Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-30, 14:52 Autor: Piotr Wójtowicz

Opole: kolejki przy rejestracji do systemu BDO. Brak wpisu to problem dla przedsiębiorców

Rejestracja w BDO [fot.P.Wójtowicz]
Rejestracja w BDO [fot.P.Wójtowicz]
Opolscy przedsiębiorcy stanęli w kolejkach rejestrując się w systemie BDO, czyli bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Przepisy obowiązują od lipca ubiegłego roku, natomiast zamieszanie wynika z uszczelnienia systemu. Od nowego roku, kto nie jest zarejestrowany w BDO i nie otrzyma odpowiedniego kodu, nie będzie mógł się legalnie pozbyć odpadów, a dodatkowo otrzyma karę. Jak sprawdziliśmy w opolskim urzędzie marszałkowskim, od kilku dni tworzą się kolejki, ponieważ od 1 stycznia sprawozdania będą się odbywać tylko przez internet.
- Totalny bałagan, ponieważ wniosek składa się z multum rubryczek, a ponadto każda działalność posiada odpowiednie kody. Dodatkowo, od nowego roku pojawia się kolejny problem związany z rejestracją przez internet, a w tej chwili nie wiem, czy jako fotograf również muszę wypełniać ten wniosek - mówi nam jeden z przedsiębiorców, który dołączył do kolejki w Departamencie Ochrony Środowiska. Inni dodają, że urzędnicy pomagają im w rejestracji, natomiast swoje należy odstać. - Tam jest kolejka na półtora godziny - zaznacza właściciel warsztatu samochodowego w regionie.

Manfred Grabelus dyrektor Departamentu Ochrony środowiska w opolskim urzędzie marszałkowskim uważa, że kolejki to niepotrzebne zamieszanie. - Przecież kary za brak rejestracji w BDO obowiązują od 24 lipca 2018 roku, natomiast problem wynika z tego, że od nowego roku nie będzie można gospodarować odpadami, jeśli ktoś nie będzie zarejestrowany w systemie, czyli jeżeli nie masz numeru, to nie jesteś w systemie, za co grozi także kara - dodaje.

Przedsiębiorcy, którzy wytwarzają odpady, a nie posiadają kodu, mogą otrzymać od inspektora ochrony środowiska karę od 5 tysięcy do miliona złotych.

Przepisy dotyczą także firmy, które przemieszczają odpady. Na przykład, właściciel firmy budowlanej będzie przewoził gruz i nie będzie posiadał odpowiedniego kodu, wówczas będzie podlegał karze od 3,5 tysięcy złotych.

W naszym regionie temat dotyczy 4 tysięcy firm, natomiast do tej pory wniosek złożyło około 3 tysięcy. Jutro (31.12) Departament Ochrony Środowiska UMWO przy ulicy Hallera w Opolu będzie przyjmował interesantów do godziny 13.00. Przypomnijmy, kto nie zdąży, wniosek będzie mógł złożyć przez internet.
Rejestracja w BDO

Wiadomości z regionu

2020-02-17, godz. 10:26 Skakał po samochodach w centrum miasta. Był pijany Pijany wandal niszczył samochody w centrum Kędzierzyna-Koźla. Dzięki szybkiej reakcji przypadkowych świadków oraz policji, został zatrzymany zanim uszkodził więcej… » więcej 2020-02-17, godz. 10:00 Nie ma pieniędzy na uprzątnięcie chemikaliów ze starego kurnika w Otmicach. Może uda się uporządkować otoczenie Gmina Izbicko nie ma pieniędzy na usunięcie odpadów zgromadzonych w starym kurniku w Otmicach, ale trwają starania, żeby posprzątać choć te śmieci, które są wokół… » więcej 2020-02-17, godz. 08:15 Nowy etap przebudowy nyskiego śródmieścia. Od poniedziałku nie przejedziemy ulicą Kolejową Od poniedziałku (17.02) kierowców czekają kolejne zmiany organizacji ruchu w centrum Nysy. Tym razem, drogowcy zamkną dla samochodów ulicę Kolejową, która przez… » więcej 2020-02-16, godz. 17:30 TSKN obchodzi swój jubileusz w Gogolinie. "Przez 30 lat zmieniło się bardzo wiele" Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim obchodzi 30-lecie istnienia. 16 lutego 1990 roku w Gogolinie z inicjatywy Johanna Krolla powstało stowarzyszenie… » więcej 2020-02-16, godz. 17:00 "Jednocześnie podziwiamy samochody i pomagamy". W Opolu zorganizowano zbiórkę pieniędzy dla małej Tosi Spot motoryzacyjny, występy i licytacje - to między innymi przygotowano dzisiaj (16.02) w domExpo w Opolu dla Tosi Wiśniewskiej, która cierpi na rdzeniowy zanik… » więcej 2020-02-16, godz. 15:00 Mobilna aplikacja zachęci do poznawania atrakcji pogranicza. To wspólna inicjatywa powiatu nyskiego i Zlatych Hor Powiat nyski we współpracy z czeskimi Zlatymi Horami, chce skuteczniej zachęcać do odkrywania walorów pogranicza, a jednocześnie zwiększyć integrację mieszkańców… » więcej 2020-02-16, godz. 12:30 Mieszkanki województwa opolskiego mogą korzystać z bezpłatnych badań prenatalnych Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu zaprasza kobiety w ciąży na bezpłatne i nieinwazyjne badania prenatalne. Przeznaczone są dla… » więcej 2020-02-16, godz. 12:00 Szkoła ma nowy sprzęt dzięki patronowi klas elektrycznych Tauron Dystrybucja S.A., patron klas elektrycznych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu, po raz drugi przekazał sprzęt do pracowni… » więcej 2020-02-16, godz. 10:42 30-lecie TSKN. Dziś obchody jubileuszu w Gogolinie - 16 lutego 1990 roku została oficjalnie zarejestrowana mniejszość niemiecka - przypomniała w rozmowie 'W cztery oczy' Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN odnosząc… » więcej 2020-02-16, godz. 10:10 Wypadek zakończony dachowaniem na DK 46. Dwie osoby poszkodowane Dwie osoby zostały poszkodowane po zderzeniu dwóch samochodów osobowych na drodze krajowej nr 46 Opole - Lubliniec w miejscowości Schodnia w gminie Ozimek. Do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »