Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-13, 20:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

"To były ciężkie chwile". Świadkowie wprowadzenia stanu wojennego przekazali swoją historię młodszym pokoleniom

Spotkanie świadków stanu wojennego w Opolu [fot. M. Matuszkiewicz]
Spotkanie świadków stanu wojennego w Opolu [fot. M. Matuszkiewicz]
Spotkanie świadków stanu wojennego w Opolu [fot. M. Matuszkiewicz]
Spotkanie świadków stanu wojennego w Opolu [fot. M. Matuszkiewicz]
Spotkanie świadków stanu wojennego w Opolu [fot. M. Matuszkiewicz]
Spotkanie świadków stanu wojennego w Opolu [fot. M. Matuszkiewicz]
Przy pomniku Żołnierzy Wyklętych na pl. Wolności w Opolu zgromadzili się świadkowie wydarzeń wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981. Publicznie zabrali głos i podzieli się swoimi wspomnieniami. Głównym organizatorem dzisiejszej (13.12) wieczornicy był Instytut Pamięci Narodowej w Opolu.
- Naszym celem jest opowiedzenie tej historii przede wszystkim młodym ludziom, którzy nie wiele wiedzą o tym, co działo się 38 lat temu - mówi Tomasz Greniuch, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. - My wysłaliśmy zaproszenie do maksymalnej liczby gości i mam nadzieję, że osoby, które nigdy się na ten temat nie wypowiadały, to odważą się i powiedzą, czym był dla nich stan wojenny i z jakim represjami się spotkali.

Według Wiesława Uklei, opozycjonisty z czasów PRL, stan wojenny rozbił ostatni bunt polskiego społeczeństwa przeciwko okupacji sowieckiej.

- Zupełnie go zdezorganizował i stworzył sytuację agenturalną w postaci okrągłego stołu, który stan rzeczy trwa do dziś. Widzimy naocznie, jak wygląda sytuacja - mówi Wiesław Ukleja, opozycjonista z czasów PRL.

- Było nam przykro, że byliśmy wtedy tłamszeni i zastraszani - dodaje Tadeusz, mieszkaniec Opola. - Spotykaliśmy się, część działaczy została internowana. Ci, którzy zostali, to zaczęli produkować bibułę, anonimowo, bo baliśmy się, że mogą nas zamknąć. Ja wspominam to źle.

O 19.30 w całym kraju zostało zapalone światełko wolności.
Tomasz Greniuch
Wiesław Ukleja
Tomasz

Wiadomości z regionu

2020-01-27, godz. 20:40 Prudnik: zlikwidują szkoły, bo nie mają uczniów oraz nauczycieli Z zamiarem likwidacji trzech szkół średnich w Prudniku wystąpi tamtejsze starostwo. Nie ucierpią na tym uczniowie oraz nauczyciele. Placówki te od kilkunastu lat… » więcej 2020-01-27, godz. 20:07 "Konsolidacja UO i PMWSZ najbardziej pożądanym rozwiązaniem". Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego zachęca do połączenia… - Chcemy ustalić harmonogram działań dojścia do połączenia Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu - powiedziała Anna Budzanowska… » więcej 2020-01-27, godz. 20:00 Wiosną będzie zbyt mało wody w przyrodzie. Przyczyny? Brak śniegu, mało deszczu i wysoka temperatura - Wiosenny deficyt wody jest praktycznie pewny - tak ocenia obecną sytuację hydrologiczną dr Mariusz Głowacki z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytetu… » więcej 2020-01-27, godz. 17:34 Uwaga pacjenci! Opolski NFZ zmienia adres Opolski oddział NFZ - w nowej siedzibie. Fundusz przenosi się z ulicy Głogowskiej w Opolu do biurowca przy ulicy Ozimskiej 72a. Nie oznacza to jednak, że swoich… » więcej 2020-01-27, godz. 17:10 Zabójstwa noworodków w Ciecierzynie. Biegli uznali, że matka Aleksandra J. była poczytalna Miała zabić czwórkę swoich nowo narodzonych dzieci, biegli uznali, że była wtedy poczytalna. Trwa proces Aleksandry J. oskarżonej o zabójstwo noworodków. Przypomnijmy… » więcej 2020-01-27, godz. 17:05 Przeżył piekło obozu Auschwitz-Birkenau. Grzegorz Tomaszewski uciekł z krematorium i przetrwał eksperymenty doktora Me… W Oświęcimiu trwają centralne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Biorą w nich udział… » więcej 2020-01-27, godz. 17:03 Opole ponownie będzie miało dwa kąpieliska w sezonie letnim. Będą poszerzone plaże i dodatkowe miejsca grillowe Bolko i Malina, podobnie jak ubiegłym roku, mają pełnić funkcję dwóch kąpielisk w Opolu w sezonie wakacyjnym. Silesia nadal będzie akwenem niedostępnym dla pływających… » więcej 2020-01-27, godz. 16:45 Pierwsze przypadki koronawirusa w Europie. Czy Opolanie powinni być zaniepokojeni? Koronawirus zabił w Chinach 80 osób, a liczba zakażonych rośnie. Czy w sytuacji otwartego ruchu turystycznego między Polską a Chinami i wymiany studentów nam również… » więcej 2020-01-27, godz. 16:15 Nyski PKS otrzymał 7 nowych autobusów. Pojazdy znacząco odmłodzą flotę przewoźnika 7 nowych autobusów o napędzie spalinowym zasiliło dziś (27.01) flotę nyskiego PKS-u. Już za kilka dni będzie można je zobaczyć na drogach powiatu. » więcej 2020-01-27, godz. 15:56 W Opolu powstało biuro poselskie wiceministra Marcina Ociepy. "To będzie sztab do realizacji zobowiązań wyborczych" Poseł Marcin Ociepa, który do sejmu dostał się ostatniego miejsca na liście PiS i został sekretarzem stanu w resorcie MON, otworzył swoje pierwsze biuro poselskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »