Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-25, 19:30 Autor: Daniel Klimczak

Fabryka Umicore w Radzikowicach rozpocznie produkcję jeszcze w tym roku. Wmurowano akt erekcyjny i kamień węgielny

Wmurowanie aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego na budowie fabryki Umicore [fot. Daniel Klimczak]
Wmurowanie aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego na budowie fabryki Umicore [fot. Daniel Klimczak]
Wmurowanie aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego na budowie fabryki Umicore [fot. Daniel Klimczak]
Wmurowanie aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego na budowie fabryki Umicore [fot. Daniel Klimczak]
Wmurowanie aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego na budowie fabryki Umicore [fot. Daniel Klimczak]
Wmurowanie aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego na budowie fabryki Umicore [fot. Daniel Klimczak]
W podnyskich Radzikowicach wmurowano dziś (25.02) kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym fabryki firmy Umicore. To kolejny etap budowy zakładu, który już pod koniec roku ma rozpocząć produkcję katod ogniw elektrycznych.
Prezes Umicore Marc Grynberg zauważał, że produkowane na Opolszczyźnie komponenty będą wykorzystywane na całym świecie, przyczyniając się do skuteczniejszej ochrony środowiska.

- To jedna z ważniejszych dróg do zmniejszenia emisji CO2 w regionie, zatem w Europie pytanie nie brzmi już, czy pojawią się tu pojazdy elektryczne, tylko jak szybko proces rozwoju elektromobilności będzie postępował - mówił.

Gratulacje dla osób zaangażowanych w powstanie zakładu skierował w specjalnym liście premier Mateusz Morawiecki. Odczytując go posłanka Violetta Porowska powiedziała, że inwestycja to powód do radości dla całego regionu.

- Firma nowoczesna, innowacyjna, ekologiczna, rozwojowa i wizjonerska. Tutaj, na Opolszczyźnie, potencjał ludzki w wiedzy i intelekcie jest, ale także w sercu, a dla Polaków to bardzo ważne - dodała.

Prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Piotr Sosiński wskazywał, że Polska odgrywa coraz większą rolę w dziedzinie elektromobilności, na czym korzysta także Opolszczyzna.

- Dziś, kiedy w sposób symboliczny rozpoczyna się budowa Fabryki, możemy wspólnie świętować. Ta inwestycja stanowi niepowtarzalną szansę dla dalszego rozwoju regionu - zapewniał.

Zdaniem burmistrza Nysy Kordiana Kolbiarza, inwestycja to także spora szansa na rozwój miasta.

- Firma będzie bazowała na pracownikach z tego regionu. To spełnienie aspiracji i marzeń zawodowych wielu nysian, głównie młodych, którzy wreszcie nie będą musieli wyjeżdżać za pracą i wreszcie ta praca, dobra praca, będzie w ich mieście - przekonywał.

Powstająca pod Nysą fabryka ma początkowo zatrudniać około 400 pracowników, jednak wraz z rozwojem produkcji, liczba ta ma się zwiększyć. Do tej pory firma otworzyła już swój zakład w Nowej Rudzie, gdzie powstają katalizatory do aut o napędzie spalinowym.
Marc Grynberg
Violetta Porowska
Piotr Sosiński
Kordian Kolbiarz

Wiadomości z regionu

2020-03-28, godz. 15:30 Tarcza antykryzysowa przyjęta. Komentarze opolskich polityków Zwolnienie mikrofirm i samozatrudnionych z płacenia składek na ZUS przez 3 miesiące - to część rozwiązań, które w nocy przegłosował Sejm. Wprowadzone punkty tarczy… » więcej 2020-03-28, godz. 15:15 Opolanin chce ubiegać się o urząd Prezydenta RP. Wiele wskazuje, że pomoże mu pandemia koronawirusa Opolanin Sławomir Grzywa chce zostać prezydentem Polski. Prawnik, księgowy i prezes partii Sami Swoi, mimo że nie zabrał wymaganej liczby podpisów (1000 szt.)… » więcej 2020-03-28, godz. 14:39 30. przypadek COVID-19 w województwie opolskim. To mieszkanka powiatu strzeleckiego Wojewoda opolski poinformował o 30. potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem w woj. opolskim. To drugie, potwierdzone dzisiaj (28.03) zachorowanie na O… » więcej 2020-03-28, godz. 14:00 W nocy zmieniamy czas zimowy na letni. Będziemy spać godzinę krócej W nocy z soboty na niedzielę - z 28 na 29 marca - zmieniamy czas zimowy na letni. Oznacza to, że będziemy spać godzinę krócej. O 2 w nocy przesuwany wskazówki… » więcej 2020-03-28, godz. 13:15 Skarbniczka gminy Strzelce Opolskie zrezygnowała z pracy Urszula Killman nie będzie już skarbniczką gminy Strzelce Opolskie. Złożyła wniosek o odwołanie jej z tej funkcji. Stanowisko w tej sprawie zajęli radni w czasie… » więcej 2020-03-28, godz. 13:00 W niedzielę transmisje nabożeństw na antenie Radia Opole. Biskup opolski kieruje list do wiernych [FILM] Biskup Andrzej Czaja skierował do wiernych diecezji opolskiej list pasterski pod tytułem 'Jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą'. Zostanie on odczytany w niedzielę… » więcej 2020-03-28, godz. 11:00 Policja kontroluje osoby przebywająca na obowiązkowej kwarantannie 133 tysiące osób przebywających na kwarantannie skontrolowali w ciągu ostatniej doby policjanci na terenie całego kraju - dane te przekazał Polskiemu Radiu inspektor… » więcej 2020-03-28, godz. 11:00 Sejm zmienił Kodeks wyborczy. Będzie możliwe głosowanie korespondencyjne dla osób na kwarantannie oraz powyżej 60 roku… Sejm, w ramach specustawy o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu koronawirusa, przegłosował rozszerzenie grupy wyborców, którzy mogą głosować korespondencyjnie… » więcej 2020-03-28, godz. 10:00 Dziś wieczorem poświęć "Godzinę dla Ziemi" W ostatnią sobotę marca rokrocznie gasną światła w ramach akcji „Godzina dla Ziemi”. W tym roku wydarzenie to odbędzie się w szczególnych okolicznościach. » więcej 2020-03-28, godz. 09:24 Kolejny przypadek zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie. To nastolatek z powiatu strzeleckiego Kolejny, potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie. Jak informuje wojewoda opolski, to chłopiec w wieku nastoletnim, mieszkaniec powiatu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »