Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-18, 14:57 Autor: Daniel Klimczak

100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. W Nysie z tej okazji otwarto dziś wyremontowany plac jego imienia

Plac św. Jana Pawła II w Nysie po remoncie [fot. Daniel Klimczak]
Plac św. Jana Pawła II w Nysie po remoncie [fot. Daniel Klimczak]
Plac św. Jana Pawła II w Nysie po remoncie [fot. Daniel Klimczak]
Plac św. Jana Pawła II w Nysie po remoncie [fot. Daniel Klimczak]
Nysa upamiętniła przypadającą dziś (18.05) setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji dokonano oficjalnego otwarcia wyremontowanego placu upamiętniającego papieża Polaka.
W ciągu ostatnich tygodni teren zyskał nową nawierzchnię, a także miejsca do siedzenia. Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz wskazuje, że do Ojca Świętego nawiązuje nie tylko nazwa placu, ale i kolorystyka.

- Nowe nasadzenia, utrzymane w tonacji biało-żółtej, czyli w tej najbardziej czystej formie, zbliżonej do tego, o czym nauczał nasz wielki rodak. Są też ławki, na których można usiąść, między ławkami jest żółta magnolia, która będzie z roku na rok coraz większa - zapowiada.

Proboszcz Parafii św. Jakuba i Agnieszki w Nysie ksiądz prałat Mikołaj Mróz wskazuje, że otwarty dziś plac godnie upamiętnia świętego Jana Pawła II. Jak dodał, to szczególne miejsce na religijnej mapie miasta.

- Bardzo ładny plac. Jest imienia Jana Pawła II już dosyć długo, no ale dotąd jaki był, taki był. W tej chwili jest tu taka elegancja, że aż hej. Zobaczymy, jak się to tu wszystko rozrośnie. To jest taki starożytny i, powiedziałbym, sakralny zakątek Nysy, bo tu była zawsze kaplica św. Barbary przy szpitalu, przytułku. Potem był tu klasztor Franciszkanów, a potem ten kościół był kościołem parafialnym ewangelików - wskazuje.

Na skwerze można od dziś oglądać również wystawę poświęconą polskiemu papieżowi. Plansze nawiązują między innymi do wizyt papieża na Śląsku Opolskim, jego życia w Watykanie czy pożegnania Jana Pawła II przez mieszkańców naszego regionu.
Kordian Kolbiarz
ks. prałat Mikołaj Mróz

Wiadomości z regionu

2020-06-02, godz. 08:47 CBŚP zatrzymało koło Opola poszukiwanego od 3 lat przestępcę. Znaleziono przy nim broń oraz narkotyki Funkcjonariusze z CBŚP w Opolu zatrzymali poszukiwanego od 3 lat 37-letniego mężczyznę. Zatrzymany miał do odbycia kilka kar pozbawienia wolności, łącznie w wymiarze… » więcej 2020-06-02, godz. 08:00 Prudnik: można już osobiście spotykać się z udzielającymi darmowych porad prawnych Wznowiono nieodpłatną pomoc prawną w powiecie prudnickim. Bezpośrednie spotkania z prawnikami zawieszono po wybuchu pandemii. Punkty udzielające takich porad funkcjonują… » więcej 2020-06-02, godz. 07:45 "Warunkiem jest porozumienie z rodzicami i przygotowanie dzieci". Opolskie parafie ustalają terminy Pierwszej Komunii … Limit wiernych w kościołach został zniesiony, więc opolskie parafie zaczęły przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej. Przypomnijmy, że pierwotnie, jak co roku… » więcej 2020-06-02, godz. 07:00 "Jesteśmy gotowi na przyjęcie turystów". Opole zaprasza do bezpiecznego zwiedzania Opole uruchomiło Miejską Informację Turystyczną, można już zwiedzać Wieżę Piastowską, Zamek Górny czy ZOO. Stolica regionu dołączyła do ogólnopolskiej akcji 'Jesteśmy… » więcej 2020-06-01, godz. 21:30 PSZOK w Szymiszowie już działa jak przed pandemią Od dzisiaj (1.06) Punkt Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych w Szymiszowie w gminie Strzelce Opolskie wrócił do normalnego trybu działania. Już nie trzeba się… » więcej 2020-06-01, godz. 21:00 Raport dnia w regionie: 9 nowych zakażeń koronawirusem i 11 ozdrowień. Kolejny dzień bez ofiar śmiertelnych 9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 11 ozdrowień potwierdzono dziś (01.06) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii COVID-19 w regionie wykryto u 652 osób… » więcej 2020-06-01, godz. 20:20 Opole: cmentarz przy Wrocławskiej wpisany do rejestru zabytków Cmentarz wielowyznaniowy przy ulicy Wrocławskiej w Opolu został wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego. Taki wniosek ponad 10 miesięcy temu do Wojewódzkiego… » więcej 2020-06-01, godz. 20:13 Opole: zderzenie skutera z autem osobowym. Jedna osoba poszkodowana W Opolu przy ulicy Krzanowickiej po godz.16:00 doszło do zderzenia samochodu osobowego ze skuterem. Poszkodowany został kierujący jednośladem. » więcej 2020-06-01, godz. 20:02 "Tarcza antykryzysowa działa". Ponad 331 milionów złotych trafiło na Opolszczyznę w ramach tego rządowego wsparcia Ponad 331 milionów złotych przeznaczono do tej pory na pomoc opolskim przedsiębiorcom w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. Poinformowano o tym podczas konferencji… » więcej 2020-06-01, godz. 20:00 Przez szpitalne okna "podawali" uśmiech. Doktorzy Clowni wystąpili dla małych pacjentów przed Uniwersyteckim Szpitalem… Tańce, żonglerka i ogromne bańki mydlane - takie atrakcje przygotowali wolontariusze fundacji Dr Clown dla najmłodszych pacjentów i personelu Uniwersyteckiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »