Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-14, 08:00 Autor: Witold Wośtak

"Marek był rzetelny, zawsze wzorowo przygotowany i nie narzucał poglądów". Wspomnienie Marka Świercza

Marek Świercz
Marek Świercz
Zawsze wzorowo przygotowany, zawsze neutralny i rzetelny w rozmowach na antenie. Tak zmarłego dzisiaj (13.02) rano Marka Świercza wspominają współpracownicy i rozmówcy naszego redakcyjnego kolegi.
Piotr Moc, prezes Radia Opole, który przez trzy lata prowadził z Markiem "Lożę Radiową", przyznaje, że jest głęboko poruszony i rozgoryczony informacją o śmierci kolegi. - To wielka strata dla dziennikarstwa, nie tylko opolskiego - podkreśla.

- Marek to wielka postać dziennikarstwa. Wiedział właściwie w lot, kto kiedyś powiedział coś. Był świetnie przygotowany i znał wszystkich polityków. Nawet kiedy były prośby o wywiad z ważnymi osobistościami sceny politycznej - z premierami czy prezydentami - organizatorzy zawsze prosili o przeprowadzenie wywiadu przez Marka Świercza. To też o czymś świadczy.

W ostatnich dniach wicemarszałek Roman Kolek, jako lekarz, odwiedził Marka w szpitalu.
- Rokowania były bardzo złe, ale szukaliśmy sposobu na poprawę sytuacji - mówi.

- Staraliśmy się w miarę możliwości szukać rozwiązań, aby Marek mógł mieć jeszcze szansę na życie. Przebieg i zaawansowanie choroby były niestety na tyle niepomyślne, że nie udało się - medycyna czasami przegrywa trudne boje. Straciliśmy dziennikarza oddanego sprawie, zawsze zaangażowanego w to, co robi. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

Andrzej Kasiura, wieloletni burmistrz Krapkowic, wspomina Marka Świercza jako dziennikarza przygotowanego do rozmowy na najwyższym poziomie.

- Nie był łatwym rozmówcą, bo nigdy nie dawał specjalnego czasu na wytchnienie czy nabranie oddechu. Zadawał natomiast cenne pytania. Powiem szczerze, szkoda i wielki żal, bo nieczęsto spotyka się dziennikarzy przygotowujących się tak rzetelnie. On był osobą wiedzącą, o co chce zapytać i o czym chce rozmawiać.

Z kolei Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, nazywa Marka Świercza jedną z głównych postaci dziennikarstwa na Opolszczyźnie.

- Miał bogaty warsztat dziennikarski, ale z drugiej strony był człowiekiem życzliwym. Zawsze, nawet w trudnych sytuacjach i przy trudnych tematach, szukał przyczyn i zgłębiał dany temat. Pan Marek zawsze próbował postawić się też po drugiej stronie barykady i nigdy nie był napastliwy.

Marek Świercz zmarł po długiej walce z chorobą. Miał 54 lata.
Piotr Moc
Roman Kolek
Andrzej Kasiura
Piotr Mielec

Wiadomości z regionu

2020-02-22, godz. 21:15 Opole: po raz pierwszy nagrodzono kobiety sukcesu. "One się gdzieś ukrywają, ale my te perełki wyciągniemy" Po raz pierwszy w stolicy naszego regionu rozdano statuetki Opolskim Kobietom Sukcesu. Podczas gali wręczone zostały nagrody w czterech kategoriach: biznes w skali… » więcej 2020-02-22, godz. 20:46 "Pomagamy rodzinom przez cały rok". Szlachetna Paczka podsumowuje XIX edycję na Opolszczyźnie Do 388 rodzin w tym roku dotarła pomoc ze strony opolskich wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Wsparcie otrzymały osoby starsze, samotne i samotni rodzice. Dzisiaj… » więcej 2020-02-22, godz. 20:40 Tryton Nyski przyznany po raz 22. W tym roku nagroda trafiła do Mariusza Drożdżala Mariusz Drożdżal został laureatem tegorocznej, 22. edycji Trytona Nyskiego. Dyrygent chóru Hosanna i wykładowca miejscowej PWSZ zwyciężył w głosowaniu jurorów… » więcej 2020-02-22, godz. 19:58 Potrącenie pieszego w Prudniku. Poszkodowany został przewieziony do szpitala w Opolu Do potrącenia mężczyzny przez samochód osobowy doszło po godz. 19 na przejściu dla pieszych na ul. Skowrońskiego w Prudniku. » więcej 2020-02-22, godz. 18:20 "Siła nasza jest również w młodzieży". PiS rozpoczyna kampanię wyborczą w Kędzierzynie-Koźlu W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęto dzisiaj (22.02) oficjalnie kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Członkowie partii chcą, aby była ona otwarta i bezpośrednia… » więcej 2020-02-22, godz. 18:15 Opolscy "terytorialsi" złożyli przysięgę. "Jesteśmy dumni, że daliśmy radę pokonać nasze słabości" 60 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dziś (22.02) po raz pierwszy na Opolszczyźnie przysięgę wojskową. Uroczystość zorganizowana na dziedzińcu Zamku… » więcej 2020-02-22, godz. 16:00 W Babicach koło Baborowa uczczono pamięć pomordowanych w Hucie Pieniackiej W Babicach w powiecie głubczyckim odbyły się dziś (22.02) uroczystości ku czci ponad tysiąca Polaków pomordowanych 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej przez… » więcej 2020-02-22, godz. 13:35 Czołowe zderzenie w Bogdanowicach. Konieczna była interwencja LPR [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe czołowo zderzyły się w Bogdanowicach w powiecie głubczyckim. Konieczna była interwencja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. » więcej 2020-02-22, godz. 13:30 Gmina Izbicko inwestuje w tym roku w remonty dwóch świetlic wiejskich – w Otmicach i Boryczy Prace w Otmicach są już na ukończeniu. Wyremontowano dwa pomieszczenia i klatkę schodową. W jednym z pomieszczeń mieści się świetlica sołecka i mniejszości niemieckiej… » więcej 2020-02-22, godz. 12:10 Zderzenie dwóch aut w Opolu. W powiecie brzeskim bus wypadł z drogi W Opolu na ulicy Ozimskiej w doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych marki Ford. Jedna osoba wymagała hospitalizacji. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »