Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-28, 10:03 Autor: Maria Klusik

Opole: przyszłość SOR-u i podniesienie lokalnych podatków. Tymi tematami zajmą się radni podczas dzisiejszej sesji rady miasta

Ratusz w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Ratusz w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Łukasz Sowada [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Sowada [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Kaliszan, KWW Koalicja Obywatelska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Kaliszan, KWW Koalicja Obywatelska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Uroczysta Sesja Rady Miasta Opola, 11.11.2019 r. [fot. Witold Wośtak]
Uroczysta Sesja Rady Miasta Opola, 11.11.2019 r. [fot. Witold Wośtak]
Uroczysta Sesja Rady Miasta Opola, 11.11.2019 r. [fot. Witold Wośtak]
Uroczysta Sesja Rady Miasta Opola, 11.11.2019 r. [fot. Witold Wośtak]
- System odbioru odpadów powinien się samofinansować. Przy utrzymaniu obecnych opłat, w przyszłym roku zabrakłoby w budżecie około 9 mln złotych - ocenił w rozmowie W cztery oczy przewodniczący opolskiej rady miasta Łukasz Sowada pytany o planowane w Opolu podwyżki za odbiór odpadów.
Sprawa będzie jednym z tematów dzisiejszej (28.11) sesji.

- Niestety od wielu lat obserwujemy, że rosną ceny usług świadczonych przez operatorów tego systemu. Jest to związane z różnymi czynnikami, chociażby wzrostem cen energii, wzrostem płacy minimalnej, które też te firmy muszą zapewnić swoim pracownikom. To wymusza, że te firmy w przetargach proponują dużo wyższe ceny, a żeby system się sfinansował, no to niestety te ceny są podzielone przez ilość odbiorców w mieście.

Od połowy przyszłego roku segregowanie odpadów w polskich gospodarstwach domowych będzie już obowiązkowe - przypomniał poranny gość Radia Opole.

Łukasz Sowada wskazywał też na zasadność podwyżek opłat w strefie płatnego parkowania. - Chodzi o zachęcanie do korzystania z komunikacji miejskiej, opłata parkingowa nie powinna być niższa od ceny biletu MZK - wyjaśniał gość Radia Opole.

- Mieszkańcy skarżą się na to, że jest dużo samochodów, że te samochody generują hałas, generują także uciążliwości związane z zanieczyszczeniem powietrza. Chcemy, żeby nasi mieszkańcy, ale nie tylko nasi mieszkańcy, korzystali w jak największej liczbie z komunikacji miejskiej. Od lat miasto inwestuje w tą komunikację miejską, ostatnia nawet informacja o uzyskanym dofinansowaniu przez miasto Opole w kwocie 14 milionów na zakup dodatkowych pięciu elektrycznych autobusów. Czyli jakby to pokazuje jasną i konkretną politykę miasta.

Jednym z tematów sesji będzie też przyjęcie przez radnych apelu o zachowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy ul. Katowickiej, który przyjmuje rocznie ponad 20 tysięcy pacjentów. Od lutego przyszłego roku wszystkie takie nagłe przypadki miałby przejąć USK przy ul. Witosa, co ze względu na liczbę przypadków, może poważnie ograniczyć skuteczność takiej pomocy.

- Zaproponowane przez prezydenta Opola podwyżki to klęska służb prezydenta i samego prezydenta - powiedział radny PO Tomasz Kaliszan. - Jeśli będą zaproponowane podczas sesji w takiej formie, jak jest zapowiadana, to zagłosuję na "nie" - powiedział gość "Poglądów i Osądów".

- Przypomnę państwu, że od dwóch, trzech lat jesteśmy przekonywani przez pana prezydenta, jaki to wspaniały budżet miasto Opole posiada. Jak wspaniale jest zarządzane, jak zdrowe są finanse w mieście Opolu, a teraz tak naprawdę okazuje się, że jednak nie.

- Opozycja proponuje "racjonalne gospodarowanie podatkami" - dodał Kaliszan

- My proponujemy, abyśmy spokojnie, racjonalnie podchodzili do zagospodarowania systemu podatkowego, i tak jak pan prezydent proponuje wzrost kosztów za parkowanie w centrum ze złotówki na dwa złote w strefie B, no to my proponujemy, aby to było np: 10% czy 20% i stopniowo rok do roku dochodzić do tych kwot, które pan prezydent chciałby uzyskać.

Przypomnijmy, władze Opola planują od nowego roku zwiększenie opłat między innymi za wywóz śmieci, parkowanie, czy od nieruchomości. Za segregowane śmieci od stycznia mieszkańcy Opola mają zapłacić o sześć złotych więcej. Z kolei za godzinę parkowania podwyżka będzie nawet 100%. O planowanych podwyżkach radni będą rozmawiali na rozpoczynającej się o godzinie 10:00 sesji rady miasta.
Łukasz Sowada
Łukasz Sowada
Tomasz Kaliszan
Tomasz Kaliszan

Wiadomości z regionu

2020-02-27, godz. 05:00 Mieszkańcy Brzegu będą mieli większy wpływ na swoje miasto. W tym roku ruszy pierwsza edycja budżetu obywatelskiego Brzeg będzie miał swój budżet obywatelski. Od przyszłego tygodnia, mieszkańcy miasta będą mogli po raz pierwszy składać wnioski na realizację wskazanych przez… » więcej 2020-02-26, godz. 23:00 Przebudowa brzeskiego dworca PKS zakończy się szybciej, niż planowano. Prace mają ruszyć lada dzień W ciągu maksymalnie 2 tygodni rozpoczną się prace związane z utworzeniem brzeskiego centrum przesiadkowego. » więcej 2020-02-26, godz. 21:15 Sąd Okręgowy w Opolu zajął się apelacją w sprawie byłego burmistrza Paczkowa. Wyrok poznamy w marcu W 2019 roku Sąd Rejonowy w Nysie orzekł, że Bogdan Wyczałkowski, burmistrz Paczkowa w latach 2010-2014 nie dopełnił obowiązków i jest winny strat w budżecie gminy… » więcej 2020-02-26, godz. 21:00 Głuchołazy: rozpoczną budowę basenu, gdy znajdą źródło dofinansowanie tej inwestycji W tym roku nie ruszy budowa krytej pływalni w Głuchołazach. Unieważniono przetargi, które miały wyłonić wykonawcę tego zadania. W drugim z tych postępowań wpłynęły… » więcej 2020-02-26, godz. 20:43 Wypadek na DK 40 w Kędzierzynie Koźlu Zablokowana jest DK 40 w Kędzierzynie-Koźlu. Na ul. Głubczyckiej doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych - poinformował Radio Opole dyżurny Komendy Wojewódzkiej… » więcej 2020-02-26, godz. 19:30 Przy namysłowskim liceum ma stanąć stadion za 5 milionów złotych. Starostwo szuka pieniędzy na budowę Jeszcze w tym roku może ruszyć budowa wielofunkcyjnego stadionu w Namysłowie. Planowany w sąsiedztwie miejscowego liceum obiekt ma posłużyć zarówno piłkarzom… » więcej 2020-02-26, godz. 19:00 Biegi Tropem Wilczym w ośmiu opolskich miejscowościach. Mieszkańcy na sportowo upamiętnią Żołnierzy Wyklętych W ośmiu opolskich miejscowościach mieszkańcy na sportowo upamiętnią Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę (1.03) w południe wystartują Biegi Tropem Wilczym. Wydarzenie… » więcej 2020-02-26, godz. 18:15 GDDKiA zaprasza do Byczyny na czwartkowe spotkanie dotyczące przebiegu i budowy S11 O budowie drogi ekspresowej S11 będą rozmawiać jutro (27.02) mieszkańcy gminy Byczyna z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. » więcej 2020-02-26, godz. 17:30 "Stop brawurze na przejazdach kolejowych". Młodzież, seniorzy i samorząd razem w akcji #NaszBezpiecznyPrzejazd2020 Mówią stop pośpiechowi, ignorancji i brawurze na przejazdach kolejowych. Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego wspólnie z forum seniorów i samorządem… » więcej 2020-02-26, godz. 17:15 Specjaliści przekonywali do badania cukru i czytania etykiet produktów spożywczych. Akcja NFZ "Środa z profilaktyką" Cukrzyca jest chorobą XXI wieku. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 3 miliony Polaków, a 30% osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Cukrzyca na początku nie daje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »