Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-04, 20:00 Autor: Daniel Klimczak

Kolejny krok w kierunku utworzenia miejskiego muzeum w Brzegu. Zakończono I etap remontu dawnej sali rajców

Sala rajców w brzeskim ratuszu [fot. Daniel Klimczak]
Sala rajców w brzeskim ratuszu [fot. Daniel Klimczak]
Sala rajców w brzeskim ratuszu [fot. Daniel Klimczak]
Sala rajców w brzeskim ratuszu [fot. Daniel Klimczak]
Sala rajców w brzeskim ratuszu [fot. Daniel Klimczak]
Sala rajców w brzeskim ratuszu [fot. Daniel Klimczak]
Zakończył się I etap prac remontowych dawnej sali rajców w brzeskim ratuszu. Dziś (04.03) oficjalnie zaprezentowano efekty prowadzonej od maja ubiegłego roku rewitalizacji barokowego wnętrza.
Za prawie 600 tysięcy złotych odnowiono ozdobne plafony, a także odtworzono od podstaw figury przedstawiające 2 anioły i odrestaurowano zniszczoną rzeźbę orła. Elementy te znajdowały się w pomieszczeniu jeszcze przed II wojną światową. Zdaniem burmistrza Jerzego Wrębiaka, to ważny krok w kierunku zachowania dziedzictwa miasta.

- My, jako społeczeństwo, myślę, że jesteśmy zobowiązani wręcz do tego, aby ratować dziedzictwo kultury. To jest wartość bezcenna, ponieważ nasze pokolenia, dzieci, wnuków będą korzystały z tego dziedzictwa. Wiemy, że też nie można było czekać z tymi pracami w nieskończoność.

- To jednak nie koniec prac, które będzie musiała przejść dawna sala rajców, aby mogła ona odzyskać swój dawny blask - zauważa Dorota Wandrychowska z firmy Artis, która odpowiadała za renowację sali.

- W przyszłości planowane są dalsze prace przy rekonstrukcji. Żeby ona odzyskała pełen blask, to jeszcze jej trochę brakuje, bo tutaj na balustradzie były takie niesamowite kraty złocone. Też potrzebny jest remont parkietu. To wszystko też wymaga takiego stonowania w tych pracach, scalenia - zauważa.

Miasto już dziś szuka pieniędzy na dalszy etap prac. Po ich zakończeniu, w sali mają pojawić się kolejne eksponaty wypożyczone z muzeów, między innymi globus Fryderyka I, który przedstawiał tereny pod panowaniem władcy. To wszystko, w połączeniu między innymi z przedmiotami odnalezionymi podczas remontu ratusza, ma w przyszłości umożliwić stworzenie w Brzegu muzeum miejskiego.
Jerzy Wrębiak
Dorota Wandrychowska

Wiadomości z regionu

2020-04-07, godz. 21:32 Nyska uczelnia pomaga studentom, którzy przez koronawirusa stracili płynność finansową. "Nie chcemy, by rezygnowali przez… Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie wspiera finansowo studentów, którzy ze względu na epidemię koronawirusa znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. » więcej 2020-04-07, godz. 20:50 W marcu do opolskiego ZUS trafiło 1260 wniosków o zawieszenie i wyrejestrowanie działalności gospodarczej. Kto może, biznes… W marcu w opolskich placówkach ZUS zgłoszono 1260 wniosków o zawieszeniu i wyrejestrowaniu działalności gospodarczej. Najwięcej - 402 - zanotowano w Opolu. W związku… » więcej 2020-04-07, godz. 20:00 W czasie pandemii opolscy logistycy nie zrywają kontaktu z "misjonarzami" Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej nie tylko pomagają w kontrolowaniu osób przebywających na kwarantannie, czy w transporcie środków ochrony osobistej… » więcej 2020-04-07, godz. 19:45 Pieniądze od browaru pomogą w walce z koronawirusem. Namysłowski szpital kupuje kolejny sprzęt medyczny Namysłowski szpital otrzymał kolejne wsparcie od sektora biznesu. Tym razem 100 tysięcy złotych na rzecz lecznicy przekazał miejscowy browar. » więcej 2020-04-07, godz. 18:30 Opolska ginekologia też ma bezpieczny i nowoczesny sprzęt do pomiaru temperatury. To wsparcie ze strony Politechniki O… Politechnika Opolska wspiera kolejne szpitale w walce z koronawirusem. Profesjonalna kamera termowizyjna wraz z oprogramowaniem trafiła do Klinicznego Centrum… » więcej 2020-04-07, godz. 17:59 Raport dnia: 6 kolejnych mieszkańców regionu zakażonych koronawirusem. Zmarła 61-letnia pacjentka szpitala w Kędzierzy… Na Opolszczyźnie COVID-19 potwierdzono dziś (07.04) u sześciu kolejnych osób, co oznacza, że liczba zakażonych w regionie wzrosła do 107. Ministerstwo Zdrowia… » więcej 2020-04-07, godz. 17:15 Brzescy seniorzy dostaną od miasta środki ochronne. Wsparcie trafiło też m.in. do szpitala Część mieszkańców Brzegu otrzyma od miasta bezpłatne środki ochrony osobistej oraz płyny do dezynfekcji. Podobne wsparcie magistrat przekazał do tej pory szpitalowi… » więcej 2020-04-07, godz. 16:45 Rodzice osób niepełnosprawnych mogą wnioskować do ZUS-u o zasiłek opiekuńczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje kolejne wnioski dotyczące 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. » więcej 2020-04-07, godz. 16:32 Opolscy wędkarze karani za łamanie obostrzeń Nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa nie ominęły wędkarzy. Policja patrolująca opolskie akweny nakłada kary… » więcej 2020-04-07, godz. 15:34 Przedsiębiorcy z Opola, którzy wynajmują lokale od miasta mogą liczyć na pomoc Opole przygotowało pakiet pomocy dla przedsiębiorców. Rozwiązania, które mają pomóc lokalnemu biznesowi oparte są na ulgach związanych z najmem, dzierżawą i użytkowaniem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »