Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-17, 16:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Marszałkowska Inicjatywa Sołecka, czyli 5 tysięcy dla każdej wsi w ciągu 3 lat

Marszałkowska Inicjatywa Sołecka [fot.UMWO]
Marszałkowska Inicjatywa Sołecka [fot.UMWO]
Do 5 tysięcy złotych pomocy na sołectwo - to pomysł urzędu marszałkowskiego, który w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej chce pomóc mieszkańcom najmniejszych miejscowości w regionie. Pieniądze mogą być przeznaczone na remonty świetlic, boisk, siłowni czy organizację dożynek. Marszałek Andrzej Buła zapewnia, że w ciągu trzech lat z pomocy skorzystają wszystkie sołectwa na Opolszczyźnie.
- To pomysły, które są bardzo blisko ludzi - ocenia marszałek Buła. - Celem inicjatywy jest integracja mieszkańców wsi. W tym roku milion 700 tysięcy złotych trafi do 346 małych miejscowości. W kolejnych latach z pomocy będą korzystać kolejne sołectwa.

Agnieszka Okupniak, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą tłumaczy, że wsie przygotowały już wnioski, teraz pieniądze zostaną przekazane do gmin, skąd trafią do sołectw. - Gmina otrzyma 5 tysięcy złotych, do tych pieniędzy dołoży tysiąc złotych jako wkład własny. Czyli sołectwo będzie miało do zagospodarowania 6 tysięcy złotych, natomiast od strony formalnej inwestycjami będzie zajmowała się gmina.

Aby pieniądze trafiły do najmniejszych miejscowości potrzebna jest zgoda radnych sejmiku. Jeśli tak się stanie to przedsięwzięcia sołectw będą mogły być realizowane od marca do października tego roku. W sumie w ciągu trzech lat opolskie sołectwa (1021) w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej mają otrzymać 5 mln 400 tysięcy złotych.

Informacje o pomysłach są dostępne na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego w Opolu.
Andrzej Buła
Agnieszka Okupniak

Wiadomości z regionu

2020-04-03, godz. 22:00 Raport dnia: 12 kolejnych zachorowań na COVID-19 i jeden ozdrowieniec w regionie Dotychczas COVID-19 potwierdzono u 90 mieszkańców Opolszczyzny. Tylko dziś (03.04) stwierdzono 12 nowych przypadków zarażenia koronawirusem. W tej chwili hospitalizowanych… » więcej 2020-04-03, godz. 22:00 Seniorze! To nie czas na codzienne zakupy. Z przywilejów należy korzystać, ale rozsądnie „Pomiędzy godziną 10 a 12 koronawirus nie zasypia. On działa cały czas” - apelują pracownicy socjalni. W związku z decyzją rządu od wczoraj (02.04) sklepy spożywcze… » więcej 2020-04-03, godz. 21:00 Część radnych skarży się na sposób wyboru nowego przewodniczącego rady gminy w Namysłowie. Do akcji wkroczył nadzór wo… Nie milknie konflikt pomiędzy burmistrzem Namysłowa a częścią miejskich radnych. Samorządowcy nieprzychylni włodarzowi miasta poskarżyli się służbom wojewody na… » więcej 2020-04-03, godz. 19:15 Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli próbę wywozu żeli antybakteryjnych i termometrów Funkcjonariusze opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej wykryli próbę przewozu wyrobów medycznych i środków ochrony bez wymaganych dokumentów. Kierowcy dwóch… » więcej 2020-04-03, godz. 19:00 Sprzęt dla pacjentów z koronawirusem trafił do Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Aparaturę zakupiło Starostwo Powiatowe w… Aparat USG do monitorowania stanu pacjentów i osiem urządzeń do tlenowej wentylacji wysokoprzepływowej. To sprzęt, który zakupiło opolskie starostwo powiatowe… » więcej 2020-04-03, godz. 18:10 Ministerstwo Środowiska wprowadza zakaz wstępu do lasów. "W czasie szczytu grzybobrania w lasach nie było tylu ludzi co… Ministerstwo Środowiska poinformowało o wprowadzeniu zakazu wstępu do lasu i parków narodowych na terenie całego kraju. Wszystko z powodu szerzącej się pandemii… » więcej 2020-04-03, godz. 18:00 MZD w Opolu wyłączył przyciski na przejściach dla pieszych. Sygnalizacja jest sterowana automatycznie Miejski Zarząd Dróg w Opolu wyłączył przyciski na przejściach dla pieszych i zabezpieczył je taśmą. Wprowadzone działania maja ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem… » więcej 2020-04-03, godz. 18:00 Zbudowali specjalny pojemnik, żeby zbierać nakrętki i pomóc chorej Paulince Sporych rozmiarów pojemnik w kształcie serca pojawił się przed paroma dniami w centrum Ujazdu. Zamontowano go przy wejściu do szkoły podstawowej. W środku już… » więcej 2020-04-03, godz. 17:30 Kolejna osoba w regionie z potwierdzeniem koronawirusa, jest w ciężkim stanie. Na COVID-19 choruje już 90 mieszkańców … Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 117 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Wśród… » więcej 2020-04-03, godz. 16:45 Złamał kwarantannę, żeby spotkać się z kolegami przy ognisku W ciągu tego tygodnia czterech mieszkańców powiatu strzeleckiego złamało przepisy związane z kwarantanną. Zamiast zostać w domu, wychodzili m.in. do sklepu i na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »