Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-07, 15:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: uczniowie PSP 29 uczcili pamięć żołnierzy AK

Uczniowie PSP 29 uczci pamięć żołnierzy AK [fot.M.Matuszkiewicz]
Uczniowie PSP 29 uczci pamięć żołnierzy AK [fot.M.Matuszkiewicz]
Uczniowie PSP 29 uczci pamięć żołnierzy AK [fot.M.Matuszkiewicz]
Uczniowie PSP 29 uczci pamięć żołnierzy AK [fot.M.Matuszkiewicz]
Uczniowie PSP 29 uczci pamięć żołnierzy AK [fot.M.Matuszkiewicz]
Uczniowie PSP 29 uczci pamięć żołnierzy AK [fot.M.Matuszkiewicz]
Salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, złożenie wieńców i zniczy przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej i apel pamięci - tak uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej numer 29 w Opolu upamiętnili 78. rocznicę powstania Armii Krajowej, która jest jednocześnie patronem ich szkoły.
- Na dzisiejszym apelu przyświecało nam hasło "Armia Krajowa - pamięć i wdzięczność" - mówi Zofia Godlewska, dyrektor PSP numer 29 w Opolu. - Patron nie łatwy, bo jak wytłumaczyć dzieciom, że ktoś kto walczył za ojczyznę nagle po zwycięstwie dołączył do wrogów tej ojczyzny. Ogromna praca przed nauczycielami tej szkoły, ale to jest taki patron, który powinien być pieczołowicie przechowywany w pamięci uczniów.

- Musimy pamiętać o tych, którzy zginęli i przypominać o nich właśnie w takim dniu jak dzisiaj - dodają uczniowie. - Te obchody są dla mnie i dla innych uczniów autorytetami, pamiętamy o tych, którzy polegli na wojnie. Ci ludzie oddali za nas życie. - Bardzo często mamy w szkole takie występy, które opowiadają o historii i o tym co się wydarzyło poczas II wojnie światowej. - To jest upamiętnienie żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli w obronie naszej ojczyzny.

Helena Kamerska w trakcie II wojny światowej była żołnierzem AK i uczestniczką Powstania Warszawskiego. Teraz swoją historię przekazuje młodszemu pokoleniu.

- Nigdy nie chciałabym, żeby coś takiego przechodzili, jak my w tamtych latach. Gdyby przyszła taka konieczność to myślę, że na pewno też wstąpiliby do organizacji i walczyli za swoją wolność. To były bardzo trudne czasy. Walczyliśmy, jak tylko potrafiliśmy. Nasi chłopcy byli bardzo dzielni - dodaje Helena Kamerska.

Przypomnijmy, że Armia Krajowa została przemianowana ze Związku Walki Zbrojnej dnia 14 lutego 1942 roku na mocy rozkazu naczelnego wodza generała Władysława Sikorskiego.
Zofia Godlewska
Uczniowie
Helena Kamerska

Wiadomości z regionu

2020-02-27, godz. 23:30 Prudnik: pożar pustostanu. W środku - kilkanaście opon. Brak osób poszkodowanych, trwa dogaszanie [AKTUALIZACJA] Trwa dogaszanie pożaru w Prudniku. Doszło do niego na niezamieszkałej posesji przy ul. Nyskiej. W stodole zapaliły się składowane tam opony. Straż pożarna otrzymała… » więcej 2020-02-27, godz. 21:30 Mężczyzna objęty kwarantanną domową. Wrócił z regionu, gdzie pojawił się koronawirus Mieszkaniec powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego został objęty dwutygodniową kwarantanną domową. Mężczyzna wrócił do Polski z delegacji. Był w rejonie, w którym… » więcej 2020-02-27, godz. 21:00 Spacer, festiwal pamięci, rajd i test wiedzy. Opolski IPN przybliży historię Żołnierzy Wyklętych na wiele sposobów Spacer śladami miejsc kaźni i I Opolski Festiwal Pamięci 'Zawołać po imieniu' - to kolejne z wydarzeń organizowanych przez opolską delegaturę Instytutu Pamięci… » więcej 2020-02-27, godz. 20:00 Radni przegłosowali zmiany w budżecie obywatelskim Opola. Zyskają placówki oświatowe, stracą jednostki OSP Zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola na 2021 rok. Podczas dzisiejszej (27.02) sesji zdecydowali o tym radni. » więcej 2020-02-27, godz. 19:30 Świadomy maturzysta to bezpieczny pacjent. W opolskich szkołach ruszyły "Lekcje z NFZ" Opowiadają o zasadach poruszania się w obszarze opieki zdrowotnej, ubezpieczeniu zdrowotnym czy e-usługach. Pracownicy opolskiego oddziału NFZ przekonują, że świadomy… » więcej 2020-02-27, godz. 19:30 Dzieci z Izbicka będą miały przedszkole z... salą gimnastyczną Była podstawówka w Izbicku zostanie przedszkolem. Budynek musi być gruntownie przebudowany, prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Po zakończeniu prac więcej… » więcej 2020-02-27, godz. 18:15 Za tydzień w Opolu odbędzie się Wielkie Ślizganie 'Pomagaj z nami - bądźmy bohaterami' - tak brzmi tegoroczne motto Wielkiego Ślizgania na lodowisku Toropol. Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej organizuje… » więcej 2020-02-27, godz. 17:45 Czy będzie remont linii kolejowej z Opola do Tarnowskich Gór? Radni przyjęli stosowny apel Apel w sprawie rewitalizacji linii kolejowej między Opolem a Tarnowskimi Górami oraz przywrócenia na niej ruchu przyjęła jednogłośnie Rada Miasta Opola. » więcej 2020-02-27, godz. 17:15 Kierowcy zatrzymani za przekroczony czas pracy. Jeden z nich jechał na karcie swojego szefa Używał karty kierowcy należącej do szefa przedsiębiorstwa. Inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w… » więcej 2020-02-27, godz. 17:15 Czy w Kędzierzynie-Koźlu powstaną kolejne warsztaty dla niepełnosprawnych? Kolejki do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kędzierzynie-Koźlu są tak duże, że władze powiatu myślą o stworzeniu kolejnej placówki, w której terapeuci mogą zapewnić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »