Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-21, 19:24 Autor: Witold Wośtak

Fuzja wyższej szkoły medycznej z Uniwersytetem Opolskim staje się faktem. Jest rozporządzenie ministra [FILM, ZDJĘCIA]

Uroczyste podpisanie dokumentu o włączeniu PMWSZ do UO (21.05.2020)
Minister nauki i szkolnictwa wyższego podpisał rozporządzenie o konsolidacji Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu. Rozmowy i negocjacje w tej sprawie trwały pięć lat.
W Collegium Maius UO doszło dziś (21.05) do uroczystego podpisania dokumentów. Minister nauki Wojciech Murdzek ocenia to rozwiązanie jako pozytywne myślenie na wiele lat do przodu. - Kiedy przedstawiono mi listę plusów dla tego przedsięwzięcia i listę pewnych wątpliwości, przewaga pozytywów była druzgocąca. Pewne obawy czy lęki zawsze towarzyszą zmianom - to jest naturalny proces. Dobro, które wydarzy się dzięki temu, jest jednak czymś zdecydowanie większym - tłumaczy.

Prof. Marek Masnyk, rektor UO, nie kryje radości i ulgi, że udało się doprowadzić proces fuzji do szczęśliwego finału. - Ja wiem, to trwało długo, co już wcześniej przyznałem i spuentowałem, że małżeństwo również musi dograć się i dopasować. Moim zdaniem, jesteśmy już dopasowani i dograni. To konsumuje okres dyskusji wokół tematu. Jesteśmy na etapie ustalania pewnych szczegółów dotyczących organizacji i wykonania wszystkich ustaleń zapisanych w porozumieniu - mówi rektor.

W ocenie prof. Tomasza Halskiego, rektora szkoły medycznej, największą wartość mają działania zespołowe. - Po prostu jesteśmy nauczeni takiej pracy i w bliźniaczy sposób chcemy działać na Uniwersytecie Opolskim. Na tym zależy nam najbardziej. Chcemy rozwijać studentów, którzy decydują się wybrać naukę na naszych kierunkach. Zachęcam i zapraszam kandydatów: będzie dokładnie ta sama edukacja praktyczna, ale z nutką nauki na dobrym poziomie.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki zaangażowany w fuzję opolskich uczelni, uważa, że to był skomplikowany proces, ale finalnie jest wielki sukces.

- Udało się wypracować rozwiązanie, które całkowicie pozwoli spiąć potencjał obu uczelni w efekt synergii. Kiedy na Uniwersytecie Opolskim powstał kierunek lekarski, dla mnie nastąpienie konsolidacji z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową było rzeczą oczywistą. Ona ma unikatowy dorobek naukowy na skalę szkół zawodowych.

Marcin Ociepa, opolski poseł Porozumienia i wiceminister obrony narodowej, zaznacza, że celem jest utworzenie silnego ośrodka akademickiego. - Medycyna to coś więcej niż kierunek lekarski, dlatego od początku bardzo jasno było stawiane przez ministra nauki, że musimy stawiać na konsolidację. Musimy obudowywać kierunek lekarski poprzez kierunki okołomedyczne. Chodzi też o kulturę współpracy, kulturę instytucjonalną i organizacyjną. Tylko wówczas medycyna będzie medycyną, a nie tylko kadłubkowym, jednym z wielu, kierunkiem kształcenia.

Połączone uczelnie skupią w sumie prawie 9,5 tysiąca studentów. Formalna konsolidacja uczelni nastąpi 15 lipca, natomiast wspólną inaugurację roku akademickiego zaplanowano na 6 października.
Wojciech Murdzek
Marek Masnyk
Tomasz Halski
Jarosław Gowin
Marcin Ociepa

Wiadomości z regionu

2021-01-23, godz. 21:20 Raport dnia: w regionie ponad 2 razy więcej ozdrowieńców niż nowych zachorowań. Koronawirus przyczynił się do śmierci… 95 nowych zakażeń, 6 ofiar śmiertelnych i 231 ozdrowieńców to bilans ostatniej doby w regionie. 6 322 - o tyle w ciągu ostatniej doby wzrosła liczba zachorowań… » więcej 2021-01-23, godz. 19:40 W Opolu modlono się o jedność chrześcijan. "Dziś więcej nas łączy niż dzieli, jednak nie zawsze tak było" W opolskim kościele seminaryjnym odbyło się dziś (23.01) nabożeństwo ekumeniczne. To centralne wydarzenie tegorocznych opolskich obchodów Tygodnia Modlitw… » więcej 2021-01-23, godz. 18:30 Nyski WOPR będzie produkował prąd z promieni słonecznych. W zakupie instalacji pomoże finansowo starostwo Na stanicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nysie pojawią się wkrótce panele słoneczne. W ten sposób instytucja chce przyczynić się do promocji… » więcej 2021-01-23, godz. 18:15 Chciała pomóc psu i weszła na lód. Chwilę potem wpadła do lodowatej wody Nietypowa interwencja funkcjonariuszy kędzierzyńsko-kozielskiej policji. Dzisiejszego (23.01) popołudnia ratowali oni kobietę, pod którą załamał się … » więcej 2021-01-23, godz. 18:00 Opolski ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2020 rok Opolski ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowej PIT za 2020 rok do blisko 270 tysięcy osób, głównie emerytów i rencistów. Taką korespondencję do… » więcej 2021-01-23, godz. 17:45 Z otmuchowskiego dworca zniknęła nieestetyczna zabudowa. Wkrótce teren zamieni się w nowoczesne centrum przesiadko… Jeszcze w tym roku na mapie Otmuchowa pojawi się nowoczesne centrum przesiadkowe. Trwające od kilku miesięcy prace przebiegają zgodnie z planem i już widać… » więcej 2021-01-23, godz. 17:30 Druhowie ze Ścinawy Małej zamienili stara na MAN-a. 34-letni wóz nie trafi jednak na złom Strażacy-ochotnicy ze Ścinawy Małej doczekali się nowoczesnego wozu bojowego. Jednostka zastąpiła ponad 30-letniego stara , który swą dalszą służbę… » więcej 2021-01-23, godz. 16:30 "Jest kolorowo i nowocześnie". Najmłodsi czytelnicy z PSP nr 2 w Opolu mogą już korzystać z odnowionej biblioteki Nowoczesna, przejrzysta i z mnóstwem nowych książek - tak wygląda po remoncie bibliotek w Publicznej Szkole numer 2 im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu. Uczniowie… » więcej 2021-01-23, godz. 15:57 Wyciek gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Z budynku trzeba było ewakuować mieszkańców Wyciek gazu w kamienicy przy ulicy Paderewskiego w Kędzierzynie-Koźlu spowodował interwencję służb ratunkowych. Konieczna okazała się także tymczasowa… » więcej 2021-01-23, godz. 15:30 Kwalifikacja wojskowa w tym roku przesunięta z powodu pandemii. Odbędzie się w dwóch terminach Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna kwalifikacja wojskowa nie rozpocznie się 25 stycznia. Zostanie przeprowadzona w dwóch turach wiosną i latem. Przed… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »