Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-17, 16:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Marszałkowska Inicjatywa Sołecka, czyli 5 tysięcy dla każdej wsi w ciągu 3 lat

Marszałkowska Inicjatywa Sołecka [fot.UMWO]
Marszałkowska Inicjatywa Sołecka [fot.UMWO]
Do 5 tysięcy złotych pomocy na sołectwo - to pomysł urzędu marszałkowskiego, który w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej chce pomóc mieszkańcom najmniejszych miejscowości w regionie. Pieniądze mogą być przeznaczone na remonty świetlic, boisk, siłowni czy organizację dożynek. Marszałek Andrzej Buła zapewnia, że w ciągu trzech lat z pomocy skorzystają wszystkie sołectwa na Opolszczyźnie.
- To pomysły, które są bardzo blisko ludzi - ocenia marszałek Buła. - Celem inicjatywy jest integracja mieszkańców wsi. W tym roku milion 700 tysięcy złotych trafi do 346 małych miejscowości. W kolejnych latach z pomocy będą korzystać kolejne sołectwa.

Agnieszka Okupniak, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą tłumaczy, że wsie przygotowały już wnioski, teraz pieniądze zostaną przekazane do gmin, skąd trafią do sołectw. - Gmina otrzyma 5 tysięcy złotych, do tych pieniędzy dołoży tysiąc złotych jako wkład własny. Czyli sołectwo będzie miało do zagospodarowania 6 tysięcy złotych, natomiast od strony formalnej inwestycjami będzie zajmowała się gmina.

Aby pieniądze trafiły do najmniejszych miejscowości potrzebna jest zgoda radnych sejmiku. Jeśli tak się stanie to przedsięwzięcia sołectw będą mogły być realizowane od marca do października tego roku. W sumie w ciągu trzech lat opolskie sołectwa (1021) w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej mają otrzymać 5 mln 400 tysięcy złotych.

Informacje o pomysłach są dostępne na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego w Opolu.
Andrzej Buła
Agnieszka Okupniak

Wiadomości z regionu

2020-10-20, godz. 19:45 Lawinowy wzrost cen za wywóz śmieci z opolskich działek. Nie wszędzie stawki są takie same Ponad 500 złotych za roczne użytkowanie działki o powierzchni 3 arów? Tyle według czarnego scenariusza mogą zapłacić ci, którzy dzierżawią kawałek… » więcej 2020-10-20, godz. 19:45 Nie chcą dopuścić do wykluczenia w nauce. Dyrektor I LO w Opolu poprosiła o pomoc rodziców, potrzeba laptopów 'Masz więcej komputerów w domu, to podziel się z tymi, którzy ich nie mają'. Taki apel do rodziców swoich uczniów wydała dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2020-10-20, godz. 18:30 Na A4 zderzyły się 4 ciężarówki [AKTUALIZACJA] Do wypadku z udziałem 4 samochodów ciężarowych doszło na opolskim odcinku A4. Jak informuje asp. Jarosław Buhl ze stanowiska kierowania Komendy Wojewódzkiej… » więcej 2020-10-20, godz. 18:15 Pacjenci szpitala w Namysłowie będą musieli szukać pomocy w Brzegu. Nocna opieka ma pracować bez zmian Namysłowski szpital przygotowuje się na przyjęcie pacjentów z koronawirusem. Na czas działania oddziału 'covidowego', pozostali pacjenci z terenu powiatu… » więcej 2020-10-20, godz. 18:15 Mundurowi z Opola otrzymali podziękowanie za akcję oddawania krwi dla 6-letniego Adasia Funkcjonariusze Komendy Miejski Policji w Opolu otrzymali niecodzienny prezent. Mowa o laurce i podziękowaniach od 6-letniego Adasia spod Krakowa oraz jego rodziców… » więcej 2020-10-20, godz. 17:00 Na południu województwa może silnie wiać Ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze w trzech powiatach województwa: prudnickim, nyskim i głubczyckim, przekazały służby IMGW. » więcej 2020-10-20, godz. 16:42 Kolejne zakażenia koronawirusem w placówkach edukacyjnych Opola Mamy informację o zakażeniu koronawirusem w Publicznym Przedszkola nr 60 oraz w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica. » więcej 2020-10-20, godz. 16:15 PSP nr 18 w Kędzierzynie-Koźlu na osiedlu Cisowa na pełnym nauczaniu zdalnym Publiczna Szkoła Podstawowa nr 18 w Kędzierzynie-Koźlu na osiedlu Cisowa przechodzi w całości w tryb nauki zdalnej. Powodem jest duża liczba uczniów i pracowników… » więcej 2020-10-20, godz. 15:59 65 psów rasy moskiewski stróżujący odebranych z pseudohodowli w Rogalicach. Interwencja TOZ Wolontariusze Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami odebrali 65 psów rasy moskiewski stróżujący z pseudohodowli w Rogalicach w powiecie brzeskim. Zwierzęta… » więcej 2020-10-20, godz. 15:15 Wszystkie łóżka "covidowe" w szpitalu w Białej są zajęte, szpital MSWiA przyjmuje pacjentów na bieżąco W przekształconym na covidowy szpitalu w Białej nie ma już wolnych miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem, z kolei szpital MSWiA w Opolu dysponuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***