Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-19, 16:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Innowacje w polskich miastach i wsiach mogą być jeszcze bardziej widoczne. W Opolu rozmawiano o możliwościach ich wykorzystania

Konferencja "Internet rzeczy" [fot. Marcin Boczek]
Konferencja "Internet rzeczy" [fot. Marcin Boczek]
Od systemu powiadamiania o zapełnionych kontenerach na śmieci, po zautomatyzowaną komunikację miejską, komputery kwantowe i sztuczną inteligencję. Jak mogą wyglądać miasta i wsie przyszłości, gdy odpowiednio wykorzystamy zasoby wiedzy, współpracę pomiędzy rządem, samorządami, naukowcami, przedsiębiorcami, a także pieniądze z budżetów państwa oraz Unii Europejskiej? O tym rozmawiano w Opolu na konferencji "Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy".
- Chodzi o takie rozwiązania, które przy pomocy kanałów cyfrowych służą do komunikacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami - informuje Halina Szymańska, szefowa kancelarii prezydenta. - Zmierzamy do tego, żeby były to rozwiązania z jednej strony wygodne i korzystne dla mieszkańców, a z drugiej strony samorządom mogą przynosić konkretne oszczędności. To co samorząd chciałby zastosować, to mogą zaoferować mu polscy przedsiębiorcy.

Opolskie samorządy innowacji się nie boją, choć wdrażają je w różnym zakresie, w zależności od potrzeb i możliwości. Liderem w województwie jest Opole, które w ostatnich latach przeznaczyło ponad 100 milionów złotych na rozwój Parku Naukowo-Technologicznego.

- Realizujemy bardzo szeroki program edukacyjny, ale także wdrożeniowy, jeśli chodzi o startupy, nowe pomysły, patenty - mówi Maciej Wujec, zastępca prezydenta Opola. - Staramy się rozwijać sektor IOT, czyli "Internet rzeczy", sztuczną inteligencję. Mamy też olbrzymie Data Center. Bardzo unikatowe, najbezpieczniejsze w kraju. Mamy coraz więcej nowych, młodych firm.

- Warto postawić na wszystkie innowacje - dodaje Marek Pietruszka wójt Strzeleczek. - Nie tylko techniczne, ale również technologiczne i w zarządzaniu. Są środki, to są możliwości. Można na przykład postawić na innowacje energetyczne, pozyskiwania prądu, instalacje fotowoltaiczne. Mam nadzieję, że postawimy również na innowacje w zakresie melioracji wodnej.

Jednak do wprowadzania innowacji potrzebne są pieniądze. Samorządy oraz przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych form finansowania - zarówno rządowego, jak i unijnego. Jak przekonuje minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej będzie dla polskich innowacji wyjątkowo korzystna.

- Mówimy o około 60 miliardach złotych, które będą do dyspozycji na prace badawczo-rozwojowe, z procesami cyfryzacyjnymi, ale również z tą cyfryzacją, jeśli chodzi o jednostki samorządu terytorialnego. Są to największe środki, które są do dyspozycji na tego typu przedsięwzięcia, jeżeli chodzi o finansowanie z Unii Europejskiej.

Według rządowych statystyk 80 proc. tego co nas otacza, z czego korzystamy, to są usługi cyfrowe. Polska jest między innymi jednym z europejskich liderów w wykorzystaniu bankowości internetowej.
Halina Szymańska
Maciej Wujec, Marek Pietruszka
Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Wiadomości z regionu

2020-03-30, godz. 20:45 Działania opolskiej policji nie ograniczają się tylko do pandemii. Sporo pracy mają funkcjonariusze drogówki oraz krym… Działania związane z pandemią koronawirusa nie zwalniają policjantów z dotychczasowych obowiązków. Od początku roku kryminalni wszczęli ponad tysiąc spraw z podejrzeniem… » więcej 2020-03-30, godz. 20:06 RAPORT DNIA: 3 nowe zakażenia w regionie. Bilans poniedziałku to 11 nowych przypadków. W regionie mamy 54 osoby chore na… Kolejne trzy osoby z pozytywnym testem na obecność koronawirusa w regionie. Ministerstwo zdrowia w wieczornym raporcie poinformowało na twitterze, że łączna liczba… » więcej 2020-03-30, godz. 19:30 Instytucje pomocy społecznej w Prudniku z dostawą środków ochrony indywidualnej Lepsze będzie zabezpieczenie przed koronawirusem w Domach Pomocy Społecznej podległych powiatowi prudnickiemu. Braki w środkach ochrony osobistej uzupełnione zostaną… » więcej 2020-03-30, godz. 18:37 Kwarantanna na jednym z oddziałów szpitala w Głuchołazach Kwarantannę wprowadzono na oddziale psychiatrii szpitala w Głuchołazach. Powodem jest wystąpienie koronawirusa? » więcej 2020-03-30, godz. 18:15 Pożar pozbawił rodzinę domu. Z pomocą przyszła gmina Nad ranem spalił się dom we wsi Olbrachcice w gminie Biała. Gdy wybuchł ogień przebywało w nim pięć osób, w tym troje dzieci. Wszystkim domownikom udało się opuścić… » więcej 2020-03-30, godz. 17:25 Chcesz wejść do USK? Trzeba wypełnić ankietę i poddać się podstawowym badaniom Szukający pomocy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, a także pracownicy muszą liczyć się z nowymi zasadami wstępu do lecznicy. Na miejscu każdemu sprawdzana… » więcej 2020-03-30, godz. 17:00 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w regionie. Chorzy są w dobrym stanie, nie wymagają hospitalizacji Mamy 79 nowych przypadków zakażenia, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało po godzinie 14.50 na Twiterze ministerstwo zdrowia… » więcej 2020-03-30, godz. 16:36 Wynajął dom, żeby w dużym pokoju uprawiać marihuanę Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla wynajął dom w Rydułtowach na Śląsku i w dużym pokoju urządził plantację marihuany. Wpadł w ręce policjantów, dzięki wspólnej akcji… » więcej 2020-03-30, godz. 16:30 Chętni uczniowie zmierzyli się z próbnym egzaminem ósmoklasisty online w domu W związku z pandemią koronawirusa po raz pierwszy w historii próbny egzamin ósmoklasisty przeniósł się do internetu. Uczniowie swoje zmagania rozpoczęli od języka… » więcej 2020-03-30, godz. 15:30 Triduum bez udziału wiernych. Nie będzie także święcenia pokarmów. To treść nowego dekretu biskupa opolskiego Liturgie Wielkiego Czwartku, Piątku i Wigilii Paschalnej w diecezji opolskiej odbędą się bez udziału wiernych. Dekret w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia wydał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »