Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-23, 18:30 Autor: Daniel Klimczak

Opłatek u nyskich Sybiraków. Zesłańcy wspominali 80. rocznicę wywózek

Opłatek u nyskich Sybiraków [fot. Daniel Klimczak]
Opłatek u nyskich Sybiraków [fot. Daniel Klimczak]
Opłatek u nyskich Sybiraków [fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Opłatek u nyskich Sybiraków [fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Kolędy, życzenia, a także opowieści dotyczące nierzadko traumatycznych przeżyć, towarzyszyły dzisiejszemu (23.01) spotkaniu opłatkowemu członków nyskiego oddziału Związku Sybiraków.
Tegoroczna uroczystość to niezwykła okazja do podsumowań działalności organizacji. Niedawno przypadała 30 rocznica reaktywacji związku. Ponadto, dla wielu zesłańców, wkrótce minie także 80 lat od czasu, gdy trafili oni na daleki Wschód.

- W nocy 10 lutego 1940 roku NKWD-ziści wtargnęli do naszych domów i pod bagnetami w samochody, na dworzec. W wagonach towarowych, przez 2,5 miesiąca wieźli nas na Sybir - wspomina Teresa Sajan, prezes zarządu nyskiego koła Związku Sybiraków.

Poprzez swoją działalność zesłańcy chcą przekazywać młodemu pokoleniu prawdę o wydarzeniach, w których brali udział przed kilkudziesięcioma laty. Jak dodaje Teresa Sajan, dzięki tym przeżyciom, sybiracy dostrzegli potrzebę umacniania postaw, które powinny być bardziej obecne w dzisiejszym życiu.

- Straciliśmy zdrowie. Straciliśmy młodość, bo wychowywaliśmy się w zupełnie innych warunkach, ale nauczyliśmy się szacunku człowieka do człowieka, pomagać ludziom, być czułym na cierpienie, czego dzisiaj w naszej Polsce brakuje - wskazuje.

Dodajmy, że nyskie zrzeszenie Sybiraków początkowo liczyło 585 członków, jednak do dziś w mieście żyje już tylko 211 zesłańców. Większość z nich powróciła do kraju po 6 latach niewoli.
Teresa Sajan
Teresa Sajan

Wiadomości z regionu

2020-08-15, godz. 12:45 Przeprawa na kanale Ulgi w Opolu ma oficjalną nazwę. Most Bitwy Warszawskiej 1920 to upamiętnienie 100. rocznicy Cudu… Opole ma most Bitwy Warszawskiej 1920. W setną rocznicę bitwy zwanej Cudem nad Wisłą uroczyście odsłonięto tablicę na przeprawie w ciągu ulicy Niemodlińskiej… » więcej 2020-08-15, godz. 12:30 Jesienią Jemielnica będzie mieć nowe miejsce spotkań kulturalnych. Adaptacja świetlicy wiejskiej na ukończeniu Dobiega końca przebudowa zabytkowej gospody wiejskiej, która została zaadaptowana na świetlicę wiejską w Jemielnicy. To miejsce, w którym już od jesieni… » więcej 2020-08-15, godz. 11:30 Dziś świąteczny Festyn Rodzinny w Pilszczu. W reżimie sanitarnym Od trzech lat w świąteczny sierpniowy weekend regularnie organizowali Targi Odnowy Wsi 'Spichlerz Opolszczyzny'. W tym roku epidemia koronawirusa zmusiła sołectwo… » więcej 2020-08-15, godz. 11:00 Liczba ofiar koronawirusa na Opolszczyźnie wzrosła do 59. Zmarł 91-letni mężczyzna, a w regionie mamy 7 nowych za… Zmarła 59. osoba zarażona koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 771 nowych zakażeniach w Polsce, z czego 7 potwierdzono w naszym… » więcej 2020-08-15, godz. 10:30 Mali podopieczni, duża inwestycja - nowoczesny żłobek w Kietrzu budzi spore zainteresowanie W Kietrzu w powiecie głubczyckim już prawie od pół roku działa nowoczesny żłobek. Cieszy się ogromną popularnością, a kadrę tworzy kreatywna grupa… » więcej 2020-08-15, godz. 09:00 Apetyczny weekend w Kietrzu. Zlot foodtrucków w centrum miejscowości Nie zorganizowali Dni Miasta i Gminy z powodu koronawirusa, starają się jednak uatrakcyjniać życie mieszkańcom mniej widowiskowymi inicjatywami. Już w ten… » więcej 2020-08-15, godz. 08:45 "Polakom udało się zwyciężyć największe zagrożenie w ówczesnym świecie". Tomasz Greniuch o Cudzie nad Wisłą - Wszyscy zdawali sobie sprawę z barbarzyństwa płynącego ze wschodu - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej… » więcej 2020-08-15, godz. 07:00 Gmina Jemielnica zadba o wsparcie rozwoju przedszkolaków. Poprawi się też wyposażenie placówek Zadbają o rozwój najmłodszych mieszkańców Jemielnicy i poprawią komfort przedszkolnych placówek. Gmina Jemielnica przystąpiła do projektu 'Przedszkolak… » więcej 2020-08-14, godz. 20:55 Zablokowana A4 w kierunku Wrocławia. Lądował śmigłowiec LPR. Kierowca TIR-a miał atak padaczki [AKTUALIZACJA] Zablokowana jest autostrada A4 w kierunku Wrocławia na wysokości miejscowości Ochodze, między węzłami Opole Południe a Opole Zachód. » więcej 2020-08-14, godz. 20:30 Ponad połowa maturzystów w powiecie krapkowickim nie zdała egzaminu dojrzałości. "Uczniom brakuje motywacji" Powiat krapkowicki odnotował najmniejszą zdawalność egzaminów maturalnych w regionie. Egzamin dojrzałości pozytywnie napisało tu jedynie 46,6% osób, przy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***