Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-14, 20:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Karp nie tylko na święta. Więcej pieniędzy na rozwój rybactwa w regionie

Sprzedaż karpia w Gospodarstwie Rybackim Niemodlin [fot. Mariusz Chałupnik]
Sprzedaż karpia w Gospodarstwie Rybackim Niemodlin [fot. Mariusz Chałupnik]
Lokalna Grupa Rybacka Opolszczyzna otrzymała od marszałka dodatkowe 1,5 mln złotych [PW]
Lokalna Grupa Rybacka Opolszczyzna otrzymała od marszałka dodatkowe 1,5 mln złotych [PW]
Rybacy mogą ubiegać się o dotacje na rozwój gospodarstw. Lokalna Grupa Rybacka Opolszczyzna otrzymała od marszałka dodatkowe 1,5 mln złotych.
- Pieniądze są dostępne od zaraz - precyzuje Marek Adamus, dyrektor Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych. - Dotacje można wykorzystać na zakup samochodów do rozwożenia ryb, tworzenie punktów sprzedaży, czy zatrudnienie pracowników.

Jakub Roszuk, prezes Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna tłumaczy, że celem inwestycji wspieranych z dotacji jest upowszechnienie spożycia ryb w regionie.

- Karp nie powinien trafiać na stoły tylko na święta - dodaje. Jego zdaniem sprzyjają temu zmiany na rynku. Po akcji środowisk ekologicznych, które domagają się zakazu sprzedaży żywego karpia, rybacy inwestują w przetwórnie. - Jedno z gospodarstw w Niemodlinie przygotowało projekt budowy przetwórni a inne gospodarstwa chcą się przyłączyć - dodaje.

Łączny budżet na realizację tych projektów po dodaniu kolejnych pieniędzy wyniesie ponad 13 milionów 500 tysięcy złotych. Pomoc jest udzielana na zasadzie refundacji poniesionych kosztów, natomiast przy inwestycjach jest szansa na korzystanie z kredytów.

Marszałek Andrzej Buła podczas podpisania umowy dodał, że dzięki pieniądzom pojawia się szansa na zagospodarowanie parku wokół zamku w Niemodlinie. Gmina Turawa zaplanowała zagospodarowanie terenu wokół Jeziora Średniego. Natomiast gmina Pokój będzie nadal odnawiała zabytkowy park.
Marek Adamus
Jakub Roszuk

Wiadomości z regionu

2020-01-17, godz. 20:30 Brzeg także zachęca do zbierania nakrętek. Mają w tym pomóc trzy kosze w kształcie serca Brzeg także zachęca do aktywnego wspierania potrzebujących. Dziś (17.01) oficjalnie oddano do użytku kosz w kształcie serca, który od teraz można napełniać plastikowymi… » więcej 2020-01-17, godz. 19:00 Odbiór odpadów medycznych ponad dwa razy droższy niż przed rokiem Kolejna odsłona podwyżki cen za odbiór śmieci. Od stycznia za utylizację kilograma tzw. odpadów medycznych Uniwersytecki Szpital Kliniczny płaci zewnętrznej firmie… » więcej 2020-01-17, godz. 19:00 Mimo ciepłej zimy służby monitorują sytuację osób bezdomnych Tylko od początku roku służby mundurowe w Opolu przeprowadziły 60 kontroli miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Mimo, że w tym roku mamy wyjątkowo… » więcej 2020-01-17, godz. 17:37 To 79-latek zajechał drogę karetce pogotowia [FILM] Do zdarzenia doszło wczoraj (16.01) w godzinach porannych na trasie z Opola do Prudnika. Film ze zdarzenia trafił na platformę piracidrogowi.pl. » więcej 2020-01-17, godz. 17:08 Nyski sąd rozpatrzy oskarżenie przeciwko policjantowi, który ponad 5 lat temu strzelał pod nyską wieżą ciśnień Sąd Rejonowy w Nysie będzie badał sprawę z oskarżenia prywatnego przeciwko policjantowi, który w grudniu 2014 roku strzelał do samochodu prowadzonego przez 22-letniego… » więcej 2020-01-17, godz. 16:45 "Dzieci były w tym domu przedmiotami trzeciej kategorii". Wysokie wyroki ws. rodziny z Krapkowic, która zgotowała małym… Wysokie kary bezwzględnego pozbawienia wolności. W opolskim sądzie okręgowym zapadł wyrok w bulwersującej sprawie z Krapkowic. Według prokuratury, matka, jej konkubent… » więcej 2020-01-17, godz. 16:30 W Paczkowie powstało pierwsze mieszkanie wspomagane. Miasto zapowiada kolejne inicjatywy tego typu W Paczkowie przekazano do użytku pierwsze mieszkanie wspomagane. To rozwiązanie mające na celu poprawę opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. » więcej 2020-01-17, godz. 16:00 Motocykliści zapraszają do wspólnego kolędowania „Motocyklowe Kolędowanie” organizowane jest w Prudniku-Lesie. Ta niedzielna impreza na terenie Sanktuarium św. Józefa odbędzie się już po raz 14. Towarzyszy jej… » więcej 2020-01-17, godz. 14:45 Pieniądze na badania mieszkańców Kędzierzyna-Koźla przyznane 46 tysięcy złotych na realizację dwóch programów profilaktycznych otrzyma z kasy opolskiego NFZ samorząd Kędzierzyna-Koźla. » więcej 2020-01-17, godz. 14:00 Pół miliona złotych strat. Mieszkaniec Prudnika usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem oraz zniszczenia mienia 10 lat więzienia grozi 37-letniemu mężczyźnie podejrzanemu o włamanie do jednej z firm w Prudniku i kradzież elementów miedzianych z turbin prądotwórczych. Pokrzywdzony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »