestniczą w nim wykładowcy uczelni artystycznych oraz urbaniści… » więcej 2020-08-13, godz. 19:00 W Opolu z "tarczy antykryzysowej" do przedsiębiorców trafiło 90 mln złotych. Nie powstrzymało to jednak wzrostu b… W Opolu wzrosło bezrobocie mimo, że do firm z 'tarczy antykryzysowej' trafiło 90 mln złotych wsparcia. Rejestry Powiatowego Urzędu Pracy od początku marca… » więcej 2020-08-13, godz. 17:45 Prudnik: brak zainteresowania zawodem rolnika. Zakończył się nabór elektroniczny do szkół średnich Nie najgorzej wypadł nabór do pierwszych klas szkół średnich powiatu prudnickiego. Planuje się otwarcie w nich 12 oddziałów, a więc tyle, co w minionym… » więcej 2020-08-13, godz. 17:30 Funkcjonariusze KAS zlikwidowali 3 nielegalne salony gier w okolicy Kędzierzyna-Koźla. Zabezpieczyli łącznie 14 au… 14 nielegalnych automatów do gier hazardowych przechwycili opolscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. » więcej 2020-08-13, godz. 16:45 Trzech pracowników firmy ochroniarskiej z opolskiego ratusza przebywa na kwarantannie Trzech pracowników firmy ochroniarskiej z Urzędu Miasta Opola przebywa na kwarantannie w związku z możliwym zarażeniem się koronawirusem. » więcej 2020-08-13, godz. 15:47 Pożar domu w Krapkowicach. Ucierpiała jedna osoba Dziś (13.08) około 14.00 doszło do pożaru w domu jednorodzinnym w Krapkowicach. W tym zdarzeniu została poszkodowana jedna osoba, którą z domu ewakuowali… » więcej 2020-08-13, godz. 15:12 Postępuje budowa nowego przedszkola w Jemielnicy. Wmurowano kamień węgielny Postępuje budowa nowego przedszkola przy ul. Długiej w Jemielnicy w powiecie strzeleckim. Wykonawca zapowiada zakończenie inwestycji przed czasem, co oznacza… » więcej 2020-08-13, godz. 14:26 Potrąciła koziołka, ale nie zostawiła rannego zwierzęcia i wezwała pomoc. Koziołek wraca do sił Odpowiednia reakcja kierującej i pomoc policji pomogły ocalić koziołka potrąconego przez samochód. Ta sytuacja miała miejsce we wtorek (11.08) w Osieku… » więcej 2020-08-13, godz. 13:20 Napadli na strażnika pilnującego budowę obwodnicy Niemodlina? Teraz odpowiedzą przed sądem Napadli na stróżówkę przy budowanej obwodnicy Niemodlina, skrępowali ochroniarza i ukradli sprzęt budowlany o wartości ponad 100 tysięcy złotych. Tak… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***