Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-24, 20:42 Autor: Katarzyna Doros

"Można różnie oceniać te wydarzenia, ale warto pamiętać". W Krapkowicach rozmawiano o przemarszu Brygady Świętokrzyskiej

Prezentacja projektu "Droga do wolności" w Krapkowicach [fot. Katarzyna Doros]
Prezentacja projektu "Droga do wolności" w Krapkowicach [fot. Katarzyna Doros]
Prezentacja projektu "Droga do wolności" w Krapkowicach [fot. Katarzyna Doros]
Prezentacja projektu "Droga do wolności" w Krapkowicach [fot. Katarzyna Doros]
Prezentacja projektu "Droga do wolności" w Krapkowicach [fot. Katarzyna Doros]
Prezentacja projektu "Droga do wolności" w Krapkowicach [fot. Katarzyna Doros]
W związku z 75. rocznicą marszu Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych przez Śląsk, delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu przygotowała projekt edukacyjny „Droga do Wolności – 19 stycznia 1945 roku”. Z tej okazji powstały dwie plansze prezentujące trasę przemarszu brygady. Celem tego przedsięwzięcia jest zapoznanie mieszkańców regionu z historią oddziału. Dziś (24.01) w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Krapkowicach miała miejsce pierwsza prezentacja projektu w terenie.
Tomasz Greniuch, pełniący obowiązki naczelnika delegatury IPN w Opolu przyznaje, że Krapkowice są niezwykle symbolicznym miejscem dla Brygady Świętokrzyskiej, która w Otmęcie przekroczyła Odrę. - Wchodząc do Krapkowic jest takie symboliczne wejście na Śląsk Opolski. W naszej ocenie dramatyczne okoliczności towarzyszyły temu przejściu, ponieważ z jednej strony nacierała armia sowiecka, z drugiej strony był Wehrmacht. Brygada Świętokrzyska lawirowała, idąc na Zachód. Jak się okazało, słusznie udało im się przejść wszystkie niebezpieczeństwa i połączyć się finalnie z armią amerykańską i z aliantami zachodnimi.

- Przez bardzo długi czas o historii tych ziem w czasie wojennym w ogóle się nie mówiło. Przemilczane zostały też krzywdy, których doznali tutejsi mieszkańcy - mówi Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic. - Można mieć różny stosunek do tego, różnie oceniać te wydarzenia, ale warto o tym pamiętać, mówić i pokazywać, że wojna, gdziekolwiek by się nie toczyła, zawsze jest cierpieniem, bólem i złem. Zwłaszcza młodzi ludzie powinni o tym pamiętać. Dla mnie ważne jest to, żeby starać się pokazać fakty i dać szansę na to, aby pewne rzeczy przemyśleć i wyciągnąć wnioski.

Infografiki będą prezentowane w szkołach i placówkach kulturalnych w miejscowościach znajdujących się na ówczesnej trasie marszu do końca lutego. - Pierwotnie projekt miał być skierowany tylko do mieszkańców naszego regionu, ale zainteresowanie nim zgłaszają także województwa ościenne, jak Dolny Śląsk, Śląsk, czy Małopolska - dodaje Tomasz Greniuch.

Brygada Świętokrzyska jest jedyną formacją partyzancką, która wyzwoliła kobiety obóz koncentracyjny w Holiszowie, w którym było osadzonych ponad 1000 więźniarek różnej narodowości.
Tomasz Greniuch
Andrzej Kasiura

Wiadomości z regionu

2020-02-17, godz. 21:30 Namysłów nie chce płacić prawie 7-milionowej kary za nieprawidłowości przy wycince drzew. Miasto odwołało się od kary nałożonej… Urząd Miejski w Namysłowie odwołał się od prawie 7-milionowej kary nałożonej przez tamtejsze starostwo. Decyzja ma związek z nieprawidłowościami przy wycince ponad… » więcej 2020-02-17, godz. 20:30 Ozimek ma nowego sternika. Mirosław Wieszołek został zaprzysiężony na stanowisko burmistrza Mirosław Wieszołek oficjalnie przejął urząd burmistrza Ozimka. Zaprzysiężenie odbyło się podczas uroczystej sesji rady gminy. » więcej 2020-02-17, godz. 19:00 Głogówek: problemy związane z oczyszczalnią ścieków groziły katastrofą ekologiczną Zagrożeniem dla środowiska naturalnego stała się oczyszczalnia ścieków w Głogówku. Dlatego zdecydowano o jej modernizacji. Oczyszczone ścieki z tej instalacji… » więcej 2020-02-17, godz. 18:30 Policja szuka właściciela, który porzucił głodzonego psa. Pysk i łapy miał związane taśmą klejącą Porzucony pies z łapami związanymi taśmą klejącą i wystającymi żebrami został znaleziony przy drodze w kierunku Bogacicy w powiecie kluczborskim. Na zagłodzonego… » więcej 2020-02-17, godz. 18:00 "To nie tylko wspaniały dziennikarz, ale i dobry człowiek". Tak Janusz Sanocki wspomina Marka Świercza - Marka Świercza znałem od lat 90. i zawsze uważałem go za niebywale rzetelnego, odważnego i uczciwego dziennikarza - tak zmarłego w czwartek (13.02) redaktora… » więcej 2020-02-17, godz. 16:45 Rajmund Miller krytykuje głosowanie nad budżetem państwa. Wylicza odrzucone poprawki Koalicja Obywatelska zgłaszała poprawki do budżetu, Prawo i Sprawiedliwość odrzucało je. Na konferencji prasowej mówił o tym Rajmund Miller, opolski poseł Platformy… » więcej 2020-02-17, godz. 16:30 Młodzieżowi działacze PiS zainaugurowali kampanię prezydencką w regionie. "Jako młodzi ludzie możemy wpływać na Polskę" Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości oficjalnie zainaugurowało kampanię prezydencką. Podczas dzisiejszej (17.02) konferencji prasowej w Namysłowie działacze młodzieżówki… » więcej 2020-02-17, godz. 16:20 Opolscy parlamentarzyści wspominają Marka Świercza. Pożegnanie naszego kolegi jutro 'Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci ze świata dziennikarskiego. Nikt nie będzie go w stanie zastąpić'. Tuż po zakończeniu Niedzielnej Loży Radiowej… » więcej 2020-02-17, godz. 16:00 Marszałkowska Inicjatywa Sołecka, czyli 5 tysięcy dla każdej wsi w ciągu 3 lat Do 5 tysięcy złotych pomocy na sołectwo - to pomysł urzędu marszałkowskiego, który w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej chce pomóc mieszkańcom najmniejszych… » więcej 2020-02-17, godz. 15:00 Marcin Ociepa popiera reelekcję Andrzeja Dudy. "Celem jest zwycięstwo w pierwszej turze, bo w drugiej bywa różnie" Rozpoczęła się opolska część kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. Reelekcję poparł na konferencji prasowej Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej i wiceprezes… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »