Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-22, 15:58 Autor: Łukasz Fura

Premier Mateusz Morawiecki oddał hołd powstańcom śląskim na Górze św. Anny. "Bitwa przesądziła o polskości Śląska" [ZDJĘCIA, FILM]

Premier Mateusz Morawiecki na Górze Św. Anny
"Zdrowy rozsądek podpowiadał stanięcie po stronie niemieckiej, ale logika serca była inna". Tak przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny premier Mateusz Morawiecki mówił o 99. rocznicy najważniejszej bitwy III powstania śląskiego.
Jak zaznaczył, bez powstańców śląskich nie byłoby wolnej Polski, jaka powstała z gruzów po rozbiorach.

- Młoda ojczyzna została bardzo szybko poddana ogromnej presji - zwraca uwagę Mateusz Morawiecki.

- Każdy z powstańców, który chwycił wtedy za broń i każda rodzina śląska mająca w sercu Polskę należy do panteonu naszych bohaterów, panteonu ojców założycieli naszej niepodległości. Jak dobrze wiemy, granice II Rzeczpospolitej nie były wytyczane ołówkiem na mapie, lecz wyznaczała je krew bohaterów.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że miliony lat temu na Górze św. Anny był wulkan, a 99 lat temu wybuchł tam wulkan polskości.

- Ta bitwa pozostała wtedy nierozstrzygnięta, ale ona przesądziła o czymś fundamentalnym - o polskości Śląska, o tym, że nie ma wolnej II Rzeczpospolitej, że nie ma wolnej Rzeczpospolitej bez Śląska i bez śląskich serc, które tak pięknie opowiedziały się wówczas za Polską.

Premier dodał, trzeba postarać się o odnowienie otoczenia annogórskiego pomnika, aby to miejsce odzyskało należyty blask. Jak podkreślił, w tej sprawie ma kontakt z wojewodą opolskim Adrianem Czubakiem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego i samorządowcami.
Mateusz Morawiecki 1
Mateusz Morawiecki 2

Wiadomości z regionu

2020-06-02, godz. 08:47 CBŚP zatrzymało koło Opola poszukiwanego od 3 lat przestępcę. Znaleziono przy nim broń oraz narkotyki Funkcjonariusze z CBŚP w Opolu zatrzymali poszukiwanego od 3 lat 37-letniego mężczyznę. Zatrzymany miał do odbycia kilka kar pozbawienia wolności, łącznie w wymiarze… » więcej 2020-06-02, godz. 08:00 Prudnik: można już osobiście spotykać się z udzielającymi darmowych porad prawnych Wznowiono nieodpłatną pomoc prawną w powiecie prudnickim. Bezpośrednie spotkania z prawnikami zawieszono po wybuchu pandemii. Punkty udzielające takich porad funkcjonują… » więcej 2020-06-02, godz. 07:45 "Warunkiem jest porozumienie z rodzicami i przygotowanie dzieci". Opolskie parafie ustalają terminy Pierwszej Komunii … Limit wiernych w kościołach został zniesiony, więc opolskie parafie zaczęły przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej. Przypomnijmy, że pierwotnie, jak co roku… » więcej 2020-06-02, godz. 07:00 "Jesteśmy gotowi na przyjęcie turystów". Opole zaprasza do bezpiecznego zwiedzania Opole uruchomiło Miejską Informację Turystyczną, można już zwiedzać Wieżę Piastowską, Zamek Górny czy ZOO. Stolica regionu dołączyła do ogólnopolskiej akcji 'Jesteśmy… » więcej 2020-06-01, godz. 21:30 PSZOK w Szymiszowie już działa jak przed pandemią Od dzisiaj (1.06) Punkt Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych w Szymiszowie w gminie Strzelce Opolskie wrócił do normalnego trybu działania. Już nie trzeba się… » więcej 2020-06-01, godz. 21:00 Raport dnia w regionie: 9 nowych zakażeń koronawirusem i 11 ozdrowień. Kolejny dzień bez ofiar śmiertelnych 9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 11 ozdrowień potwierdzono dziś (01.06) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii COVID-19 w regionie wykryto u 652 osób… » więcej 2020-06-01, godz. 20:20 Opole: cmentarz przy Wrocławskiej wpisany do rejestru zabytków Cmentarz wielowyznaniowy przy ulicy Wrocławskiej w Opolu został wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego. Taki wniosek ponad 10 miesięcy temu do Wojewódzkiego… » więcej 2020-06-01, godz. 20:13 Opole: zderzenie skutera z autem osobowym. Jedna osoba poszkodowana W Opolu przy ulicy Krzanowickiej po godz.16:00 doszło do zderzenia samochodu osobowego ze skuterem. Poszkodowany został kierujący jednośladem. » więcej 2020-06-01, godz. 20:02 "Tarcza antykryzysowa działa". Ponad 331 milionów złotych trafiło na Opolszczyznę w ramach tego rządowego wsparcia Ponad 331 milionów złotych przeznaczono do tej pory na pomoc opolskim przedsiębiorcom w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. Poinformowano o tym podczas konferencji… » więcej 2020-06-01, godz. 20:00 Przez szpitalne okna "podawali" uśmiech. Doktorzy Clowni wystąpili dla małych pacjentów przed Uniwersyteckim Szpitalem… Tańce, żonglerka i ogromne bańki mydlane - takie atrakcje przygotowali wolontariusze fundacji Dr Clown dla najmłodszych pacjentów i personelu Uniwersyteckiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »