Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-21, 19:24 Autor: Witold Wośtak

Fuzja wyższej szkoły medycznej z Uniwersytetem Opolskim staje się faktem. Jest rozporządzenie ministra [FILM, ZDJĘCIA]

Uroczyste podpisanie dokumentu o włączeniu PMWSZ do UO (21.05.2020)
Minister nauki i szkolnictwa wyższego podpisał rozporządzenie o konsolidacji Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu. Rozmowy i negocjacje w tej sprawie trwały pięć lat.
W Collegium Maius UO doszło dziś (21.05) do uroczystego podpisania dokumentów. Minister nauki Wojciech Murdzek ocenia to rozwiązanie jako pozytywne myślenie na wiele lat do przodu. - Kiedy przedstawiono mi listę plusów dla tego przedsięwzięcia i listę pewnych wątpliwości, przewaga pozytywów była druzgocąca. Pewne obawy czy lęki zawsze towarzyszą zmianom - to jest naturalny proces. Dobro, które wydarzy się dzięki temu, jest jednak czymś zdecydowanie większym - tłumaczy.

Prof. Marek Masnyk, rektor UO, nie kryje radości i ulgi, że udało się doprowadzić proces fuzji do szczęśliwego finału. - Ja wiem, to trwało długo, co już wcześniej przyznałem i spuentowałem, że małżeństwo również musi dograć się i dopasować. Moim zdaniem, jesteśmy już dopasowani i dograni. To konsumuje okres dyskusji wokół tematu. Jesteśmy na etapie ustalania pewnych szczegółów dotyczących organizacji i wykonania wszystkich ustaleń zapisanych w porozumieniu - mówi rektor.

W ocenie prof. Tomasza Halskiego, rektora szkoły medycznej, największą wartość mają działania zespołowe. - Po prostu jesteśmy nauczeni takiej pracy i w bliźniaczy sposób chcemy działać na Uniwersytecie Opolskim. Na tym zależy nam najbardziej. Chcemy rozwijać studentów, którzy decydują się wybrać naukę na naszych kierunkach. Zachęcam i zapraszam kandydatów: będzie dokładnie ta sama edukacja praktyczna, ale z nutką nauki na dobrym poziomie.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki zaangażowany w fuzję opolskich uczelni, uważa, że to był skomplikowany proces, ale finalnie jest wielki sukces.

- Udało się wypracować rozwiązanie, które całkowicie pozwoli spiąć potencjał obu uczelni w efekt synergii. Kiedy na Uniwersytecie Opolskim powstał kierunek lekarski, dla mnie nastąpienie konsolidacji z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową było rzeczą oczywistą. Ona ma unikatowy dorobek naukowy na skalę szkół zawodowych.

Marcin Ociepa, opolski poseł Porozumienia i wiceminister obrony narodowej, zaznacza, że celem jest utworzenie silnego ośrodka akademickiego. - Medycyna to coś więcej niż kierunek lekarski, dlatego od początku bardzo jasno było stawiane przez ministra nauki, że musimy stawiać na konsolidację. Musimy obudowywać kierunek lekarski poprzez kierunki okołomedyczne. Chodzi też o kulturę współpracy, kulturę instytucjonalną i organizacyjną. Tylko wówczas medycyna będzie medycyną, a nie tylko kadłubkowym, jednym z wielu, kierunkiem kształcenia.

Połączone uczelnie skupią w sumie prawie 9,5 tysiąca studentów. Formalna konsolidacja uczelni nastąpi 15 lipca, natomiast wspólną inaugurację roku akademickiego zaplanowano na 6 października.
Wojciech Murdzek
Marek Masnyk
Tomasz Halski
Jarosław Gowin
Marcin Ociepa

Wiadomości z regionu

2020-06-02, godz. 11:17 Pierwsze w tym roku trojaczki przyszły na świat w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu Tadzio, Jaś i Zosia - tak na imię mają trojaczki, które na świat przyszły 26 maja w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Chłopcy… » więcej 2020-06-02, godz. 11:00 Kędzierzyn-Koźle: urząd miasta zamknięty. Jeden z pracowników z podejrzeniem koronawirusa Jeden z urzędników zatrudnionych w magistracie Kędzierzyna-Koźla ma podejrzenie zarażenia koronawirusem. Od dzisiaj (02.06) do piątku główny gmach urzędu przy… » więcej 2020-06-02, godz. 10:35 Raport MZ: 10 nowych przypadków COVID-19 na Opolszczyźnie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w regionie. W porannym komunikacie resort zdrowia poinformował o 107 nowych przypadkach… » więcej 2020-06-02, godz. 10:30 Pacjenci nyskiej kardiologii inwazyjnej leczą się w nowym miejscu. Nowy sprzęt trafił też do szpitala Nyski oddział kardiologii inwazyjnej od wczoraj (01.06) działa w nowym miejscu. To jeden z budynków połączony bezpośrednio ze szpitalem powiatowym. » więcej 2020-06-02, godz. 10:00 Osocze ozdrowieńców potrzebne do walki z koronawirusem Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu apeluje o oddawanie krwi, szczególnie przez ozdrowieńców chorych na Covid 19.Wytwarza z niego dawki terapeutyczne… » więcej 2020-06-02, godz. 08:47 CBŚP zatrzymało koło Opola poszukiwanego od 3 lat przestępcę. Znaleziono przy nim broń oraz narkotyki Funkcjonariusze z CBŚP w Opolu zatrzymali poszukiwanego od 3 lat 37-letniego mężczyznę. Zatrzymany miał do odbycia kilka kar pozbawienia wolności, łącznie w wymiarze… » więcej 2020-06-02, godz. 08:00 Prudnik: można już osobiście spotykać się z udzielającymi darmowych porad prawnych Wznowiono nieodpłatną pomoc prawną w powiecie prudnickim. Bezpośrednie spotkania z prawnikami zawieszono po wybuchu pandemii. Punkty udzielające takich porad funkcjonują… » więcej 2020-06-02, godz. 07:45 "Warunkiem jest porozumienie z rodzicami i przygotowanie dzieci". Opolskie parafie ustalają terminy Pierwszej Komunii … Limit wiernych w kościołach został zniesiony, więc opolskie parafie zaczęły przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej. Przypomnijmy, że pierwotnie, jak co roku… » więcej 2020-06-02, godz. 07:00 "Jesteśmy gotowi na przyjęcie turystów". Opole zaprasza do bezpiecznego zwiedzania Opole uruchomiło Miejską Informację Turystyczną, można już zwiedzać Wieżę Piastowską, Zamek Górny czy ZOO. Stolica regionu dołączyła do ogólnopolskiej akcji 'Jesteśmy… » więcej 2020-06-01, godz. 21:30 PSZOK w Szymiszowie już działa jak przed pandemią Od dzisiaj (1.06) Punkt Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych w Szymiszowie w gminie Strzelce Opolskie wrócił do normalnego trybu działania. Już nie trzeba się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »