Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-30, 20:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

"To największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce". Zbiornik Racibórz Dolny oddany do użytku [ZDJĘCIA]

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Po ponad 30 miesiącach od wznowienia prac dzisiaj (30.06) oddano do użytku suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny. Ma on zabezpieczyć mieszkańców Śląska, Opolszczyzny i województwa dolnośląskiego na wypadek powodzi o rozmiarach takich jak w 1997 czy 2010 roku.
- Zbiornik Racibórz Dolny to największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce – mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Dzisiaj uzyskaliśmy dokument pozwolenia na użytkowanie i formalnie ta inwestycja zostaje zakończona. Jakie ona ma znaczenie, nikomu nie trzeba mówić. Szczególnie wiedzą to mieszkańcy z terenu województwa opolskiego, których dotknęła powódź z 1997 roku.

Pierwsze pomysły na budowę w tym miejscu zabezpieczeń powodziowych padły jeszcze w XIX wieku.

- Konkretna decyzja o budowie zbiornika została podjęta po powodzi tysiąclecia – mówi Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. - W 2001 roku rozpoczynał się proces planowania. Prace rozpoczęły się tutaj w 2013 roku. W 2016 musieliśmy podjąć trudną decyzję i wymienić wykonawcę. Inwestycję przejął Budimex i wykonał ją bardzo dobrze.

Zbiornik w Raciborzu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa powodziowego Opolszczyzny.

- Mieszkańcy nadodrzańskich gmin mogą dzisiaj odetchnąć z ulgą – mówi wojewoda opolski Adrian Czubak. - Nie ma nigdy stuprocentowego zapewnienia, ale na pewno to bezpieczeństwo jest bliskie 100%. Zbiornik raciborski to tylko jedna część inwestycji na polskich wodach. Ponad 3 miliardy złotych zainwestowano w zabezpieczenia powodziowe, nie tylko na Opolszczyźnie.

Przyszłościowo w planach jest zmiana zagospodarowania zbiornika z suchego na mokry i wykorzystanie go w żegludze śródlądowej.

Zbiornik ma powierzchnię 26,3 km² i pomieści 185 mln m³ wody. Objętość obiektu będzie się stopniowo powiększać do 300 mln m³, ze względu na wydobywane w czaszy kruszywo.

Wartość prac budowlanych to 672 mln zł netto. Budżet przedsięwzięcia pochodzi ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej, Budżetu Państwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Marek Gróbarczyk
Przemysław Daca
Adrian Czubak

Wiadomości z regionu

2020-07-07, godz. 06:46 Śmiertelny wypadek w Sidzinie. Kierowca ciężarówki zjechał z drogi i uderzył w drzewo Ruch wahadłowy wprowadzono na DK 46 na trasie Opole - Nysa. To skutki tragicznego wypadku, do którego doszło wczoraj (06.07) wieczorem. » więcej 2020-07-07, godz. 06:30 Kolejne zmiany nad Jeziorem Nyskim. Mają zapewnić bezpieczeństwo przed koronawirusem i spokój od hałasu Kolejne zmiany nad Jeziorem Nyskim. Ze względów bezpieczeństwa, zarządca obiektu postanowił ograniczyć liczbę miejsc na polu namiotowym, a także wprowadzić nocny… » więcej 2020-07-06, godz. 21:45 Raport dnia: w regionie zakaziła się kobieta z powiatu strzeleckiego. Cztery osoby wyzdrowiały Jedno zakażenie koronawirusem i cztery przypadki ozdrowień potwierdzono dziś (06.07) na Opolszczyźnie. Zachorowała mieszkanka powiatu strzeleckiego, to kobieta… » więcej 2020-07-06, godz. 20:30 WYBORY 2020. "Te wybory są niezmiernie ważne, może zadecydować nawet tysiąc głosów". Poseł Janusz Kowalski odwiedza opolskie… - Od tego kto i w jaki sposób będzie rządzić Polską, zależeć będzie kontynuacja programów społecznych 500+ i trzynastej emerytury - mówił Janusz Kowalski, poseł… » więcej 2020-07-06, godz. 20:00 Powołują partnerstwo samorządów, aby przywrócić pasażerski ruch kolejowy na trasie Racławice Śląskie – Racibórz Reaktywowanie linii kolejowej Racławice Śląskie - Racibórz, taki jest cel umowy o partnerstwie samorządów lokalnych z województw opolskiego i śląskiego. Wspólnie… » więcej 2020-07-06, godz. 19:00 Głuchołazy: gmina pomaga w „odmrażaniu” ruchu turystycznego w Górach Opawskich Z akcją adresowaną do krajowych turystów ruszyły Głuchołazy. Ma ona zachęcić do wakacyjnego wypoczynku w Górach Opawskich. » więcej 2020-07-06, godz. 18:30 Utrudnienia na Moście Groszowym. Przejście możliwe tylko połową szerokości Ruszyły prace remontowe przy Moście Groszowym w Opolu. Od dziś (06.07) piesi mogą poruszać się tylko połową szerokości kładki. » więcej 2020-07-06, godz. 18:00 Jest akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki. "To polityczna próba usunięcia mnie z zajmowanego urzędu" Akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki trafił do Sądu Rejonowego w Oleśnie. Prokuratura zarzuca Grzegorzowi Domańskiemu popełnienie trzech przestępstw oszustwa… » więcej 2020-07-06, godz. 17:45 Rozpoczęła się budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. "Od tego momentu mieszkańcy będą odliczali czas" [ZDJĘCIA… Uroczystym wbiciem pierwszej łopaty rozpoczęto budowę ostatniego odcinka obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. Licząca 14,5 kilometra trasa powstanie w ciągu nieco… » więcej 2020-07-06, godz. 17:00 Nyscy policjanci wspólnie z kolejarzami przypominali o zasadach bezpieczeństwa na torach Nyscy policjanci, wspólnie z pracownikami PKP PLK przypominali zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. W ramach akcji 'Bezpieczny piątek' kontrolowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »