Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-21, 15:54 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Ktoś ustawił big-bagi, które spiętrzyły wodę". W trzecim dniu akcji sytuacja w Karczowie, gdzie Krzywula zagraża 20 domom jest opanowana [ZDJĘCIA]

Akcja w Karczowie [fot. Mario]
Akcja w Karczowie [fot. Mario]
Big bagi ustawione przez nieznane osoby na leśnej rzeczce spowodowały spiętrzenie wody. To z kolei w połączeniu z obfitymi opadami i przepełnioną kanalizacją burzową zagroziło gospodarstwom w Karczowie. Takie są pierwsze ustalenia po zbadaniu terenu w gminie Dąbrowa, gdzie od piątku z wodą walczą strażacy. W trzecim dniu akcji sytuacja jest opanowana.
Chodzi o domy biegnącą w sąsiedztwie drobnego kompleksu leśnego w Karczowie, gdzie przepływa potok Dożyna, zwany Krzywulą. To on mocno wystąpił z brzegów. 50 strażaków od piątku ustawiało tam worki z piaskiem. Zbudowano ponad 400 metrowe obwałowanie.

- Przy tak dużych opadach deszczu, przy tak dużej ilości wody, nie było możliwości innej, jak tylko próba odcięcia tej dużej ilości wody, która spływała z pól, ponieważ tam jest dość duże nachylenie tez terenu - mówi wójt gminy Dąbrowa Katarzyna Gołębiowska-Jarek.

Służby zbadały teren wzdłuż potoku. Natknęły się na sztucznie ustawione przez nieznane osoby wypełnione big bagi.

- Przez ludzi zrobione spiętrzenia, czyli barykady, które spowodowały znaczne podniesienie się lustra wody i wylewanie się jej na miejscowość. Potok płynie w kierunku Naroka, przez Skarbiszów i tam też okazało się, że na końcowej fazie ten poziom wody jest niski i stąd rozpoczęliśmy szukanie i badanie terenu - wyjaśnia wójt.

Jak dodaje wójt o sprawie poinformowane zostały Wody Polskie. Ich przedstawiciel ma pojawić się na miejscu. Sporządzono dokumentację fotograficzną. Sytuacja jest opanowana. Woda nie wdarła się do domów. W około 10 gospodarstwach zalane są piwnice, w kolejnych podwórka.

- Monitorujemy sytuację, ujście potoku zostało udrożnione. Czekamy, patrzymy. Strażacy są na miejscu, obserwują sytuację - kończy wójt.
Katarzyna Gołębiowska-Jarek 1
Katarzyna Gołębiowska-Jarek 2

Wiadomości z regionu

2020-07-10, godz. 23:30 Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej ma już 25 lat! "To była odważna decyzja" Politechnika Opolska była drugą uczelnią techniczną w Polsce, która 25 lat temu rozpoczęła kształcenie nauczycieli wychowania fizycznego na poziomie akademickim… » więcej 2020-07-10, godz. 23:00 10 firm bierze udział w przetargu na rozbudowę polderu Żelazna. Oferty tańsze niż zakładano 10 firm wystartowało w przetargu Wód Polskich na rozbudowę i modernizację polderu Żelazna. Przypomnijmy, zakładany koszt inwestycji wynosi ponad 102 miliony złotych… » więcej 2020-07-10, godz. 22:10 Blisko 50 interwencji strażaków po deszczach i burzach, które przeszły wieczorem przez Opolszczyznę Z pomocą strażacy spieszyli m.in. na Jeziorze Turawskim, gdzie wiatr przewrócił łódkę, a dwie osoby wpadły do wody. » więcej 2020-07-10, godz. 22:00 Bez obaw można kąpać się w miejscach okazjonalnie do tego wyznaczonych w regionie Woda we wszystkich trzech akwenach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w województwie opolskim jest dobrej jakości. Z komunikatu przesłanego przez Wojewódzką… » więcej 2020-07-10, godz. 21:15 Głuchołazy: rodzinna impreza plenerowa w górskich klimatach Biesiada Góralska oraz kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła to niektóre atrakcje Święta Gór Opawskich w Głuchołazach. Jest to pierwsza w tym sezonie letnim impreza… » więcej 2020-07-10, godz. 21:15 Prudnik: zrujnowano objęty ochroną konserwatorską obiekt poprzemysłowy, będzie zawiadomienie do prokuratury Wiele wskazuje, że rozbiórka zabytkowego obiektu po włókienniczych zakładach w Prudniku jest bezprawna. Przed kilku laty fabryczne hale po byłych zakładach „Frotex”… » więcej 2020-07-10, godz. 21:00 Raport dnia: 9 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. 6 osób wyzdrowiało 9 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 6 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (10.07) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii w regionie patogen z Chin… » więcej 2020-07-10, godz. 20:55 23 lata temu Opole nawiedziła powódź tysiąclecia Mijają 23 lata od powodzi tysiąclecia w Polsce. 10 lipca 1997 o godzinie 5 rano wielka woda zaczęła podtapiać lewobrzeżną część Opola, wyspę Bolko z zoo, Pasiekę… » więcej 2020-07-10, godz. 20:50 Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie mieć Centrum Badań i Innowacji. To projekt wart prawie 27 milionów złotych Nowoczesne metody leczenia chorób serca, kręgosłupa i cywilizacyjnych będą opracowywane w Opolu. Dziś (10.07) podpisano umowę między Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym… » więcej 2020-07-10, godz. 20:40 WYBORY 2020. "Prezydent Andrzej Duda to dobre zmiany w kraju i dbałość o społeczeństwo". Opolscy parlamentarzyści Prawa… 376 spotkań wyborczych na Opolszczyźnie, 56 tysięcy uściśniętych dłoni, wizyty kandydata, marszałka sejmu oraz ministrów - tak opolscy parlamentarzyści Prawa i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »