Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-18, 14:57 Autor: Daniel Klimczak

100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. W Nysie z tej okazji otwarto dziś wyremontowany plac jego imienia

Plac św. Jana Pawła II w Nysie po remoncie [fot. Daniel Klimczak]
Plac św. Jana Pawła II w Nysie po remoncie [fot. Daniel Klimczak]
Plac św. Jana Pawła II w Nysie po remoncie [fot. Daniel Klimczak]
Plac św. Jana Pawła II w Nysie po remoncie [fot. Daniel Klimczak]
Nysa upamiętniła przypadającą dziś (18.05) setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji dokonano oficjalnego otwarcia wyremontowanego placu upamiętniającego papieża Polaka.
W ciągu ostatnich tygodni teren zyskał nową nawierzchnię, a także miejsca do siedzenia. Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz wskazuje, że do Ojca Świętego nawiązuje nie tylko nazwa placu, ale i kolorystyka.

- Nowe nasadzenia, utrzymane w tonacji biało-żółtej, czyli w tej najbardziej czystej formie, zbliżonej do tego, o czym nauczał nasz wielki rodak. Są też ławki, na których można usiąść, między ławkami jest żółta magnolia, która będzie z roku na rok coraz większa - zapowiada.

Proboszcz Parafii św. Jakuba i Agnieszki w Nysie ksiądz prałat Mikołaj Mróz wskazuje, że otwarty dziś plac godnie upamiętnia świętego Jana Pawła II. Jak dodał, to szczególne miejsce na religijnej mapie miasta.

- Bardzo ładny plac. Jest imienia Jana Pawła II już dosyć długo, no ale dotąd jaki był, taki był. W tej chwili jest tu taka elegancja, że aż hej. Zobaczymy, jak się to tu wszystko rozrośnie. To jest taki starożytny i, powiedziałbym, sakralny zakątek Nysy, bo tu była zawsze kaplica św. Barbary przy szpitalu, przytułku. Potem był tu klasztor Franciszkanów, a potem ten kościół był kościołem parafialnym ewangelików - wskazuje.

Na skwerze można od dziś oglądać również wystawę poświęconą polskiemu papieżowi. Plansze nawiązują między innymi do wizyt papieża na Śląsku Opolskim, jego życia w Watykanie czy pożegnania Jana Pawła II przez mieszkańców naszego regionu.
Kordian Kolbiarz
ks. prałat Mikołaj Mróz

Wiadomości z regionu

2021-01-23, godz. 21:20 Raport dnia: w regionie ponad 2 razy więcej ozdrowieńców niż nowych zachorowań. Koronawirus przyczynił się do śmierci… 95 nowych zakażeń, 6 ofiar śmiertelnych i 231 ozdrowieńców to bilans ostatniej doby w regionie. 6 322 - o tyle w ciągu ostatniej doby wzrosła liczba zachorowań… » więcej 2021-01-23, godz. 19:40 W Opolu modlono się o jedność chrześcijan. "Dziś więcej nas łączy niż dzieli, jednak nie zawsze tak było" W opolskim kościele seminaryjnym odbyło się dziś (23.01) nabożeństwo ekumeniczne. To centralne wydarzenie tegorocznych opolskich obchodów Tygodnia Modlitw… » więcej 2021-01-23, godz. 18:30 Nyski WOPR będzie produkował prąd z promieni słonecznych. W zakupie instalacji pomoże finansowo starostwo Na stanicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nysie pojawią się wkrótce panele słoneczne. W ten sposób instytucja chce przyczynić się do promocji… » więcej 2021-01-23, godz. 18:15 Chciała pomóc psu i weszła na lód. Chwilę potem wpadła do lodowatej wody Nietypowa interwencja funkcjonariuszy kędzierzyńsko-kozielskiej policji. Dzisiejszego (23.01) popołudnia ratowali oni kobietę, pod którą załamał się … » więcej 2021-01-23, godz. 18:00 Opolski ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2020 rok Opolski ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowej PIT za 2020 rok do blisko 270 tysięcy osób, głównie emerytów i rencistów. Taką korespondencję do… » więcej 2021-01-23, godz. 17:45 Z otmuchowskiego dworca zniknęła nieestetyczna zabudowa. Wkrótce teren zamieni się w nowoczesne centrum przesiadko… Jeszcze w tym roku na mapie Otmuchowa pojawi się nowoczesne centrum przesiadkowe. Trwające od kilku miesięcy prace przebiegają zgodnie z planem i już widać… » więcej 2021-01-23, godz. 17:30 Druhowie ze Ścinawy Małej zamienili stara na MAN-a. 34-letni wóz nie trafi jednak na złom Strażacy-ochotnicy ze Ścinawy Małej doczekali się nowoczesnego wozu bojowego. Jednostka zastąpiła ponad 30-letniego stara , który swą dalszą służbę… » więcej 2021-01-23, godz. 16:30 "Jest kolorowo i nowocześnie". Najmłodsi czytelnicy z PSP nr 2 w Opolu mogą już korzystać z odnowionej biblioteki Nowoczesna, przejrzysta i z mnóstwem nowych książek - tak wygląda po remoncie bibliotek w Publicznej Szkole numer 2 im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu. Uczniowie… » więcej 2021-01-23, godz. 15:57 Wyciek gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Z budynku trzeba było ewakuować mieszkańców Wyciek gazu w kamienicy przy ulicy Paderewskiego w Kędzierzynie-Koźlu spowodował interwencję służb ratunkowych. Konieczna okazała się także tymczasowa… » więcej 2021-01-23, godz. 15:30 Kwalifikacja wojskowa w tym roku przesunięta z powodu pandemii. Odbędzie się w dwóch terminach Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna kwalifikacja wojskowa nie rozpocznie się 25 stycznia. Zostanie przeprowadzona w dwóch turach wiosną i latem. Przed… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »