Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-31, 21:40 Autor: Daniel Klimczak

Czy kościół w Małujowicach będzie pomnikiem historii? "Rozmawiamy o złożeniu wniosku"

Kościół w Małujowicach [fot. Parafia pw. św. Jakuba w Małujowicach]
Kościół w Małujowicach [fot. Parafia pw. św. Jakuba w Małujowicach]
Narodowy Instytut Dziedzictwa przygląda się kościołom w powiecie brzeskim. Niewykluczone, że jeden z nich wkrótce zostanie pomnikiem historii.
Niedawna wizyta dyrektora tej instytucji była okazją do rozmów na temat promocji zabytków ziemi brzeskiej, jak i ochrony tych, które zaliczane są do zagrożonych. Jednym z takich obiektów jest XVI-wieczny kościół w Obórkach, będący jedną z najstarszych drewnianych świątyń w Polsce.

- Właścicielem jest Kościół Polskokatolicki. Nie ma tu już osób tej wiary, więc kościół przestał być użytkowany. Rozmawialiśmy o tym, jakie działania podjąć, żeby te obiekty uratować, żeby one dostały nową funkcję i mogły w dalszym ciągu funkcjonować - wyjaśnia Powiatowy Konserwator Zabytków w Brzegu, Radosław Preis.

Ponadto, delegacja odwiedziła kościół Piotra i Pawła w Brzegu, a także obiekty sakralne w Lewinie Brzeskim i Michałowie, będące przykładami kościołów śląskich z zachowanym cennym wyposażeniem wnętrz.

Sporo czasu poświęcono również wizycie w Małujowicach, gdzie znajduje się obiekt zwany "śląską Sykstyną". Samorządowcy chcą, by jego walory zostały potwierdzone wpisaniem na listę najważniejszych zabytków w Polsce.

- Ten kościół, stanowiący część szlaku polichromii śląskich, jest najcenniejszym obiektem, jednym z najcenniejszych w Polsce. Rozmawialiśmy już o szczegółach, o złożeniu wniosku o wpisanie tego kościoła na listę pomników historii - dodaje Radosław Preis.

Do tej pory, na liście 105 pomników historii znajduje się 6 obiektów z Opolszczyzny. Wśród nich jest leżący kilkanaście kilometrów od Małujowic Zamek Piastów Śląskich w Brzegu.
Radosław Preis
Radosław Preis

Wiadomości z regionu

2020-04-07, godz. 21:32 Nyska uczelnia pomaga studentom, którzy przez koronawirusa stracili płynność finansową. "Nie chcemy, by rezygnowali przez… Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie wspiera finansowo studentów, którzy ze względu na epidemię koronawirusa znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. » więcej 2020-04-07, godz. 20:50 W marcu do opolskiego ZUS trafiło 1260 wniosków o zawieszenie i wyrejestrowanie działalności gospodarczej. Kto może, biznes… W marcu w opolskich placówkach ZUS zgłoszono 1260 wniosków o zawieszeniu i wyrejestrowaniu działalności gospodarczej. Najwięcej - 402 - zanotowano w Opolu. W związku… » więcej 2020-04-07, godz. 20:00 W czasie pandemii opolscy logistycy nie zrywają kontaktu z "misjonarzami" Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej nie tylko pomagają w kontrolowaniu osób przebywających na kwarantannie, czy w transporcie środków ochrony osobistej… » więcej 2020-04-07, godz. 19:45 Pieniądze od browaru pomogą w walce z koronawirusem. Namysłowski szpital kupuje kolejny sprzęt medyczny Namysłowski szpital otrzymał kolejne wsparcie od sektora biznesu. Tym razem 100 tysięcy złotych na rzecz lecznicy przekazał miejscowy browar. » więcej 2020-04-07, godz. 18:30 Opolska ginekologia też ma bezpieczny i nowoczesny sprzęt do pomiaru temperatury. To wsparcie ze strony Politechniki O… Politechnika Opolska wspiera kolejne szpitale w walce z koronawirusem. Profesjonalna kamera termowizyjna wraz z oprogramowaniem trafiła do Klinicznego Centrum… » więcej 2020-04-07, godz. 17:59 Raport dnia: 6 kolejnych mieszkańców regionu zakażonych koronawirusem. Zmarła 61-letnia pacjentka szpitala w Kędzierzy… Na Opolszczyźnie COVID-19 potwierdzono dziś (07.04) u sześciu kolejnych osób, co oznacza, że liczba zakażonych w regionie wzrosła do 107. Ministerstwo Zdrowia… » więcej 2020-04-07, godz. 17:15 Brzescy seniorzy dostaną od miasta środki ochronne. Wsparcie trafiło też m.in. do szpitala Część mieszkańców Brzegu otrzyma od miasta bezpłatne środki ochrony osobistej oraz płyny do dezynfekcji. Podobne wsparcie magistrat przekazał do tej pory szpitalowi… » więcej 2020-04-07, godz. 16:45 Rodzice osób niepełnosprawnych mogą wnioskować do ZUS-u o zasiłek opiekuńczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje kolejne wnioski dotyczące 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. » więcej 2020-04-07, godz. 16:32 Opolscy wędkarze karani za łamanie obostrzeń Nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa nie ominęły wędkarzy. Policja patrolująca opolskie akweny nakłada kary… » więcej 2020-04-07, godz. 15:34 Przedsiębiorcy z Opola, którzy wynajmują lokale od miasta mogą liczyć na pomoc Opole przygotowało pakiet pomocy dla przedsiębiorców. Rozwiązania, które mają pomóc lokalnemu biznesowi oparte są na ulgach związanych z najmem, dzierżawą i użytkowaniem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »