Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-26, 08:00 Autor: Daniel Klimczak

Lubsza nie poprze wniosku o pełną intronizację Jezusa Chrystusa na króla Polski. "Królowie w tym kraju byli osobami fizycznymi"

Pomnik Chrystusa w Świebodzinie [fot. Daniel Klimczak]
Pomnik Chrystusa w Świebodzinie [fot. Daniel Klimczak]
Gmina Lubsza nie poparła wniosku o pełną intronizację Jezusa Chrystusa na króla Polski. Samorząd otrzymał w tej sprawie petycję od prawniczki z Rabki-Zdroju.
O nieuwzględnieniu wniosku, tamtejsi radni zdecydowali na poprzedniej sesji rady gminy. Wójt Lubszy Bogusław Gąsiorowski tłumaczy decyzję rajców między innymi chęcią zachowania bezstronności w kwestii przekonań religijnych.

- Ktoś sobie coś wymyślił i proponuje Jezusa Chrystusa na króla Polski. Jak wiemy, królowie w tym kraju byli osobami fizycznymi, a Jezus Chrystus jest dla nas osobą wiary katolickiej. Myślę, że nie należy mieszać funkcjonowania państwa z zarządzaniem państwem - dodał.

Autorka petycji, na swoim kanale w mediach społecznościowych, wskazuje, że inspiracją do napisania petycji była ubiegłoroczna pielgrzymka do sanktuarium w Łagiewnikach z okazji 3. rocznicy dokonania intronizacji Chrystusa przez władze kościelne. Jej zdaniem, akt ten może być uważany za niepełny, ponieważ nie został dokonany także przez władze świeckie, dlatego napisała w tej sprawie wniosek do Konferencji Episkopatu Polski, prosząc jednocześnie samorządy o poparcie swoich dążeń.

Oprócz tego, autorka domagała się utworzenia w każdej gminie bezpłatnego parkingu, jednak Lubsza odrzuciła także i ten wniosek, wskazując, że na terenie gminy nie są pobierane opłaty za parkowanie.

Dodajmy, że Lubsza to nie jedyna gmina, która była adresatem petycji. Prawniczka wskazuje, że pismo trafiło do większości samorządów w Polsce. W najbliższym czasie nad tematem pochylą się między innymi radni Grodkowa.
Bogusław Gąsiorowski

Wiadomości z regionu

2020-04-07, godz. 07:30 Budżet Opola w ciągu dwóch miesięcy z powodu koronawirusa może stracić 50 mln złotych Od początku marca w związku z pandemią koronawirusa do kasy miejskiej w Opolu nie wpłynęło około 20 milionów złotych z tytułu lokalnych podatków i opłat. To wstępne… » więcej 2020-04-06, godz. 21:30 Akcja "Nie pozwolę ci się zamknąć". Klienci kupują od firm usługi, z których skorzystają po pandemii Pod hasłem 'Nie pozwolę ci się zamknąć' Krajowa Izba Gospodarcza zainicjowała akcję, która ma pomóc firmom usługowym. Kampania jest oparta o działania solidarnościowe… » więcej 2020-04-06, godz. 20:50 Kolejne wsparcie od starostwa opolskiego dla szpitali Maseczki, płyny dezynfekujące i przyłbice. Starostwo opolskie przekazało kolejne wsparcie do szpitali. » więcej 2020-04-06, godz. 20:37 Raport dnia: 87-letnia kobieta drugą ofiarą koronawirusa w regionie. Mamy na Opolszczyźnie 7 nowych potwierdzonych zak… 311 nowych osób zakażonych koronawirusem odnotowano w poniedziałek (06.04) w kraju. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w naszym regionie siedem nowych przypadków… » więcej 2020-04-06, godz. 20:15 Pijany próbował prowadzić samochód w centrum Krapkowic Osobówka jadąca zygzakiem jedną z ulic w Krapkowicach wydała się policjantom bardzo podejrzana. Kierowca samochodu był nietrzeźwy. Za kierowanie pod wpływem odpowie… » więcej 2020-04-06, godz. 19:45 Nie okłamujcie medyków! Zakażenia koronawirusem lekarza i ratowników w Kędzierzynie-Koźlu można było uniknąć Do zakażenia medyków ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu doszło, ponieważ pacjentka zataiła przed nimi, że jej mąż, który wrócił z zagranicy ma objawy chorobowe… » więcej 2020-04-06, godz. 18:11 Śluza stanęła przed wejściem do nyskiego szpitala. Lecznica uruchamia też pododdział "gorączkowy" Od dziś (06.04) przed wejściem do nyskiego szpitala stoi namiot-śluza, gdzie każda wchodząca na teren lecznicy osoba musi przejść obowiązkowy pomiar temperatu… » więcej 2020-04-06, godz. 18:05 Druga ofiara koronawirusa na Opolszczyźnie. W regionie już ponad setka zakażonych Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 212 nowych osobach zakażonych koronawirusem. Jeden przypadek dotyczy województwa opolskiego. Ministerstwo poinformowało również… » więcej 2020-04-06, godz. 18:00 Klientów w sklepie było więcej niż powinno. Skończyło się mandatem Klienci poinformowali policję, że właściciel jednego ze sklepów w Krapkowicach nie przestrzega ograniczeń w handlu wprowadzonych w związku z pandemią i wpuszcza… » więcej 2020-04-06, godz. 16:30 Dymisja Jarosława Gowina, głosowanie korespondencyjne nieprzesądzone. Opolscy politycy komentują wydarzenia w Sejmie. … Szykują się zmiany w rządzie. Wicepremier Jarosław Gowin, lider Porozumienia podał się dzisiaj (06.04) do dymisji. Następnie część posłów jego partii wstrzymała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »