Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-25, 16:45 Autor: Daniel Klimczak

Nysa: bloki zamiast stadionu. Wkrótce koncepcja budowy osiedla

Nowe osiedle ma powstać w miejscu stadionu miejskiego [fot. Daniel Klimczak]
Nowe osiedle ma powstać w miejscu stadionu miejskiego [fot. Daniel Klimczak]
Do końca lutego ma być gotowa koncepcja określająca szczegóły budowy nowego osiedla mieszkaniowego w Nysie. Około 200 lokali ma powstać w miejscu obecnego stadionu miejskiego.
O ostatecznym kształcie inwestycji mają wkrótce zdecydować miejscy radni. Jak zapowiada Bogdan Wyczałkowski, prezes Agencji Rozwoju Nysy, gmina chce, by osiedle cechowała między innymi nowoczesność, w tym rozwiązania unikatowe na skalę europejską.

- Będzie bardzo dużo zieleni, będą korty tenisowe, będą podziemne parkingi, łącznie z oczkami wodnymi, skateparkami i innymi urządzeniami. Innowacyjne jest to, że osiedle ma być samowystarczalne, czyli ma produkować samo sobie prąd, ciepło - wskazuje. Spory nacisk będzie też położony na wykorzystywanie wody zgromadzonej dzięki bioretencji.

Budową osiedla ma zająć się miejscowy TBS, który już teraz przygotowuje się do inwestycji przy ulicy Tkackiej. To, zdaniem władz miasta, ma pozwolić na sprzedaż lokali na preferencyjnych dla mieszkańców cenach.

Docelowo jednak mieszkań będzie o połowę mniej, niż zapowiadano rok temu, gdy pomysł ujrzał światło dzienne. Ma to mieć związek z głosami płynącymi od społeczeństwa.

- Burmistrz słucha trendów, słucha ludzi i nie chce zrobić typowego blokowiska, jak to jest na placach, czy na szeregu działek w Nysie, że stoi blok w blok i, faktycznie, ludzie żyją, jak w tych tak zwanych familokach. Tu ma być przestrzeń, nie tylko dla mieszkańców tego osiedla - dodaje Bogdan Wyczałkowski.

Na razie trudno powiedzieć, kiedy mieszkania będą gotowe. Oprócz opracowania koncepcji, miasto musi też pozyskać fundusze na rozpoczęcie budowy. Plany zakładają, że 35% pokryją pieniądze z Banku Gospodarstwa Krajowego, a kolejne 20% - wkład przyszłych najemców. Pozostała kwota ma pochodzić z komercyjnego kredytu bankowego.
Bogdan Wyczałkowski
Bogdan Wyczałkowski

Wiadomości z regionu

2020-02-23, godz. 19:15 Namysłowski "pośredniak" przejdzie remont. Termomodernizacja pozwoli obniżyć koszty ogrzewania i poprawi komfort pracy Namysłowski urząd pracy ma szanse przejść w tym roku remont. Aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i przyczynić się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia… » więcej 2020-02-23, godz. 19:10 Powieje nawet 100 km/h. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w województwie opolskim IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze dla terenu całego województwa opolskiego. Dzisiaj (23.02) od godz. 16:00 do jutra (24.02) do godz. 06:00… » więcej 2020-02-23, godz. 19:00 Dzielą się miłością do dzieci, którym tworzą dom. Spotkanie rodzin zastępczych z powiatu opolskiego Rodziny zastępcze z powiatu opolskiego spotkały się w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Wspólne oglądanie spektaklu 'Wielkie mi coś' było okazją do integracji i… » więcej 2020-02-23, godz. 18:00 Pożar domu w Głębinowie. Mieszkańcy zdążyli się ewakuować 6 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru poddasza w domu wielorodzinnym w Głębinowie w powiecie nyskim. Pięcioro mieszkańców domu, czworo… » więcej 2020-02-23, godz. 17:00 Władze Kluczborka zapraszają mieszkańców na spotkanie dotyczące przyszłości miasta Spotkanie podsumowujące i zapowiadające dla mieszkańców organizuje Urząd Miejski w Kluczborku. » więcej 2020-02-23, godz. 16:30 Jazda pod wpływem alkoholu i zabrane dowody rejestracyjne. Policja wstępnie podsumowała ferie w powiecie opolskim Ponad 1000 kontroli drogowych, 8 kierowców jadących na podwójnym gazie i 86 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych. Komenda Miejska Policji w Opolu wstępnie podsumowała… » więcej 2020-02-23, godz. 16:15 W Opolu uczczono 97. rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech Salwą honorową i złożeniem kwiatów przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego w Opolu Rodłacy uczcili 97. rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków… » więcej 2020-02-23, godz. 14:30 "Zajmę się problemami Polaków, a nie wojną polsko-polską". Władysław Kosiniak-Kamysz z kampanią prezydencką w Opolu - Zakończyć wojnę polsko-polską dwóch największych partii, zmienić ordynację wyborczą i zająć się sprawami ważnymi dla Polaków - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz… » więcej 2020-02-23, godz. 14:00 Tu na razie jest ściernisko, ale będzie... duży plac zabaw i siłownia Dzięki darowiźnie firmy Unimot Avia w Zawadzkiem, tuż przy urzędzie miasta, powstanie duży plac zabaw, połączony z siłownią i ogrodem sensorycznym. Gmina otrzymała… » więcej 2020-02-23, godz. 11:30 Niebezpieczny poranek na opolskich drogach Przed godziną 4.00 rano doszło do wypadku na trasie Opole - Krapkowice. W miejscowości Źlinice na DK 45 dachował samochód osobowy. 1 osoba została ranna. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »