Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-22, 15:58 Autor: Łukasz Fura

Premier Mateusz Morawiecki oddał hołd powstańcom śląskim na Górze św. Anny. "Bitwa przesądziła o polskości Śląska" [ZDJĘCIA, FILM]

Premier Mateusz Morawiecki na Górze Św. Anny
"Zdrowy rozsądek podpowiadał stanięcie po stronie niemieckiej, ale logika serca była inna". Tak przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny premier Mateusz Morawiecki mówił o 99. rocznicy najważniejszej bitwy III powstania śląskiego.
Jak zaznaczył, bez powstańców śląskich nie byłoby wolnej Polski, jaka powstała z gruzów po rozbiorach.

- Młoda ojczyzna została bardzo szybko poddana ogromnej presji - zwraca uwagę Mateusz Morawiecki.

- Każdy z powstańców, który chwycił wtedy za broń i każda rodzina śląska mająca w sercu Polskę należy do panteonu naszych bohaterów, panteonu ojców założycieli naszej niepodległości. Jak dobrze wiemy, granice II Rzeczpospolitej nie były wytyczane ołówkiem na mapie, lecz wyznaczała je krew bohaterów.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że miliony lat temu na Górze św. Anny był wulkan, a 99 lat temu wybuchł tam wulkan polskości.

- Ta bitwa pozostała wtedy nierozstrzygnięta, ale ona przesądziła o czymś fundamentalnym - o polskości Śląska, o tym, że nie ma wolnej II Rzeczpospolitej, że nie ma wolnej Rzeczpospolitej bez Śląska i bez śląskich serc, które tak pięknie opowiedziały się wówczas za Polską.

Premier dodał, trzeba postarać się o odnowienie otoczenia annogórskiego pomnika, aby to miejsce odzyskało należyty blask. Jak podkreślił, w tej sprawie ma kontakt z wojewodą opolskim Adrianem Czubakiem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego i samorządowcami.
Mateusz Morawiecki 1
Mateusz Morawiecki 2

Wiadomości z regionu

2021-01-23, godz. 21:20 Raport dnia: w regionie ponad 2 razy więcej ozdrowieńców niż nowych zachorowań. Koronawirus przyczynił się do śmierci… 95 nowych zakażeń, 6 ofiar śmiertelnych i 231 ozdrowieńców to bilans ostatniej doby w regionie. 6 322 - o tyle w ciągu ostatniej doby wzrosła liczba zachorowań… » więcej 2021-01-23, godz. 19:40 W Opolu modlono się o jedność chrześcijan. "Dziś więcej nas łączy niż dzieli, jednak nie zawsze tak było" W opolskim kościele seminaryjnym odbyło się dziś (23.01) nabożeństwo ekumeniczne. To centralne wydarzenie tegorocznych opolskich obchodów Tygodnia Modlitw… » więcej 2021-01-23, godz. 18:30 Nyski WOPR będzie produkował prąd z promieni słonecznych. W zakupie instalacji pomoże finansowo starostwo Na stanicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nysie pojawią się wkrótce panele słoneczne. W ten sposób instytucja chce przyczynić się do promocji… » więcej 2021-01-23, godz. 18:15 Chciała pomóc psu i weszła na lód. Chwilę potem wpadła do lodowatej wody Nietypowa interwencja funkcjonariuszy kędzierzyńsko-kozielskiej policji. Dzisiejszego (23.01) popołudnia ratowali oni kobietę, pod którą załamał się … » więcej 2021-01-23, godz. 18:00 Opolski ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2020 rok Opolski ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowej PIT za 2020 rok do blisko 270 tysięcy osób, głównie emerytów i rencistów. Taką korespondencję do… » więcej 2021-01-23, godz. 17:45 Z otmuchowskiego dworca zniknęła nieestetyczna zabudowa. Wkrótce teren zamieni się w nowoczesne centrum przesiadko… Jeszcze w tym roku na mapie Otmuchowa pojawi się nowoczesne centrum przesiadkowe. Trwające od kilku miesięcy prace przebiegają zgodnie z planem i już widać… » więcej 2021-01-23, godz. 17:30 Druhowie ze Ścinawy Małej zamienili stara na MAN-a. 34-letni wóz nie trafi jednak na złom Strażacy-ochotnicy ze Ścinawy Małej doczekali się nowoczesnego wozu bojowego. Jednostka zastąpiła ponad 30-letniego stara , który swą dalszą służbę… » więcej 2021-01-23, godz. 16:30 "Jest kolorowo i nowocześnie". Najmłodsi czytelnicy z PSP nr 2 w Opolu mogą już korzystać z odnowionej biblioteki Nowoczesna, przejrzysta i z mnóstwem nowych książek - tak wygląda po remoncie bibliotek w Publicznej Szkole numer 2 im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu. Uczniowie… » więcej 2021-01-23, godz. 15:57 Wyciek gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Z budynku trzeba było ewakuować mieszkańców Wyciek gazu w kamienicy przy ulicy Paderewskiego w Kędzierzynie-Koźlu spowodował interwencję służb ratunkowych. Konieczna okazała się także tymczasowa… » więcej 2021-01-23, godz. 15:30 Kwalifikacja wojskowa w tym roku przesunięta z powodu pandemii. Odbędzie się w dwóch terminach Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna kwalifikacja wojskowa nie rozpocznie się 25 stycznia. Zostanie przeprowadzona w dwóch turach wiosną i latem. Przed… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »