Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-04-03, 15:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Pandemia na świecie oczami rodaków mieszkających za granicą

Opustoszały Londyn [fot. Steve Morton]
Opustoszały Londyn [fot. Steve Morton]
Puste półki sklepowe w Londynie [fot. Steve Morton]
Puste półki sklepowe w Londynie [fot. Steve Morton]
Koronawirus obecny jest już w większości krajów na świecie. Sporo z nich wprowadziło podobne do polskich obostrzenia związane z samoizolacją i zachowywaniem fizycznego dystansu. Wiele narodowości zachowywało się podobnie jak Polacy – w pierwszych dniach restrykcji wykupiono mydło i papier toaletowy. Teraz powoli życie zaczyna się układać w rytm ograniczeń związanych z epidemią.
- Kto może, pracuje z domu, oczywiście nie wszyscy mają taką sposobność – mówi Joanna Fila, mieszkanka Monachium. - Wróciłam właśnie z dyżuru przedszkolnego. Państwo niemieckie zapewnia lekarzom, pielęgniarkom, sprzedawcom opiekę nad dziećmi w przedszkolach i właśnie tę opiekę podtrzymujemy.

Marta Radwańska, która od kilku lat mieszka w Oslo, w Norwegii, uważa, że sporym wyzwaniem dla Norwegów będzie tydzień przed Wielkanocą, gdy większość osób tradycyjnie ma wolne.

- Wiele rodzin wyjeżdża na hytte, czyli taki domek poza miastem i tam spędza cały ten tydzień. Jest to duże wyzwanie dla województw, w których te domki się znajdują, ponieważ są to z reguły miejsca oddalone i nie ma tam dostępu do opieki medycznej - mówi Marta Radwańska.

W wielu krajach ludzie zbierają się na balkonach czy w oknach i o określonej godzinie klaszczą, w podziękowaniu dla służb walczących z wirusem. W Szwajcarii dodatkowo specjalnie oświetlane jest zbocze Matterhornu, góry która jest symbolem tego kraju.

- Codziennie od zachodu słońca do 23.00 wyświetlane są hasła „hope”, „stay home”. Hasła na Matterhorn będą wyświetlane przynajmniej do 19 kwietnia, jeśli pogoda na to pozwoli - mówi Marta Kępińska, mieszkanka Zurychu.

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, w pierwszych dniach po ogłoszeniu restrykcji związanych z przemieszczaniem się, ludzie wykupili papier toaletowy, mydło, ryż i makaron.

- Teraz sklepy są już normalnie zaopatrzone, ale obowiązuje limit osób wchodzących do środka – mówi Anna Nowakowska-Gieniusz, która mieszka w Sevenoaks pod Londynem. - Każdy przy wejściu do sklepu ma czyszczone ręce i koszyk płynem do dezynfekcji. Nie można kupić więcej niż trzy te same produkty.

Krajem, który ma największą na świecie liczbę zachorowań są w tej chwili Stany Zjednoczone Ameryki. W Nowym Jorku miasto niemal wymarło.

- Wprowadzono dużo nowych zasad, ale nie wszystkie są dla mnie zrozumiałe – mówi mieszkająca tam Anna Sawicka-Liu. - Zmniejszono ilość pociągów i autobusów z myślą o tym, że tak naprawdę tylko osoby, które są z niezbędnego personelu, będą używały tego transportu. Już dzisiaj widziałam artykuły na temat tego, że niestety teraz te osoby są skupione w tych środkach transportu, co prowadzi do dodatkowych zarażeń.

Na świecie jest już ponad 53 tysiące ofiar śmiertelnych i 1 milion 16 tysięcy zakażonych koronawirusem. Najwięcej ofiar, ponad 14 tysięcy, jest we Włoszech, a ponad 10 tysięcy w Hiszpanii. We Francji liczba ofiar wzrosła w ostatnich godzinach do prawie 5,5 tysiąca i przekroczyła tę z Chin po tym, jak do oficjalnych statystyk zaczęto wliczać osoby, które zmarły w domach spokojnej starości.
Joanna Fila
Marta Radwańska
Marta Kępińska
Anna Nowakowska-Gieniusz
Anna Sawicka-Liu

Wiadomości z regionu

2020-07-08, godz. 12:45 WYBORY 2020. Zbliża się druga runda "Bitwy o Wozy". Wojewoda opolski mobilizuje do udziału w niedzielnym głosowaniu Która gmina na Opolszczyźnie otrzyma nowoczesny samochód strażacki po drugiej turze wyborów prezydenckich? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło… » więcej 2020-07-08, godz. 12:15 Kłótnia o buty zakończyła się śmiertelnym dźgnięciem w klatkę piersiową. Ruszył proces Prokuratura twierdzi, że zabił z zimną krwią, a oskarżony wyjaśnia, że to był przypadek. W Sądzie Okręgowym w Opolu ruszył proces Roberta P., który - według prokuratury… » więcej 2020-07-08, godz. 12:00 WYBORY 2020. Politycy Koalicji Obywatelskiej odwiedzili powiat nyski. "Ocean sympatii dla naszego kandydata to dobry p… W ostatnim tygodniu prezydenckiej kampanii wyborczej politycy Koalicji Obywatelskiej odwiedzili dziś (08.07) powiat nyski. Zachęcali mieszkańców do udziału w II… » więcej 2020-07-08, godz. 11:45 Siedem tysięcy kontroli drogowych policyjnej grupy "Speed" od początku roku Grupa 'SPEED' powołana została do zwalczania najniebezpieczniejszych zachowań na drodze. Policjanci w radiowozach wyposażonych w wideorejestratory patrolują trasy… » więcej 2020-07-08, godz. 11:15 Raport MZ: 4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 277 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 15 zgonach. Na Opolszczyźnie potwierdzono 4 przypadki COVID-19. To oznacza… » więcej 2020-07-08, godz. 10:45 WYBORY 2020. Pierwszeństwo głosowania dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Jest rozporządzenie ministra zdrowia Osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, opiekunowie z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni podczas II tury wyborów prezydenckich będą obsługiwani w lokalach… » więcej 2020-07-08, godz. 10:30 Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych coraz popularniejszy na Opolszczyźnie W tegorocznej edycji programu ASOS złożono o 450 wniosków więcej niż w 2019 roku. - Takie programy mają szczególne znaczenie zwłaszcza teraz w okresie pandemii… » więcej 2020-07-08, godz. 08:39 Opolscy harcerze na półkoloniach żeglarskich w Turawie Harcerze z 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej z Opola zazwyczaj spędzali wakacje na obozie w Turawie lub wypływali na Odrę. Tym razem ze względu na pandemię koronawirusa… » więcej 2020-07-08, godz. 08:00 Za tydzień rusza remont drogi wojewódzkiej 407 w Kubicach. Przebudowa potrwa do listopada Od środy (15.07) do listopada zamknięta dla ruchu będzie droga wojewódzka 407 w Kubicach. Przyczyną utrudnień na trasie Korfantów - Nysa jest remont mostu i przejazdu… » więcej 2020-07-08, godz. 07:45 Pasażerowie nyskiego MZK kłócą się o maseczki. Przewoźnik apeluje, by pamiętać o ich zakładaniu Mimo trwającej pandemii i obowiązującego rozporządzenia nakazującego zasłanianie nosa i ust w środkach komunikacji, nie wszyscy pasażerowie w Nysie stosują się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »