Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-14, 20:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Karp nie tylko na święta. Więcej pieniędzy na rozwój rybactwa w regionie

Sprzedaż karpia w Gospodarstwie Rybackim Niemodlin [fot. Mariusz Chałupnik]
Sprzedaż karpia w Gospodarstwie Rybackim Niemodlin [fot. Mariusz Chałupnik]
Lokalna Grupa Rybacka Opolszczyzna otrzymała od marszałka dodatkowe 1,5 mln złotych [PW]
Lokalna Grupa Rybacka Opolszczyzna otrzymała od marszałka dodatkowe 1,5 mln złotych [PW]
Rybacy mogą ubiegać się o dotacje na rozwój gospodarstw. Lokalna Grupa Rybacka Opolszczyzna otrzymała od marszałka dodatkowe 1,5 mln złotych.
- Pieniądze są dostępne od zaraz - precyzuje Marek Adamus, dyrektor Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych. - Dotacje można wykorzystać na zakup samochodów do rozwożenia ryb, tworzenie punktów sprzedaży, czy zatrudnienie pracowników.

Jakub Roszuk, prezes Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna tłumaczy, że celem inwestycji wspieranych z dotacji jest upowszechnienie spożycia ryb w regionie.

- Karp nie powinien trafiać na stoły tylko na święta - dodaje. Jego zdaniem sprzyjają temu zmiany na rynku. Po akcji środowisk ekologicznych, które domagają się zakazu sprzedaży żywego karpia, rybacy inwestują w przetwórnie. - Jedno z gospodarstw w Niemodlinie przygotowało projekt budowy przetwórni a inne gospodarstwa chcą się przyłączyć - dodaje.

Łączny budżet na realizację tych projektów po dodaniu kolejnych pieniędzy wyniesie ponad 13 milionów 500 tysięcy złotych. Pomoc jest udzielana na zasadzie refundacji poniesionych kosztów, natomiast przy inwestycjach jest szansa na korzystanie z kredytów.

Marszałek Andrzej Buła podczas podpisania umowy dodał, że dzięki pieniądzom pojawia się szansa na zagospodarowanie parku wokół zamku w Niemodlinie. Gmina Turawa zaplanowała zagospodarowanie terenu wokół Jeziora Średniego. Natomiast gmina Pokój będzie nadal odnawiała zabytkowy park.
Marek Adamus
Jakub Roszuk

Wiadomości z regionu

2021-01-21, godz. 18:51 Chorwacki przewoźnik zatrzymany przez WITD Jechał z niewłaściwym tachografem i teraz musi słono za to zapłacić. Funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu podczas kontroli… » więcej 2021-01-21, godz. 17:15 Dyspozytornia medyczna w Opolu częścią Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego Do tej pory dyspozytornią zarządzało Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego, które podlega urzędowi marszałkowskiemu. » więcej 2021-01-21, godz. 16:45 Czy jest szansa, by pociągi dalekobieżne zatrzymywały się na przystanku obok jeziora Otmuchowskiego? Liczą na to właściciele… Mieszkańcy Otmuchowa chcą, by pociągi dalekobieżne, które w tym roku powróciły na magistralę podsudecką, zatrzymywały się także na przystanku Otmuchów… » więcej 2021-01-21, godz. 15:42 Czołowe zderzenie na DK45. Trasa Opole - Kluczbork zablokowana po wypadku [AKTUALIZACJA] Na odcinku drogi krajowej 45, między Obwodnicą Północną Opola a Zawadą ok. 14.30 samochód osobowy zderzył się czołowo z ciężarówką. » więcej 2021-01-21, godz. 15:00 Najstarszy dom Barki został rozbudowany i podwyższony W Kaczorowni pod Strzelcami Opolskimi zakończyła się rozbudowa najstarszego domu wspólnoty pomocy wzajemnej Barka. W przebudowanym dawnym gospodarstwie rolnym… » więcej 2021-01-21, godz. 14:30 W gminie Skoroszyce może dochodzić do kolejnych przerw w dostawie wody. Powodem jest awaria systemu zasilania Mieszkańcy gminy Skoroszyce muszą liczyć się z możliwymi dalszymi przerwami w dostawie wody. Powodem jest poważna awaria zasilania pomp. » więcej 2021-01-21, godz. 13:43 "Kochamy ich za wszystko". Babcie i dziadkowie świętują Rozpieszczają, przytulają, całują i pomagają w wychowaniu. Babcie dziś a dziadkowie jutro (22.01) mają swoje święto. To dobry czas, aby docenić ich trud… » więcej 2021-01-21, godz. 13:36 Amerykanista dr Marek Kawa o pierwszych decyzjach Joe Bidena: "Każdy prezydent wprowadza swoje zmiany" Czy administracja nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena to jedynie negowanie decyzji poprzednika czy nowe otwarcie w historii USA? Czy politykowi… » więcej 2021-01-21, godz. 13:00 Brzeżanie domagają się budowy ronda lub przeprojektowania sygnalizacji na obwodnicy Społecznicy z Brzegu domagają się zmian na skrzyżowaniu obwodnicy miasta z wojewódzką '401' w okolicach Żłobizny. Funkcjonująca tam od ponad 2 lat sygnalizacja… » więcej 2021-01-21, godz. 12:42 TIR wjechał do rowu w Laskowicach W Laskowicach na łuku drogi samochód ciężarowy wpadł do rowu. Do zdarzenia doszło około godziny 7:20. Kierowca stracił panowanie nad pojazdem, zjechał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »