Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-13, 18:00 Autor: Daniel Klimczak

Brzeski "Budzik" będzie pomagał pacjentom w śpiączce. To jedno z czterech tego typu miejsc w kraju

Otwarcie brzeskiego "Budzika" [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie brzeskiego "Budzika" [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie brzeskiego "Budzika" [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie brzeskiego "Budzika" [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie brzeskiego "Budzika" [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie brzeskiego "Budzika" [fot. Daniel Klimczak]
Brzeskie Centrum Medyczne posiada od dziś (13.03) nowy pododdział rehabilitacji dorosłych w śpiączce. Dzięki rozszerzeniu dotychczasowej rehabilitacji neurologicznej szpital, jako jedyna placówka w regionie, będzie mógł leczyć tego typu przypadki.
Pierwsi pacjenci 6-łóżkowego pododdziału pojawią się w Brzegu w ciągu najbliższego tygodnia. Jak zapewnia dyrektor BCM-u Kamil Dybizbański, będzie to wyjątkowe miejsce na medycznej mapie regionu.

- Ośrodków, które świadczą takie usługi na terenie całej Polski, na dzień dzisiejszy jest tylko cztery z uwagi na - z jednej strony, nowy temat - z drugiej strony ciężki. Do tego dochodzi brak specjalistów, no i też drogi sprzęt, który na tym oddziale musi być wykorzystany - dodaje.

Z pomocy będą mogli korzystać między innymi pacjenci po urazach głowy, a także ci, którzy przeszli udar mózgu. Zdaniem ordynatora oddziału Bogdana Nowaka, chorzy ci zyskają większe niż dotąd szanse na powrót do zdrowia.

- Do tej pory tacy pacjenci znajdowali miejsce tylko w zakładach opiekuńczo-leczniczych, gdzie oczywiście rehabilitacja jest bardzo zredukowana, a ich szanse na powrót do zdrowia były bardzo małe. Taki oddział jak nasz daje im możliwość wykorzystania w pełni czasu po ostrym incydencie na rehabilitację - wyjaśnia.

Sale chorych są wyposażone w systemy monitorujące funkcje życiowe, a także sprzęt służący do stymulacji mózgu. Ponadto pacjenci będą mogli być leczeni przy wykorzystaniu eksperymentalnej metody z wykorzystaniem pola magnetycznego.

Dodajmy, że obecnie kadra oddziału składa się z około 10 osób. Dyrekcja lecznicy nie wyklucza jednak, że wraz z jego rozwojem, zatrudniany będzie dodatkowy personel.
Kamil Dybizbański
Bogdan Nowak

Wiadomości z regionu

2020-10-20, godz. 21:52 Wojewoda opolski odwołał alarm przeciwpowodziowy Stabilizuje się sytuacja na rzekach w regionie. Wojewoda opolski odwołał alarm przeciwpowodziowy w sześciu powiatach: głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim… » więcej 2020-10-20, godz. 21:00 Raport dnia: 307 zakażeń i 8 zgonów. Na COVID-19 zachorowało dotąd 5536 mieszkańców regionu 307 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 8 mieszkańców potwierdzono dziś (20.10) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii COVID-19 potwierdzono u 5536… » więcej 2020-10-20, godz. 20:47 Opole: mieszkańcy osiedla AK po zmroku muszą chodzić w ciemnościach. W budżecie miasta nie ma obecnie pieniędzy na… Kilkudziesięciometrowy odcinek chodnika wzdłuż ogrodzenia Publicznej Szkoły Podstawowej numer 5 w Opolu tonie w mroku. Problem w tym, że łączy on pobliską… » więcej 2020-10-20, godz. 20:30 Radni mieli zastrzeżenia, burmistrz doniósł do prokuratury na... swoich urzędników. "Żeby sprawę rozstrzygnął… Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wywołała spór między samorządowcami z Głuchołaz. Turystyczna trasa z tego przygranicznego miasta prowadzi do sąsiednich… » więcej 2020-10-20, godz. 19:45 Lawinowy wzrost cen za wywóz śmieci z opolskich działek. Nie wszędzie stawki są takie same Ponad 500 złotych za roczne użytkowanie działki o powierzchni 3 arów? Tyle według czarnego scenariusza mogą zapłacić ci, którzy dzierżawią kawałek… » więcej 2020-10-20, godz. 19:45 Nie chcą dopuścić do wykluczenia w nauce. Dyrektor I LO w Opolu poprosiła o pomoc rodziców, potrzeba laptopów 'Masz więcej komputerów w domu, to podziel się z tymi, którzy ich nie mają'. Taki apel do rodziców swoich uczniów wydała dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2020-10-20, godz. 18:30 Na A4 zderzyły się 4 ciężarówki [AKTUALIZACJA] Do wypadku z udziałem 4 samochodów ciężarowych doszło na opolskim odcinku A4. Jak informuje asp. Jarosław Buhl ze stanowiska kierowania Komendy Wojewódzkiej… » więcej 2020-10-20, godz. 18:15 Pacjenci szpitala w Namysłowie będą musieli szukać pomocy w Brzegu. Nocna opieka ma pracować bez zmian Namysłowski szpital przygotowuje się na przyjęcie pacjentów z koronawirusem. Na czas działania oddziału 'covidowego', pozostali pacjenci z terenu powiatu… » więcej 2020-10-20, godz. 18:15 Mundurowi z Opola otrzymali podziękowanie za akcję oddawania krwi dla 6-letniego Adasia Funkcjonariusze Komendy Miejski Policji w Opolu otrzymali niecodzienny prezent. Mowa o laurce i podziękowaniach od 6-letniego Adasia spod Krakowa oraz jego rodziców… » więcej 2020-10-20, godz. 17:00 Na południu województwa może silnie wiać Ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze w trzech powiatach województwa: prudnickim, nyskim i głubczyckim, przekazały służby IMGW. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***