Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-30, 20:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

"To największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce". Zbiornik Racibórz Dolny oddany do użytku [ZDJĘCIA]

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny [fot. A. Pospiszyl]
Po ponad 30 miesiącach od wznowienia prac dzisiaj (30.06) oddano do użytku suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny. Ma on zabezpieczyć mieszkańców Śląska, Opolszczyzny i województwa dolnośląskiego na wypadek powodzi o rozmiarach takich jak w 1997 czy 2010 roku.
- Zbiornik Racibórz Dolny to największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce – mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Dzisiaj uzyskaliśmy dokument pozwolenia na użytkowanie i formalnie ta inwestycja zostaje zakończona. Jakie ona ma znaczenie, nikomu nie trzeba mówić. Szczególnie wiedzą to mieszkańcy z terenu województwa opolskiego, których dotknęła powódź z 1997 roku.

Pierwsze pomysły na budowę w tym miejscu zabezpieczeń powodziowych padły jeszcze w XIX wieku.

- Konkretna decyzja o budowie zbiornika została podjęta po powodzi tysiąclecia – mówi Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. - W 2001 roku rozpoczynał się proces planowania. Prace rozpoczęły się tutaj w 2013 roku. W 2016 musieliśmy podjąć trudną decyzję i wymienić wykonawcę. Inwestycję przejął Budimex i wykonał ją bardzo dobrze.

Zbiornik w Raciborzu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa powodziowego Opolszczyzny.

- Mieszkańcy nadodrzańskich gmin mogą dzisiaj odetchnąć z ulgą – mówi wojewoda opolski Adrian Czubak. - Nie ma nigdy stuprocentowego zapewnienia, ale na pewno to bezpieczeństwo jest bliskie 100%. Zbiornik raciborski to tylko jedna część inwestycji na polskich wodach. Ponad 3 miliardy złotych zainwestowano w zabezpieczenia powodziowe, nie tylko na Opolszczyźnie.

Przyszłościowo w planach jest zmiana zagospodarowania zbiornika z suchego na mokry i wykorzystanie go w żegludze śródlądowej.

Zbiornik ma powierzchnię 26,3 km² i pomieści 185 mln m³ wody. Objętość obiektu będzie się stopniowo powiększać do 300 mln m³, ze względu na wydobywane w czaszy kruszywo.

Wartość prac budowlanych to 672 mln zł netto. Budżet przedsięwzięcia pochodzi ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej, Budżetu Państwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Marek Gróbarczyk
Przemysław Daca
Adrian Czubak

Wiadomości z regionu

2024-04-25, godz. 14:30 "Tu się nie da przejść". Pacjenci mają problem z dotarciem do przychodni w Opolu [INTERWENCJA] - Piesi muszą tu wykonać slalom - skarży się mieszkanka Opola na drogę do przychodni 'Centrum' przy ulicy Kościuszki. Od kilku lat jest tam parking dla samochodów… » więcej 2024-04-25, godz. 14:05 To już jest koniec... Radni Opola zebrali się po raz ostatni w tej kadencji Dla 8 radnych Opola to była ostatnia okazja, by zabrać głos podczas dyskusji i zagłosować. Dziś (25.04) radni ósmej kadencji spotkali się po raz ostatni… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 "Słowem malowane - o rodzinie opowieści". Osoby z niepełnosprawnością recytowały poezję Zwykle występują tu gwiazdy muzyki. Dziś (25.04) sceną Narodowego Centrum Polskiej Piosenki zawładnęli uczniowie szkół specjalnych z całego województwa… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Policjanci nie tylko łapią przestępców. Pomagają też w wyjątkowych sytuacjach Pomogli osobom w potrzebie, na ręce Komendanta Głównego Policji wpłynęło podziękowanie od lokalnych władz. » więcej 2024-04-25, godz. 12:15 Mieli montować fotowoltaikę, kradli miedziane przewody. Zatrzymano 7 pracowników Ukradli swojemu pracodawcy pół tony miedzianych przewodów, przyłapano ich na gorącym uczynku. Na początku kwietnia dzielnicowy z gminy Niemodlin dowiedział… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 W całej Polsce rośnie liczba zachorowań na krztusiec. Jak wygląda sytuacja na Opolszczyźnie? 24 przypadki zachorowania na krztusiec odnotowała do 15 kwietnia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu. Przez cały ubiegły rok takich zakażeń… » więcej 2024-04-25, godz. 10:45 Piraci drogowi w Kałkowie. Na liczniku mieli ponad 100 km/h Jechali w terenie zabudowanym o 50 km/h za szybko, stracili prawo jazdy. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Nysie we wtorek (23.04) kontrolowali prędkość… » więcej 2024-04-25, godz. 10:05 Na początku maja poznamy nowy zarząd województwa. Rewolucji nie będzie - Koalicja Obywatelska i Śląscy Samorządowcy utworzą koalicję w nowym sejmiku - zapowiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Andrzej Buła, marszałek województwa… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Gmina wsparła remont kościelnej wieży w Głogówku Wieża kościoła pw. Św. Franciszka z Asyżu w Głogówku odzyska dawny blask. Umowę na remont zabytku podpisał burmistrz z przełożonym zakonu, do którego… » więcej 2024-04-25, godz. 07:45 IMGW ostrzega: w regionie możliwe burze z gradem Ostrzeżenie wydano dla 9 opolskich powiatów. Obowiązuje od godziny 12:00 do późnego popołudnia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »