Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-30, 20:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

"To największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce". Zbiornik Racibórz Dolny oddany do użytku [ZDJĘCIA]

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Po ponad 30 miesiącach od wznowienia prac dzisiaj (30.06) oddano do użytku suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny. Ma on zabezpieczyć mieszkańców Śląska, Opolszczyzny i województwa dolnośląskiego na wypadek powodzi o rozmiarach takich jak w 1997 czy 2010 roku.
- Zbiornik Racibórz Dolny to największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce – mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Dzisiaj uzyskaliśmy dokument pozwolenia na użytkowanie i formalnie ta inwestycja zostaje zakończona. Jakie ona ma znaczenie, nikomu nie trzeba mówić. Szczególnie wiedzą to mieszkańcy z terenu województwa opolskiego, których dotknęła powódź z 1997 roku.

Pierwsze pomysły na budowę w tym miejscu zabezpieczeń powodziowych padły jeszcze w XIX wieku.

- Konkretna decyzja o budowie zbiornika została podjęta po powodzi tysiąclecia – mówi Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. - W 2001 roku rozpoczynał się proces planowania. Prace rozpoczęły się tutaj w 2013 roku. W 2016 musieliśmy podjąć trudną decyzję i wymienić wykonawcę. Inwestycję przejął Budimex i wykonał ją bardzo dobrze.

Zbiornik w Raciborzu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa powodziowego Opolszczyzny.

- Mieszkańcy nadodrzańskich gmin mogą dzisiaj odetchnąć z ulgą – mówi wojewoda opolski Adrian Czubak. - Nie ma nigdy stuprocentowego zapewnienia, ale na pewno to bezpieczeństwo jest bliskie 100%. Zbiornik raciborski to tylko jedna część inwestycji na polskich wodach. Ponad 3 miliardy złotych zainwestowano w zabezpieczenia powodziowe, nie tylko na Opolszczyźnie.

Przyszłościowo w planach jest zmiana zagospodarowania zbiornika z suchego na mokry i wykorzystanie go w żegludze śródlądowej.

Zbiornik ma powierzchnię 26,3 km² i pomieści 185 mln m³ wody. Objętość obiektu będzie się stopniowo powiększać do 300 mln m³, ze względu na wydobywane w czaszy kruszywo.

Wartość prac budowlanych to 672 mln zł netto. Budżet przedsięwzięcia pochodzi ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej, Budżetu Państwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Marek Gróbarczyk
Przemysław Daca
Adrian Czubak

Wiadomości z regionu

2021-08-05, godz. 13:40 Dzieci ze stowarzyszenia ,,Tacy Sami” w Głubczycach odpoczywały na specjalnie dla nich zorganizowanym turnusie wak… Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych 'Tacy Sami' w Głubczycach zorganizowało dla swoich podopiecznych wakacyjny wypoczynek. Na integracyjnym turnusie… » więcej 2021-08-05, godz. 13:30 IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne dla województwa opolskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenia 2. i 1. stopnia dla województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz wschodniej… » więcej 2021-08-05, godz. 13:01 Ruszyła druga tura rekrutacji na Politechnikę Opolską. "Na chętnych czekają nowe kierunki" Politechnika Opolska rozpoczęła drugą turę rekrutacji na 24 kierunki studiów. Jak poinformowała Anna Kułynycz z biura prasowego uczelni, dokumenty będzie… » więcej 2021-08-05, godz. 12:00 Walce: zdobyli pieniądze, żeby postawić strażakom garaż przy remizie Stary budynek, w którym nie ma dobrych warunków ani dla ludzi, ani dla sprzętu, zastąpi nowo wybudowany obiekt. Prace już się rozpoczęły, żeby w przyszłym… » więcej 2021-08-05, godz. 10:56 Raport MZ: 176 nowych infekcji w całym kraju, 3 na Opolszczyźnie. Zmarło 6 kolejnych osób zmagających się z COVI… 3 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzono ostatniej doby na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (05.08) o 176 nowych infekcjach i… » więcej 2021-08-05, godz. 09:30 Spore zainteresowanie opolskich Kół Gospodyń Wiejskich organizacją festynów pod hasłem "Szczepimy się" - Wszystkie ręce na pokład, dlatego i my podejmujemy działania promujące akcję szczepień przeciwko COVID-19 - powiedział w Porannej Loży Radiowej Wojciech… » więcej 2021-08-05, godz. 09:15 DK 39 w Łukowicach Brzeskich zablokowana przez ciężarówkę [AKTUALIZACJA] Zablokowana jest DK 39 w Łukowicach Brzeskich. Powodem utrudnień w ruchu na trasie Strzelin - Brzeg jest ciężarówka, która przewróciła się na pobocze. » więcej 2021-08-05, godz. 09:15 Gmina Głogówek złożyła już wszystkie możliwe wnioski na inwestycje w ramach funduszu "Polski Ład" Blisko 88 milionów złotych wynosi łączna kwota o jaką będzie zabiegać gmina Głogówek w ramach rządowego funduszu 'Polski Ład'. W ramach programu państwo… » więcej 2021-08-05, godz. 08:15 Ogromne zainteresowanie agroturystyką w regionie. O miejsce noclegowe "od ręki" może być trudno Już nie przejazdem, na jedną noc ale na kilka a czasem nawet więcej dni przyjeżdżają goście do opolskich gospodarstw agroturystycznych. - Na dziś znalezienie… » więcej 2021-08-05, godz. 07:02 To będzie deszczowy czwartek Ostrzeżenie pierwszego stopnia dot. intensywnych opadów deszczu wydało IMGW. Dotyczy ono całego województwa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »