Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-29, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Nie ma przeszkód, aby korzystać z kąpielisk na Opolszczyźnie. Sytuacja będzie cały czas monitorowana

Plaża nad Jeziorem Nyskim [fot. Daniel Klimczak]
Plaża nad Jeziorem Nyskim [fot. Daniel Klimczak]
12 kąpielisk w regionie - tak jak w zeszłym roku - zostało dopuszczonych do użytkowania w obecnym sezonie letnim. Przed wakacjami jakość wody została sprawdzona przez wojewódzki sanepid. Teraz, zgodnie z określonym harmonogramem, woda będzie badana przez zarządcę danego kąpieliska.
- Sytuacja monitorowana jest na bieżąco, w okresach co dwa tygodnie - mówi Aneta Gniazdowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. - W przypadku niewłaściwej jakości wody wydajemy komunikaty informujące o tym, że na danym kąpielisku jest nieodpowiednia jakość wody, czyli sinice lub zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Następny komunikat wydawany jest po tym, jak zbadamy jakość wody i kiedy jest dopuszczona do kąpieli.

W tym roku ważna będzie nie tylko zdatność wody do kąpieli. Z racji panującej pandemii koronawirusa będziemy musieli dostosować się do szeregu przepisów. Miedzy innymi z kąpieliska nie będą mogły skorzystać te osoby, które są w trakcie odbywania kwarantanny.

- Trzeba będzie zachować też dystans społeczny zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa - zaznacza Aneta Gniazdowska. - W trakcie przemieszczania się po terenie otwartym kąpieliska należy odnosić się do aktualnych przepisów prawa dotyczących stosowania ochrony ust i nosa, czyli nosić maseczki. Natomiast nie zaleca się zasłaniania ust i nosa podczas kąpieli. Na kąpieliskach i basenach jest problem związany z dystansowaniem, a nie z jakością wody. Choroba przenoszona przez SARS-CoV-2 nie jest chorobą wodozależną.

Kąpieliska, z których możemy skorzystać na Opolszczyźnie znajdują się w: Lewinie Brzeskim, Pietrowicach Głubczyckich, na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego - "Stodoła" i "Centralne", "Zalew" w Kluczborku, Jezioro Nyskie, na terenie powiatu opolskiego - Nowe Siołkowice, jezioro Średnie w Turawie, Malina i Bolko w Opolu, "Balaton" w Dobrzeniu Wielkim oraz "Zielona Zatoka" w powiecie prudnickim.
Aneta Gniazdowska
Aneta Gniazdowska

Wiadomości z regionu

2020-07-10, godz. 23:30 Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej ma już 25 lat! "To była odważna decyzja" Politechnika Opolska była drugą uczelnią techniczną w Polsce, która 25 lat temu rozpoczęła kształcenie nauczycieli wychowania fizycznego na poziomie akademickim… » więcej 2020-07-10, godz. 23:00 10 firm bierze udział w przetargu na rozbudowę polderu Żelazna. Oferty tańsze niż zakładano 10 firm wystartowało w przetargu Wód Polskich na rozbudowę i modernizację polderu Żelazna. Przypomnijmy, zakładany koszt inwestycji wynosi ponad 102 miliony złotych… » więcej 2020-07-10, godz. 22:10 Blisko 50 interwencji strażaków po deszczach i burzach, które przeszły wieczorem przez Opolszczyznę Z pomocą strażacy spieszyli m.in. na Jeziorze Turawskim, gdzie wiatr przewrócił łódkę, a dwie osoby wpadły do wody. » więcej 2020-07-10, godz. 22:00 Bez obaw można kąpać się w miejscach okazjonalnie do tego wyznaczonych w regionie Woda we wszystkich trzech akwenach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w województwie opolskim jest dobrej jakości. Z komunikatu przesłanego przez Wojewódzką… » więcej 2020-07-10, godz. 21:15 Głuchołazy: rodzinna impreza plenerowa w górskich klimatach Biesiada Góralska oraz kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła to niektóre atrakcje Święta Gór Opawskich w Głuchołazach. Jest to pierwsza w tym sezonie letnim impreza… » więcej 2020-07-10, godz. 21:15 Prudnik: zrujnowano objęty ochroną konserwatorską obiekt poprzemysłowy, będzie zawiadomienie do prokuratury Wiele wskazuje, że rozbiórka zabytkowego obiektu po włókienniczych zakładach w Prudniku jest bezprawna. Przed kilku laty fabryczne hale po byłych zakładach „Frotex”… » więcej 2020-07-10, godz. 21:00 Raport dnia: 9 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. 6 osób wyzdrowiało 9 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 6 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (10.07) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii w regionie patogen z Chin… » więcej 2020-07-10, godz. 20:55 23 lata temu Opole nawiedziła powódź tysiąclecia Mijają 23 lata od powodzi tysiąclecia w Polsce. 10 lipca 1997 o godzinie 5 rano wielka woda zaczęła podtapiać lewobrzeżną część Opola, wyspę Bolko z zoo, Pasiekę… » więcej 2020-07-10, godz. 20:50 Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie mieć Centrum Badań i Innowacji. To projekt wart prawie 27 milionów złotych Nowoczesne metody leczenia chorób serca, kręgosłupa i cywilizacyjnych będą opracowywane w Opolu. Dziś (10.07) podpisano umowę między Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym… » więcej 2020-07-10, godz. 20:40 WYBORY 2020. "Prezydent Andrzej Duda to dobre zmiany w kraju i dbałość o społeczeństwo". Opolscy parlamentarzyści Prawa… 376 spotkań wyborczych na Opolszczyźnie, 56 tysięcy uściśniętych dłoni, wizyty kandydata, marszałka sejmu oraz ministrów - tak opolscy parlamentarzyści Prawa i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »