Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-22, 18:15 Autor: Daniel Klimczak

Opolscy "terytorialsi" złożyli przysięgę. "Jesteśmy dumni, że daliśmy radę pokonać nasze słabości"

Przysięga żołnierzy WOT [fot. Daniel Klimczak]
Przysięga żołnierzy WOT [fot. Daniel Klimczak]
Przysięga żołnierzy WOT [fot. Daniel Klimczak]
Przysięga żołnierzy WOT [fot. Daniel Klimczak]
Przysięga żołnierzy WOT [fot. Daniel Klimczak]
Przysięga żołnierzy WOT [fot. Daniel Klimczak]
60 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dziś (22.02) po raz pierwszy na Opolszczyźnie przysięgę wojskową. Uroczystość zorganizowana na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia przygotowującego do służby.
- Byliśmy świadkami pierwszej w województwie opolskim przysięgi żołnierzy WOT. Trzeba pamiętać o tym, że cały cykl szkoleniowy trwa 3 lata, więc tak naprawdę dopiero za 3 lata będą "full combat ready", jak to mówimy w wojskowym żargonie - wskazuje dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas.

- Wojska Obrony Terytorialnej są fenomenem. Przystępują tutaj ochotnicy, ludzie, którzy bardzo często odnoszą sukcesy zawodowe, mają rodziny. Traktują to jako szczególny wyraz swojego patriotyzmu i oddania dla społeczności lokalnej - uważa wiceminister obrony narodowej, a jednocześnie poseł ziemi opolskiej Marcin Ociepa.

Przysięga to ważne wydarzenie w życiu zarówno samych żołnierzy, jak i ich najbliższych.

- Generalnie jestem dumna z nas wszystkich. Osiągnęłyśmy, mówię o wszystkich dziewczynach, to gdzie nie każdy nas wierzył, bo jest jakieś takie pojęcie, że kobiety są słabsze. Wszystkie słabości, jakie miałyśmy poszły gdzieś w kąt - zapewnia szer. WOT Agnieszka Wodiany.

- Jestem bardzo dumna, zwłaszcza, że córka spełniła marzenie swojego życia. Odłożyliśmy wszystkie dzisiejsze plany po to, żeby być tu z nią dzisiaj w tym pięknym dla niej dniu - mówi pani Weronika.

Przypomnijmy, że brzeski batalion "terytorialsów" na razie wchodzi w skład 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, jednak w przyszłym roku w naszym regionie ma szansę powstać samodzielna brygada.
Posłuchaj relacji

Wiadomości z regionu

2020-04-01, godz. 21:45 W nyskim szpitalu działają już dwa OIOM-y. "Jesteśmy przygotowani jeszcze na 6 miejsc z respiratorami" W nyskim szpitalu od dziś (01.04) działa drugi OIOIM. To przygotowanie do zbliżającej się kulminacji epidemii koronawirusa w naszym kraju. » więcej 2020-04-01, godz. 21:22 Raport dnia: 5 nowych zarażonych koronawirusem na Opolszczyźnie. Nowe obostrzenia weszły w życie Mamy 2 nowe zakażenia koronawirusem w regionie - poinformowało po 21:20 na twitterze ministerstwo zdrowia. Wcześniej, po południu, 3 nowe zakażenia w regionie… » więcej 2020-04-01, godz. 21:15 Remont szkoły w Domecku. "Z mapy gminy zniknie największy kopciuch" Milion 400 tysięcy złotych będzie kosztowała kompleksowa termomodernizacja Publicznej Szkoły Podstawowej w Domecku w gminie Komprachcice. Prace remontowe już … » więcej 2020-04-01, godz. 20:45 Fałszywką o zakażeniu koronawirusem zajęła się prokuratura Surowa kara grozi sprawcy, który w Głuchołazach rozpowszechniał pisemną informację o rzekomym zakażeniu koronawirusem mieszkańca tamtejszej kamienicy. Sprawą zajmuje… » więcej 2020-04-01, godz. 20:22 Pożar budynku gospodarczego w Łące Prudnickiej i altany w Wilkowie 5 jednostek straży pożarnej dogasza pożar budynku gospodarczego w Łące Prudnickiej, w powiecie prudnickim. Spalił się cały dach budynku, który znajduje się w pobliżu… » więcej 2020-04-01, godz. 19:30 Nie miał gdzie odbyć kwarantanny, więc zgłosił się na policję. Skończyło się na częściowej dezynfekcji komendy Część budynku nyskiej komendy policji przeszła dezynfekcję. Środki ostrożności wdrożono po wizycie mężczyzny, który zgłosił, że powinien przebywać na kwarantannie… » więcej 2020-04-01, godz. 18:04 Miasta nie zamykają parków, jednak zakazują do nich wstępu. Niektóre place zabaw były zamknięte już wcześniej W Brzegu i Namysłowie parki fizycznie nie są zamknięte. Przy wejściach zawisły jednak informacje o zakazie wstępu. » więcej 2020-04-01, godz. 17:45 Wyniki pierwszych badań nie potwierdzają obecności koronawirusa w głuchołaskim szpitalu 13 ujemnych wyników wykazały badania przeprowadzone w związku z podejrzeniem koronawirusa w Głuchołazach. W poniedziałek wprowadzono kwarantannę na oddziale psychiatrii… » więcej 2020-04-01, godz. 16:46 Opolska Betania w czasie epidemii nie korzysta z pomocy wolontariuszy, bliscy nie mogą odwiedzać pacjentów. "Jest trudno… Dodatkowe środki ostrożności i obostrzenia wprowadzone w związku z ograniczaniem ryzyka zakażenia koronawirusem dotknęły m.in. opolskie hospicjum Betania. Placówka… » więcej 2020-04-01, godz. 16:15 3 nowe zakażenia koronawirusem w regionie. Wszystkie osoby zaraziły się lokalnie Jak wynika z najnowszego raportu ministerstwa zdrowia opublikowanym na twitterze w całym kraju odnotowano 73 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W naszym regionie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »