Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-02, 12:00 Autor: Daniel Klimczak

Babski comber w klimacie PRL-u. "Fajne wspomnienia, choć wracać do tych czasów nie chcemy" [ZDJĘCIA]

Babski comber w Sławicach [fot. Daniel Klimczak]
Babski comber w Sławicach [fot. Daniel Klimczak]
Babski comber w Sławicach [fot. Daniel Klimczak]
Babski comber w Sławicach [fot. Daniel Klimczak]
Musztardówki, ocet, obrusy z gazet, odpowiednia muzyka i konfetti z papieru toaletowego - to wszystko budowało nastrój Babskiego Combra w Opolu-Sławicach. Tym razem, impreza została zorganizowana w PRL-owskim klimacie.
Każda edycja zabawy różni się od poprzednich. O wyborze tegorocznego motywu przewodniego zdecydowało losowanie, dokonane przez ubiegłoroczną królową imprezy. Jak wskazuje Małgorzata Warsitz, organizatorzy zadbali o jak najdokładniejsze odwzorowanie klimatu Polski ludowej.

- Chcemy się przybliżyć do epoki. Na stołach króluje ocet i musztarda, czyli to, co można było nabyć w sklepach w tamtych czasach. Mamy zrobioną wystawę sprzętów, gazet z tamtego okresu. W tamtych czasach nie było zbyt wiele do kupienia, ale u nas do zakupu jest świński ryjek plus nóżki, no i 2 świńskie ogonki - wyjaśnia.

- Przeniesienie się do dawnych czasów pozwoliło uczestniczkom przypomnieć sobie tamte lata - zauważa pani Maria.

- To były czasy takie fajne, młodzieńcze nasze i życie nie było takie stresujące jak teraz. Był większy luz, naprawdę super, bardzo fajne wspomnienia. Było krucho, ale ludzie byli bardziej zżyci z sobą, nie to, co teraz - dodaje.

Mimo nostalgii związanej z czasami młodości, uczestniczki imprezy przyznają, że obecnie żyje im się lepiej niż kilkadziesiąt lat temu.

- Nie chcę już stać w tych kolejkach, jak kiedyś. 2 dni się stało, żeby kuchnię kupić, cokolwiek, co się chciało, to trzeba było stać w kolejkach, no a teraz po prostu idzie się i się kupuje to, co się chce - mówi pani Renata.

Dodajmy, że zorganizowana już po raz 6. impreza, od niedawna znajduje się na liście krajowego dziedzictwa niematerialnego.
Małgorzata Warsitz
Pani Maria
Pani Renata

Wiadomości z regionu

2020-02-22, godz. 21:15 Opole: po raz pierwszy nagrodzono kobiety sukcesu. "One się gdzieś ukrywają, ale my te perełki wyciągniemy" Po raz pierwszy w stolicy naszego regionu rozdano statuetki Opolskim Kobietom Sukcesu. Podczas gali wręczone zostały nagrody w czterech kategoriach: biznes w skali… » więcej 2020-02-22, godz. 20:46 "Pomagamy rodzinom przez cały rok". Szlachetna Paczka podsumowuje XIX edycję na Opolszczyźnie Do 388 rodzin w tym roku dotarła pomoc ze strony opolskich wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Wsparcie otrzymały osoby starsze, samotne i samotni rodzice. Dzisiaj… » więcej 2020-02-22, godz. 20:40 Tryton Nyski przyznany po raz 22. W tym roku nagroda trafiła do Mariusza Drożdżala Mariusz Drożdżal został laureatem tegorocznej, 22. edycji Trytona Nyskiego. Dyrygent chóru Hosanna i wykładowca miejscowej PWSZ zwyciężył w głosowaniu jurorów… » więcej 2020-02-22, godz. 19:58 Potrącenie pieszego w Prudniku. Poszkodowany został przewieziony do szpitala w Opolu Do potrącenia mężczyzny przez samochód osobowy doszło po godz. 19 na przejściu dla pieszych na ul. Skowrońskiego w Prudniku. » więcej 2020-02-22, godz. 18:20 "Siła nasza jest również w młodzieży". PiS rozpoczyna kampanię wyborczą w Kędzierzynie-Koźlu W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęto dzisiaj (22.02) oficjalnie kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Członkowie partii chcą, aby była ona otwarta i bezpośrednia… » więcej 2020-02-22, godz. 18:15 Opolscy "terytorialsi" złożyli przysięgę. "Jesteśmy dumni, że daliśmy radę pokonać nasze słabości" 60 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dziś (22.02) po raz pierwszy na Opolszczyźnie przysięgę wojskową. Uroczystość zorganizowana na dziedzińcu Zamku… » więcej 2020-02-22, godz. 16:00 W Babicach koło Baborowa uczczono pamięć pomordowanych w Hucie Pieniackiej W Babicach w powiecie głubczyckim odbyły się dziś (22.02) uroczystości ku czci ponad tysiąca Polaków pomordowanych 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej przez… » więcej 2020-02-22, godz. 13:35 Czołowe zderzenie w Bogdanowicach. Konieczna była interwencja LPR [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe czołowo zderzyły się w Bogdanowicach w powiecie głubczyckim. Konieczna była interwencja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. » więcej 2020-02-22, godz. 13:30 Gmina Izbicko inwestuje w tym roku w remonty dwóch świetlic wiejskich – w Otmicach i Boryczy Prace w Otmicach są już na ukończeniu. Wyremontowano dwa pomieszczenia i klatkę schodową. W jednym z pomieszczeń mieści się świetlica sołecka i mniejszości niemieckiej… » więcej 2020-02-22, godz. 12:10 Zderzenie dwóch aut w Opolu. W powiecie brzeskim bus wypadł z drogi W Opolu na ulicy Ozimskiej w doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych marki Ford. Jedna osoba wymagała hospitalizacji. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »