Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-05, 19:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Laboratorium w kozielskim szpitalu jest gotowe. Będzie robić sto testów na dobę [ZDJĘCIA]

Laboratorium w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
Laboratorium w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
Laboratorium w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
Laboratorium w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
Laboratorium w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
Laboratorium w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
Od dzisiaj (06.05) w szpitalu zakaźnym w Kędzierzynie-Koźlu zacznie działać laboratorium badające wymazy na obecność koronawirusa. Kilka tygodni trwała przebudowa pomieszczeń i zakupy niezbędnego sprzętu. Koszt inwestycji to ok. 750 tysięcy złotych, które pokryły Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Codziennie będzie można przebadać ok. 100 próbek.
- Gdyby nie nasi darczyńcy, ale też mój zespół, to by się nie udało – mówi Ewelina Zmarzła-Wczasek, kierowniczka laboratorium. - To nie będzie proste, bo my tu jeszcze funkcjonujemy w tradycyjnym naszym laboratorium, które musi spełniać swoją rolę, którą spełniało przed pandemią covid. Od jutra musimy się skoncentrować na tych badaniach, bo te badania nie są łatwe, a odpowiedzialność, która na nas spoczywa, jest ogromna.
Przez kilka tygodni kędzierzyński zespół będzie wspierany przez diagnostę z Opola, który będzie nadzorować prowadzenie testów.

- Urządzenia są gotowe, dzisiaj trwają ostatnie przymiarki – mówi dr Jacek Mazur, zastępca dyrektora szpitala ds. medycznych. - Oczywiście aparat, który jutro startuje, będzie wykorzystywany nie tylko teraz i nie tylko w związku z pandemią koronawirusa, ale w przyszłości na pewno będzie służył wszystkim mieszkańcom naszego powiatu, co jest dodatkową korzyścią z tej darowizny.

Powstanie laboratorium nie byłoby możliwe gdyby nie darowizna ZAK S.A.

- To była jednogłośna decyzja. Jesteśmy dumni, że mamy możliwość i wspieramy nasz szpital – mówi Sławomir Lipkowski, prezes Grupy Azoty ZAK S.A. - Nasza spółka, Grupa Azoty Kędzierzyn, przekazała szpitalowi w Kędzierzynie-Koźlu 750 tysięcy. Oprócz tego też wspieramy w sposób rzeczowy, różnymi surowcami chemicznymi, które są potrzebne i nadal zostawiamy pewną rezerwę strategiczną, dla potrzeb szpitala.

Laboratorium zacznie działać od dzisiaj (06.05). Prace będą prowadzone 24 godziny na dobę. Codziennie przebadanych będzie mogło być ok. 100 próbek. Za kilka tygodni do szpitala powinno dotrzeć kolejne z zamówionych urządzeń, co może zwiększyć liczbę wykonywanych testów.
Ewelina Zmarzła-Wczasek
Jacek Mazur
Sławomir Lipkowski

Wiadomości z regionu

2020-05-31, godz. 21:00 Kędzierzyńskie starostwo otwiera drzwi dla mieszkańców Od poniedziałku, 1 czerwca, zmieniają się zasady pracy starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. Urząd otwiera się bardziej dla mieszkańców, ale zachowane będą… » więcej 2020-05-31, godz. 20:33 Raport dnia: 1 przypadek zakażenia w regionie. W opolskich szpitalach pozostaje 55 chorych na COVID-19 Jedno zakażenie koronawirusem potwierdzono dziś (31.05) na Opolszczyźnie. To oznacza, że od początku pandemii na COVID-19 zapadło 643 osób, z czego 252 jest aktualnie… » więcej 2020-05-31, godz. 20:15 Szlachetna Paczka szuka liderów na Opolszczyźnie Rusza kolejna edycja Szlachetnej Paczki w regionie. Trwają poszukiwania liderów, którzy poprowadzą swoje rejony w 28 opolskich lokalizacjach. Ich zadaniem będzie… » więcej 2020-05-31, godz. 19:00 Nowe place zabaw w Opolu powstaną dopiero w przyszłym roku. Miasto przesuwa termin realizacji inwestycji z powodu pand… Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku Opole nie zajmie się budową i modernizacją placów zabaw, które zwyciężyły w internetowej sondzie. Na ostatniej sesji… » więcej 2020-05-31, godz. 18:17 Nyskie starostwo dofinansuje prace remontowe w dwóch kościołach. Skorzystają świątynie w Nysie i Głębinowie Nyskie starostwo przekaże kolejne pieniądze na remonty zabytków na terenie powiatu. Podczas piątkowej (28.05) sesji, radni zdecydowali o wsparciu kościoła Matki… » więcej 2020-05-31, godz. 18:17 Konkurs na "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" przełożony na przyszły rok. Pandemia ograniczyła działania prewencyjne KRUS Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zdecydowała o przełożeniu XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu na 'Bezpieczne Gospodarstwo Rolne' na rok 2021. Powodem… » więcej 2020-05-31, godz. 17:11 Na Politechnikę Opolską powróci tylko część studentów Na Politechnice Opolskiej od 1 czerwca zostaną wznowione zajęcia, ale tylko na dwóch wydziałach. Na uczelnię powrócą studenci elektrotechniki oraz wychowania fizycznego… » więcej 2020-05-31, godz. 17:07 Wyciek gazu przy kamienicy w Brzegu. Interweniowała staż i pogotowie gazowe Przy kamienicy w pobliżu rynku w Brzegu doszło do rozszczelnienia gazu. Z sąsiedniego budynku ewakuowano 8 osób dorosłych i jedno dziecko. Na miejsce wezwano pogotowie… » więcej 2020-05-31, godz. 14:30 Defibrylatory AED i fantomy z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego trafiły do strażaków z powiatu kluczborskiego Automatyczne defibrylatory trafiły na wyposażenie 33 jednostek OSP z powiatu kluczborskiego oraz do Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. W ramach projektu „Akcja dla… » więcej 2020-05-31, godz. 12:15 Sześć przeciążonych "dostawczaków" zatrzymanych przez WITD. Rekordzista na pace miał prawie 9 ton opału Sześciu kierowców samochodów dostawczych zatrzymanych przez kędzierzyńskich inspektorów Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego wiozło na pace dużo cięższy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »