Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-31, 21:40 Autor: Daniel Klimczak

Czy kościół w Małujowicach będzie pomnikiem historii? "Rozmawiamy o złożeniu wniosku"

Kościół w Małujowicach [fot. Parafia pw. św. Jakuba w Małujowicach]
Kościół w Małujowicach [fot. Parafia pw. św. Jakuba w Małujowicach]
Narodowy Instytut Dziedzictwa przygląda się kościołom w powiecie brzeskim. Niewykluczone, że jeden z nich wkrótce zostanie pomnikiem historii.
Niedawna wizyta dyrektora tej instytucji była okazją do rozmów na temat promocji zabytków ziemi brzeskiej, jak i ochrony tych, które zaliczane są do zagrożonych. Jednym z takich obiektów jest XVI-wieczny kościół w Obórkach, będący jedną z najstarszych drewnianych świątyń w Polsce.

- Właścicielem jest Kościół Polskokatolicki. Nie ma tu już osób tej wiary, więc kościół przestał być użytkowany. Rozmawialiśmy o tym, jakie działania podjąć, żeby te obiekty uratować, żeby one dostały nową funkcję i mogły w dalszym ciągu funkcjonować - wyjaśnia Powiatowy Konserwator Zabytków w Brzegu, Radosław Preis.

Ponadto, delegacja odwiedziła kościół Piotra i Pawła w Brzegu, a także obiekty sakralne w Lewinie Brzeskim i Michałowie, będące przykładami kościołów śląskich z zachowanym cennym wyposażeniem wnętrz.

Sporo czasu poświęcono również wizycie w Małujowicach, gdzie znajduje się obiekt zwany "śląską Sykstyną". Samorządowcy chcą, by jego walory zostały potwierdzone wpisaniem na listę najważniejszych zabytków w Polsce.

- Ten kościół, stanowiący część szlaku polichromii śląskich, jest najcenniejszym obiektem, jednym z najcenniejszych w Polsce. Rozmawialiśmy już o szczegółach, o złożeniu wniosku o wpisanie tego kościoła na listę pomników historii - dodaje Radosław Preis.

Do tej pory, na liście 105 pomników historii znajduje się 6 obiektów z Opolszczyzny. Wśród nich jest leżący kilkanaście kilometrów od Małujowic Zamek Piastów Śląskich w Brzegu.
Radosław Preis
Radosław Preis

Wiadomości z regionu

2020-09-21, godz. 21:00 Raport dnia: 70 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. 34 zachorowania dotyczą DPS-u w Jędrzejowie Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (21.09) 70 nowy zakażeń koronawirusem i 11 przypadków ozdrowień. Dotąd w województwie patogen z Chin wykryto u 2097… » więcej 2020-09-21, godz. 21:00 Nowe utrudnienia w okolicy dworca Opole Wschodnie. Od wtorku zmiana organizacji ruchu Uwaga kierowcy. Od wtorku (22.09) nie jeździmy na pamięć ulicą Bohaterów Monte Cassino w Opolu. O ile dotychczas w obu kierunkach jeździliśmy osobnymi nitkami… » więcej 2020-09-21, godz. 20:15 Depopulacja w regionie trafnie zdiagnozowana, ale negatywnych trendów nie udało się zatrzymać Jednostki samorządu terytorialnego aktywnie przeciwdziałały spadkowi populacji na Opolszczyźnie w ramach programu Specjalnej Strefy Demograficznej realizowanego… » więcej 2020-09-21, godz. 19:00 Policjanci i strażacy ćwiczyli poszukiwanie zaginionych osób w lasach w pobliżu Łubnian Mija rok od powołania przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu Nieetatowego Zespołu do Poszukiwań Osób Zaginionych w Terenie Otwartym. Grupa wspiera jednostki… » więcej 2020-09-21, godz. 19:00 Opolszczyzna od wielu lat wyludnia się - alarmuje NIK w najnowszym raporcie Opolszczyzna jest jednym z najszybciej wyludniających się regionów w kraju. Tak wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Powodem jest między… » więcej 2020-09-21, godz. 17:00 Koronawirus w ŚDS w Strzelcach Opolskich. Na kwarantannę trafiło 4 terapeutów i 5 uczestników zajęć Czterech terapeutów Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Opolskich trafiło na kwarantannę po tym, jak u jednego z nich rutynowe badanie przed zabiegiem… » więcej 2020-09-21, godz. 17:00 443 km Głównym Szlakiem Sudeckim w 6 dni. Ruszył bieg promujący akcję "Masz jaja idź na badania" W sześć dni chcą pokonać Główny Szlak Sudecki by zwrócić uwagę na profilaktykę wśród mężczyzn. Krzysztof Danków, Tomasz Łopianiak inicjatorzy akcji… » więcej 2020-09-21, godz. 15:30 93 aktywne zakażenia w powiecie głubczyckim. Największe ognisko koronawirusa to Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchat… Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w powiecie głubczyckim. Sanepid informuje, że liczba aktywnych zakażeń dzisiaj (21.09) to 93 osoby. W kwarantannie… » więcej 2020-09-21, godz. 15:15 Dwie uczennice PSP nr 5 w Brzegu zakażone koronawirusem. Kilkadziesiąt osób na kwarantannie Koronawirus w Publicznej Szkole Podstawowej numer 5 im. Mikołaja Kopernika w Brzegu. Zakażenie potwierdzono u dwóch uczennic klasy szóstej. Decyzją sanepidu… » więcej 2020-09-21, godz. 14:15 Koronawirus w powiecie brzeskim: zamknięty oddział w szpitalu, uczniowie jednej ze szkół i podopieczni domu dziecka… Powiat brzeski walczy z ogniskiem koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie. Pierwsze zakażenia potwierdzono tam w piątek (18.09), a wczoraj (20.09)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***